Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - psv - 21-10-2017

Da, e acolo doar ca e oarecum in umbra lui Zamfir ,si cred ca daca la UTA i s ar oferi mana libera cred ca nu ar spune nu.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 21-10-2017

Da. Ar fi o alegere buna , a fost un jucător respectat la noi ... Nu cred ca ar refuza.


RE: Conducerea clubului - Kapa - 21-10-2017

ce gluma buna...


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 31-10-2017

Cine face un rezumat a ceea ce s-a discutat aseară la Pub ?
Atmosferă, ideile principale....etc .


RE: Conducerea clubului - Oli - 31-10-2017

Aici este:
http://dreptunghiulverde.blogspot.ro/2017/10/concluziile-mele-dupa-intalnirea.html?spref=fb&m=1


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 31-10-2017

Deci Meszar ne spune realitatea... fara un finantator puternic, cam greu sa promovezi, se merge pe tineret pentru ca bani mai multi NU sunt. Asa ca, sa ne multumim ca UTA exista si sa o incurajam meci de meci, principala fericire sa fie o victorie cu POLI in retur!
Toata lumea a dat in Meszar dar numai el stie ce greu este sa aduci bani la club, sa fi cu toate la zi etc. Bani o sa avem doar prin vanzarea jucatorilor si apoi putem fixa un obiectiv indrasnet, normal a si gresit... mai bine ratam un baraj si pregateam sanatos un sezon pentru promovare, omul a fortat vazand carcotelile oamenilor!!!


RE: Conducerea clubului - Kidu - 31-10-2017

Nu sunt de acord pentru ca nu banii au fost problema in sezonul asta. Sibiul sau Calarasiul nu sunt cu nimic peste noi din punct de vedere financiar, ba din contra.


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 31-10-2017

(31-10-2017, 16:57)Kidu a scris: Nu sunt de acord pentru ca nu banii au fost problema in sezonul asta. Sibiul sau Calarasiul nu sunt cu nimic peste noi din punct de vedere financiar, ba din contra.

Tare sunt curios ce super manager are Sibiul in spate, sau Sepsi de anul trecut chiar si Calarasi cum spui tu... chiar nu gasim un om echilibrat si priceput ?

Eu sunt deacord sa ramana Meszar pe partea Administrativa dar ca sa gandim mai sus ne trebuie un om sa caute  jucatori , care sa se ocupe de echipa ...


RE: Conducerea clubului - Kidu - 31-10-2017

Si eu vreau sa ramana in continuare manager general sau cum vrea el sa isi spuna. Ce sugeram eu era un om pe partea sportiva subordonat lui dar totusi cu libertate de alegere. Ii dai un buget si el in baza cunostintelor sia experientei dobandite iti cauta jucatorii de care tu ai nevoie, te ajuta la negocierea contractelor, la stabilirea sanctiunilor si a obiectivului sportiv.
Problema e ca in momentul de fata in Romania nu prea gasesti un astfel de om, gasesti in schimb plin de papitoi ce iti vor cere o caruta de bani insa care nu au nimic concret in bagajul lor.

Mi-ar placea un Bogdan Mara desi ala n-o sa vina la noi, nu pe banii ce ii putem oferi, mi-ar placea un Bogdan Apostu pe care il consider un tip inteligent si un bun cunoscator de fotbal in pofida faptului ca nu ne-am despartit tocmai amiabil insa Bogdan este impresar si asta se bate cap in cap cu ce avem noi nevoie.
Probabil or mai fi si altii insa eu as vrea un om pe profilul astora pentru ca nu vreau sa fie strain de UTA si asta face si mai dificila gasirea lui.

Dintre fostii jucatori aradeni nu e unul care sa poata face treaba asta, fostele glorii sunt batrane si daca e sa o luam pe aia dreapta sunt rupte de realitatile fotbalului cotidian.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 03-11-2017

E a nu stiu cata oara cand se intampla treaba asta si deja nu cred ca mai este o simpla scapare ci mai degraba faptul ca Danila s-ar putea sa aiba dreptate.

Citat:Diletantism, debandadă sau nepăsare? „Nu ne miră deloc că UTA este unde este…”

