Talk-show
23-09-2014, 22:32,
#21
RE: Talk-show
Niciodata nu l-am simpatizat pe turcescu dar nu credeam ca poate fi atat de josnic si un lingau atat de lipsit de coloana vertebrala.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...a-13332808

Când am intrat la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării, am avut ocazia de a-l prinde profesor pe însuşi Robert Turcescu. Numele sonore din presa din România nu erau plătite de facultate, doar li se asigurau resursele necesare predării. Iar pe lista celor disponibili pentru a-mi fi tutori se numărau, pe lângă Turcescu, şi Val Vâlcu, Dan Turturică, Lucian Mîndruţă şi alţii. Aşa că am zis c-am picat minunat.

În singurul semestru în care ne-a fost îndrumător, Robert Turcescu a fost printre extrem de puţinii profesori din facultate care a ne-a redat imaginea reală a presei, care ne-a dărâmat din temelii luminile strălucitoare prin care erau văzuţi jurnaliştii şi care ne-a adus cu picioarele pe pământ românesc. Prin modul destul de dur în care vorbea despre jurnalism, dar cu o pasiune vizibilă, a reuşit să ne facă pe unii, puţini, e drept, să ne dorim cu adevărat să devenim jurnalişti şi să ne facem meseria cu maximă onestitate şi pasiune.

Ne-a spus eternul „când mama ta îţi spune că te iubeşte, tu trebuie să verifici din trei surse”. Ne-a învăţat să scriem cu sufletul, nu doar cu mintea, să redăm în cuvinte chiar şi lucrurile care nu se văd pe imagini şi să-l facem pe cititor să vadă lumea pe care ai văzut-o tu, fără a încerca să-l manipulezi. Robert Turcescu a fost unul dintre puţinii profesori care au reuşit să transmită ceva, nu doar să predea, care s-a apropiat de studenţi şi care, într-un fel, a arătat că-i pasă de viitorul presei.

O bună vreme am rămas cu imaginea pe care el mi-a creat-o încă din primele săptămâni de facultate. Mi-am dorit nespus de mult să devin jurnalist şi mi-am dat toată silinţa să nu cedez din cauza mizeriilor. Aveam în cap doar pasiunea pe care a reuşit să mi-o înrădăcineze Robert Turcescu.

Zilele acestea, după aşa-zisa dezvăluire a lui, mi-am amintit. Când mama ta îţi spune că te iubeşte, verifică din trei surse. Când Robert Turcescu spune că a fost ofiţer acoperit, te-ntrebi dacă a luat-o razna. Nu ai cum să înghiţi fără să mesteci asemenea informaţii. Că e adevărat, că e doar un joc murdar cu tentă politică, prea puţin contează acum.

În primele zile de Parlament după dezvăluirea lui Robert Turcescu, senatorii şi deputaţii m-au întrebat, mai în glumă, mai în serios, dacă sunt ofiţer acoperit. Apoi îmi spun că fiecare jurnalist este pus sub semnul întrebării. De către ei! Fix ei, care în fiecare zi a existenţei lor ca demnitari, fac cel puţin o măgărie, fix ei se uită cruciş la mine, la ceilalţi colegi jurnalişti, de parcă am fi de cea mai joasă speţă, aşa că putem fi subiect de glume nesărate.

Nu este corect, domnule Turcescu, nu este corect să compromiteţi o întreagă breaslă din cauza unor interese. Dacă aveaţi probleme de conştiinţă, trebuia să vă spovediţi la un preot, nu în faţa internetului şi a audiovizualului. Nu ştiu şi nici nu mă interesează ce v-a determinat să faceţi asta. Şi nici nu mă interesează dacă e adevărat sau nu, dacă veţi retracta sau nu. Mă interesează doar că tot ce le-aţi predat studenţilor la jurnalism, tot ce aţi reprezentat în presă şi tot ce aţi spus vreodată în calitate de jurnalist este pus acum sub semnul întrebării. De fapt, nu vă pasă de soarta presei. Ce credibilitate mai puteţi avea acum? Ce credibilitate mai putem avea noi, cei care am reuşit să ne croim un drum în presă, după aşa-zisa mărturisire?

Poate pentru asta ar trebui să vă pară rău. Pentru toate greşelile pe care le-aţi făcut în calitate de jurnalist, corect ar fi fost să plătiţi dumneavoastră şi numai dumneavoastră, nu să târâţi prin mocirlă zeci, poate sute de oameni oneşti, care încă încearcă să mai aibă puţină autoritate, puţin respect, fără a fi batjocoriţi de o adunătură de penali, şi care se luptă, cu demnitate, cu un sistem corupt. Pentru asta, domnule Turcescu, nu veţi mai fi acel mentor, ci doar un profesor. Sub acoperire.

P.S. I-aţi criticat în nenumărate rânduri pe alţi colegi din presă, care au încălcat acel cod deontologic al jurnalismului. Însă niciunul dintre aceia nu a făcut ce aţi făcut dumneavoastră, nu a compromis atât de mult întreaga breaslă. L-aţi criticat vehement pe Dan Voiculescu, fost colaborator al Securităţii. În definitiv, şi el a fost tot profesor
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
14-10-2014, 12:03, (Ultima modificare: 14-10-2014, 12:08 de Redpunk_one.)
#22
RE: Talk-show
Petru cei care nu au urmarit aseara emisiunea de pe Realitatea cu base va rog sa o faceti. In special cei care il crediteaza pe acesta cu o minima buna credinta si buna intentie in privinta Romaniei de care s-a folosit si se foloseste in continuare dupa bunul sau plac. Groaznic, ce a putut sa spuna si cum a putut sa se comporte. Este adevarat ca nici serviciile secrete nu sunt deasupra legii, dar nici informatii despre agenti acoperiti nu pot fi divulgate dupa incetarea misiunilor acestora si sa fie facute publice cum sugera aseara dobitocul. Am senzatia ca base de fapt a incercat sa ii faca o favoare lui ponta aseara , chipurile atacandu-l, insa de fapt "acuzandu-l" ca era agent acoperit al SIE ceea ce nu e un defect ,ci dimpotriva chiar, lasand impresia despre pontac ca si cum ar fi fost un militar profesionist recrutat pt securitatea tarii. De fapt atacul "miselesc" mie mi s-a parut o mascarada menita, dupa toata balbaiala si bolboroselile de aseara ,sa duca la ideea ca mincinosul ponta si-a servit tara si el curajosul base l-a deconspirat insa cum....prin deductie ca lui cica nu i-a fost permis de catre melescanu accesul la informatii. Se stie ca divulgarea unor secrete de stat este infractiune iar base sfatuit de lingaii sai a dat-o la intors si a spus ca el nua re informatii ci doar a dedus "logic". Informatii care oricum nu sunt in atributiiile presedintelui si deci si atacul asupra lui melescanu a fost o diversiune . Deci, despre ce a fost vorba aseara si in ultimele saptamani ? Oare o diversiune ? Oare nu este vorba de altceva ? Era de fapt un mesaj care trebuia spus public si care, la fel ca toata campania lui udrea-base il "ataca" pe mincinosul ponta , dar il ataca atat de bine incat il cresc in sondaje si il acopera cu totul pe "prea linistitul Iohannis" si orice mesaj ar putea sa vina din partea acestuia. Mi-e greata efectiv de circul asta. Sper sa iasa Iohannis , numai si numai ca sa il vad pe base&ponta disparand din politica si stilul acesta mafiot de conducere a tarii sa primeasca lovitura de gratie in aceasta iarna.

http://www.tolo.ro/2014/10/14/seful-sind...a-in-fund/

Șeful sindicatului aisbergurilor deplînge faptul că nava democrației românești e ruptă în fund


