Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
05-10-2022, 14:07,
#1
Video  Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
[Imagine: 13-UTA-CFR.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
05-10-2022, 18:04,
#2
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Ma pregătesc psihic pentru acest meci … echipele cu cel mai urat fotbal din Liga1,alături de Chindia .
Răspunde
05-10-2022, 20:39,
#3
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Orice rezultat in afara de victorie ar trebui sa insemne plecarea lui Poenaru. Jucam prost si nici nu avem rezultate. E etapa 13, o sa vedem daca si pentru cine va fi cu 'bulan negativ'...
Răspunde
06-10-2022, 6:56,
#4
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Evident Poenaru a "mostenit" citiva jucatori de baza care au avut prestatii bune cu Gusy Balint. Nu vreau sa-i enumar, toata lumea ii stie dar, sint sigur ca Poenaru si Duna care din vara urmau sa preia banca tehnica a UTA-ei, au fost consultati de Meszar in legatura cu lista jucatorilor care nu intrau in vederile lor pentru sezonul 2022-2023. Mai mult se pare ca Meszar a facut "eforturi financiare" deosebite ca sa acomodeze citeva preferinte de transfer al noului cuplu de antrenori. Dar, dupa atitea etape consumate, UTA are cifre de clasament mai slabe comparativ cu anul trecut. In plus, nici in jocul echipei nu percepem acel cit de mic progres care sa ne dea oarecare sperante in viitorul apropiat. Cu atit mai putin cu cit UTA urmeaza sa intilneasca CFR Cluj, FCSB, CS Universitatea Craiova.

Din punctul meu de vedere, consider ca in perioadele de transferuri la indemina, inca de la promovarea in Superliga, n-am avut o strategie de transferuri obiectiva, realista. S-a mers exclusiv pe restrictiile de buget, ceea ce nu este neaparat un lucru rau, insa selectia nu a respectat in nici un fel criteriile tehnice sau profilul jucatorului de care am fi avut cu adevarat nevoie !!! 

S-a mers exclusiv pe dublarea pozitiilor si polivalenta jucatorului de a juca pe mai multe posturi, mai bine, sau aproximativ bine, adica mediocru.

Din acest, motiv vedem ca astazi nu avem mijlocasi CREATIVI si RAPIZI pe constructia ofensiva cu SUT PUTERNIC si PRECIS din afara careului de 16m, extreme de VITEZA si CENTRARI utile in careul de 5-16m, executanti de LOVITURI LIBERE din preajma careului de 16m sau din CORNERE.

Cu alte cuvinte avem nevoie de jucatori spacializati si talentati in creativitate si sut de la mijlocul terenului, sut puternic de la distanta, centrari perfecte in regim de viteza, executanti de precizie a loviturilor libere din afara careului.

Dublarea pozitiilor vine doar ca a doua prioritate in alcatuirea unui lot competitiv.
Răspunde
06-10-2022, 19:46,
#5
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Meciuri grele. Haideti sa fim pozitivi!
Răspunde
07-10-2022, 7:10,
#6
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
(06-10-2022, 6:56)Coco13 a scris: Evident Poenaru a "mostenit" citiva jucatori de baza care au avut prestatii bune cu Gusy Balint. Nu vreau sa-i enumar, toata lumea ii stie dar, sint sigur ca Poenaru si Duna care din vara urmau sa preia banca tehnica a UTA-ei, au fost consultati de Meszar in legatura cu lista jucatorilor care nu intrau in vederile lor pentru sezonul 2022-2023. Mai mult se pare ca Meszar a facut "eforturi financiare" deosebite ca sa acomodeze citeva preferinte de transfer al noului cuplu de antrenori. Dar, dupa atitea etape consumate, UTA are cifre de clasament mai slabe comparativ cu anul trecut. In plus, nici in jocul echipei nu percepem acel cit de mic progres care sa ne dea oarecare sperante in viitorul apropiat. Cu atit mai putin cu cit UTA urmeaza sa intilneasca CFR Cluj, FCSB, CS Universitatea Craiova.

Din punctul meu de vedere, consider ca in perioadele de transferuri la indemina, inca de la promovarea in Superliga, n-am avut o strategie de transferuri obiectiva, realista. S-a mers exclusiv pe restrictiile de buget, ceea ce nu este neaparat un lucru rau, insa selectia nu a respectat in nici un fel criteriile tehnice sau profilul jucatorului de care am fi avut cu adevarat nevoie !!! 

