Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - Kidu - 10-10-2016

Voi cand sunteti coerenti de fapt: cand puneti placa aia cu citititorii vostri care au zis de atata vreme ca Roli trebuia schimbat si noi galeria l-am tinut in brate ca fraierii sau cand veniti si spuneti ca trebuia mers in continuare pe mana lui Roli? Hotarati-va ca asa o intoarceti ca la Ploiesti.

Poate ar fi mai bine sa nu postati mai multi de pe acelasi pseudonim si fiecare sa il aiba pe al lui.


RE: Conducerea clubului - dedei - 10-10-2016

Cred ca putem fi toti de acord cu faptul ca fata de perioadele anterioare, comunicarea clubului cu suporterii s-a imbunatatit. S-au dezvoltat frumos pagina de facebook si site-ul oficial cu update-uri zilnice, comunicate si material media. Felicit conducerea pentru ca s-au angajat oameni competenti. DAR, consider ca informatiile oferite sunt insuficiente, adica tot la nivelul de "barfa" au ramas unele stiri esentiale pentru orice utist adevarat. Cred ca stafful din conducere ar fi trebuit sa iasa lunar cu urmatoarele date:
-cati bani a luat clubul din transferul lui Dennis Man la FCSB, cum se face plata (integral sau in transe) si daca sunt si alte clauze (procent din vanzare)
-cati bani au intrat in buget din sponsorizari, noi pana in momentul de fata nestiind de ce buget dispune clubul. Aici nu ma refer la banii primiti de la CJ si CL, ci strict din vanzarea de jucatori, sponsorizari si bilete
-care e situatia salariilor jucatorilor de la UTA, fara a ma interesa ce salariu are fiecare jucator. Doresc sa stiu de ce sunt intarzieri salariale de aproape 3 luni din moment ce clubul a vandut un jucator si au venit sponsori langa echipa ( unii cu sume mici, altii cu sume consistente)

In acelasi timp, am pretentia ca clubul sa ia actiuni impotriva jucatorilor colerici care nu respecta suporterii si totodata impotriva unor suporteri de la tribuna a II-a care in fiecare etapa au un comportament tiganesc. S-au dus vremurile cu "aradenii fini cunoscatori ai fotbalului".

Galeria a fost aproape de Roly in foarte multe perioade in care jocul echipei era unul slab si era acuzata ca ii tine partea. Acum, consider ca e nevoie de o schimbare de antrenor pentru a aduce un suflu nou, poate o noua viziune de joc. Roly a avut timp sa demonstreze ce poate. Cred ca rezultatele din sezonul trecut si locul ocupat in clasament la final se datoreaza ambitiei jucatorilor si rezultatelor norocoase nicidecum tacticii alese de antrenor. In plus, vestiarul era "tinut" de Sore care avea cea mai mare putere in vestiar si putea sa opreasca orice "revolta" a colegilor.
S-a spus aici de o unitate la echipa si de o ruptura echipa-conducere, dar problema nu a fost doar echipa-conducere ci si in interiorul echipei. Sunt multi jucatori din echipa, care s-au distantat de Roly din mai multe motive. Au vazut ca jocul echipei sufera, ca nu primesc sfaturi utile de pe banca si poate cel mai important e faptul ca la orice rezultat negativ Roly in loc sa-si asume infrangerea gasea vinovatii in alta parte. Cu siguranta, unii jucatori I-au fost aproape pentru ca alegea sa joace cu ei, doar fiindca erau "febletea" lui. Am simtit ca Roly fuge de responsabilitati, neasumandu-si niciodata posibilitatea de a avea ca obiectiv promovarea si poate mai important de atat nu a vrut sa riste in nicio clipa cu jucatori tineri ci a preferat jucatorii care prin experienta lor ii puteau oferi un rezultat pozitiv, dar norocos. La infrangeri, cum spuneam mai sus, invinovatea juniorii si rezervele, chiar daca el nu a adaptat in niciun moment tactica in functie de jucatorii disponibili.


