Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 14-11-2016

Ai dreptate Cipri dar dacă nu poţi câştiga o bătălie mare, măcar una mică să reuşeşti. Să forţezi demisia lui Dugăeşescu ar demonstra că totuşi mai există o opoziţie în oraşul ăsta, că nu suntem chiar morţi de tot. Din punctul meu de vedere, Mezsar ar putea fi împins să ia o poziţie publică faţă de problemele de infrastructură doar dacă ar fi presat de suporteri pe de o parte şi de jucători pe de cealaltă parte. Pentru că până la urmă ei joacă şi dacă ei acceptă păi înseamnă că îşi asumă răspunderea pentru rezultate. Aşa cum au ştiut să facă scandal pentru întârzierile salariale, aşa ar trebui să facă şi pentru situaţia condiţiilor de antrenament şi de joc; pentru că e vorba de munca lor şi indirect îi afectează şi la bani.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 14-11-2016

Pur si simplu am pierdut 2 puncte in meciul asta din cauza noroiului plus sa nu mai vorbim de alte meciuri!


RE: Conducerea clubului - Xtreme - 14-11-2016

(14-11-2016, 18:59)Giuliano a scris: Ai dreptate Cipri dar dacă nu poţi câştiga o bătălie mare, măcar una mică să reuşeşti. Să forţezi demisia lui Dugăeşescu ar demonstra că totuşi mai există o opoziţie în oraşul ăsta, că nu suntem chiar morţi de tot. Din punctul meu de vedere, Mezsar ar putea fi împins să ia o poziţie publică faţă de problemele de infrastructură doar dacă ar fi presat de suporteri pe de o parte şi de jucători pe de cealaltă parte. Pentru că până la urmă ei joacă şi dacă ei acceptă păi înseamnă că îşi asumă răspunderea pentru rezultate. Aşa cum au ştiut să facă scandal pentru întârzierile salariale, aşa ar trebui să facă şi pentru situaţia condiţiilor de antrenament şi de joc; pentru că e vorba de munca lor şi indirect îi afectează şi la bani.

Eu as zice mai degraba ca e vorba de sanatatea lor! Foarte serios vorbind. Exista noutati despre Stratila?


RE: Conducerea clubului - adymax - 17-11-2016

Comunicat al clubului UTA
Toate bazele sportive pe care ne desfășurăm activitatea sunt închiriate de la Primărie. Având în vedere cele întâmplate în vară, la meciul cu Voluntari, și prognozele meteo de dinaintea meciului cu Timișoara, la inițiativa proprie, sprijiniți de mai mulți membri de la Suporter Club UTA și de domnul Ignat, de la Primărie, am încercat să evităm ca terenul de joc să fie înfundat. Am dorit să nu repetăm situația de la meciul cu Voluntari. Am acoperit toată suprafața de joc cu folie, am chemat și elicopterul a doua zi pentru a usca terenul, însă ploaia nu s-a oprit. Terenul de la Sînnicolau a fost inundat și același lucru s-ar fi întâmplat și la Motorul dacă nu încercam protejarea. Lucrările efectuate la teren în săptămânile de dinaintea jocului cu Timișoara au fost o nereușită, ducând efectiv la mocirlirea terenului. Nu s-a putut juca într-adevăr așa cum Laurențiu și băieții au pregătit meciul.

Vă asigurăm că nu vom mai disputa niciun meci pe teren propriu în asemenea condiții. Dacă va fi nevoie, vom disputa unul sau două jocuri în altă localitate. Am studiat variantele Pîncota, Șiria, Salonta sau chiar Oradea. Suporterilor noștri li se va asigura transportul dus-întors gratuit.

Soluția pentru rezolvarea stării terenurilor aparține proprietarului bazelor sportive. L-am invitat astăzi alături de noi și pe domnul Dugăeșescu Marin, dar a refuzat participarea la conferință.