1. Cauza pe care a susținut-o Traian Băsescu în emsiunea de la Realitatea TV de luni, 13 octombrie 2014, este corectă. Serviciile secrete nu au rolul de a penetra politica, justiția sau presa. Ele gestionează secrete, dar nu au dreptul la decizie politică.
Dacă Victor Ponta a fost ofițer acoperit, ceea ce premierul nu a negat explicit azi dimineață la Iași, este cea mai directă dovadă că actul politic poate fi influențat de apartenența la servicii. Spiritul și funcționarea democrației sînt falsificate cînd custozii transformă puterea informațiilor clasificate în putere specifică instituțiilor civile. Asta e complet ilegal.
2. Discuția despre controlul public al serviciilor secrete e absolut necesară, indiferent de rezultatul alegerilor. România are mari șanse să ajungă sub conducerea unui cuplu: Victor Ponta (SIE) – președinte, George Maior (SRI) – prim ministru. Ar fi o țară cu potențial putinist. Indiferent cît de bine intenționați sînt oamenii din servicii, societatea are rolul de a-i controla, ceea ce practic nu se întîmplă acum.
3. Traian Băsescu este, din păcate pentru importanța temei, un avocat necredibil al demilitarizării societății. Timp de 10 ani, el a acordat serviciilor o pondere nemaivăzută în viața noastră. A vorbit ca un om al serviciilor, a apelat la ele, atît el, cît și apropiații lui, le-a pus la dispoziție resurse și tribune de unde au putut domina nu doar politica, ci și viața economică și piața ideilor.
4. Acum, cînd probabil se simte trădat de servicii și neîmpăcat cu pierderea puterii, președintele ajunge să conteste lucruri firești din organizarea serviciilor secrete, supunîndu-le la ceea ce Cristian Tudor Popescu numeau un proces de redemonizare a serviciilor în ochii publicului.
Dintr-un amic necondiționat, Traian Băsescu a devenit un contestatar ilogic pe teme care privesc viața și moartea lucrătorilor din servicii. Enunțul nu conține nici o metaforă.
De pildă, la emisiunea lui Rareș Bogdan, Traian Băsescu a atacat o lege care prevede ca numele ofițerilor acoperiți să fie secretizate și după retragere. A apăsat pe ideea că asta i se pare anormal! Nu doar în cazul Ponta, ci în general! Momentul din emisiune este clar.
Dar ce-ar vrea președintele? Ca oamenii care lucrează sub acoperire peste graniță sau în țară, în domenii ca terorism, crima organizată, mafie, spionaj, să devină transparenți, după încheierea activității? Cu nume și prenume? De dragul de a scoate în evidență anormalitatea infiltrării în politică, el pretinde că e ilegitimă protecția tuturor ofițerilor acoperiți!
Cine ar accepta să lucreze sub acoperire dacă, după ce e trecut în rezervă, identitatea sa poate ajunge pe mîna celor pe care acțiunile sale i-au băgat în pușcărie, cei mai duri interlopi sau mafioți? De fapt, noaptea trecută a demonstrat de ce președintele nu trebuie să aibă acces la aceste nume. Nici prin excludere, nici prin deducție, în nici un fel.
5. După propriile mărturii, Traian Băsescu nu e supărat atît pe Victor Ponta, cît pe Teodor Meleșcanu, că nu i-a spus lui cine e agent acoperit. I se pare grav ceea ce el numește insubordonarea unui șef de serviciu față de președinte, și nu lipsa de control a societății asupra serviciilor.
6. În fine, un episod mai puțin băgat în seamă, dar extrem de relevant. Exact la finalul emisiunii, Rareș Bogdan l-a întrebat pe președinte despre fratele său.
La început, Traian Băsescu a spus că nu comentează un dosar în derulare. Dar, imediat, exact cum făcuse în aceeași emisiune și în cazul ofițerului acoperit, s-a alimentat singur a comentat dosarul! El a spus că anumite date din rechizitoriul procurorilor îi sînt neclare. Că nu le înțelege, lăsînt senzația că sînt evident inconsistențe în acuzele făcute de DNA la adresa fratelui său.
Apoi a zis că totul e o făcătură milițenească a avocatului Abraham, cu singura concluzie logică că procurorii DNA ar fi căzut în capcana unui fost milițian. Și a adăugat ceva despre faptul că banii urmau să achiziționeze acțiuni la Aversa, probabil susținînd linia de apărare a lui Mircea Băsescu. Deja erau detalii din caz, greu de înțeles de cineva nefamiliarizat cu dosarul. Dar procurorul de caz înțelegea foarte bine ce îl enervează pe președinte la rechizitoriu!
Scena era halucinantă. Președintele României dădea din mînă și pretindea că nu comentează deciziile justiției, dar susținea că rechizitoriul are neconcordanțe și că, atunci cînd nu va mai fi la Cotroceni, o să aibă el o groază de spus despre asta și despre caz! Cu doar cîteva zile în urmă, ambasada SUA insistase pe ideea că ”sunt nepotrivite comentariile oficialilor despre cazuri în desfăşurare”. Nu contează. Cînd e vorba de ”ai mei” nu mai contează.
Președintele nu glumea deloc. După cum nu glumea într-o altă emisiune cînd spune că, dacă el ar fi fost căpitan, Titanicul nu s-ar fi scufundat.
Văzîndu-l luni seara, preschimbînd ofițerii buni cu ofițerii răi și procurorii competenți cu cei incapabili să facă un rechizitoriu ca lumea, te întrebai ce s-a topit mai repede în acești 10 ani: icebergul din scaunul de la Cotroceni sau libertățile noastre civile, erodate în numele siguranței naționale.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
16-10-2014, 23:45,
#23
Re: Talk-show
Se mai uita cineva la "Starea Națiunii "? Mi se pare pur și simplu genial moderatorul. E tipul care făcea la Prahova tv vax populi.
Semper Fidelis
Răspunde
10-11-2014, 11:08,
#24
RE: Talk-show
O radiografie interesanta privind structura societatilor media din Romania si holdingurile de care apartin :

http://specialarad.ro/cele-12-nu-chiar-m...n-romania/

Cele 12 (nu chiar mega)corporații care controlează mass-media din România

După ce am prezentat Cele 6 megacorporații care controlează mass-media din America, ne-am gândit să extindem documentarea „fenomenului” în mai multe țări, dar până să ajungem pe plaiuri mai „exotice”, să vedem partea care ne interesează cel mai mult: Cele 12 megacorporații care controlează mass-media din România! Ca să vezi, la noi este mai multe decât la ei, fiindcă noi este mai șmecheri.

Special Arad vă prezintă cele mai puternice companii mass-media de la noi din țară, care ne țin ocupați ochii și urechile prin televizor, radio, print și internet.

Primele două sunt cele despre care putem povesti cel mai mult… și știm cu toții foarte bine despre care două mari companii vorbim:

MediaPro
Imperiul media al lui Sârbu este de departe cea mai mare și variată companie media din România, însă societatea începe să se fragmenteze în ultima vreme. Nu fiindcă se duce dracu’, ci se cam vinde pe bucăți. Dar, înainte să intrăm în „pâine”, puțin istoric:

În septembrie 1990, Adrian Sârbu a creat brandul MediaPRO. În anul 1991, pe o piață monopolizată de Rompres, agenție de presă controlată de stat, MediaPRO a lansat Mediafax, prima agenție de presă independentă din România. În anul 1993, MediaPRO a lansat PRO FM, primul post de radio comercial din România. La data de 1 decembrie 1995 avea loc lansarea postului de televiziune PRO TV. În anul 1996, s-a lansat PRO TV Magazin, primul pilon important al companiei de publishing Publimedia. ProTV și ProFM aveau să devină adevărate „fabrici” de vedete, pioneri în entertainmentul românesc, ajungând să influențeze o generație întreagă, denumită generic, la sfârșitul anilor ’90, „Generația PRO”. Pe 15 martie 1998 Media Pro a cumpărat Studioul Buftea de la Fondul Proprietății de Stat, pentru suma de 107,8 miliarde lei vechi, luând astfel naștere MediaPro Studios și MediaPro Pictures.

MediaPro este singurul gigant din România care, asemănător megacorporațiilor americane, are și o casă de producție cinematografică (MediaPro Pictures), o casă de discuri (MediaPro Music), un studio de filmări (MediaPro Studios), o firmă de distribuții video (ProVideo), câteva cinematografe (Cinema Pro și Hollywood Multiplex), plus o companie de comunicații, oferind servicii de telefonie fixă și internet (MediaSat), acesta din urmă fiind deținută în mod egal cu firma ComputerLand. Apropo de acțiuni, este știut faptul că Sârbu a vândut, în 2009, companiei americane Central European Media Enterprises (CME) un procent de 95% din compania MediaPro Entertainment (ce include Media Pro Pictures, Media Pro Studios, Media Pro Distribution, Pro Video, Media Pro Music & Entertainment, Cinema Pro și Hollywood Multiplex și televiziunile ProTV, ProTV Internațional, Pro Cinema, Acasă TV, Acasă Gold, Sport.ro, respectiv MTV România).

În luna iulie 2009, Adrian Sârbu a devenit CEO al companiei, după ce în ianuarie 2009 preluase funcția de președinte al companiei, devenind astfel primul român care ocupă cea mai înaltă poziție executivă într-o companie multinațională. Tot în iulie 2009, CME a cumpărat integral de la Adrian Sârbu divizia MediaPro Entertainment din grupul Media Pro, adică afacerile de producție TV și de cinema. Tranzacția a fost estimată la 97,6 milioane dolari. În ianuarie 2010, CME a încheiat un acord de vânzare a operațiunilor din Ucraina, respectiv Studio 1+1 și televiziunile Kino, către Harley Trading Limited, companie deținută de Igor Kolomoisky, pentru 300 milioane de dolari. În ianuarie 2010, CME a preluat agenția de știri Mediafax Cehia, deținută de Adrian Sârbu, pentru suma simbolică de 1 euro.

Așadar, cel mai mare jucător pe piața media românească este, de fapt, compania din Bermude CME, dar prezența lui Adrian Sârbu la vârful companiei face ca imperiul media creat de el să fie, în continuare, într-un fel sau altul, tot în curtea lui.

Încă tot e al lui, de altfel, MediaPro Management, din care fac parte următoarele subdivizii:
• Publimedia – divizia de publishing, care deține publicațiile Ziarul Financiar, Business Magazin, Gândul și altele
• CoPrint – tipografii
• Mediafax – agenție de știri
• Apropo Media (fostă Media Pro Interactive) – regie online
• Indoor Media (publicitate indoor)
• MediaSat – furnizor de servicii de comunicații destinate segmentului business

Câteva informații suplimentare:

Din 1999 până în septembrie 2007, MediaPro a deținut și edițiile românești ale revistelor Playboy și Maxim, alături de compania PBR Publishing (parte a grupului elen Attica Media).

PubliMedia avea și ziarele locale Clujeanul, Hunedoreanul, Bihoreanul, Sibianul, Bănățeanul și Ieșeanul, însă după scurt timp, acestea au trecut pe online, apoi s-au integrat în portalul Gandul.info.

ProSport a fost cumpărat de Ringier între anii 2003 – 2008, după care a fost reachiziționat de MediaPro. Din noiembrie 2013, s-a renunțat la tipărirea ziarului, trecând exclusiv pe online, asta după ce o altă publicație marca MediaPro, Gândul, a trecut pe varianta exclusiv electronică, în 2011.

ProTV Magazin s-a desființat în octombrie 2013, după 16 ani de existență.

Celebrul joc online de cultură generală ConQuiztador.ro era, de asemenea, parte a MediaPro, dar astăzi nu mai există (este redirecționat spre un alt link).

Anul acesta s-a vehiculat în presă că Sârbu ar fi de acord să vândă ProFM-ul și Mediafax, cel mai interesat pentru achiziționarea lor fiind deputatul PSD Sebastian Ghiță, patronul România TV. Până în acest moment, însă, nu s-a concretizat nicio tranzacție. Ultimele informații creditează compania RCS-RDS ca având cele mai mari șanse de a prelua pachetul de radio din curtea PRO.

branduri mediapro

Revenind la MediaPro ca un tot, deci brandurile deținute de CME laolaltă cu brandurile de sub MediaPro Management – ambele conduse de Sârbu (deocamdată), acestea înglobează următoarele:

CME (divizia MediaPro Entertainment): MediaPro Pictures, MediaPro Music, Pro Video, MediaPro Distribution, MediaPro Studios, PRO TV, Pro TV Internațional, Pro TV Chișinău, Pro Cinema, Acasă TV, Acasă Gold, Acasă în Moldova, Sport.ro, MTV România
MediaPro Management: radiourile ProFM, Music FM, Dance FM, ziarele/revistele Ziarul Financiar, Business Magazin, Men’s Health, Ce se întâmplă doctore?, The ONE, ProMotor, site-urile Mediafax, Gândul (din 2011 doar online) Acasă magazin (din 2008 doar online), ProSport (din 2013 doar online), Apropo.ro, inCont, Yoda.ro, Go4it!, Voyo, ProTV Plus, Tare.ro, Perfecte.ro, DeBarbati, Foodstory, AutoPro.ro, Liga2.ro, Sportlaminut.ro, okidoki.ro, muvix.ro, sexgen.ro, bule.ro, Seiful.apropo.ro.