Cu numai câteva zile în urmă, Alexandru Meszar recunoștea la o întâlnire privată cu suporterii – adică fără prezența jurnaliștilor -, că a greșit, că l-a luat valul, că obiectivul este în proporție de 90 la sută compromis. Momentan este singurul care a recunoscut acest lucru, deși, gafele – mici sau mari – apar zilnic la cel mai reprezentativ club sportiv din Arad.
S-au făcut nenumărate gafe în acest an, începând din primăvară, continuând în vară, mai ales în vară, iar pe parcursul campionatului acestea au continuat.
Una dintre gafele mici a avut loc chiar ieri. Unde? La Șiria, arena pe care UTA este din acest an „acasă”. Staff-ul tehnic a programat o ședință de antrenament pe arena „Otto Greffner” din Șiria. Todea, Botiș și Păcurar și-au făcut treaba. Au anunțat jucătorii unde este locul de întâlnire, au anunțat ce se va face la ședința de antrenament din punct de vedere tehnic și tactic, ce echipament să aibă jucătorii și toate cele necesare.
Problema a apărut la organizare. Nimeni de la arena din Șiria nu a fost anunțat că UTA se antrenează acolo! Astfel, autocarul a ajuns la stadion, dar acolo nu era nimeni. Porțile erau închise, dar în cele din urmă antrenorii, celelalte persoane din staff și jucătorii au reușit să intre în incinta arenei. Acolo, poarta pe care se intra la vestiare și în teren era închisă cu cheia. La fel și vestiarele.
„Am stat mai bine de 20 de minute, aproape jumătate de oră. Bătea un vânt de ne tăia la urechi, unul îl suna pe primar, altul pe Claudiu Drăgan, altul pe Codru Grădinariu, altul pe portarul de la stadion. Se înroșeau telefoanele. Sincer, nu este bine ce se întâmplă. Este puțin debandadă, este ori diletantism ori nepăsare. Nu este voie ca la un club de dimensiunea lui UTA să avem astfel de probleme. Nu ne miră deloc că suntem unde suntem, pe locul 12 în Liga a 2-a după ce am fost tot pe la retrogradare. Acest loc nu este deloc întâmplător pentru că nu se poate face performanță astfel” (persoană din club, sub protecția anonimatului)
UTA a dat semne de revenire în ultimele etape legând două victorii cu Miroslava și Foresta, iar între ele s-a întâmplat dezastrul din Cupa României, 2-5 la Afumați. Pentru ca acest club să iasă din pasa neagră în care a intrat după primele trei etape din acest campionat, este nevoie ca toți cei din club să își facă treaba „pe felia lui” cum se spune. Antrenorii să antreneze, jucătorii să se pregătească, să se odihnească și să joace la maxima capacitate, iar cei care se ocupă de problemele organizatorice să o facă și ei. Altfel, undeva se rupe o zală din acest lanț care trebuie să funcționeze ireproșabil și totul se duce de râpă.

SURSA: Lucian Danila, Special Arad



RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 03-11-2017

Pai Codru se ocupa de astea nu Meszar...eu asa stiu!!!


RE: Conducerea clubului - Kidu - 03-11-2017

Nici nu insinuam c-ar fi si asta in capul lui Meszar. Asta i-ar mai lipsi.


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 07-11-2017

Sursele noastre spun că povestea a avut loc sâmbătă seara, la restaurantul Hotelului Gio. Mădălin Ciucă şi-a invitat câţiva colegi de la UTA, împreună cu familiile sau prietenele la ziua sa de naştere. Fundaşul a împlinit 35 ani şi, în ciuda eşecului cu Luceafărul, a ţinut să fie alături de o parte din colegii de echipă, la un pahar de … vorbă şi nu numai.

Prinzând de veste că băieţii se distrează după un eşec ruşinos, directorul general al UTA-ei, Codru Grădinaru, a dat buzna peste „petrecăreţi”, certându-i pe un ton mai ridicat. Numai că „prestaţia” conducătorului utist nu i-a impresionat câtuşi de puţin pe jucători. Din contră.

Nu mult a lipsit ca oficialul utist să iasă „şifonat”, băieţii aducându-i aminte, printre altele, de bătaia de joc la care au fost supuşi în câteva rânduri – ultima oară, chiar în săptămâna premergătoare jocului cu Luceafărul – când nimeni de la Şiria nu ştia că UTA are antrenament pe terenul de la poalele Cetăţii, fiind puşi în situaţia de a sări gardul stadionului, ca infractorii. Dar şi de faptul că sunt cu salariile blocate până ating „baremul” de 25 puncte, câtă vreme conducătorii, nu au parte de acelaşi „tratament”. De parcă ei şi-au făcut „temele” la perfecţie.

Articol pe Aradon....Codru nu dezminte: Contactat de Jurnal arădean-Aradon, Codru Grădinaru, director general la UTA, a confirmat incidentul, încercând, totuşi, să-l minimalizeze: „Am avut o discuţie pe un ton mai ridicat cu băieţii, după care am plecat. Nu găsesc oportun momentul de a analiza această întâmplare. Suntem în faţa a două jocuri extrem de importante în această săptămână şi vreau linişte la echipă. Toate la momentul potrivit”.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 07-11-2017

Salut si sustin interventia lui Codru insa nu pot sa fiu de acord cu musamalizarea situatiei. Indolentii care sunt in culpa nu mai au ce cauta la UTA. Punct!


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 07-11-2017

Eu sunt mai pragmatic de felul meu, iar din situația trag o concluzie dureroasă: dincolo de acest scandal, demn de un club de liga a patra, jucătorii nu știu de frica nimănui din club...iată o posibilă explicație pentru locul din clasament....un fel de stână fără câini.


