Forumul "Bătrânei Doamne"

Versiunea integrală: Transferuri
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Nu are ce sa faca Todea la noi mai ales acum, nu era vorba ca ne axam pe tineri ? Pe postul lui ii avem pe Chindris si Dobrean !
Sunt de acord cu Oli.

Si eu mi-as fi dorit sa il mai vad odata pe Todea in tricoul UTA-ei, dar nu cred ca va mai avea ocazia tinand cont ca deja are 37 de ani si spune si el ca pentru a-si da examenele la scoala de antrenori trebuie sa renunte la cariera de fotbalist.

Urmatorii doi ani va trebui sa punem accentul pe tineri in general, si pe tinerii care sunt ai nostri deja in mod special.
În ziarul Aradul apare Codru cu o declarație că s-ar fi semnat cu doi jucători, fără să spună cine. Ziaristul zice de Todea, însă mai degreabă cred că ar fi vorba de Gligor și Bujor.
Gligor și Manea. Smile
Am auzit niste zvonuri cum ca maine ar fi o conferinta de presa unde se vor prezenta un numar de 6 jucatori cu care s-au semnat contracte sau s-a ajuns la ceva intelegere. Stie cineva daca este adevarat?
Vreun transfer ceva...facem?vine cineva?pleacă cineva?deja parcă e prea lungă pauză asta...
Bătrâna Doamnă dezvăluie numele primelor achiziții ale verii! Șapte juniori promovează la prima echipă

Cu o zi înaintea reunirii, utiștii au definitivat lista despărților, dar au anunțat și finalizarea cu succes a discuțiilor cu trei fotbaliști!

Alin Gligor poate fi considerat cap de listă. Blondul născut pe 18 septembrie 1983 se întoarce acasă după doi ani în care a jucat în liga secundă la FC Olt. Polivalentul fotbalist (în ultimii ani a deținut postul de fundaș central, dar mai are experiență ca închizător sau fundaș. Gligor a început la CSS Gloria, apoi a debutat la seniori pentru Telecom Arad, în Liga a III-a. La același nivel a mai jucat pentru Voința Macea, Gloria Arad și Național Sebiș, făcând apoi un salt de un eșalon la AC Universitatea. În 2012-2013 a devenit căpitanul UTA-ei. A plecat înaintea declinului, la FC Olt, a câștigat și acolo banderola. A jucat pentru team-ul condus de Dan Oprescu în 55 de meciuri și a marcat 3 goluri.

Urmează Alexandru Manea, și el cu trecut roș-alb, și el polivalent – fundaș dreapta, fundaș central, mijlocaș defensiv. Manea e născut pe 19 mai 1990, iar junioratul l-a făcut la Atletico. A jucat pentru echipa din orașul natal, CS Ineu, în liga terță, apoi a mai apărat culorile echipelor Gloria, ACU Arad, UTA, Poli Iași (pentru Gloria și UTA a evoluat în două rânduri). Manea a evoluat în 28 de meciuri pentru gugulani în stagiunea trecută și a marcat un gol, primul al acestora în liga secundă.

Lista de până acum e închisă de portarul Bogdan Miron, ultima dată între buturile echipei Național Sebiș. Goalkeeperul e sătmărean la origine (n. 17 martie 1990, măsoară 1,91m) și a fost omul de bază al celor de pe Crișul Alb în ultimul sezon. Ca junior, Miron are o experiență la FC Porto, primele meciuri la seniori le-a avut la Olimpia Satu Mare, apoi a mai jucat la FC Silvania și Luceafărul Oradea, revenind la ”Oli” odată cu promovarea acesteia în liga secundă.

”Clubul va mai transfera, înainte de cantonamentul din Austria, doi – maxim trei – jucători”, menționează roș-albii, într-un nou comunicat postat pe site-ul oficial.