Intact Media Group
Intact Media Group este cunoscutul trust media deținut de familia politicianului și omului de afaceri Dan Voiculescu. Intact este unul din cele mai puternice trusturi media din România și are un capital integral românesc. Trustul media Intact Media Group a luat ființă, juridic vorbind, în anul 2009, înlocuind practic conceptul ce fusese până atunci trustul Intact.

Grupul Intact deține, din anul 2005, compania Media Sport Group, partenerul BBC pentru România, Bulgaria și fosta Iugoslavie, care deține patru reviste („Top Gear”, „Good Food” și „Science Focus”).

Din grupul Intact Media fac parte, așadar, următoarele entități media: televiziunile Antena 1, Antena Stars (fosta Antena 2), Antena 3, EuforiaTV, ZU TV, Antena Internațional, ziarele Jurnalul National, Gazeta Sporturilor, revistele TopGear, Felicia, GoodFood, GoodHomes, ScienceFocus, radiourile Radio ZU și Romantic FM, site-urile videonews.ro, vdtonline.ro, revistafelicia.ro, goodfood.ro, respectiv alte societăți precum Tipografia Intact, Intact Media Academy, Intact Production, Open Media Network, Euroexpo Trade Fairs, LogiCons, Seed Consultants, Intact Images.

intact media grup

Istoric:

1991 – Omul de afaceri Dan Voiculescu investește într-o tipografie: Tipografia Intact.

1993 – Dan Voiculescu investește în prima televiziune comercială din România. Noua televiziunea se numește Antena 1 și difuzează pentru început filme și știri. Tot în același an, este lansat cotidianul de informație Jurnalul Național, într-un format de 32 de pagini.

1994 – Radio Romantic debutează cu un format “gold hits” neîntrerupt de publicitate. Intact Production preia pentru început producția show-urilor Antena1. Expansiunea teritorială demarează prin lansarea primului studio local, Antena1 Pitești.

1998 – În septembrie Antena 1 se relansează cu un nou pachet grafic ID creat de compania Pittard Sullivan și o noua grilă de programe, fiind primul post TV din România cu nouă ore de transmisii în direct pe zi.

1999 – În iulie Antena1 obține drepturile exclusive de transmisie a Campionatului Național de Fotbal, fiind primul post TV privat din România care reușește acest lucru, precum și singurul care transmite în direct patru meciuri de fotbal pe etapă.

2000 – Gazeta Sporturilor se alătură brandurilor Intact.

2005 – Fondatorul Grupului Media Intact, Dan Voiculescu, se retrage din afaceri, dedicându-se vieții politice și cedând întreaga sa avere celor două fiice ale sale, Camelia și Corina. Este anul care marchează o dezvoltare focusată pe nișe, printr-o serie de lansări în sferele financiară – revista Saptămâna Financiară și știri – postul tv Antena3. Compania Media Sport Group, deținătoarea primei reviste de 4×4 din România, 4WD, intră sub umbrela Intact și obține licențele BBC pentru două reviste cu renume, Top Gear și Good Food.

2006 - Se lansează noi branduri: Euforia, post tv de lifestyle dedicat publicului feminin, Antena Internațional, televiziune care se adresează comunităților de români din diaspora, Felicia, revista săptămânala de well-being și Good Homes, revista de food & deco, o noua licență BBC. Se lansează Open Media Networks, firmă care proiectează și integrează soluții și servicii interactive de advertising, IT și multimedia.

2007 – Lansarea unei televiziuni axate pe talk-show-uri – Antena 2. Se creeaza rețeauă de săptămânale locale Ghimpele.

2008 – Divizia print a grupului se consolidează prin două noi titluri: cotidianul Financiarul, care a trecut printr-un process de rebranding în 2011, devenind Fin.ro (Financial Intelligence News) și revista lunară de lifestyle Confidențial. Urmare a câștigării drepturilor de televizare a meciurilor din Liga 1 de Fotbal de către consorțiul format din Antena1 și RCS se lansează televiziunea de sport GSP TV, care difuzează meciuri din campionatul intern. Tot în acest an debutează postul de radio ZU.

2009 – Intact Media Group are o creștere de 120% în radio. Radio Zu lansează șapte noi stații locale. Jurnalul Național demarează o serie de inițiative: Biblioteca pentru toți și Mișcarea de rezistență.

2010 – Societățile care dețin brandurile Antena1, Antena2 și Euforia se consolidează operațional pe o platformă comună, Antena Group. Fundația Mereu Aproape organizează campania socială „Apa trece, România ramâne”, pe parcursul căreia s-au strâns 1.250.000 euro în bani și materiale de construcții, facilitând astfel construcția a 75 de case în zonele afectate de inundații.

2011 – Intact Media Group introduce QR code-urile pe TV. Gazeta Sporturilor lansează o comunitate online pentru iubitorii de fotbal.O noua licență BBC se adaugă portofoliului de print, prin BBC Focus. În septembrie a avut loc lansarea revistei The Industry. Această este adresată profesioniștilor și entuziaștilor industriei media și urmărește îndeaproape mișcările strategice, achizițiile importante, cifrele relevante, echipele, leaderii, evenimentele și informația esențială din această zonă. Titlurile din print precum Jurnalul National, Fin.ro Magazin, Felicia si Saptămâna Financiară sunt integrate sub umbrela Intact Publishing. Cu ocazia împlinirii a douăzeci de ani de activitate, Intact Media Group a lansat proiectul Primii20.ro.

2014 - Dan Voiculescu este condamnat la 10 ani de închisoare cu executare pentru spălare de bani, însă „imperiul” merge mai departe via famiglia. Pe licența pierdută de GSP TV, se lansează postul ZU TV, pe 3 aprilie 2014.

Realitatea Media
Realitatea Media este urmașul grupului media Realitatea-Cațavencu, fondat în mai 2006 de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu când, lângă Realitatea TV, mai cumpărase drepturile editării revistei Academia Cațavencu. În 2011 însă, publicația a intrat în insolvență, brandul a fost cumpărat de Dan Grigore Adamescu, prin împuterniciți, și aparține astăzi editorului România liberă, iar Vântu a ajuns în pușcărie. Proprietarul actual al trustului Realitatea Media este Elan Schwartzenberg.

Grupul deține actualmente posturile Realitatea TV, The Money Channel și Film Cafe (fostul Romantica), precum și posturile de radio Realitatea FM, Radio Guerrilla (din 2013 doar online, după ce CNA i-a retras licența) și Gold FM (fostul Radio Total). Trustul mai deține revista economică săptamânală Money Express, site-urile IQads, realitatea.net, ProvinciaNews, VoxPublica și Pandora’s.

realitatea media

În vremurile lui de „glorie”, grupul deținuse și posturile tv Telesport, CineStar, CineStar Comedy, CineStar Action, posturile de televiziune și radio Publika TV și Publika FM din Moldova, săptămânalul de satiră Academia Cațavencu, revistele Business Standard, Idei în Dialog, Tabu, 24-FUN, Superbebe, Psihologia azi, Bilanț, J’Adore, Bucătăria pentru toți, Aventuri la Pescuit, respectiv cotidianul „Cotidianul” și, nu în ultimul rând, o agenție de știri, NewsIn.

Istoric:

Compania Realitatea a fost înființată în anul 2001 de omul de afaceri Silviu Prigoană. În noiembrie 2003, Prigoană a vândut compania, cu doar 10 milioane lei vechi către compania offshore Bluelink Comunicazione Ltd și un afacerist român, Radu Mihai Mărgineanu, care și-a cedat apoi partea către Global Video Media, firmă a gigantului Petromservice, cu peste 5,5 milioane de dolari.

Odată cu preluarea trustului de către Sorin Ovidiu Vântu, la data de 1 mai 2006, Realitatea Media a lansat postul de televiziune de afaceri The Money Channel.

La data de 30 mai 2006, grupul Realitatea Media a preluat trustul de presă Academia Cațavencu, formând grupul Realitatea-Cațavencu.

În iunie 2006, grupul a preluat compania de publicitate indoor Monopoly Media. În iulie 2006, grupul Realitatea-Cațavencu a lansat agenția de știri NewsIn.

Între 2007 – 2008, grupul Realitatea-Cațavencu a deținut revista Psihologia Azi.

În ianuarie 2007, grupul a preluat revista economică Bilanț, revista de shopping J’Adore, Psihologia Azi, și publicația online dedicată industriei media IQads. În aprilie 2007, a fost lansată revista financiară Money Express, iar în mai 2007 a fost lansat cotidianul de afaceri Business Standard, care și-a încetat apariția tipărită la 1 ianuarie 2010.

La data de 1 noiembrie 2007 a fost lansat postul de radio Realitatea FM, cu emisie în București, Sibiu, Cluj-Napoca, Sulina și Focșani. A fost relansat la data de 20 octombrie 2008, devenind primul radio de tip news & talk din România și având sloganul „Știe ce spune”.

Începând cu martie 2008, grupul Realitatea-Cațavencu a lansat stațiile locale Realitatea TV în orașele Cluj (martie 2008), Brașov (mai 2008), Sibiu și Târgu-Mureș (septembrie 2008), Timișoara (octombrie 2008), Focșani și Alba-Iulia (noiembrie 2008), Bistrița (februarie 2009) și Bacău (mai 2009).

În martie 2008, grupul a cumpărat televiziunea Telesport. La data de 19 decembrie 2008, grupul Realitatea-Cațavencu a lansat posturile de televiziune CineStar, ComedyStar și ActionStar. În noiembrie 2008, grupul a lansat F5 X-Media, regie de vânzări online și de servicii cross-media neconvenționale.

În anul 2009, grupul a lansat portalul de divertisment Heyo.ro, portalul de marketing Smark.ro și platforma dedicată întreprinderilor mici și mijlocii Antreprenor.net.

În ianuarie 2010, Realitatea-Cațavencu a vândut revistele 24-FUN, Tabu, Superbebe, Bucătăria pentru toți și Aventuri la Pescuit.