Biletele vândute la pachetul UTA – Poli sunt valabile pentru următoarele două meciuri pe teren propriu. În funcție de decizia FRF în ceea ce privește posibila retragere a echipei ACS Berceni vom ști și programul calendaristic din perioada imediat următoare.

http://uta-arad.ro/stiri/comunicat-al-clubului-uta/3447


RE: Conducerea clubului - Xtreme - 17-11-2016

Mai in gluma mai in serios, nu exista un teren bun cu peluze/tribune in apropiere de Arad in Ungaria? Smile


RE: Conducerea clubului - Oli - 17-11-2016

La Pecica tot timpul a fost un gazon bun, de ce nu se poate juca acolo ? Capacitatea terenului este destul de ok.


RE: Conducerea clubului - cipri_23 - 17-11-2016

(17-11-2016, 19:24)Oli a scris: La Pecica tot timpul a fost un gazon bun, de ce nu se poate juca acolo ? Capacitatea terenului este destul de ok.


Nu cred ca se poate juca la Pecica din cauza capacitatii stadionului. S-au vandut 1.400 de bilete inainte de meciul cu Poli, și, teoretic (practic nu), ar trebui un stadion peste 1.000 de locuri (capacitatea actuala a celui din Pecica).


RE: Conducerea clubului - adymax - 17-11-2016

Sa fim seriosi acuma. Cati din cei cu bilete la meciul cu poli vor calatori prin judet pe frig sa vada un meci. Ar trebui sa-i lase la orice meci din retur ca sa sa poata se mearga cand revin sa joace pe motorul.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 18-11-2016

In plus nu te poti muta pe un stadion care nu a fost omologat pentru liga a II-a. Siria este pentru ca a fost omologat pentru Pancota, Pecica nu e nici macar pentru liga a III-a omologat. Nu spun ca nu ar putea fi insa momentan nu e.


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 29-12-2016

”Crăciunul pe care ni l-am dorit!”

Anul 2016 a fost extrem de intens pentru UTA. În vară, echipa noastră ajungea, din postura de nou-promovată în liga secundă, să joace pentru promovarea pe prima scenă.

Sezonul 2016-2017 a trecut de jumătate, iar echipa noastră petrece iarna pe poziția a doua a ligii secunde, poziție care duce în Liga I la sfârșit de campionat.

La ora analizei, Alexandru Meszar, mentorul proiectului datorită căruia UTA a trecut peste cea mai grea perioadă din viața ei, scrie o concluzie succintă pentru punctul în care s-a ajuns: ”UTA a avut parte de un Crăciun așa cum și l-a dorit, după realizarea a două obiective majore. Unul, echipa este pe loc de promovare directă, iar al doilea, datoriile clubului sunt zero față de bugetul de stat, bugetul local, jucători vechi și actuali, antrenori, angajați și furnizori. Un cadou de Crăciun a fost și declararea echipei Under 19 (câștigătoare a Cupei și Supercupei României) drept <Echipa anului>. Ne dorim ca anul viitor să aibă aceleași rezultate organizatorice și financiare și, pe plan sportiv, cu ocazia Crăciunului, să avem parte de un brad de Liga I”.

http://www.uta-arad.ro/stiri/craciunul-pe-care-ni-l-am-dorit/3501


RE: Conducerea clubului - I 929 - 29-12-2016

Motive temeinice pentru a sărbători deseară. Big Grin


RE: Conducerea clubului - Redpunk_one - 29-12-2016

Am tot spus-o , daca facem abstractie de infrastructura praf care tine de primarie si aproape deloc de club , asa an bun ca si organizare pe toate nivelurile, cu un centru de copii pus la punct, cu generatii intregi de juniori care cresc exponential jucand pe toate planurile inclusiv la 3 echipe de seniori angrenate (!!! cred ca suntem singura echipa din Romania cu 3 echipe de seniori) , in ambele Ligi ale Elitelor pt juniori U17 si U19 angrenati si cu rezultate (podiumuri, Cupa si Supercupa castigata) , angrenate in turnee internationale, cu 23 de antrenori platiti la zi, cu taxele si impozitele platite la zi, cu cea mai mare suma incasata in ultimii ani de o echipa din liga a II-a (mai ales pt un junior) , cu toata lumea care vine in vizita la Arad si nu numai vorbind despre seriozitatea celor din club, de salariile platite , fara insolvente, faliment, datorii la stat sau terti, cu zeci de sponsori care platesc contracte de publicitate lunare si anuale (cred ca doar cluburile din Bucuresti si viitorul au mai multi sponsori privati ca si noi) ,etc, etc,etc

Chiar cred ca asa bine nu a mai fost UTA organizata poate chiar niciodata in istoria ei.

