Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - Cristi_Arad - 18-12-2017

Probabil calculele au fost facute pentru o promovare garantata care sa le aduca 1.4 mil de euro, s-au intins mult cu cheltuielile si acum dupa ce s-a ruinat totul si-au dat seama ca nu mai sunt destui bani pentru sezonul viitor de liga a 2-a...Sau cel putin nu pentru a emite pretentii la promovare. Deci unde-i managementul financiar acela exemplar?
Poate gresesc, dar acum daca stau sa trag concluzii, noi am ajuns "mari" prin doua sezoane de liga a 2-a in care am avut deja echipa formata inca din lia a 3-a din jucatori aradeni, talentati si foarte motivati (cel putin in primul sezon), printre care doi exceptionali care ne-au bagat aproape un milion de euro in cont. Cu toate astea ajungem la fundul sacului si suntem dispusi sa aruncam prosopul...Eu sunt cam ingrijorat...


RE: Conducerea clubului - maryan - 18-12-2017

Sper doar sa invatam din greșeli și sa nu ne întoarcem de unde am plecat înainte de aceasta construcție grea dar frumoasa și mai ales sănătoasă! Contează f mult pe ce drum o apucam din aceasta iarna!


RE: Conducerea clubului - adymax - 19-12-2017

Si eu sunt ingrijorat ca Szony bate in retragere. Cred ca iar o sa fie vremuri grele.Szony a renuntat la principiile pe care a fost cladit acest proiect si este posibil sa platim pentru asta. Alti pot dezvolta care sunt principiile alea dar se stiu.


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 19-12-2017

Unii dintre jucători trebuie să plece pentru că au multe ”păcate”, alții vor fi lăsați liberi pentru că obiectivul este ratat.
Cred că din retur ne om baza mai mult pe juniori, un lucru nu tocmai rău in situația dată.
Meszar nu se retrage, stați liniștiți, expunere mai bună pentru juniori nu are cum să aibă...nu cred că-și taie singur craca. S-au dat și ei puțin loviți, să mai ia din presiunea pusă pe conducere in ultimele luni...și cam atât.


RE: Conducerea clubului - psv - 19-12-2017

Despre ce juniori vorbim ??despre aia care nu pot sa bata aproape pe nimeni nici macar in liga a patra?!Sa fim seriosi ,abordand retrurul bazandu-ne doar pe juniori ,este o sinucidere curata.Sunt ei Miculescu sau Isac de perspectiva dar sunt mult prea cruzi pentru a face fata in liga a doua.Cum Meszar a reusit sa pastreze clubul pe linai de plutire atat timp in conditii similare,nu vad de ce nu ar putea sa o faca in continuare.Mai debraga, strategia va fi de reconstructie pentru un nou asalt sezonul viitor ,dar in nici un caz nu se va merge doar pe junior si in nici un caz UTA nu este club cu obiectiv "mentinerea in liga a doua.


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 19-12-2017

Eu cam asta am ințeles, se renunță la unii jucători din cauza salariilor, banii s-au cam terminat, din ceea ce spune Meszar.

”„Avem două variante, una este să identificăm o nouă conducere care se apucă imediat de treabă. Adică, își asigură o finanțare și se ocupă de tot ce trebuie, sau rămânem noi, dar va fi o soluție low cost. Nu putem închide clubul, facem treaba până în vară când, poate, totuși vine cineva. ”

”Recunosc că am greșit, iar în prezent nu mai avem soluții financiare pentru nivelul UTA-ei. Clubul merită mai mult, să călătorească de exemplu la business class și nu la low-cost, ceea ce ne-a mai rămas nouă de făcut de acum înainte. Dacă rămânem noi, trebuie să reducem major cheltuielile. Asta înseamnă jucători disponibilizați și trecerea pe jucători locali, mai ieftini.”


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 19-12-2017

Si eu sunt de parere ca a se merge doar pe juniori e sinucidere curata. Ar trebui sa ramana sau sa fie adusi si ceva jucatori cu experienta si intotdeauna UTA trebuie sa isi propuna obiective marete!!!
Am avut vre-o 9 aradeni in lot la Metaloglobus... si?
Normal ca doresc ca ei sa fie promovati mai ales in acest retur si chiar sunt curios ce or sa faca la meciul cu Poli, toata lumea zice ca nu pun suflet pentru ca nu sunt ARADENI, vedem returul acesta!
UTA ARAD!!!!