Pe 21 iunie 2012, Sorin Ovidiu Vîntu a fost condamnat definitiv de judecătorii Curții de Apel București la un an de închisoare în dosarul în care a fost acuzat de șantaj de partenerul său de afaceri, Sebastian Ghiță. Peste doi ani, pe 14 iulie 2014, Sorin Ovidiu Vîntu a fost condamnat de Tribunalul București la 6 ani și 2 luni de închisoare cu executare în dosarul Petromservice, sentința nefiind definitivă.

Adevărul Holding
Adevărul Holding a fost înființat în anul 2006 de omul de afaceri Dinu Patriciu. În portofoliul Adevărul Holding se află cotidienele Adevărul, Click!, Click pentru femei, Click Poftă Bună!, Click Sănătate, revistele Dilema Veche, Dilemateca, Historia, Ok!, Forbes, Foreign Policy Romania, catalogul „Adevărul – 500 miliardari” și, până în 2011, cotidianul ucrainean Blik – astăzi doar online. Ziarul ucrainean Blik a fost cumpărat de Adevărul de la grupul elveţian Ringier în 2008, la doi ani după ce titlul a fost lansat. Acesta era varianta din Ucraina a tabloidului Click.

adevarul holding

La data de 5 octombrie 2012, trustul a fost preluat de omul de afaceri Cristian Burci, cel care înființase, vânduse și recumpărase Prima TV, și cel care controlează grupul International Railway Systems (care este și cea mai mare afacere a sa, având o cotă de piață de 3% din producția mondială de vagoane, lider european al sectorului), companiile din industria feroviară Astra Vagoane Arad, Meva Turnu-Severin, Romvag Caracal, compania de transport pe cale ferată Servtrans, precum și compania de trade marketing Cupon Pro.

Adevărul Holding deținuse și ziarele locale „Adevărul de seară” din septembrie 2008 până în 1 iunie 2011, după care s-a renunțat efectiv la ele, deși se bucurau de un succes răsunător. Referitor la Arad, acesta era și ziarul prin care arădenii au fost oarecum deziluzionați, cu intenția de a „trece” la cumpărarea ziarului național „Adevărul” și nu a fostului „Adevărul de Arad” (actualmente Jurnal Arădean), care și-a pierdut denumirea în urma acționării în instanță de către Adevărul Holding a InformMedia (firma austriacă ce deține Jurnal Arădean, ex-Adevărul de Arad).

RCS & RDS
RCS & RDS este astăzi nu doar un operator de servicii de telecomunicații din România (înființat în anul 1994), ci CEL MAI MARE operator de servicii de telecomunicații din România și un jucător important în mass media românească (precum și în afara țării), având posturile tv Digi 24, Digi Sport 1, Digi Sport 2 și Digi Sport 3, Digi Film, Digi Life, Digi World, Digi Animal World, 1 Music Channel și U TV, dintre care câteva sunt prezente și în Ungaria, Slovacia, Serbia, Cehia, Croația și în Moldova.

rcs rds media

Compania bihoreanului Zoltán Teszári, inițial denumită Romanian Cable Sistem (RCS) a cunoscut o dezvoltare rapidă pe piața din România, primii pași concretizându-se prin achiziționarea mai multor rețele de comunicații din țară. Deja în anul 1996 se realizează consolidarea Grupului RCS, iar acesta începe să se extindă tot mai mult prin achiziții.

Arădenii știu, omul de afaceri orădean avea prima tentativă de a deține un post de televiziune tocmai la Arad, în anii ’90, pe vremea când transformase postul tv Intersat în RCS. Acesta însă a fost cumpărat ulterior de S.C. INFOTON S.R.L. și redenumit în Info TV.

RCS & RDS a mai avut o încercare eșuată de a intra pe piața audiovizuală cu un post tv generalist. Pe 10 decembrie 2010, a lansat 10 TV, cu ajutorul jurnalistului Radu Moraru, cunoscut ca și „Nașul”. După un an, televiziunea a dat faliment.

În 2011, compania a investit serios în postul său de știri, Digi 24. Tot atunci, a cumpărat postul local Analog TV din Timișoara, pe care l-a schimbat în Digi 24 Timișoara, pe 25 iunie 2012.

Compania RCS & RDS este prezentă încă din anul 1998 în Ungaria și începand cu anul 1999 în Slovacia, oferind în acest moment servicii de televiziune prin cablu, internet și telefonie fixă. Principalul acționar este Cable Communications Systems din Olanda, cu 94,15%, al cărui acționar majoritar este omul de afaceri Zoltán Teszári.

Ringier
Ringier AG este o companie media din Elveția, înființată în anul 1833. Compania are în total aproape 7.000 angajați în țări precum China, Croația, Cehia, Elveția, Germania, România, Serbia, Slovacia, Ungaria și Vietnam. De asemenea, compania publică 120 ziare și reviste, deține numeroase acțiuni la stații TV/radio, și deține 11 tipografii.

La 1 iulie 2010 companiile Ringier și Axel Springer AG au înființat o nouă companie, Ringier Axel Springer Media AG, ca rezultat al deciziei de fuzionare a operațiunilor pe care cele două grupuri media le dețin în Europa de Est.

În România, Ringier deține tabloidul Libertatea, revistele Unica, Bolero, Super Bravo Girl (în urma fuziunii revistelor Bravo și Bravo Girl, din aprilie 2014), Libertatea pentru femei, Lumea femeilor, TV Mania, TV Satelit. Ringier România mai deține și 25% din postul de televiziune Kanal D. În perioada 2003-2008, Ringier a deținut și cotidianul sportiv ProSport (după care a fost „recuperat” de MediaPro), iar până în februarie 2010, Evenimentul Zilei și Capital, după care le-a vândut omului de afaceri Bobby Păunescu, care controlase publicațiile Curierul Național, Gazeta de sud, Gazeta de Olt, precum și televiziunea B1TV.

ringier

RussMedia
RussMedia CEE GmbH (inițial Inform Media GmbH – divizia est-europeană a grupului austriac Vorarlberger Medienhaus, ce astăzi face parte integral din portofoliul gigantului Russ Media) este compania care este cel mai aproape de noi, arădeni, fiind cel care a intrat în România dinspre vest prin orașele Bihor, Arad și Timișoara. Trustul deține mai multe activități media în Austria, Ungaria și Ucraina, iar în România are ziarele locale Jurnal Bihorean, Jurnal Arădean, Jurnal de Caraș-Severin, cotidianul în limba maghiară - Bihari Napló, precum și săptămânalul de mică publicitate PubliTim și mai multe portaluri web.

inform media romania

Avea, până în anii 2008-2011, cotidienele și săptămânalele gratuite Arad Expres, Timiș Expres, Cluj Expres și SuperInfo.

În anul 2008, Inform Media a cumpărat rețeaua de site-uri a Mirabilis Media (masini.ro, culinar.ro, portal.ro, recomanda.ro si xcent.ro) precum și roportal.ro.

Compania deține, deci, următoarele site-uri web, pilon pe care mizează, de fapt, cel mai mult:

• portaluri specializate de știri - Aradon.ro, Bihon.ro, Agenda.ro, Caon.ro, Clon.ro, Erdon.ro, Huon.ro, Tion.ro, Aradeni.ro, Bucuresteni.ro, Timisoreni.ro și Roportal.ro
• portal de mică publicitate - publi24.ro
• portal de locuri de muncă - job4hotels.ro
• portal imobiliar - romimo.ro
• vânzări auto, moto & sport - bestauto.ro, masini.ro, bestbike.ro, sport365.ro
• utilaje - mascus.ro
• gastronomie - culinar.ro
• pentru copii, mămici și tătici - utilecopii.ro
• lifestyle, modă și sănătate - mayra.ro și anticonceptionale.ro
• creșterea și îngrijirea animalelor - animalutul.ro

Centrul Național Media
Acest mini-trust media înseamnă mini-imperiul frațiilor Micula, unii dintre cei mai bogați români, proprietarii companiei European Drinks & Foods (Izvorul Minunilor, Frutti Fresh, Adria Cola etc.). Național TV, Favorit TV și Național 24 Plus sunt posturile ce încă se bucură de public în România, dar boom-ul cu care au apărut nu mai are aceeași rezonanță. Tot aici se mai adaugă Național FM și Favorit FM, cotidianul Crișana și publicația online Realitatea Românească.

CNM

B1 TV Channel / Editura Evenimentul si Capital
Deși sunt societăți diferite, au un numitor comun: … PDL, ar zice unii… și n-ar fi departe de adevăr, dar am vrut să spunem la repezeală Bobby Păunescu, cu toate că nu mai este acționar la B1 decât la editură. O legătură între Evenimentul Zilei și postul B1 există, totuși, deși e mai complicat de dovedit… juridic. B1 TV este un post de televiziune din România lansat în 2001 ca post generalist și transformat în 2011 într-un canal de știri și publicistică. În 2004, News Corporation din America (ce include posturile FOX) a achiziționat 12,5% din pachetul de acțiuni al postului. În 2010, licența audiovizuală pentru serviciile de programe cu denumirea „B1” a fost preluată de compania SC B1 TV Channel SRL, iar acționariatul B1 TV Channel este format, actualmente, din Sorin Oancea (50%), fost director general al televiziunii de știri Antena 3 și SC News Television (România) SRL (50%).

Editura Evenimentul si Capital deține cotidianul Evenimentul Zilei, săptămânalul Capital, revistele Animal zoo, Doctorul zilei, Star Junior și site-urile acestora, în frunte cu EVZ.ro.

B1 TV Channel Editura Evenimentul si Capital

Medien Holding
România Liberă este un ziar din România fondat în anul 1877. În epoca comunistǎ, cotidianul era cel mai important dupǎ Scînteia. Astăzi este deținut de Medien Holding, prin Dan Grigore Adamescu și familia sa, și mai conține Academia Cațavencu (din 2011), revistele Manager Express și Bebelu, respectiv site-ul Casamea.ro.

Medien Holding

Sanoma Hearst România
Sanoma Hearst România (SHR) este o companie media prezentă pe piața din România din anul 1999. Are revistele Cosmopolitan, Femeia, Femeia de azi, Beau Monde, FHM, Marie Claire, National Geographic, Casa și Grădina, Mami, Esquire, Harper’s Bazaar, Story și 12 site-uri de internet: mami.ro, parinti.com, miresici.ro, femeia.ro, cosmopolitan.ro, fhm.ro, casa-gradina.ro, natgeo.ro marieclaire.ro, esquire.ro, story.ro, amsonline.ro.