Desigur sunt multe , multe lucruri care pot fi imbunatatite. Organigrama e destul de firava si practic un singur om, Meszar , gandeste/face tot de multe ori vorba din fotbal "el centreaza, el da cu capul", ne lipseste un investitor mare care ar mai taia din "dependenta" de fondurile alocate de primarie, infrastructura e la pamant iar relatia de care spuneam a impiedicat clubul sa fi avut o pozitie mai dura, transanta asa cum ne-am fi dorit noi fata de aceste probleme, problema vanzarilor de materiale promotionale cu clubul , chiar daca imbunatatia exponential ca si oferta si calitate fata de anii trecuti , inca are lacunele ei organizatorice si ar mai fi inca poate multe amanunte de mentionat insa tinand cont ca e si ziua Revelionului Utistilor as vrea sa ramanem doar cu amintirile placute si pozitive dupa acest an, iar de cele mai putin bune sa ne apucam sa le corectam/remediem cat mai rapid ...de la anul Smile

Felicitari deci tuturor celor din club pentru munca depusa in acest an , cu mentiunea speciala pt Sanyi Meszar , si de ce nu la anul pe vremea asta sa stam in jurul "bradului de liga I" cum scrie si in articolul de mai sus

Un An Nou Fericit tuturor utistilor


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 29-12-2016

Subscriu la tot ce ai scris. Aş avea însă un amendament: nu ne lipseşte un sponsor mare sau, mai degrabă nu absenţa acestuia ne face să fim dependenţi de primărie ci absenţa suporterilor. Pentru mine suporteri sunt cei care plătesc abonamentul. Punct. Restul sunt simpatizanţi. Puţin peste 200 de suporteri într-un oraş cu vreo 140.000 de locuitori, pentru un club ca UTA, e ruşinos. Ruşinos nu pentru club ci pentru noi ca şi comunitate (asta dacă suntem o comunitate şi nu doar o adunătură de indivizi care supravieţuiesc laolaltă). Iar dacă numărul suporterilor ar fi unul decent cu siguranţă şi numele sponsorilor ar fi din ce în ce mai mari.


RE: Conducerea clubului - cip_leo - 29-12-2016

Giuliano, daca e dupa numarul de abonamente, nu am stat f bine niciodata raportat la numarul de locuitori. niciodata, referindu-ma la perioada de dupa 94 cand a inceput lumea sa isi gaseasca alte lucruri de facut in ziua de meci. inainte un meci era un spectacol, era o bucurie, era prilej de depanat amintiri si de pus tara la cale, era una din singurele placeri masculine extra nevasta si copii. lumea s-a schimbat dar romania a ramas pe loc in privinta asta. se zice ca fotbalul modern e de rahat. o fi dar asta e fotbalul actual si noi nu facem parte din el. asta e una din cauze. a doua e, si nu cred ca e cazul sa o luam iar de la capat, UTA ultimilor 10-15 ani. urmeaza infrastructura primitiva de inceput de secol 20. doar cateva motive obiective
si mai sunt motive subiective ce tin de fiecare individ, fost utist sau posibil viitor utist.
iar comunitate nu am fost si nu vom fi decat in 2-3 momente istorice cu atat mai putin legat de fenomenul UTA.
diseara iti voi spune motivele mele desi cred ca le stii Smile


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 29-12-2016

Ştiu că n-am stat niciodată bine (sau mă rog, niciodată după 1989). Că dacă stăteam bine din punctul ăsta de vedere nu ajungeam să falimentăm de câteva ori şi să fim capra a tot felul de personaje dubioase. Da de fălit ştim să ne fălim, că ce grozavi suntem noi arădenii care avem UTA, Campiona Provinciei, Răpunătoarea de Faiernorzi, Întâi Născută din Pasiunea Baronului pentru Fotbal şi alte asemenea titluri nobiliare. Nu?!