Promovează juniorii

Obligativitatea juniorilor sub 19 ani nu le-a ridicat utiștilor probleme. Șapte juniori au făcut pasul spre prima echipă. ”Adrian Petre, Sebastian Mara, Andrei Ghiunghiuș, Dennis Man, Denis Lazăr, Victor Prună și Amir Jorza fac pasul spre prima echipă. Toți vin din pepiniera proprie. Când le va permite timpul, ei vor juca și la echipa a doua sau la juniori republicani, pentru a acumula cât mai multă experiență”, au punctat conducătorii, în același comunicat.

http://sportarad.ro/batrana-doamna-dezva...ma-echipa/

Ole!!
Ionuț Tănase nu? Și el a fost titular la Națională cu Adrian Petre.

Până la urmă nu e Bujor, ci Miron. Ce să zic, mare diferență de valoare nu cred că este între cei doi, Miron are chiar mai multă experiență în Liga a II a. Cine știe ce sume au cerut ori „prietenii” de la Ineu, ori fotbalistul. Gligor și Manea  - foarte buni. Știindu-l pe Roli, mai ales în meciurile contra unor adversari mai puternici, e posibil ca Manea să joace fundaș dreapta iar Gligor mijlocaș la închidere lângă Chindriș. E clar că Todea n-ar prea avea de ce să ocupe un loc de jucător, eventual ar putea fi legitimat și folosit doar în cazuri de forță majoră.

UPDATE: „Clubul UTA a decis să nu propună contract, pentru sezonul 2015-2016, următorilor jucători: Adrian Piț, Sorin Leucuța, Adrian Popa și Norbert Varga. De asemenea, a reziliat, de comun acord, contractele cu jucătorii Adrian Voicu, Dan Silaghi și Claudiu Tudor.

Le mulțumim tuturor pentru aportul adus și le urăm multă baftă în continuare. Conducerea clubului dorește să îl mențină în staff pe Norbert Varga, pe o poziție încă nestabilită.

Pentru următorii jucători tineri din efectiv – Erich Wild, Beniamin Cotoc, Daniel Bulza, Ousmane Gueye, Daniel Ghergar – clubul caută o soluție, să-i cedeze unei grupări de Liga a III-a sau a II-a, unde pot juca în mod constant, un lucru foarte important pentru evoluția lor sportivă.”

Sursa: www.uta-arad.ro

Vlad Michel rămâne deci în lot, chiar dacă a depășit vârsta junioratului (a și arătat lucruri bune cât a jucat). Oare Strătilă și Szekely rămân? Ar mai trebui să renunțăm și la un portar pentru că acum avem 4: Miron, Bodea, Mitrea și Mara.
Conform celor de mai sus s-a renuntat la 11 jucatori ceea ce inseamna ca ar trebui sa vina mai multi de 2 sau 3 jucatorii, altfel avem un lot subtire. Inteleg ca am promovat 7 juniori dar nu cred ca sunt destul de copti ca sa duca jocuri de Liga a doua. (Dupa parerea mea puteam sa le dam o sansa in Liga 2 la Tudor, Silaghi, Wild si Gueye).
Sper ca ramane Stratila!!!
(06-07-2015, 12:31)I 929 a scris: [ -> ]Ionuț Tănase nu? Și el a fost titular la Națională cu Adrian Petre.

Până la urmă nu e Bujor, ci Miron. Ce să zic, mare diferență de valoare nu cred că este între cei doi, Miron are chiar mai multă experiență în Liga a II a. Cine știe ce sume au cerut ori „prietenii” de la Ineu, ori fotbalistul. Gligor și Manea  - foarte buni. Știindu-l pe Roli, mai ales în meciurile contra unor adversari mai puternici, e posibil ca Manea să joace fundaș dreapta iar Gligor mijlocaș la închidere lângă Chindriș. E clar că Todea n-ar prea avea de ce să ocupe un loc de jucător, eventual ar putea fi legitimat și folosit doar în cazuri de forță majoră.

UPDATE: „Clubul UTA a decis să nu propună contract, pentru sezonul 2015-2016, următorilor jucători: Adrian Piț, Sorin Leucuța, Adrian Popa și Norbert Varga. De asemenea, a reziliat, de comun acord, contractele cu jucătorii Adrian Voicu, Dan Silaghi și Claudiu Tudor.

