Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
19-02-2023, 16:57,
#1
Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
[Imagine: zI8Msp6.png]
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
24-02-2023, 22:23,
#2
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
O prima repriza in care am cam sufocat Farul, dar avem si puncte slabe: Rares Pop slab de tot pina acum, Batha lupta, dar face din noi tampenii, din nou galben pentru un fault stupid, Ubbink sters...si mai ales nu avem un singur jucator care sa dea un sut decent pe poarta de la distanta sau semidistanta !
Răspunde
24-02-2023, 23:25,
#3
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
la omul sărac nici boii nu trag
Răspunde
25-02-2023, 0:08, (Ultima modificare: 25-02-2023, 0:09 de red11.)
#4
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
Slab Balint. Nu poate sa surprinda cu nimic niciodata. Il bat toti antrenorii la schimbari. Nu-i in stare sa faca o schimbare tactica niciodata, doar post pe post.
N-are nici un pic de curaj!
Răspunde
25-02-2023, 2:14,
#5
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
Da, a si gresit ca a inceput cu Roger...cum a intrat Otele cum a creat pericol la poarta adversa, arata cu o clasa peste toti...dar nu prea avea la cine sa centreze...Milosevic foarte neinspirat azi...
Frustrant ca am pierdut dintr-un gol cacacios. Nici acum nu-mi vine sa cred cum a plecat Mazilu ala dintre 3. Iar Benga, la experienta lui putea sa faca un fault tactic, ceva...pacat
Răspunde
25-02-2023, 19:11,
#6
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
Pacat de rezultat, prima repriza chiar am jucat bine, trebuia inceput cu Otele in locul lui Roger cu siguranta, Pop a jucat slab.. Dupa cum ati scris si voi nu avem oameni sa traga la poarta de la distanta. Una peste alta am jucat onorabil dar asta nu ne incalzeste cu nimic, noi avem nevoie de puncte. Grea e viata de UTIST!
Răspunde
26-02-2023, 8:36,
#7
Wink  RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
(25-02-2023, 0:08)red11 a scris: Slab Balint. Nu poate sa surprinda cu nimic niciodata. Il bat toti antrenorii la schimbari. Nu-i in stare sa faca o schimbare tactica niciodata, doar post pe post.
N-are nici un pic de curaj!

Tind sa-ti dau dreptate, evident ca Balint, cu o cariera de fundas in spatele sau ca jucator, pare a avea o repulsie obsesiva de a nu lua gol. Are o scuza !?  Altfel nu-mi explic preferinta sa, in titularizarea lui Batha si Anton la mijlocul terenului, doi mijlocasi defensivi prin excelenta dar care din pacate nu au momentan eficienta pe faza ofensiva, nici macar prin suturi precise pe spatiul poartii din afara careului de 16 m, lovituri libere, etc. 

Pe deplin de acord ca linia noastra de fund (in ziua de astazi), are mare nevoie de ajutorul lui Batha si Anton pe faza defensiva (fundasi lenti lipsiti de viteza de reactie, sau cel putin de anticipare a jocului)

Asta il obliga pe Balint sa-l trimita pe Rares Pop pe extrema stinga, cind acest jucator ar putea fi de mare ajutor in centru, in spatele atacantilor. 