Sanoma Hearst România

Edipresse AS România
Edipresse AS România este o companie media din România, înființată printr-un parteneriat între grupul Edipresse și Axel Springer AG, cu 60%, respectiv 40% dintre acțiuni. Cele 17 titluri editate de Edipresse sunt: lunarul pentru femei Avantaje (din 1995), ediția românească a revistei Elle (din 1997), revista de celebrități Viva! (din 1999), revista pentru tineret Joy (din 2004) și revista bilunară Auto Bild (din 2008).

Ar mai fi fost de amintit aici și revista Popcorn, doar că aceasta a dispărut de pe piață în 2012.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
01-12-2014, 22:14,
#25
RE: Talk-show
Documentare englezesti despre Romania anilor '50-'60










...si doua filmulete cu Regina Maria a Romaniei in anii '20-'30



First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-12-2014, 16:56, (Ultima modificare: 17-12-2014, 23:22 de Kidu.)
#26
RE: Talk-show
[Imagine: map1.jpg]

[Imagine: map2.jpg]

[Imagine: map3.jpg]

[Imagine: map4.jpg]
Răspunde
16-12-2014, 23:07,
#27
RE: Talk-show
La fel ca si in cazul avionului Smurd prabusit pe langa manevrele cu avioane si elicoptere second hand reconditionate de firme dubioase (se pare ca nici Arafat nu s-a lasat mai prejos ca si colegii lui de guvern si si-a tras comisioane cu firme "prietene") mi se pare halucinant ca in 2014 in Romania sa se prabuseasca avioane, elicoptere si radarele centrelor de dirijare a zborului precum si cele ale armatei sa nu le poata identifica pozitia decat dupa ce suna oameni, civili la 112. Si atunci vin pompierii , cica ISU (adica elita pt situatii de urgenta) nu gasesc locatia si prima data merg in alta parte (pe un lac arhicunoscut unde cred ca si oameni care nu sunt ai locului stiu diferenta intre cazino si centrul lacului unde a fost anuntat evenimentul) cu o barca cu motor fara cheie si pe care nu stiu sa o porneasca si ...vaslesc vreo 30 de minute ca sa constate ca toti sunt inecati si inghetati de frig. Adica elita pompierilor cantonata la MAREA NEAGRA nu stiu sa foloseasca o barca cu motor si nici nu cunosc singurul lac din zona (Cel mai mare din Romania de altfel)!!!

Nu spun ca nu sunt oameni competenti printre pompieri , poate mai multi ca in alte institutii, insa in astfel de pozitii cruciale nu poti sa angajezi "dorei" din astia cu 2 neuroni condusi de comandanti care vad din functia lor un fel de pension pe bani publici.

Ar trebui acum sa lamurim urmatoarele aspecte : 1. Ce naiba de monitorizare radar aeriana avem noi ??? 2. Demisia comandantului ISU si a celui care a dirijat operatiunea "dorel cu vasle" 3. Evaluarea tuturor angajatilor ISU fiindca e clar ca printre ei se ascund tot felul de specimene angajate pe pile, altfel nu imi explic ce dracu cautau idotii aia acolo pe o barca cu motor dand la vasle Sad((((((((( 4. demisia lui Arafat si a lui Oprea

ps. Dumnezeu sa ii odihneasca pe oamenii aia de pe elicopter care au murit incercand sa salveze vietile altora
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
16-12-2014, 23:10,
#28
RE: Talk-show
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actual...rea+elicop
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-12-2014, 23:35,
#29
RE: Talk-show
Ce ma ingrijoreaza pe mine este nivelul de pregatire al oamenilor care trebuie sa salveze alte vieti. Nu vreau acum sa insist prea mult cu morala insa mi se pare hilar sa cazi cu elicopterul in conditii de maxima vizibilitate, de vreme buna, vizibilitate. Eu cred ca a fost eroare de pilotaj.

La fel ma leg si de precedentul incident cu elicoptere cand acel IAR 330 Puma a cazut langa Targu Mures. Practic Fortele Aeriene Romane au pierdut aproximativ 25% din flota de elicoptere in incidente similare in conditii de pace cand nu a tras nimeni dupa ele.

Inteleg ca nu avem bani, ca nu au oamenii ore de zbor insa prea usor se pierd vieti omenesti. Nu mai vorbesc de interventia de dupa cand te prezinti la locul accidentului fara barca in prima faza, apoi cu barca nefunctionala.
Nu ma intelegeti gresit: stiu ca pentru noi e usor sa comentan din fata monitorului insa oamenii astia cu asta se ocupa, asta le este meseria.
Răspunde
18-12-2014, 1:10, (Ultima modificare: 18-12-2014, 1:11 de I 929.)
#30
RE: Talk-show
Dacă e adevărat că doi dintre membrii echipajului au fost găsiţi în carlingă, în scaune, atunci e greu de crezut că ar fi fost salvaţi chiar şi dacă s-ar fi intervenit imediat, presupunând că incidentul ar fi fost vara când e plin de bărci pe acel lac. Cine ştie cu ce viteză s-a prăbuşit aparatul , poate că pilotul nu l-a mai putut struni deloc astfel încât să dea şansa echipajului să spargă geamurile şi să sară în apă pur şi simplu. Lumea  gândeşte că din moment ce s-a prăbuşit în lac nu a existat o forţă a impactului prea mare. Eu cred că nu e aşa, oamenii probabil s-au lovit rău la contactul cu apa şi nici nu au avut timp să sară pur şi simplu în apă sau să facă cine ştie ce alt gest din filme...Dacă ce spune Arafat e adevărat,  anume că unii dintre ei aveau răni foarte grave, atunci şi dacă se ajungea la ei după 5 minute poate nu ar fi scăpat cu viaţă. 

Pe lângă faza cu barca, e grav că nu au fost anunţaţi la timp din 112 echipele de intervenţie pe mare.
Răspunde
18-12-2014, 9:34,
#31
RE: Talk-show
Nici ISU asta nu e ceea ce pare a fi. E doar un fel de coletarie rapida a bolnavilor insa din punct de vedere medical am mari dubii ca niste oameni fara pregatire temeinica doar cu niste cursuri de prim ajutor pot salva cazuri grave nu se impune o asistenta medicala mai complexa.
Arafat cred ca e depasit si trebuia sa se rezume la ceea ce stia el sa faca in loc sa intre jocurile politice ale celor ce au profitat de popularitatea sa.
Răspunde
18-12-2014, 10:01,
#32
RE: Talk-show
Nu, la astfel de intervenții merg atât echipaje ISU (pompieri), cât și medici de pe echipaje SMURD. Acești medici au specializarea ATI iar unii dintre ei sunt și capabili fizic de intervenții de salvare. Nici Arafat și nici altcineva nu pot controla total delăsarea lui x sau y din serviciu. Dacă barca respectivă era verificată dimineața, era scoasă din uz și luată alta. Eu cred că organizarea serviciilor de intervenție în situații de urgență e bună (dotări, proceduri specifice etc), însă un caz precum cel de la Constanța are nevoie de mai multe rotițe funcționale. Cred că ar trebui făcută o anchetă la ISU Constanța și văzut dacă se putea interveni mai repede și mai bine, trase niște concluzii și aplicate sancțiuni. Două sancțiuni au fost deja aplicate, schimbarea șefului ISU Constanța și a prefectului. Prima cred că e logică, a doua nu prea.
Răspunde
18-12-2014, 10:34,
#33
RE: Talk-show
Ai dreptate purtatorul de cuvant al prefectului trebuia schimbat Smile

Serios acuma cum ziceam si in primul mesaj legat de acest subiect trebuie facuta o evaluare (am inteles ca se va face un audit extern) pentru a vedea ce anume nu a functionat, cine sunt vinovati/incompetenti , luate masuri ca sa nu se mai repete asa ceva (demisii, schimbat proceduri, pregatire temeinica,etc)

Altfel mortile acestor oameni, si a celora dinaintea lor, nu cred ca au fost si ultimele Sad
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
18-12-2014, 11:08,
#34
RE: Talk-show
Luci, nu prea cred ca procedurile lor functioneaza in cazul unui incident de amploare mai mare. S-a vazut in Apuseni, s-a vazut aici la Constantat cat de bine au functionat si cat de pregatiti au fost.

Nu contest ca la un accident rutier nu au intervenit destul de prompt insa cand apar situatii mai dificile au demonstrat ca sunt complet depasiti. Fereasca Dumnezeu sa avem nevoie de interventia lor la un cutremur cum a fost cel din '77 sau la orice alt cataclism.

Din pacate se demonstreaza inca o data ca noi romanii suntem buni numai la dat din gura insa cand e vorba sa ne aratam competentele suntem depasiti complet. Cand zic noi romanii ma refer la stat si la institutiile acestuia.
Răspunde
16-01-2015, 12:28,
#35
RE: Talk-show
Cum se procedeaza azi , la fel se proceda si pe vremuri. Un ziarist extrem de popular si acid la adresa politicienilor a fost internat cu forta intr-un sanatoriu , otravit sistematic cu mercur si mai apoi denigrat public prin mutarea vinei pe o boala cu transmitere sexuala , sifilis. A murit singur si abandonat intr-un sanatoriu. Ulterior a devenit cel mai mare poet roman al tuturor timpurilor . Eminescu, caci despre el este vorba, este reabilitat cu greu in zilele noastre la peste 100 de ani de la uciderea sa . Joi s-au aniversat 165 de ani de la nasterea sa si a fost lansat un volum care clarifica stiintific aceste acuzatii si aduce lumina asupra unor evenimente neelucidate atunci. Concluzia : politica si evident politicienii romani au fost, sunt si vor fi mereu la fel de corupti si vor face tot ce pot sa ii distruga pe cei care le sunt impotriva si ii deranjeaza.

http://www.mediafax.ro/cultura-media/med...r-13768554
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-03-2015, 13:43,
#36
RE: Talk-show
In zilele astea am simtit tot mai acut , la inceput mai pe la colturi dar acum tot mai pe fata , urlatorii de genul "dom-le e prea de tot ce fac astia la DNA" sau aruncarea anatemei ca acum cand aresteaza o fac pe interese pentru ca pana acum nu s-a intamplat mare lucru "pana acum unde au fost cei de la DNA ?" . Cred ca e evident semnalul puternic venit inca de anul trecut de afara ca "gata, faceti curat ca uite ce se intampla langa voi in Ucraina" iar protectia acordata fatis de baselu pana cand a iesit de la cotroceni , si iata si acum dupa iesirea din scena, amantei sale e un motiv destul de serios de luat in calcul atunci cand vorbim despre motivele care pana acum nu au permis unui DNA sau SRI cu sefi numiti de presedinte direct, sa lucreze cum ar fi trebuit.

