Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
13-03-2014, 1:13,
#1
Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
[Imagine: 1972-03-07.jpg]

[Imagine: %24_58.JPG]

[Imagine: utakiev.jpg]
Răspunde
09-10-2014, 18:45,
#2
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Astazi am reusit sa mai facem un pas spre salvarea clubului si istoriei sale si anume am reusit sa ducem trofeele din biroul pe care pusesera gheara gio&martipan si le-am predat clubului UTA spre pastrare (la stadionul Motorul cel putin pana la deschiderea mini-muzeului din Atrium) . Toate trofeele , cupele, diplomele, medaliile si tablourile care se aflau la club au fost salvate. La inventar au mai participat pe langa mine, Codrut Gradinariu si Florin Voinea. Am facut un proces verbal de inventariere (bunurile nu existau pe nici un inventar , nici al primariei , nici al clubului si riscau sa dispara defintiv sub ghearele unor nenorociti) si acum putem rasufla usurati ca se afla in siguranta. NU am agreat nici ideea predarii catre serviciul patrimoniu al primariei ,fiindca functionarii de acolo (ignat, dugaesescu&co) ne-au spus ca ei nu le pot lua fiindca nu sunt pe inventarul lor si nu isi asuma raspunderea pentru ele (!!!!!).



[Imagine: IMG_20141009_160714.jpg]

[Imagine: IMG_20141009_161049.jpg]

[Imagine: IMG_20141009_160836.jpg]
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-10-2014, 18:50,
#3
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
ufff. in sfarsit!
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
13-02-2015, 18:22,
#4
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
[Imagine: image.jpg]


[Imagine: 57f.jpg]
Răspunde
17-02-2015, 22:25,
#5
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
M-a rugat sabau15 sa ii atasez pozele astea. Daca bine imi aduc aminte si eu aveam programul asta cand eram copil:

[Imagine: IMG_2855.jpg]

[Imagine: IMG_2856.jpg]

[Imagine: IMG_2857.jpg]

[Imagine: IMG_2858.jpg]

[Imagine: IMG_2859.jpg]

[Imagine: IMG_2860.jpg]

[Imagine: IMG_2861.jpg]
Răspunde
17-02-2015, 22:36,
#6
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Daca bine imi aduc aminte, asta era un intreg album, cu toate echipele din Divizia A, si cateva echipe din Uefa, Intertotto si Liga Campionilor. L-am avut si eu si cred ca ar fi misto sa fie postat tot, la un alt topic, macar cate o fotografie pentru fiecare pagina.
Răspunde
18-02-2015, 0:45,
#7
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Da, a fost un album cu abtibilde pe modelul celor de la Panini, editia 94-95, cand noi am retrogradat. L-am avut si eu dar din pacate nu a supravietuit... Sad
Răspunde
20-02-2015, 23:00,
#8
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Este gresit in unele locuri,de ex.Grad in locul lui Dronca ,si invers,iar in locul lui Bolos este Plisca.Nici de Gradinaru nu sunt sigur Smile
Răspunde
16-05-2015, 15:48, (Ultima modificare: 16-05-2015, 15:48 de |R|O|B|I|.)
#9
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
[Imagine: 575.jpg]
Răspunde
17-05-2015, 11:28,
#10
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
(20-02-2015, 23:00)R-1946 a scris: Este gresit in unele locuri,de ex.Grad in locul lui Dronca ,si invers,iar in locul lui Bolos este Plisca.Nici de Gradinaru nu sunt sigur Smile