RE: Conducerea clubului - cip_leo - 29-12-2016

cu multe ne laudam (,) degeaba Smile


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 29-12-2016

In privinta abonementelor,numarul lor o sa creasca daca echipa promoveaza ... Tot timpul asa a fost peste tot!!!


RE: Conducerea clubului - Kidu - 16-06-2017

Meszar ar face bine sa lamuresca cat mai repede situatia proprietatii lui Petre, ca de altfel a tuturor jucatorilor de la UTA. Deja toata treaba asta cu procentele incepe sa puta cam tare si tare imi este ca asistam intr-un fel sau altul la un nou caz "George Tucudean".
Nu vreau sa fiu prapastios, nici sa pun gaz pe foc insa UTA nu este al lui Meszar, cea mai mare parte de finantare este una publica, drept urmare nu facem afaceri personale cu bani publici.

Nu mi-a placut niciodata obedienta lui fata de Falca chiar daca cu greu l-am inteles pana la un punct. Acum insa cand discutam de finalul contractului lui Petre cu UTA, dar curios, el ramane in continuare sub contract cu Atletico, lucrurile trebuiesc lamurite cat mai urgent pentru ca asta este prea de tot.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 16-06-2017

(16-06-2017, 12:54)Adrian07 a scris: [quote='Kidu' pid='18977' dateline='1497606161']
Meszar ar face bine sa lamuresca cat mai repede situatia proprietatii lui Petre, ca de altfel a tuturor jucatorilor de la UTA. Deja toata treaba asta cu procentele incepe sa puta cam tare si tare imi este ca asistam intr-un fel sau altul la un nou caz "George Tucudean".
Nu vreau sa fiu prapastios, nici sa pun gaz pe foc insa UTA nu este al lui Meszar, cea mai mare parte de finantare este una publica, drept urmare nu facem afaceri personale cu bani publici.

Nu mi-a placut niciodata obedienta lui fata de Falca chiar daca cu greu l-am inteles pana la un punct. Acum insa cand discutam de finalul contractului lui Petre cu UTA, dar curios, el ramane in continuare sub contract cu Atletico, lucrurile trebuiesc lamurite cat mai urgent pentru ca asta este prea de tot.

Kidu-le vezi stirea cu Hlistei de luni seara:  Hlistei a jucat cu Pandurii Târgu Jiu în Liga 1 în stagiunea 2016-2017, dar, odată cu retrogradarea în Liga a 2-a, gorjenii sunt în mare pericol de a falimenta. În acest caz, sau dacă pur şi simplu devine liber de contract după o reziliere amiabilă cu Pandurii, mijlocaşul de 22 de ani redevine automat jucătorul celor de la ATLETICO ARAD. Şi, dacă nu vor exista oferte mai tentante, Cătălin Hlistei poate juca din nou pentru UTA.  

sursa: www.liga2.ro
http://liga2.prosport.ro/seria-1/hlistei-a-sustinut-o-din-galerie-pe-uta-la-timisoara-iar-din-noul-sezon-ar-putea-reveni-in-alb-rosu-sangele-apa-nu-se-face-sper-sa-sarbatorim-promovarea-16457171


RE: Conducerea clubului - Kidu - 16-06-2017

L-am sunat pe Meszar si el spune asa: toti juniorii astia au venit de la Atletico, lucru cunoscut de toata lumea. Orice junior are contract cu clubul pana cand isi termina junioratul dupa care se semneaza un nou contract unde intaietate are UTA.

In momentul de fata am inteles ca Adi Petre are doua optiuni:
-semneaza cu UTA ca si senior un contract unde isi negociaza salariu si tot ce tine de contract
-pleaca prin transfer si banii incasati pe el se impart 50%-50% intre UTA si Atletico dupa cum s-a semnat protocolul in 2014 cand s-a plecat de la 0.

Faptul ca intra bani in conturile Atletico, nu inseamna ca intra banii in contul personal al lui Meszar pentru ca oricand banii aia pot fi folositi la UTA si invers.

Probabil si cazul lui Hlistei e oarecum similar pentru ca si el a fost tot juniorul lui Atletico.