Sa ne aducem aminte ca de ani de zile spunem cu totii ca "toti sunt corupti si toti ploiticienii au furat fara nici o rusine timp de peste 20 de ani aceasta tara" . Si atunci , de unde "teama" asta ca DNA aresteaza prea mult ??? Eu zic ca e doar inceputul . Iar DNA trebuie sa ajunga la un procentaj de peste 80% dintre politicieni arestati si condamnati definitiv la inchisoare pentru ca pe acolo ar cam fi procentul corect . La o adica de ce sa se opreasca ? Au dovezi (pe majoritatea le stim si noi) ca au furat, ca au devalizat, ca au facut abuzuri in serviciu, ca sunt hoti ? La inchisoare! Iar unde trebuie sa incepem cu adevarat sa ne uitam , dupa bani ! Vedem ANAF-ul din subordinea guvernului cum protejeaza averile marilor mafioti condamnati definitiv si nu au executat decat 10% din bunurile pe care s-au instituit sechestru ! Executati rapid si extins sechestrul si asupra averilor membrilor din familie si prietenilor apropiati care nu isi pot dovedi provenienta unor bunuri cu mult peste posibilitatile lor. A nu e corect sa mergi dupa casa bunicului sau verisorului meu ? Pai cum de are un hotel , doua case si 3 masini de lux pe numele sau cand nu a lucrat de mai bine de 5 ani . Culmea cam imediat dupa ce tu ai castigat postul de priamr/ministru/etc ? NU poate dovedi iar prejuduciul adus de tine dovedit este acoperit doar in proportie de 20% de bunurile tale ? Le luam si pe cele puse pe numele neamurilor tale fiindca asa este normal si corect ! Ai venit falca in Arad cu o clisa sub brat inbvelita intr-un ziar ? Asa si pleci dupa ce esti condamnat ca ai furat cateva zeci de milioane ca spaga in cei 12 ani de primarie !

Concluzia...pe ei si pe mama lor! Ei nu au plans de mila tarii si a noastra cand ne furau , ba dimpotriva iti ranjeau in fata si ne scuipau de sus cu patos! Sa nu le plangem nici noi de mila ca s-a "pus DNA-ul pe ei" ba sa punem presiune pe DNA si pe autoritati sa mearga pana la capat !

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-19628...na-dna.htm

Zece metode de a submina DNA

Foto: Hotnews
In Romania se amplifica un discurs tot mai sofisticat indreptat impotriva procurorilor, impotriva justitiei. Pe masura ce anchetele urca mai sus, tipatul devine mai strident. Politicienii anchetati si mogulii care le fac jocurile stiu ca nu pot lovi frontal o institutie care se bucura de multa simpatie publica. Din acest motiv, inventeaza false probleme, dramatizeaza, exagereaza, maniupuleaza, recurg, in fine, la un intreg arsenal retoric pentru a convinge cumva publicul ca sunt nevinovati si ca DNA s-a transformat intr-un monstru. Din zumzetul general se desprind cateva linii clare de atac.

1. Solidarizarea la varf. Politicienii si-au revenit din socul alegerilor din 16 noiembrie. Nu se jeneaza sa-si manifeste solidaritatea cu marii cercetati penal ca in vremurile bune, cand credeau ca pot calca justitia in picioare. Premierul Victor Ponta merge la Inalta Curte sa-l apere pe Liviu Drangea in dosarul Referendumul si se incrunta la procurori, Traian Basescu loveste cu tot ce-i pica la mana in Laura Codruta Kovesi pentru a o victimiza pe Elena Udrea.

2. Blocarea a anchetei. Parlamentarii au prins si ei curaj. Nu mai tremura de frica opiniei publice, s-au intors la vechile obiceiuri. Au blocat ancheta in cazul Laszlo Borbely, respingand a doua oara cererea procurorilor de a aviza inceperea urmaririi penale, dupa ce au facut-o si in cazul Vosganian. Parlamentul judeca iarasi dosare pe fond, transformandu-se in instanta paralela si nu isi motiveaza deciziile de respingere a avizului, asadar nu stim ce criterii au stat la baza acestora.

3. Campanie externa anti-DNA. Prin actiuni de lobby, marii cercetati penal si-au cumparat spatii publicitare in afara tarii pentru a proiecta imaginea unui regim de teroare ale carui victime sunt. Romania ar fi ajuns republica procurorilor, un stat nedemocratic si anti-liberal. Nu e clar ce urmaresc marii cercetati penal prin astfel de campanii, cata vreme Romania are o consolidata reputatie de stat profund corupt. A sustine azi ca Romania a ajuns un stat nedemocratic doar pentru ca elita ei corupta ajunge in sfarsit sa dea explicatii in justitie nu convinge publicul occidental.

4. Acuzatii de partizanat. Politicienii incearca sa submineze increderea publicului in DNA acuzand procurorii ca se ocupa doar de oamenii de afaceri romani, dar nu se ating de straini sau ca fac jocuri politice protejand anumiti politicieni pentru a-i ajuta sa schimbe majoritatea in Parlament. Nici una din aceste acuzatii nu se sustine cu fapte si probe, ci pe apetenta publicului pentru scenarii conspirationiste.

5. Subminarea institutionala. Deciziile definitive de condamnare care prevad confiscari de bunuri nu sunt puse in executare de catre fisc. ANAF a confiscat doar zece la suta din prejudicii. Partea cea mai importanta, confiscarea bunurilor provenite din infractiuni menita sa le descurajeze, se loveste de lipsa de vointa politica. ANAF-ul este in subordinea guvernului, politicienii nu au nici un interes sa faca functional un mecanism care maine i-ar putea lasa fara averile dobandite prin furt.

6. S-a ajuns prea departe. Este teoria cea mai stupida, in dezacord cu asteptarile publicului si realitatea. Sustinatorii ei sustin ca business-ul s-a blocat, ca tara a paralizat, ca nimeni nu mai misca un deget de frica porcurorilor. Ce-o sa se aleaga de politica romaneasca, cine o sa mai administreze tara? Teoria blocajului vine la pachet cu o mica diversiune. Hai sa discutam si despre alte teme importante, prea mult DNA. Or, cand coruptia generalizata sta la baza raului si altereaza dezvoltarea in orice domeniu - economie, santate, educatie - a muta reflectorul de pe tema inseamna a face jocul marilor penali. In realitate, abia acum business-ul curat, investitorii onesti au motive sa spere ca nu vor mai fi scosi din piata, ca statul nu va mai dirija toate resursele publice catre clientela politica.

7. Demonizarea procurorilor. Pe asta ati vazut-o recent in actiune in cazurile Ridzi sau Udrea. DNA-ul este inuman, gata sa ucida, sa umileasca, sa tortureze, baga oameni inocenti la inchisoare. N-ar fi prea multe de spus in afara de observatia ca demonizarea DNA sperie tot penalii, nu publicul. Marii barbati ai tarii lesina inainte sau dupa vestea ca merg in arest.

8. Teoria Denuntatorului. Pana acum cativa ani eram tara dosarelor "facute doar pe interceptari", acum suntem tara "dosarelor facute doar pe denunturi". Ambele teorii au la baza un fals. Nici un dosar nu s-a bazat doar pe interceptari sau pe denunturi, acestea sunt doar o proba alturi de altele. Ideea ca "denuntatorii spun orice ca sa-si scape pielea" este iarasi un fals grosolan. Nici un judecator nu se bazeaza pe o simpla marturie cand dispune arestari fara alte capete de proba: conturi, inscrisuri, alte marturii etc.

9. Aruncarea in derizoriu. La fel ca in cazul "termopanelor" lui Nastase, unele anchete sunt reduse la detalii derizorii (caprele lui Grebla) pentru a sugera lipsa de consistenta a dosarului. Tehnica veche, dar ineficienta.

10. Atacurile frontale la Kovesi. Sefa DNA a devenit tinta atacurile pe Dosarul Mineriadei, inchis pe buna dreptate in urma cu sase dupa din cauza unei anchete dezastruos realizate. Acest dosar a fost acum redeschis printr-o decizie a Inaltei Curti.

Nu-si face nimeni iluzii ca vor asista pasivi la propria disparitie. Dupa cum vedem, propaganda anti-DNA si anti-justitie a luat avant. La cum evolueaza lucrurile, este de asteptat sa actioneze concertat impotriva institutiile nu doar prin declaratii ci si prin tentative de modificare a legilor pentru a slabi institutiile. Singura garantie ca anchetele vor continua sunt opinia publica, partenerii externi si situatia din regiune.

Nu va ramane piatra pe piatra. Aceasta clasa politica trebuie sa dispara, nu mai putem conta pe cei care de acum incolo vor fi ocupati sa-si apere averea, libertatea, banii furati, prietenii, protejatii sau complicii. Ei nu mai pot lucra pentru noi. Ori pleaca si lasa institutiile in pace, ori risca sa se trezeasca cu proteste masive de strada, care vor deveni singura solutie pentru populatie.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
07-04-2015, 11:36,
#37
RE: Talk-show
Ieri baselu si-a mai aruncat un scuipat peste toti si toate de dragul blondei , asta asa ca sa isi mai rareasca si dintre cei 2-3 rataciti care inca mai cred in sintagma "base-aparatorul justitiei" Smile))))

http://voxpublica.realitatea.net/politic...12079.html

Ce-o fi în capul nerecunoscătorilor care se bizuie pe recunoștința altora? Dar ce-o fi, mai ales, în capul lui Traian Băsescu de cînd a băgat de seamă că oameni pe care i-a descoperit și i-a miluit cu funcții i-au întors spatele?

Aseară, fostul președinte, spunea că i s-a făcut silă de Codruța Kovesi, pe care a adus-o de la Sibiu, de Coldea, pe care a l-a descoperit încă de cînt era maior, și de Lidia Stanciu pe care a numit-o mai mare peste Înalta Curte de Justiție și Casație. Ăștia trei au zburătăcit justiția de dînt nu mai e el președinte, s-a inflamat Băsescu. Pe vremea lui, de la sfîrșitul căreia n-au trecut decît patru luni, care i se par o eternitate fostului, dosarele erau dosare, cu probe, nu pe denunțuri, și nu se purta arestul preventiv, ca acum.

