Care sunt posibilitățile de a găsi un loc de muncă ca Football Manager sau înrudit în
14-09-2022, 15:00, (Ultima modificare: 27-09-2022, 17:01 de MosssCr.)
Care sunt posibilitățile de a găsi un loc de muncă ca Football Manager sau înrudit în
Bună,

Acum 5 ani am terminat "Managementul internațional al fotbalului" la accadis Hochschule din Bad Homburg, Germania. După aceea m-am mutat înapoi în Arad cu speranța că voi reuși să găsesc un loc de muncă la vreun club de fotbal, dar până acum nu am avut noroc. Deoarece vorbesc deja limba germană la un nivel C1, am început să mă uit spre Germania pentru un loc de muncă în acest domeniu.
La ce salariu mă pot aștepta, în momentul de față la o companie IT câștig deja în jur de 1800 de euro ca manager de echipă. Acest site arată că salariul mediu pentru poziția de manager în fotbal este de 2800 de euro brut (~1950 de euro net). Este mai mare decât salariul meu actual, dar bineînțeles, ar trebui mai întâi să găsesc un loc de muncă în Germania și apoi să mă mut din Arad.
Are cineva experiență ca Team/Footbal Manager în fotbalul german? Adică nu la nivel executiv, la nivel de lover management, sau event manager etc...? Ce posibilități aș avea de dezvoltare?

Salutări,
Christi
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)