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 10-10-2016

O tot dăm cu clubul tuturor arădenilor. Din ce ştiu eu, banii publici nu pot intra în salarii şi trasnferuri aşa că nu se justifică această caracterizare de "club public". Da, ar fi, dacă în loc de 200 de abonaţi am fi vreo 2.000 şi dacă printre sponsori nu am vedea doar mici antrenprenori locali ci şi mari afacerişti arădeni. Aşadar, deocamdată primăria dă nişte bani publici care nu pot intra în salarii şi transferuri (după ce ani de zile primarul a sabotat efectiv acest club cred că e o minimă contribuţie reparatorie) iar marea comunitate arădeană iubitoare de fotbal e capabilă să ofere UTA-ei. cum spuneam 200 de abonamente şi vreo câteva zeci de mii de euro. Dar la bătut cu cărămida alb roşie în piept şi la datul cu părerea pe net, nu ne întrece nimeni.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(10-10-2016, 5:27)Kidu a scris: Voi cand sunteti coerenti de fapt: cand puneti placa aia cu citititorii vostri care au zis de atata vreme ca Roli trebuia schimbat si noi galeria l-am tinut in brate ca fraierii sau cand veniti si spuneti ca trebuia mers in continuare pe mana lui Roli? Hotarati-va ca asa o intoarceti ca la Ploiesti.

Poate ar fi mai bine sa nu postati mai multi de pe acelasi pseudonim si fiecare sa il aiba pe al lui.


Eu am o parere, luci o alta. Eu nu impart lumea in „cititori de-ai nostri” si restul. Fiecare are o parere, si-o exprima si aia e. Nu am scris niciodata materiale de presa de opinie bazandu-ma pe ce-si doresc sa vada cititorii, sau majoritatea lor, ci am incercat sa argumentez o idee sau alta.  L-am rugat pe luci sa nu mai scrie deocamdata. El e putin mai patimas, e mai mult cu partea tehnica la site, nu e in miezul problemei cum s-ar zice.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(09-10-2016, 21:06)Giuliano a scris: ”Conduc cum conduc”... ce înseamnă asta?! Da, am spus și eu că e loc de mai bine în relația conducerii cu suporterii (să fim înțeleși, pentru mine suporteri sunt plătitorii de abonament nu băgătorii de seamă în comentarii pe site-uri), dar este incomparabil mai bună decât orice a avut UTA în ultimii foarte mulți ani și de asemenea, incomparabil mai bună cu ceea ce se întâmplă la restul cluburilor din fotbalul românesc. Observ că în presa arădeană doar sportarad se plânge de comunicarea cu UTA... nu știu, să fie din cauză că uneori în sportarad apare cam altceva decât declari sau pentru că discuții off the record apar ca declarații oficiale?! Impresia mea este că sporarad din cauza acestor animozități începe să ducă o campanie împotriva acestui club. Vă plângeți de lucruri care se întâmplă la absolut orice club civilizat din lumea asta cum ar fi interdicția jucătorilord e a vorbi cu presa fără acordul clubului. Chiar ne credeți pe toți proști ridicând astfel de probleme?! Pentru mine suspendarea încrederii în ceea ce scrieți a fost acel articol în care printre altele afirmați că Dennis Man a fost vândut pe câteva ”sutici de mii de euro” (sau ceva de genul ăsta) Serios? Poate e UTA club de Champions League și nu știm noi?! Dați-mi vă rog un exemplu de jucător care la vârsta lui Denis să fi plecat din liga a doua pe o sumă de peste 1 milion de euro! Sunt răutăți care arată că acolo este un război. Foarte bine, e problema voastră dar nu transferați acest război către suporteri! Nu încercați să ne băgați în luptele voastre și nu vă erijați în vocea suporterilor!

Giuliano, doua-trei mici precizari in legatura cu ceea ce ai scris.

In primul rand, sutici de euro a fost un diminutiv care in acest context (sau cel putin asa am gandit eu) vine sa sublinieze cu totul altceva. Iti dau un exemplu. Cand zici ca am baut cateva berici inseamna ca ai baut putine? Deci cate sutici nicidecum nu arata ca sunt putine...

Legat de partea ca nu mai putem discuta cu jucatorii sunt perfect de acord cu o mentiune. Sa zicem ca in meciurile din deplasare nu putem ajunge, pe la calarasi, braila etc si am dori sa aflam opinia unui jucator despre meci, nimic altceva. Cel care primeste e-mailul nostru e si el pe drum (si nu se poate ocupa de pe telefon) sau pur si simplu, daca vorbim despre un meci care se joaca sambata sau duminica, nu e disponibil, caci alte are treaba. Daca noua ni se cere sa alegem calea aceasta, atunci am avea pretentia ca si clubul sa aiba toata logistica pentru a raspunde solicitarilor. In Occident, la cluburile despre vorbesti, exista o logistica bine pusa la punct, deci sunt altele coordonatele. 