viorel stanciu=dorel muticaSmile))))
Răspunde
21-05-2015, 23:51,
#11
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
[Imagine: image.jpg]
Răspunde
19-04-2016, 15:47,
#12
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
nu stiu daca aici e locul insa, azi am aflat, prin intermediul feisbucului ca data de infiintare a clubului , inregistrata in statutul clubului ITA ar fi 19 iunie 1945. nu conteaza prea mult contextul si faptul ca acest document este detinut de un fost presedinte al clubului ci ceea ce ma intereseaza e daca mai stie cineva de aceste documente si de aceasta data, ca fiind data de infiintare a clubului. asadar?
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
19-04-2016, 15:55,
#13
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
L-am întrebat pe Radu Romanescu. A pus acel statut în cartea sa UTA - 70 de ani, însă spune că s-ar putea să fie o chestie juridică. Nu a comentat aspectul ăsta în carte. Meciul cu Banatul Sânicolau Mic, primul din istoria UTA-ei, ar fi avut loc pe 27 mai 1945. Dionisie Piroș ține minte că întrunirea la care a participat a avut loc în 18 aprilie. Poate că în în aprilie s-a semnat un act mai degrabă neoficial, cine mai știe sub ce formă, iar echipa s-a format și a jucat primul meci.
Răspunde
19-04-2016, 16:03,
#14
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
data de infiintare e de principiu o chestie juridica si legala. ca si la scu putem spune ca s-a infiintat prin 2006 toamna dar juridic si legal data de infiintare este data constituirii legale. ce ma mira e ca nimeni pana acum nu a comentat chestia asta
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
19-04-2016, 17:43,
#15
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Deocamdată înainte de a avea pretenția să fie luat în serios domnul respectiv ar trebui să vină cu o dovadă că respectivul document e autentic. Altfel, nu pot să nu constat că Aradul e plin de ”utiști” care nu se sfiesc să-și însușească bucăți din istoria clublului, pentru a-și satisface hobbyul de colecționari sau pentru că au impresia că asta-i va umple de bani. Sincer, îmi e greață de tot mai multe astfel de specimene, cu atât mai mult cu cât nu se mărginesc să-și vadă de micimea lor dar și țopăie arogant printre noi.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-04-2016, 18:18,
#16
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
@Cip_leo:
Oricum, nu te stresa, nu trebuie sa-ti schimbi tricoul de peluza cu 1945  Smile
Răspunde
19-04-2016, 19:31,
#17
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
nu aia e problema. problema e ca, o asemenea controversa trebuie lamurita imediat si definitiv. nu se poate ca la 71 de ani de la infiintare sa te trezesti ca de fapt data infiintarii sa nu fie deloc certa ba mai mult sa existe documente care sa ateste altceva. despre marii utisti nu comentez ca multi dintre ei sunt exact pe stilul "au plecat dar n-au plecat"
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
19-04-2016, 19:37,
#18
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
E cam greu să fie lămurită problema cât timp actul respectiv se află în posesia insului respectiv. Mă îndoiesc că acesta ar fi de acord să-l cedeze pentru studiu. Martor ocular la eveniment nu știu să mai fie în afara lui Dionisie Piroș care n-a contestat până acum niciodată data de 18 aprilie.
p.s. Dacă se dovedește că data oficială e 19 iunie, rezultă că m-am născut de ziua UTA-ei Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-04-2016, 19:41,
#19
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
Tu crezi ca la noi ar fi singura neconcordanta cu acte oficiale, birocratie, etc ? Oltenii n-au nici in ziua de azi nume de strazi prin satele lor, unii n-au avut niciodata act de proprietate pe pamant, casa, etc. Ce sa mai vorbim ce-o fi pe la alte echipe din Romania...
Probabil e doar o chestie birocratica, in aprilie s-a infiintat, iar actele care mai exista dateaza din iunie.
Răspunde
19-04-2016, 19:50,
#20
RE: Muzeu virtual - programe de meci, bilete, fanioane, insigne
pai ce dovada e ca UTA s-a infiintat in 18 aprilie? memoria unui nonagenar? as fi facut o analogie cu celebrul Arsenal dar nu prea pot pentru ca Arsenal chiar nu are o zi de infiintare ca prin 1886 nu era nevoie de o forma juridica pentru a juca fotbal oficial Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)