Exista multiple optiuni in banda stinga cu Otele sau Roger dar din nefericire nu avem optiuni in banda dreapta, cu Sthal evident iesit din gratiile lui Balint !
Răspunde
26-02-2023, 15:13, (Ultima modificare: 26-02-2023, 17:06 de red11.)
#8
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
Eu nu ma leg de alcatuirea echipei. El stie cel mai bine, el ii vede la antrenament toata saptamana, este decizia lui si trebuie sa i-o respect. Lotul UTA-ei este echilibrat din punct de vedere valoric. Mie asa mi se pare. N-avem nicio stea in lot pe care sa spui ca o dejavantajeaza antrenorul pentru ca nu o introduce in primul unsprezece.
Lucrul care l-am scos eu in evidenta in comentariul meu, si nu se intampla asta de ieri sau de alaltaieri, ci este un "bagaj" pe care-l taraste dupa el de cand il stiu, este faptul ca nu este un antrenor activ in timpul meciului, nu are farama aia de nebunie(curaj) de a da peste cap cursul meciului, de a surprinde, de a face o schimbare tactica, sa vina cu ceva neasteptat. Cred ca aici se face diferenta intre un antrenor bun si unul foarte bun iar Balint este, deocamdata, hai sa zicem, rigid.
Răspunde
27-02-2023, 8:33,
#9
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
(26-02-2023, 15:13)red11 a scris: (Balint) ... nu are farama aia de nebunie(curaj) de a da peste cap cursul meciului, de a surprinde, de a face o schimbare tactica, sa vina cu ceva neasteptat. Cred ca aici se face diferenta intre un antrenor bun si unul foarte bun iar Balint este, deocamdata, hai sa zicem, rigid.

De acord, este clar ca nu doreste sa se abata de la planul de joc pe care la stabilit inaintea jocului impreuna cu banca sa tehnica. De aici schimbarile post pe post. 

Ca sa-ti asumi schimbari tactice in timpul jocului, cu un eventual impact imediat pe tabela de marcaj, ai nevoie de o experienta dobindita si dovedita la nivelul Superligii sau ma rog al altor campionate puternice din Europa.

Nu sint sigur ca la acest moment al carierei sale in antrenorat, la nivelul Superligii, Balint i-si  doreste neaparat sa-si asume responsabilitatea integrala si personala a unor astfel de schimbari tactice pe parcursul meciului. Pare a fi adeptul unor decizii luate in colectiv cu banca sa tehnica !

Dar, cred eu, lipsa acuta de puncte in clasament v-a pune o presiune crescinda in asumarea unor decizii "pur personale" pe care Balint evident, nu le agreaza momentan !
Răspunde
27-02-2023, 19:38,
#10
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
Gyuszi se dă bine cu PNL-ul, jucătorii chefuiesc iar suporterii suferă...cu toate că nu mi-a mirosit a bine revenirea lui Balint până acum i-am tot găsit scuze...dar cred că retrogradăm cu brio dacă nu abordăm playout-ul cu un alt antrenor, omu-i limitat pur și simplu, cu un club de talia UTA-ei nu se va mai intâlni in carieră.
Mizeria aia de Keseru nu ar avea, in mod normal, ce să mai caute in vestiarul echipei mari, iar restul mercenarilor ar trebui ținuți câte 5 zile in cantonament, in fiecare săptămănă,.plus amenzi serioase...am intrat serios intr-o cursă contracronometru, nu mai este timp de vorbe frumoase și aplauze la fiecare infrângere.
Răspunde
28-02-2023, 8:46,
#11
RE: Etapa #27: UTA - Farul Constanța, 24.02.2023, ora 20:30
(27-02-2023, 19:38)Ovidiu a scris: ...cu toate că nu mi-a mirosit a bine revenirea lui Balint până acum i-am tot găsit scuze...dar cred că retrogradăm cu brio dacă nu abordăm playout-ul cu un alt antrenor

In acest moment optiunea inlocuirii lui Balint cu altcineva n-ar fi altceva decit o pura ruleta Ruseasca. 

Mai avem doar trei meciuri in sezonul regulat cu CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova.

Daca ne raportam la statistica golurilor inscrise pina acum de UTA, cu Balint in versiunea 02 pe banca, inclin sa cred ca nu vom mai scoate puncte pina la finalul sezonului regulat. Sigur balonul este rotund, dar personal  nu gasesc in acest moment nici un argument pozitiv pentru o "schimbare la fata" in aceste ultime partide.

Sigur jocurile de play-out v-or fi cele decisive pentru UTA in incercarea de a supravietui in Superliga. Daca aceasta nu se v-a intimpla v-a trebui sa ne resemnam si sa ne asumam deciziile neinspirate, sa dam un nou re-start reconstructiei din temelii a acestui club de traditie in fotbalul Romanesc.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)