Iar cu privire la declaratiile off the record chiar nu stiu la ce te referi. 

O zi buna!


RE: Conducerea clubului - I 929 - 10-10-2016

http://www.aradon.ro/falub-sau-ganea-in-locul-lui-nagy/1711160

Revenind la problemă, dimineața asta aradon zice Falub sau Ganea. L-aș prefera pe primul, Ganea e cam dificil deși nu pare un antrenor rău. Oricum nu ceva deosebit nici Falub, deși îl cunoaștem și mai știe și el ce e pe la Arad.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 10-10-2016

Giuli! Ai 200 abonati pentru ca nu ai performanta, nu oferi spectacol suporterului. Cam astia ce venim meci de meci am ramas fideli( la bine si la rau) dar printr-o eventuala promovare si un stadion nou se vor strange 1000-1500 abonati. Exemplu pana si ,, iubita" echipa din liga2 (cum spun cei de la Jiji sport), echipa suporterilor ASU nu strang mai mult de 200 abonati.


RE: Conducerea clubului - psv - 10-10-2016

Personal l as prefera pe Falub,este un baiat serios ,cunoaste ce inseamna UTA,cunoaste parte din jucatori,mi a placut cum a jucat UTA cu el...pacat ca nu a fost ajutat la vremea respectiva mai mult de conducere......


RE: Conducerea clubului - Redpunk_one - 10-10-2016

Din cate am inteles Selymesi urmeaza sa vina la negocieri.

Ce ziceti de o sedinta SCU ca vad ca s-au precipitat lucrurile si sunt mai multe de discutat cu cei din club (Meszar si Gligor ca si capitan si reprez al jucatorilor) ? Ma gandesc undeva pe miercuri joi .

Am sa vb si cu cei din club sa vad cand ar putea si ei tinand cont si de deplasarea la Satu Mare dar si de posibilitatea sa avem un antrenor nou pana atunci.


RE: Conducerea clubului - I 929 - 10-10-2016

De-acord bine-nțeles cu ședința.


RE: Conducerea clubului - psv - 10-10-2016

Selymesi mi se pare o alegere total neinspirata ,fara rezultate peste tot unde a antrenat!Faptul ca apar o pleiada de antrenori posibil ,pentru mine este putin ingrijorator,inseamna ca nu exista o idee clara despre profilul antrenorului portivit pentru UTA .


RE: Conducerea clubului - I 929 - 10-10-2016

Comunicatul oficial:

www.uta-arad.ro

Mulțumim pentru tot, Roland Nagy!

Pentru a nu periclita obiectivul propus pentru sezonul 2016-2017, conducerea clubului UTA a făcut o analiză și a ajuns la concluzia că a sosit momentul în care e nevoie de o schimbare.
Roland Nagy a avut o contribuție importantă la tot ce a însemnat ascensiunea proiectului UTA, fiind alături de noi de la început. A fost o perioadă de trei ani cu rezultate deosebite, de la cele două promovări consecutive până la ajungerea în punctul în care am jucat pentru promovarea în Liga I. A depus un volum foarte mare de muncă, uneori în condiții grele. Pentru tot, îți mulțumim, Roland Nagy!
Clubul își dorește ca Roland Nagy să facă parte în continuare din proiectul UTA. După o meritată pauză de odihnă de câteva săptămâni, Roland Nagy va decide dacă acceptă oferta noastră.
UTA cu Roland Nagy
* 2013/2014 (din etapa VII) Liga IV Arad           30    25    3     2    143-9   78  – locul 1
* Câștigarea Cupei României, faza județeană
*2014/2015, Liga III seria IV                             24   17    5      2    56-20   36 – locul 1
* Calificare în turul IV din Cupa României
* 2015/2016, Liga II sezon regulat                    26   15     6      5    48-28   51 – locul 3
* 2015/2016, Liga II Play-off                            10     6     3      1    18-14    41 – locul 2
* Calificare în ”16-imile” Cupei României
* 2016/2017: Liga II                                        11     6     2      3    20-11     9 – locul 8


RE: Conducerea clubului - Kidu - 10-10-2016

Haideti sa nu mai fim off-topic si sa ne mutam aici.