Se purta, dar a uitat el. Sau s-a făcut că uită. E chiar o listă lungă de arestați preventiv care au ieșit încătușați de la parchete. Îl mai țineți minte pe băcăuanul petrolului, Iacubov, cel care striga în miez de noapte: „Astea sînt cătușele lui Băsescu!” Dar pe Dinu Patriciu, care a fost reținut pentru 24 de ore? Vă mai amintiți de senatorul rotofei cu șepcuță neagră, Cătălin Voicu, sau de primarul de Cluj, care au așteptat luni și luni, în arest preventiv, să fie judecați? Și ăștia sînt doar cîțiva dintre cei care au gustat plăcerile pușcăriei cu anticipație pe vremea cînd Băsescu era jupîn la Cotroceni.

Acum, metamorfozat în apărător al drepturilor omului băgat mititica înainte de a fi judecat Băsescu îi îndeamnă pe întemnițații preventiv să trimită jalbe la CEDO, fiindcă ce li se întîmplă lor e curată tortură. Dar pe vremea cînd Daniel Morar era staroste la DNA, arestul preventiv echivala cu o trimitere la odihnă și tratament a împricinaților?

Că Traian Băsescu o fi uitat de cei care se plîngeau că sînt victimele lui, asta s-ar putea. Că și pe Ion Cristoiu l-o fi lăsat memorie e de asemenea posibil, dar celălalt, cu nume de turc, care-l trăgea de limbă pe Băsescu și care se laudă singur cu documentările lui, de parcă i-ar fi murit susținătorii, a avut o criză de amnezie? Sau cînd Băsescu a mințit, ca să-și apere ginerele, că Radu Pricop al Ioanei sale s-a băgat în combinație cu Sergiu Lucinschi, după ce Lucinschi a comis-o, flăcăul ăla de la B1, nu putea să verifice pe laptop dacă nu cumva Băsescu fabulează și să-i spună cum stau lucrurile?

Aseară, omul care a fost zece ani președintele României i-a făcut să chiuie de fericire pe cei de la Antena 3, după ce a vorbit la B1 de parcă îi șopteau ei în cască ce să zică. Tot aseară, Băsescu i-a lăsat fără aer pe susținătorii lui, care-i mai fac temenele fiindcă a reformat Justiția, auzindu-l cum dă de pămînt cu procurorii și judecătorii cărora el le-a semnat numirile în funcție și cum își declară sila față de cei trei stîlpi ai reformei sale. Emisiunea de la B1 la care s-a dus Băsescu a început la 7 seara și s-a terminat înainte ca în aresturile preventive să se dea stingerea. Așa că Elena Udrea a putut s-o urmărească în întregime, în celula în care așteaptă și mai speră. Și probabil că și-a dat seama că Băsescu s-a dus la B1,să porcăiasă Justiția și pe trei dintre stîlpii statului de drept de pe vremea lui, pentru o singură telespectatoare, dacă asta o ajută la ceva.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-05-2015, 14:33, (Ultima modificare: 12-05-2015, 14:34 de Redpunk_one.)
#38
RE: Talk-show
In sfarsit !!! Proiect de lege care va amenda cu 1000-2500 de lei pe cei care arunca mizeria din masina sau pe geamul blocurilor ! Cand ii mai vedeam pe unii/unele ca lasa geamul jos la masina si arunca hartii sau tigari pe geam din mers, ma luau toti dracii. Acum simplu , notezi numarul de la masina si il raportezi pe tigan/tiganca imputit/a Smile))

Si afara , civilizatia s-a instituit cu forta , prin amenzi . Era momentul si la noi cu toate ca nu sunt atat de optimist privind aplicarea acestor legi in cel mai scurt timp, dar e totusi un pas ca a fost prevazute ca si contraventii cu amenzi considerabile. 1000 de lei nu e chiar putin asa ca sper sa se gandeasca de doua ori cei care au obiceiuri din astea.

http://www.avocatnet.ro/content/articles...stice.html

Prevederile fac parte dintr-o propunere legislativa ce vizeaza modificarea Ordonantei Guvernului nr. 21/2002 privind gospodarirea localitatilor urbane si rurale. Aceasta a fost adoptata tacit de Senat, in sedinta de luni, in urma depasirii termenului in care senatorii trebuiau sa se pronunte, insa, pentru a se aplica, mai trebuie sa treaca si de Camera Deputatilor.

Atat persoanele fizice, cat si cele juridice vor fi sanctionate, asa cum se arata in proiectul de lege, pentru aruncarea resturilor menajere, a obiectelor si a lichidelor pe ferestrele apartamentelor, precum si pentru aruncarea la intamplare a gunoaielor si a mucurilor de tigara din masini. In ambele cazuri, amenda aplicabila va fi cuprinsa intre 1.000 si 2.500 de lei.

Potrivit initiatorilor, viata la bloc a obisnuit anumiti cetateni cu ideea ca spatiile din fata si din spatele cladirilor de locuit sunt ale nimanui, astfel ca se pot arunca obiecte si resturi menajere fara a deranja pe cineva. De aceea, amenzile propuse trebuie legiferate, astfel incat oamenii sa nu mai faca mizerie in jurul blocurilor cu atata usurinta.

"Viata la bloc, la comun cu multi alti oameni cu apucaturi si tabieturi diferite a obisnuit pe unii sa-si imagineze ca spatiul din fata si spatele blocului sunt ale nimanui sau ale statului, un loc in care poti sa arunci ce nu-ti prisoseste in casa, fara a-l duce la locul de depozitare a gunoiului. Daca locuinta fiecarui cetatean incepe si se finalizeaza la usa, inseamna ca terenul si pomul din fata ferestrei sunt ale nimanui, asa ca nu are cine sa se supere daca sunt acoperite de obiecte, resturi menajere etc. Aruncatul pe fereastra apartamentelor a gunoaielor si din autovehicule poate deveni costisitor daca se legifereaza amenzile", scrie in expunerea de motive a proiectului (pdf).

Membrii Comisiei senatoriale pentru Administratie Publica si Organizarea Teritoriului au considerat, in raportul asupra propunerii (pdf), ca documentul ar trebui respins, deoarece autoritatile locale sunt cele care ar trebui sa stabileasca aceste amenzi, astfel incat sa nu se aduca atingere principiului autonomiei locale. In acelasi timp, initiatorii sustin ca, desi consiliile locale trebuie sa ia masurile necesare pentru a preveni aruncarea gunoaielor, practica a aratat ca hotararile acestora nu produc efecte juridice.

"In alte tari, amenzile pentru aruncarea gunoiului in locuri nepermise sunt usturatoare si, cel mai important, se aplica, incat oamenii respecta legea mai mult de frica amenzilor, iar de aruncat gunoi pe ferestre si din autovehicule nici nu se mai pune problema", este subliniat in expunerea de motive.

Proiectul de lege va fi transmis Camerei Deputatilor, care se va pronunta asupra acestuia in calitate de Camera decizionala.

Cetatenii sunt obligati sa mentina curatenia

Mentinerea curateniei este doar una dintre obligatiile pe care cetatenii le au deja in momentul de fata, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 21/2002. Mai precis, acestia trebuie:

sa intretina si curete locuintele pe care le au, anexele gospodaresti, curtile si imprejmuirile acestora;
sa curete fatadele locuintelor si ale altor constructii amplasate la strada, sa le tencuiasca si zugraveasca periodic;
sa termine constructiile incepute;
sa repare si intretina instalatiile aferente imobilelor;
sa mentina curatenia pe trotuare, pe partea carosabila a strazii sau a drumului, pe portiunea din dreptul gospodariei si a locurilor de parcare pe care le folosesc;
sa indeparteze zapada si gheata de pe trotuarele din dreptul imobilelor in care locuiesc sau pe care le folosesc in alte scopuri;
sa pastreze curatenia pe arterele de circulatie si in locurile publice;
sa respecte masurile stabilite de consiliile locale si judetene pentru asigurarea igienei publice si a curateniei in localitati;
sa depoziteze reziduurile menajere si gunoaiele numai in locurile special amenajate;
sa curete mijloacele de transport la intrarea acestora pe drumurile publice;
sa curete si intretina santurile, rigolele si podetele aferente proprietatii.
Acelasi act normativ prevede ca faptele cetatenilor care constituie contraventii in domeniul bunei gospodariri a localitatilor urbane si rurale, precum si sanctiunile aplicabile, se stabilesc prin hotarari ale consiliilor locale si judetene.

In alta ordine de idei, asociatiile de proprietari preiau unele dintre obligatiile cetatenilor si raspund pentru realizarea acestora.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-05-2015, 10:52, (Ultima modificare: 17-05-2015, 10:53 de Kidu.)
#39
RE: Talk-show
Sper sa se faca in sfarsit ceva si in privinta padurilor si a tuturor celor ce le-au "barbierit"

Citat:Exporturile de busteni, cherestea si lemn de foc, suspendate pana la 31 august - proiect de ordonata de urgenta

Exporturile de materiale lemnoase, sub forma de busteni, cherestea si lemn de foc, vor fi suspendate pana la 31 august, potrivit unui proiect de ordonata de urgenta lansat in dezbatere publica, sambata, de Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor (MMAP).


Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor a lansat in dezbatere publica doua proiecte de Ordonanta de Urgenta a Guvernului, care vizeaza reglementari mai stricte in ceea ce priveste exporturile de material lemnos, precum si suspendarea temporara a acestora, informeaza Mediafax.

Cele doua proiecte de act normativ au fost elaborate "avand in vedere amploarea taierilor ilegale de padure din ultimii 10 ani, efectele acestora asupra sanatatii si sigurantei cetatenilor, precum si impactul asupra mediului".

Conform notei de fundamentare a uneia dintre ordonante, "prezentul proiect de act normativ are ca obiect de reglementare suspendarea exportului de materiale lemnoase, sub forma de busteni, cherestea si lemn de foc, incadrat la pozitiile tarifare 4401, 4403 si 4407, pana la data de 31 august 2015".