RE: Conducerea clubului - gusty - 28-10-2018

Pana la urma se mai stie ceva despre dreptul de a plati salariile la jucatori din banii de la primarie? Adica ii de accord falconetti?? Vad ca situatia ii foarte grea la club si nu vad alta solutie...Jucatorii merita platiti ca orice alt angajat. Stie cineva ce se intampla pe acest subiect?


RE: Conducerea clubului - psv - 28-10-2018

Cineva imi spunea acum cateva zile,discutand cu conducerea ca da,din noiembrie se pot achita salariile jucatorilor din fondurile de la primaria,problema sunt restantele,care cica nu se pot platii retroactiv din banii veniti pe baza de proiecte....


RE: Conducerea clubului - maryan - 28-10-2018

E singura varianta pt a asigura continuitatea sportivă în momentul asta !insa asta nu schimba cu nimic realitatea conducerii f slabe, pe care o avem!


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 28-10-2018

Situația-i disperată.

https://www.sport.ro/liga-2/ea-mai-tare-conferinta-de-presa-mi-se-falfaie-la-prima-oferta-pa-ce-spune-ionut-popa-de-venirea-la-fcs.html


RE: Conducerea clubului - Redpunk_one - 29-10-2018

Eu cred ca pe actuala sesiune nu le va da bani suplimentari , fiindca cei castigati deja nu vor putea fi folositi in alte scopuri decat cele mentionate in proiectul depus initial (cand nu s-au decontat salariile).

In cel mai bun caz in care faraonul ar fi de acord s-ar putea plati salariile pe o noua sesiune de finantare iar urmatoarea va fi anul viitor in mai cu decontare in iunie ca in fiecare an.

Fara o solutie privata de plata a salariilor urgenta sau o interventie extraordinara din partea lui jita , ceea ce e de domeniul fantasticului si imposibililui tinand cont de greata efectiva pe care o are faraonul cand vine vorba de UTA/stadioane/Arad in general (asta insemnand sesiune extraordinara de proiecte votata in CLM, proiect depus si aprobat de urgenta de UTA si decontarea primelor salarii in 30 de zile de la aprobare deci undeva in decembrie -ianuarie) situatia va deveni de domeniul disperarii/falimentului in cateva luni.


RE: Conducerea clubului - maryan - 29-10-2018

Incredibil în ce situație am ajuns!


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 29-10-2018

Incapabili sa gasim minim 2 sponsori in ARADUL asta... aceeasi problema si la timisoara.Echipe cu suporteri ce abia supravietuim. Trist!!!
Petrolul joaca cu sponsorul Carrefur pe tricou( noi nu putem) , Veolia ( noi am avut Pletl si le am dat cu piciorul), avem zona industriala din care primaria ar putea directiona un mic procent din impozitul platit de catre firme catre UTA, sunt curios cine se ocupa de sponsori si de atragerea de fonduri...