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 10-10-2016

Adrian 07, TOTAL GREŞIT!

1. Performanţa se construieşte pe bani iar una dintre sursele de finanţare IMPORTANTE. la orice club cu adevărat profesionist din această lume îl reprezintă banii care vin de la suporteri prin bilete, abonamente şi materiale promoţionale. De fapt aş putea spune că este prima temelie pentru că la o echipă care nu are bază de suporteri constantă nu vin nici sponsori pentru că aceştia sunt interesaţi în primul rând de interesul din jurul echipei.

2. Definiţa termenului suporter este aceea de susţinător necondiţionat al echipei, indiferent de situaţie sau de eşalon. La noi prea se face confuzia între suporteri şi spectatori de ocazie. Nu, suporteri sunt doar cei care plătesc abonamente. Punct! Restul sunt spectatori sau cel mult oameni cu un anumit interes faţă de acea echipă.

Aici vorbim nu de performanţă ci de mentalitatea de rahat românului. Steaua când juca în Champions League avea mai puţini abonaţi decât orice club de liga a doua din Germania! Aşa că hai să ne privim în ochi şi să vedem care este adevărul: UTA nu este o echipă a Aradului, iubită şi susţinută de arădeni! Afecţiunea se dovedeşte prin fapte iar restul e vorbărie goală.

Şi ca să nu fiu off-topic: Singurii care au justificarea morală să ceară socoteală conducerii pentru salarii şi transferuri sunt suporterii abonaţi şi firmele care au achiziţionat pachete de sponsorizare. Banii publici nu intră la cheltuieli salariale şi de transferuri aşa că argumentul celor de la sportarad nu stă în picioare. Că fiecare are dreptul la păreri, opinii etc e una, dar deja deraiem într-o zonă absurdă în care unii nu oferă nimic dar au pretenţii cât casa.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(10-10-2016, 16:54)Giuliano a scris: Adrian  07, TOTAL GREŞIT!

1. Performanţa se construieşte pe bani iar una dintre sursele de finanţare IMPORTANTE. la orice club cu adevărat profesionist din această lume îl reprezintă banii care vin de la suporteri prin bilete, abonamente şi materiale promoţionale. De fapt aş putea spune că este prima temelie pentru că la o echipă care nu are bază de suporteri constantă nu vin nici sponsori pentru că aceştia sunt interesaţi în primul rând de interesul din jurul echipei.

2. Definiţa termenului suporter este aceea de susţinător necondiţionat al echipei, indiferent de situaţie sau de eşalon. La noi prea se face confuzia între suporteri şi spectatori de ocazie. Nu, suporteri sunt doar cei care plătesc abonamente. Punct! Restul sunt spectatori sau cel mult oameni cu un anumit interes faţă de acea echipă.

Aici vorbim nu de performanţă ci de mentalitatea de rahat românului. Steaua când juca în Champions League avea mai puţini abonaţi decât orice club de liga a doua din Germania! Aşa că hai să ne privim în ochi şi să vedem care este adevărul: UTA nu este o echipă a Aradului, iubită şi susţinută de arădeni! Afecţiunea se dovedeşte prin fapte iar restul e vorbărie goală.

Şi ca să nu fiu off-topic: Singurii care au justificarea morală să ceară socoteală conducerii pentru salarii şi transferuri sunt suporterii abonaţi şi firmele care au achiziţionat pachete de sponsorizare. Banii publici nu intră la cheltuieli salariale şi de transferuri aşa că argumentul celor de la sportarad nu stă în picioare. Că fiecare are dreptul la păreri, opinii etc e una, dar deja deraiem într-o zonă absurdă în care unii nu oferă nimic dar au pretenţii cât casa.

Nu inteleg Giuliano ce argument am adus noi pentru justificarea salariilor? Am pus noi problema din ce bani se dau salariile, ca sunt publici au ba? Noi doar sesizam ca la un obiectiv important, teoretic, nu poti face economii fata de un sezon mai simplu decat acesta si cu rezultat ramanerea in Liga a 2-a. Sau nu mai ai voie sa exprimi opinii? Cand vezi ca echipa se indeparteaza de obiectiv, cauti cauze, sau e interzis? Unii dintre voi aveti impresia ca  presa este strict pentru informare. Daca exprima opinii argumentate e rea intentionata. Sau daca face comentarii la declaratiile oficiale ale conducerii sau antrenorilor. Nu avem pretentia sa fie toata lumea de acord cu noi, dar nu suntem plante sa scrie mot a mot niste declaratii in stil politicianist. Adica sa fie bine ca sa nu fie rau....