S-a mers exclusiv pe dublarea pozitiilor si polivalenta jucatorului de a juca pe mai multe posturi, mai bine, sau aproximativ bine, adica mediocru.

Din acest, motiv vedem ca astazi nu avem mijlocasi CREATIVI si RAPIZI pe constructia ofensiva cu SUT PUTERNIC si PRECIS din afara careului de 16m, extreme de VITEZA si CENTRARI utile in careul de 5-16m, executanti de LOVITURI LIBERE din preajma careului de 16m sau din CORNERE.

Cu alte cuvinte avem nevoie de jucatori spacializati si talentati in creativitate si sut de la mijlocul terenului, sut puternic de la distanta, centrari perfecte in regim de viteza, executanti de precizie a loviturilor libere din afara careului.

Dublarea pozitiilor vine doar ca a doua prioritate in alcatuirea unui lot competitiv.

Indiferent cum o intoarcem,avem cel mai bun lot de cand am promovat!Sunt convins ca ,cu o conducere mai decisa si un antrenor respectat de grup alte ar fi fost rezultatele.Lipsind cele doua componente enumerate mai sus ,avem astazi dezastrul care se prefigureaza!
Răspunde
08-10-2022, 1:52, (Ultima modificare: 08-10-2022, 1:52 de RedNeck.)
#7
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Aceeasi jucatori au aratat foarte bine in cateva meciuri acasa, deci care e problema ? Prea multe indicatii tactice ? Jucatorii prea confuzi ? Se poate si asta, cand primesc indicatii prea stricte si nu mai stiu ce sa joace, nu mai au un pic de libertate. Imi aduc aminte de Ubbink, cat de crispat juca inainte ca Balint sa plece, apoi si-a mai dat drumul cand a venit Poenaru. Acum e din nou intr-un con de umbra. Sau sa fie de la psihic ? Poate e nevoie de niste sedinte cu un psiholog sportiv. Sper ca Poenaru sa le dea un pic de libertate si in meciul cu CFR sa se bucure si ei de joc, dar si noi.
Răspunde
08-10-2022, 6:55,
#8
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
(06-10-2022, 19:46)Adrian07 a scris: Meciuri grele. Haideti sa fim pozitivi!

Mi-as dori foarte mult sa fiu pozitiv dar cind citesc declaratiile de dupa meci ale antrenorilor, care nici ei insesi nu au o intelegere sau o explicatie clara a ceea ce se intimpla in timpul jocului oficial, de ce jucatorii nu reusesc sa puna in practica, ceea ce ei spun ca se exerseaza pe tot parcursul ciclului saptaminal de pregatire, nu se transpune in teren.

Ceea ce percep eu aici, din ceea ce declara antrenorii, (citind printre rinduri !) este nemultumirea lor vizavi de capacitatea jucatorilor de a intelege si a aplica in practica ceea ce le cer ei jucatorilor. Foarte posibil ca nici comunicarea directa in timp real cu jucatorii straini din teren in timpul jocului, sa nu fie cea optima si asta din lipsa unor translatori profesionisti in limba nativa a jucatorilor!

Pe de alta parte vad preluari simple de balon a unor jucatori din trei incercari, pase imprecise, riscante in 5-10 m, lipsa totala de viteza in executii, lipsa totala a ruperilor de ritm, etc

Avem o nevoie stringenta de a imbunatatii criteriile de selectie a lotului de jucatori. Trebuie sa diferentiem intre selectia jucatorilor pe care ii vedem TITULARI, si a jucatorilor care pot dubla TITULARII pe posturi. 