RE: Conducerea clubului - Robi - 11-01-2019

Tot ce se intampla la clubul asta in ultima perioada duce spre amatorism, asa a fost si cand era Roly antrenor, dar atunci erau acoperiti de rezultate. Cand vor intelege ca rezultatele apar doar cand exista stabilitate la nivelul lotului de jucatori? Nu inteleg cum au putut renunta la Hlistei, Jorza, Pruna si Tanase, patru jucatori tineri de valoare. Crestem jucatori pentru Rapid? Snagov si Cermei? Aceeasi ambitie prosteasca au avut o si in privinta lui Cipri Rus, si s-a dovedit ca suporterii au avut dreptate in privinta lui!
Nu inteleg cum l-au putut aduce pe Falub antrenor cand in aceeasi perioada era liber si Laszlo Balint, cred ca era nevoie de un antrenor tanar, dornic de performanta si pot spune ca l-am urmarit inca de cand era la Academica Clinceni in urma cu cateva sezoane. Care e strategia pentru sezonul viitor? Sa aducem jucatori din liga 5, din Irlanda, parca anul asta formam o echipa pentru a promova sezonul urmator! Daca Aradul nu e pregatit sa promoveze in sezonul 2018-2019, si eu un an de sacrificiu, atunci ii dai afara pe cei mai buni juniori si aduci jucatori ca Oprea, Enescu?! De ce nu au fost lasati sa joace aici jucatorii enumerati mai sus si astfel cresteau in valoare, sa nu uitam ca ai ajuns la baraj si cu Tanase, Jorza.. Pruna a stat un an pe tusa din cauza unei boli, trebuia avut rabdare, chiar si asa a jucat bine. Acum vor sa-l vanda si pe Costin, probabil urmeaza si Miculescu peste un an.. si tot asa. Care e viitorul acestui club? Strategia? Suntem mai rau decat in perioada Gio, asa am impresia...
Bogdan Mara a fost dat afara acum cateva luni de la Cfr cj, cred ca venea la Arad la o oferta buna, Bratu antreneaza pe Aerostar Bacau, Marica s-a dus la Farul, Lobont la u cj, si exemplele pot continua. Sunt sigur ca la o oferta buna si la o strategie de viitor venea si Mara aici. E nevoie in conducere de oameni care au jucat la acest club si au demonstrat pe unde au fost ca se pricep. Ionut Balan are o scoala de fotbal la Bucuresti, dar cred ca ne ajuta si el la nivel de conducere... In Arad nu sunt antrenori tineri care sa antreneze la nivelul primelor doua ligi sau care au antrenat, doar Roly, noi nu avem pepiniera u cj si petrolul la nivelul antrenorilor, atunci macar sa aduci antenori care au trecut ca jucatori pe aici si stiu ce inseamna UTA! L-ai adus pe Ionut Popa, un antrenor depasit si expirat din multe puncte de vedere si vom promova cine stie cand. La anul in liga II va fi si Rapid, toate cluburile cu pretentii au o strategie, isi aduc antrenori tineri si dornici de performanta, doar noi ne intoarcem in timp! Stadionul va fi gata candva, dar conducerea e pregatita? Cred ca nu, si demisia aia in alb e praf aruncat in ochii multimii.
Apropo de Enescu, urmariti pe transfermarkt si vedeti ca inainte de UTA a fost la 13 echipe si la nici una nu a stat mai mult de sase luni! E genul de jucator care vine, iti ia prima de instalare, sta sase luni si pleaca.
In Arad nici presa nu e 100 % profesionista, asta duce la un declin si la propaganda, si totul pentru ca unii din presa primesc exclusivități!


RE: Conducerea clubului - maryan - 17-01-2019

http://www.sportarad.ro/2019/01/17/gradinariu-despre-campania-de-achizitii-a-uta-ei-nu-am-pierdut-nici-un-fotbalist-pe-care-ni-l-am-dorit-cu-adevarat-noii-sositi-trebuie-sa-se-incadreze-in-termenii-impusi-de-noi/

Din păcate conducerea asta a noastră și-o atins limitele! Cu tot respectul ...nu pot mai mult!


RE: Conducerea clubului - RedNeck - 16-03-2019

Cred ca trebuie sa ne gandim la modul cel mai serios la o alternativa pentru antrenor. Se pare ca Popa nu mai poate continua, cu probleme medicale ca ale lui nu te joci, ca-ti risti viata ! Nu ar fi nici corect pentru echipa ca el sa mai stea, riscurile sa se intimple ceva grav in timpul sezonului urmator sunt prea mari.
Ii doresc insanatosire grabnica !


RE: Conducerea clubului - gusty - 16-03-2019

Dar pana la urma se stie exact ce are? Nu am vazut nicaieri un diagnostic sau ceva?


RE: Conducerea clubului - Adrian07 - 16-03-2019

In cazul in care Popa nu mai continua, Balint chiar ar fi o varianta buna!


RE: Conducerea clubului - psv - 17-03-2019

(16-03-2019, 19:27)Adrian07 a scris: In cazul in care Popa nu mai continua, Balint chiar ar fi o varianta buna!

Nu cred ca Popa mai poate continua,cred ca cea mai buna solutie ar fi sa i se aloce o alta functie ,de exemplu manager sportiv,se pricepe si cunoaste multa lume din lumea fotbalului.De pe pozitia asta poate sa se recupereze si in acelasi timp sa munceasca pentru UTA.Pentru pozitia de antrenoR este nevoie de o persoana full time si aici ma gandesc ca am putea gasi doua trei variante bune.Balint ,un baiat cu un caracter extraordinar,e greu insa de adus avand in vedere ca e sub contract ,pelici la fel ca si balint ,tot sub contract si el ,o alta varianta buna mi se pare Dica ,tot antrenor tanar si foarte ambitios.