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 10-10-2016

"In primul rand, sutici de euro a fost un diminutiv care in acest context (sau cel putin asa am gandit eu) vine sa sublinieze cu totul altceva. Iti dau un exemplu. Cand zici ca am baut cateva berici inseamna ca ai baut putine? Deci cate sutici nicidecum nu arata ca sunt putine..."

Te rog, atâta timp cât îmi răspunzi că explicaţii de nivelul "Dascălul" sau "Nelu Târgovişte" să nu mi te mai adresezi. Pur şi simplu, dacă ăsta e nivelul, eu nu văd niciun rost în a purta o polemică. Fiecare rămâne cu părerea lui.

O ultimă constatare: de cele mai multe ori cei care reclamă dreptul la opinie refuză să înţeleagă că cei din jur au dreptul să le respingă acea opinie. Prezumţia că dacă nu eşti de acord cu acea opinie, o "interzici" e pe aceeaşi linie cu ceea ce am postat între ghilimele.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(10-10-2016, 18:21)Giuliano a scris: "In primul rand, sutici de euro a fost un diminutiv care in acest context (sau cel putin asa am gandit eu) vine sa sublinieze cu totul altceva. Iti dau un exemplu. Cand zici ca am baut cateva berici inseamna ca ai baut putine? Deci cate sutici nicidecum nu arata ca sunt putine..."

Te rog, atâta timp cât îmi răspunzi că explicaţii de nivelul "Dascălul" sau "Nelu Târgovişte" să nu mi te mai adresezi. Pur şi simplu, dacă ăsta e nivelul, eu nu văd niciun rost în a purta o polemică. Fiecare rămâne cu părerea lui.

O ultimă constatare: de cele mai multe ori cei care reclamă dreptul la opinie refuză să înţeleagă că cei din jur au dreptul să le respingă acea opinie. Prezumţia că dacă nu eşti de acord cu acea opinie, o "interzici" e pe aceeaşi linie cu ceea ce am postat între ghilimele.

Fiind un material de compozitie si nu o stire mi-am rezervat dreptul sa folosesc si astfel de termeni. Ca ai pomenit tu de „sutici”, mi-am spus ca meriti o explicatie. Se pare ca m-am inselat. Nu o sa se mai repete. 

Iar despre partea a doua a enuntului tau, eu nu ti-am respins deloc opinia, te corectam doar, în sensul ca sportarad nu a scris nimic despre bani publici sau privati cand a venit vorba despre salarii. In rest, e dreptul si opinia ta sa crezi ce doresti despre sportarad si cei care il scriu, cu singura mentiune ca ai enuntat ceva neadevarat privind salarii, banci publici sau privati.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 14-11-2016

Pentru CONDUCERE!... Domnul Falca sau Dugasescu ce parerea au despre ceea ce se intampla in privinta terenurilor de antrenament sau a terenului oficial de joc?
Cand a fost DOMNUL Dugasescu ultima data la o discutie cu 1 om din conducerea clubului?
Oricum, UTA are cea mai competenta conducere din ultimii ani, pacat ca nu se pune piciorul in prag fata de marele DUGASESCU, si uite asa va puneti suporterii in cap!!!


RE: Conducerea clubului - mirco - 14-11-2016

CER DEMISIA LUI DUGAESESCU UNA DE BUNA VOIE ALTFEL DECLARATA PERSOANA NON GRATA


RE: Conducerea clubului - cip_leo - 14-11-2016

o conducere care depinde de banii de la falca nu poa' sa faca gargara impotriva sponsorului, tatucii, patronului. singurul care ar putea avea o pozitie e Meszar ca aialaltii pusi politic ling si tac. si meszar nu are niciodata opinii publice prin care sa supere pe careva. cine drac e pe functia de "organizator de competitii"?
si nu cred ca dugaesescu e principalul vinovat. ca daca cineva constata ca nu-si face treaba il zboara a doua zi. cineva ala insa crede ca dugaesescu isi face treaba. fata de partid si fata de zeu