Parerea mea, jucatorii la DUBLARE ar trebui sa provina din Academia UTA
Răspunde
10-10-2022, 12:00,
#9
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Deja e plictisitor sa vezi inainte de meci acleasi declaratii. E ca si un betivan ce iti spune de fiecare data ca de data asta CHIAR se lasa de bautura. Da, ne concentram, baietii dau totul la antrenament, am limitele mele, cine nu pune osul nu joaca, joaca doar cei ce merita, e revolutie in vestiar, baietii au inteles, totul merge excelent, baietii au iesit la o narghilea la "D'Amicii" si totul e bine in lot, fac bonding. Dupa meci dupa ce am avut 0 suturi pe poarta, singurele mingi la atacanti vin ca centrari la intamplare din terenul nostru si singurele pase ok sunt cele date inapoi la portar: nu inteleg, am facut un meci bun, e un rezultat nedrept, meritam macar un punct, baietii au fost obositi dupa un drum lung cu avionul/autocarul, baietii erau obositi dupa un meci in plus miercuri, baietii nu erau concentrati dupa lipsa meciurilor.
Răspunde
10-10-2022, 12:13,
#10
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Eu zic ca batem azi... nimeni nu ne da nici o sansa, dar baietii astia o sa se automotiveze!!!
Răspunde
10-10-2022, 20:37,
#11
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
interesanta echipa de start, la prima vedere inferioara celei de pe banca de rezerve...
Răspunde
10-10-2022, 21:05,
#12
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
gol simplu, lucrat, ca la carte...
Răspunde
10-10-2022, 22:28,
#13
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
frumos meci, felicitari
Răspunde
10-10-2022, 23:28,
#14
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Penalty minutul 2 pt noi. Nici măcar nu s-a verificat. De ce? Și tot Petrescu se plânge de arbitraj ca a primit doar 5 minute de prelungire ca și cum am tras de timp . A uitat anul trecut la Arad ca după gol tot pe jos erau și întârziau sa repună mingea in joc.
Răspunde
10-10-2022, 23:32,
#15
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Cred ca e cel mai bun meci al nostru din sezonul asta. Pacat de greselile individuale pe care le facem meci de meci si care ne costa puncte. Oricum merita apreciata daruirea baietilor.

Felicitari baietilor din peluza! Foarte frummoasa coregrafia!!!
Răspunde
10-10-2022, 23:51,
#16
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Un me i neașteptat de bun, nu au lipsit greselile insa parca au fost mai putine ca alta data.

Cfr a jucat deschis chiar si la 0- 1 si asa ne-am putut exprima mai bine. Cu adversari care se inchid cred ca vom vedea aceleasi carente la constructie si pe viitor.

Pacat de eliminare, era posibil sa batem daca  Isac era mai atent.
Răspunde
11-10-2022, 8:34,
#17
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Poate cel mai bun meci al nostru din campionatul acesta! Felicitări băieților pentru dăruire...daca jucam asa în fiecare meci, cu siguranță eram cu câteva locuri bune mai sus în clasament!
Răspunde
11-10-2022, 9:34,
#18
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Am făcut un meci foarte bun aseară, am văzut determinare, sacrificiu, publicul de nota 10.
Ce mă deranjează este că nu lucrăm mai mult la fazele fixe, am avut vreo 12 cornere până să pice golul nostru, clujenii ne-au ințepat la primul lor corner.
Una peste asta merită felicitați cu toții dar punctul ăsta nu are valoare dacă in următoarele meciuri revenim la jocul modest, sper să nu fi fost doar un foc de paie.
Răspunde
11-10-2022, 14:33,
#19
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Echipa a demonstrat ca poate dar totodata da de gandit de ce doar in unele meciuri putem sa jucam asa...
Răspunde
11-10-2022, 19:31,
#20
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
(11-10-2022, 9:34)Ovidiu a scris: Am făcut un meci foarte bun aseară, am văzut determinare, sacrificiu, publicul de nota 10.
Ce mă deranjează este că nu lucrăm mai mult la fazele fixe, am avut vreo 12 cornere până să pice golul nostru, clujenii ne-au ințepat la primul lor corner.
Una peste asta merită felicitați cu toții dar punctul ăsta nu are valoare dacă in următoarele meciuri revenim la jocul modest, sper să nu fi fost doar un foc de paie.

Corect ! In legatura cu cornerele, ma deranjeaza si pe mine asta. Poenaru s-a laudat ca am avut 12 cornere contra CFRului, dar mie mi-ar fi fost rusine ca din 12 am bagatul doar unul...si ala cu concursul lor. Referitor la echipa, e mult mai bine fara Batha in teren, baiatul ala mai mult incurca (la fel si Fl. Matei, Keseru). Oricum, castigatorul din seara asta a fost publicul si mai ales peluza, asta e clar !
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)