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 07-11-2017

Ovidiu, dacă ăsta este scandal demn de liga a patra, atunci cel de la Dinamo cum este? Tocmai pentru că spui că eşti pragmatic, hai să ne punem la punct cu prevederile legale în ceea ce priveşte drepturile jucătorilor şi după aia vedem ce sau dacă se poate face ceva. Sigur că, din punctul meu de vedere, conducerea e vinovată de naivitate pentru că nu a pus răul în față adoptând o tactică de genul ”contracte mici, prime mari”, ceea ce nu le-ar mai fi permis pseudovedetelor să li se rupă de rezultate pentru că oricum își iau banii. Dar pe de altă parte, într-un asemenea scenariu, probabil că cei mai mulți dintre acești jucători n-ar fi semnat iar marea majoritate a suporterilor arădeni ar fi acuzat evident tot conducerea că nu e în stare să aducă jucători ”valoroși”.

Și dacă tot e să căutăm vinovați (evident nu jucătorii, nuuu, la noi orice discuție despre acești mârlani nesimțiți și iresponsabili este suspendată rapid de leitmotivul ”da, dar totuși conducerea”), pot spune și eu că îmi amintesc de o comunitate adevărată de arădeni și utiști, pe care o aveam nu cu mult timp în urmă, în care jucătorii nici nu îndrăzneau să iasă din casă după vreo înfrângere, de teama consecințelor. Le mai bate măcar cineva obrazul dacă nu altceva când îi vede prin oraș?! Nu, mai degrabă le plângem de milă ce condiții proaste au care-i fac să aibă rezultatele acestea mizerabile!


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 07-11-2017

(07-11-2017, 21:07)Giuliano a scris: Ovidiu, dacă ăsta este scandal demn de liga a patra, atunci cel de la Dinamo cum este? Tocmai pentru că spui că eşti pragmatic, hai să ne punem la punct cu prevederile legale în ceea ce priveşte drepturile jucătorilor şi după aia vedem ce sau dacă se poate face ceva. Sigur că, din punctul meu de vedere, conducerea e vinovată de naivitate pentru că nu a pus răul în față adoptând o tactică de genul ”contracte mici, prime mari”, ceea ce nu le-ar mai fi permis pseudovedetelor să li se rupă de rezultate pentru că oricum își iau banii. Dar pe de altă parte, într-un asemenea scenariu, probabil că cei mai mulți dintre acești jucători n-ar fi semnat iar marea majoritate a suporterilor arădeni ar fi acuzat evident tot conducerea că nu e în stare să aducă jucători ”valoroși”.

Și dacă tot e să căutăm vinovați (evident nu jucătorii, nuuu, la noi orice discuție despre acești mârlani nesimțiți și iresponsabili este suspendată rapid de leitmotivul ”da, dar totuși conducerea”), pot spune și eu că îmi amintesc de o comunitate adevărată de arădeni și utiști, pe care o aveam nu cu mult timp în urmă, în care jucătorii nici nu îndrăzneau să iasă din casă după vreo înfrângere, de teama consecințelor. Le mai bate măcar cineva obrazul dacă nu altceva când îi vede prin oraș?! Nu, mai degrabă le plângem de milă ce condiții proaste au care-i fac să aibă rezultatele acestea mizerabile!
Mircea ilie, Miu si multi altii stiu despre ce vorbestiSmile))
Da , era altfel Giuli, astia nu au respect deloc... nu pun suflet deloc, nu stiu de frica nimanui. O sa treaca mult timp pana se vor regla lucrurile astea.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 07-11-2017

Nu mai ai ce sa faci cu astfel de caractere indoielnice. Din pacate Stratila e capul rautatilor si imi pare rau s-o spun dar eu unul dupa intamplarea asta consider ca s-a umplut paharul si nu-l mai vreau la echipa. E doar o umbra a jucatorului din sezoanele trecute, a ajuns un betiv lipsit de motivatie care nu mai are respect pentru nimeni si nimic. Afara!


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 07-11-2017

Imi pare rău dacă s-a ințeles că apăr jucătorii, in niciun caz...dar din ăștia găsești la toate cluburile, ăștia-s fotbaliștii din ziua de azi...unii joacă nu știu ce drăcii până dimineața, alții beau, alții merg la femei ușoare...cei cuminți, cu o cultură fotbalistică și respect pentru meseria lor, sunt tot mai puțini...insă nu-mi schimb părerea, vinovații principali pentru situația asta sunt capii, cei din conducere...după cum am spus mai sus, suntem un fel de stână fără câini.

In plus de asta, mi se pare deplasat ceea ce a făcut Codru...nu știu ce a fost la Gio, dar știa că unul dintre jucători iși serbează ziua de naștere...nu se face așa ceva, să te duci acolo, peste ei...erau cu familii, soții...dacă tot ai c...e, ii bagi in cantomament imediat după meciul de sâmbătă.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 07-11-2017

Erau pe naiba cu familii, erau ei si doua dame. Cum nu se face? Dar ce se face, te pomenesti ca trebuia sa stea si el cu ei la un sprit, sa nu le futa haiul?
Inteleg ca nu il inghiti pe Meszar, pe Codru dar hai sa fim sobri, exista un regulament de ordine interioara si chiar si in sambata aia stingerea era la ora 23. Te-a batut lanterna rosie acasa, urmeaza etapa intermediara. Cum dracu' nu se face?