Le mulțumim tuturor pentru aportul adus și le urăm multă baftă în continuare. Conducerea clubului dorește să îl mențină în staff pe Norbert Varga, pe o poziție încă nestabilită.

Pentru următorii jucători tineri din efectiv – Erich Wild, Beniamin Cotoc, Daniel Bulza, Ousmane Gueye, Daniel Ghergar – clubul caută o soluție, să-i cedeze unei grupări de Liga a III-a sau a II-a, unde pot juca în mod constant, un lucru foarte important pentru evoluția lor sportivă.”

Sursa: www.uta-arad.ro

Vlad Michel rămâne deci în lot, chiar dacă a depășit vârsta junioratului (a și arătat lucruri bune cât a jucat). Oare Strătilă și Szekely rămân?  Ar mai trebui să renunțăm și la un portar pentru că acum avem 4: Miron, Bodea, Mitrea și Mara.
Mitrea este la final de contract ,a fost doar imprumutat de la CS Ineu!
In aparare am adus jucatori exact de cine aveam nevoie! Sunt curios sa vad daca raman Szekely si Stratila.
A ajuns și Strătilă!

Determinant campionatul trecut pentru roș-albi, Sorin Strătilă s-a alăturat efectivului pe care-l conduce Roland Nagy în această dimineață. Utiștii au evitat căldura din cea mai fierbinte zi a anului antrenându-se dimineață, de la 8,30. Blondul mijlocaș a participat și el la mișcare, apoi a purtat o primă rundă de discuții cu conducătorii. Primele concluzii indică posibilitatea ca fotbalistul să continue la Arad. ”Noi îl dorim, el vrea să rămână”, a confirmat team-managerul Codru Grădinariu. Cel mai probabil, până la sfârșitul săptămânii va veni și verdictul clar.

Până acum, Szabolcs Szekely n-a ajuns la Arad, însă poarta nu e închisă pentru atacantul care a punctat de 8 ori în stagiunea 2014-2015. Mâine e așteptat să intre în program și apărătorul Răzvan Blănaru.
http://sportarad.ro/a-ajuns-si-stratila/
În jurul lui Stratila, Gligor, Hlistei (daca va fi reprimit la echipă), Chindris si Botis se poate închega o echipa frumoasa din juniorii noştri!
acum sper ca Nagy sa fie capabil sa facă această echipă!
Botis nu cred ca mai face fata ca si titular la liga a II-a.
Asta cam asa e !însă e nevoie de minim 3 jucători cu experienta în jurul cărora sa se lege juniorii
Hai sa avem mai multa incredere in capitanul nostru sa nu uitam ca sezonul trecut el a dus echipa in spate fara el in aparare era deranj mult mai mare decat a fost sa nu uitam ca in singurul meci in care nu a jucat am luat 3 acasa de la motru si asta spune multe.Seriozitatea care il carecterizeaza modul in care se pregateste si daruirea fata de club ma face sa cred ca mai rezista cel putin inca un an chiar si la liga 2.
Cine stie pe ce pozitii evolueaza jucatori promovati de la echipa a doua? (Mara - portar, Petre - atacant)
Andrei Ghiunghiuș
Dennis Man
Denis Lazăr
Victor Prună
Amir Jorza
Copil iar viseaza cai verzi pe pereti? Sa demostreze ceva in Liga2 la UTA si apoi sa se gandesca la tresferuri. Plus ca UTA nu va avea nici un beneficiu daca pleaca.
(08-07-2015, 20:08)sabau15 a scris: [ -> ]Cine stie pe ce pozitii evolueaza jucatori promovati de la echipa a doua? (Mara - portar, Petre - atacant)
Andrei Ghiunghiuș
Dennis Man
Denis Lazăr
Victor Prună
Amir Jorza

Andrei Ghiunghiuș - mijlocas , atacant
Dennis Man- mijlocaş stânga, central, atacant

Denis Lazăr- fundas central
Victor Prună - mijlocaş
Amir Jorza- mijlocaş central,coordonator

Daca am gresit sa ma corecteze cineva.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15