Cel de-al doilea proiect de act normativ prevede ca in termen de 45 de zile de la intrarea in vigoare a ordonantei, orice operatiune de export si livrare intra-comunitara trebuie sa fie insotita de licenta.

"Licenta se va emite pe fiecare operatiune de export sau de livrare intra-comunitara si va contine urmatoarele: elemente de identificare a emitentului, solicitantului, provenienta, incadrarea tarifara, sortiment de material lemnos, specie, cantitate exprimata in metri cubi, pretul de vanzare, destinatia, modalitatea de transport in afara tarii si biroul vamal prin care se face exportul sau punctul de trecere al frontierei Romaniei in cazul livrarilor intra-comunitare", conform notei de fundamentare a celui de-a doua ordonante de urgenta.

Proiectele de OUG au fost elaborate de un grup de lucru format din expertii Ministerului Mediului, Apelor si Padurilor, impreuna cu reprezentanti ai Ministerului Justitiei, Ministerului Afacerilor Externe, Ministerul Finantelor Publice si Ministerului Economiei, Comertului si Turismului.


Cele doua proiecte de OUG vor fi supuse aprobarii in urmatoarea sedinta de Guvern.

Premierul Victor Ponta a anuntat, miercuri, ca Guvernul intentioneaza sa interzica, pe o perioada limitata, exporturile de orice fel de masa lemnoasa neprelucrata, procedura fiind deja pregatita printr-un proiect de ordonanta de urgenta care a fost insa blocat in discutii la Ministerul Justitiei.

El a precizat ca a avut o discutie in acest sens cu ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu.

"Am solicitat inca de aseara doamnei ministru Gavrilescu, si, sigur, cu Departamentul pentru Relatii Europene, cu Economia si cu Justitia, sa adoptam azi o ordonanta de urgenta prin care sa interzicem pe un termen limitat exportul de orice fel de masa lemnoasa neprelucrata. Din pacate, inteleg ca, Justitia, nu ati gasit solutia, restul la dumneavoastra s-a blocat", a spus Ponta, miercuri, la inceputul sedintei de Guvern.

El le-a cerut reprezentantilor Ministerului Justitiei sa gaseasca o solutie juridica pana saptamana viitoare, avertizandu-i ca, in caz contrar, isi pot gasi de lucru in alta parte.

"Eu vreau sa va rog, pana saptamana viitoare, sa gasiti o solutie sau sa va gasiti toti de la Justitie altceva de lucru! Pana saptamana viitoare, vreau sa veniti cu solutia legislativa temporara pana cand avem o solutie pe termen lung, cu siguranta. Cred ca, daca va puneti mintea la contributie, treceti peste "Nu"-ul traditional si gasiti o solutie", a aratat prim-ministrul.

Anuntul lui Ponta a fost facut dupa ce, marti, proiectul de modificare a Codului silvic, initiat in vara anului trecut de 125 de parlamentari PSD si trimis inapoi la Parlament pentru reexaminare de Iohannis, a intrat in dezbatere la comisiile Camerei Deputatilor.

Deputatii din comisiile juridica, de agricultura si mediu au respins insa cererea de reexaminare a proiectului de modificare a Codului silvic. Camera Deputatilor este forul decizional privind propunerea legislativa, pe care Senatul a readoptat-o in aceeasi forma, dupa ce presedintele a trimis-o spre reexaminare.

La sfarsitul saptamanii trecute, in mai multe localitati au fost organizate proteste pe tema defrisarilor, iar presedintele Klaus Iohannis a decis ca subiectul sa fie discutat in urmatoarea sedinta a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT).

Exportul de lemn neprelucrat din Romania este sub un milion de metri cubi anual, iar cel de produse din lemn - peste sapte milioane de metri cubi, ambele cifrand aproximativ doua miliarde de euro, a declarat pentru Mediafax presedintele Asociatiei Forestierilor din Romania (ASFOR), Nicolae Tucunel.

Presedintele ASFOR, Nicolae Tucunel, arata, intr-un comunicat, ca in Romania se recolteaza anual cantitatea de aproximativ 19 milioane metri cubi de masa lemnoasa, din care 12 milioane metri cubi se prelucreaza industrial, iar diferenta de sapte milioane metri cubi este destinata incalzirii si altor utilizari.

SURSA: Hotnews
Răspunde
17-05-2015, 21:39, (Ultima modificare: 18-05-2015, 10:03 de Xtreme.)
#40
RE: Talk-show
Intradevar, un pas inainte! La fel de important este si ca legea sa ramane lege, fara modificari cu dedicatie...
Pacat ca interviul nu este tradus in totalitate, merita...

Citat:Iohannis: Iau serios in calcul atacarea modificarilor Codului de Procedura Penala la Curtea Constitutionala


Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, a declarat intr-un interviu acordat televiziunii publice germane ARD ca „Romania se gaseste, in acest moment, intr-o faza intensa a combaterii coruptiei (...) si in aceasta faza nu trebuie umblat la legi”. Iohannis face referire la propunerile de modificare a Codului Penal si Codului de Procedura Penala, ce au trecut de Senatul Romaniei. Presedintele a afirmat ca modificarile nu sunt deloc binevenite in acest moment si ca ia „foarte serios in calcul”, daca modificarile vor trece de Parlament, atacarea la Curtea Constitutionala.


„Combaterea coruptiei nu este un hobby de-al meu sau al altora care vor asta neaparat, ci o necesitate in Romania, daca vrea sa se dezvolte mai departe”, a mai spus Iohannis in interviul acordat ARD. ”Romania se gaseste, in acest moment, intr-o faza intensa a combaterii coruptiei. Si asta nu e usor nici pentru tara, nici pentru procurori si, bineinteles ca nu e usor nici pentru politicienii care nu vor ca unele lucruri sa iasa la lumina. De cativa ani avem in Romania o combatere a coruptiei relativ eficienta”, a subliniat Iohannis. 

Presedintele a explicat ca „lupta impotriva coruptiei este una din prioritatile mele, am anuntat asta si in campania electorala. Drept urmare, intensitatea combaterii coruptiei a crescut. Depinde acum pe cine intrebati apropo de lupta impotriva coruptiei, pentru ca politicienii se arata des nemultumiti de intensitatea acestor actiuni. Oamenii insa sunt multumiti ca, insfarsit, cineva face actiuni eficiente pentru combaterea fenomenului pe termen scurt, si, pe termen mediu si lung, sa il anihileze”.  

„Succesele combaterii coruptiei din Romania au avut ecouri dincolo de granitele noastre, tarile vecine vor sa afle reteta noastra si pregatesc actiuni similare. Cred ca suntem in faza in care combaterea coruptiei are prime rezultate importante. Pentru ca unii politicieni s-au decis sa incerce sa calce pe frana acestor actiuni, m-am decis, in urma cu cateva zile, sa adresez din nou acest subiect public. Am spus ca, in primul rand, combaterea coruptiei trebuie sa continue pana cand coruptia dispare cu totul. Nu exista alternativa. Coruptia este o problema uriasa pentru o tara ca Romania si este un impediment major in dezvoltarea Romaniei”, a mai explicat seful statului.

Reporterul televiziunii ARD a constatat ca premierul Ponta si fostul presedinte Basescu critica justitia, iar acum a trecut prin Senat o propunere legislativa care ar ingreuna combaterea coruptiei si care mai degraba intimideaza procurori si judecatori. Daca legea va trece de Parlament vine la dumneavostra la promulgare. O veti promulga?, a fost intrebat Iohannis.

„Cred ca tentativele de modificare a legilor existene nu sunt deloc binevenite. In aceasta faza nu trebuie umblat la legi. Voi incerca sa ma exprim si public impotriva acestor initiative, ceea ce am si facut deja. Dar exista si multe alte instrumente la indemana presedintelui pentru a stopa astfel de actiuni sau, in cel mai rau caz, de a le amana pana cand pagubele sunt minimizate. Orice lege poate fi retrimisa in Parlament pentru rediscutare, iar daca acest pas nu functioneaza, am si posibilitatea de atacare la Curtea Constitutionala. 

Iau in considerare foarte serios aceasta posibilitate pentru ca nu vreau ca modificarea legilor sa aiba loc in aceasta faza intensa a combaterii coruptiei. Peste cativa ani, cand sper ca numarul cazurilor de coruptie sa se reduca dramatic, atunci se poate disucta despre modificarea legilor, dar doar atunci cand practica va arata ca o modificare este necesara”, a raspuns Iohannis.

(Interviul integral in limba germana)



Televiziunea germana citeaza site-uri precum HotNews.ro sau Ziare.com care l-au criticat pe presedintele Iohannis din cauza tacerii sale in mai multe momente cheie pe subiecte de importanta majora pentru societatea romaneasca. Presedintele spune insa ca „am fost de la bun inceput pe baricade, doar ca tacerea mea nu a fost o tacere adevarata. Pentru ritmul in care e Romania obisnuita ma adresez opiniei publice, intr-adevar, rar. In comparatie cu statele europene insa, iesirile mele publice sunt de-a dreptul dese. Felul in care aleg sa adresez problemele si felul in care ma exprim este foarte diferit de predecesorul meu si tocmai din aceasta comparatie unii au impresia ca vorbesc putin. Totusi stiu cand e necesar ca gandurile mele sa fie exprimate public.”

Despre apropierea de Schweighofer si scandalul defrisarilor abuzive de paduri 

„Nici nu ii cunosc pe acesti oameni. Nu am nici apropiere, nici distanta fata de ei si nici nu cred ca o lege ar trebui facuta pentru o companie sau un grup de companii. In acest sens, ideea ca eu fac lobby pentru o companie austriaca e o idiotenie totala. Ideea a fost plantata in spatiul public doar pentru ca eu sunt de origine germana, deci cumva si austriaca, nu are nimic de-a face cu realitatea. Problema defrisarilor ilegale exista, eu sunt strict impotriva acestui fenomen si am spus asta public in repetate randuri. Nu e de trecut insa cu vederea faptul ca in acest scandal sa da o lupta intre cel putin doua grupuri de lobby, care vor sa atraga in aceasta lupta cat de multi politicieni pot. Si daca asta nu se poate, atunci se duce o campanie de tarat prin noroi. Faptul ca tineri protesteaza inpotriva fenomenului mi se pare un demers legitim pe care il sustin si sper ca vom reusi sa schimbam legea in asa fel incat sa nu mai poata avea loc asa ceva”, a declarat Iohannis.

sursa: Hotnews
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)