Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - ritza_ - 21-04-2021

 „E o discuție sensibilă. Din punctul meu de vedere, e greu de digerat o astfel de decizie, ca să nu spun inadmisibil la un club de talia UTA-ei. Dar, sunt problemele administrative ale dânșilor. Dar, repet, UTA nu avea voie să nu depună licența pentru Europa. Asta e mai frustrant, că nu există probleme financiare. Dacă ar fi fost motive obiective pentru care nu s-ar fi obținut licența, înțelegeam. Dar atâta timp cât Dinamo obține licența și UTA nu…Păi, îți spun eu ce s-a întâmplat. S-a externalizat acest serviciu către o firmă din București, care nu are nicio legătură cu fotbalul și care atunci când s-a anunțat prelungirea termenului de licențiere pentru campionatul intern, dânșii au crezut că s-a prelungit și pentru Europa. E o greșeală impardonabilă, din punctul meu de vedere”, a explicat Bogdan Apostu

https://www.sportarad.ro/2021/04/21/apostu-sustine-ca-uta-nu-are-licenta-uefa-dintr-o-greseala-impardonabila-care-e-conditia-pentru-ca-balint-sa-continue-pe-banca-echipei-aradene/


RE: Conducerea clubului - adymax - 21-04-2021

Daca e adevarat cineva din conducere trebuie sa-si predea demisa. E inadmisibil!  Au externa-o tot Utistului avocat din Bucuresti, cei cu care ne-am prezentat la TAS ultima data?    Chiar nu exista nici o raspundere la clubul asta?


RE: Conducerea clubului - sRg97 - 21-04-2021

Nu cred ca avea Apostu ce sa comenteze in legătura cu asta . Sunt probleme interne pe care trebuie sa le rezolve Meszar ,nu sa facem un mare caz național din asta . Eu unul ma mulțumesc cu gândul ca la anul vom juca din nou in Liga 1 ,bineînțeles ...cine nu și-ar dorii sa joace in Europa dar totuși sa fim serioși,încă ii destul de departe acel obiectiv,mai aproape suntem de retrogradare decât de o eventuala accedere in Europa . Insa cu toate astea,cred ca am fi îndreptățiți sa cerem o despăgubire acelei firme din București pentru aceasta gafa


RE: Conducerea clubului - Kidu - 21-04-2021

Este adevarat ca s-a gresit undeva la faza cu licenta insa as fi mai rezervat in a cere demisii pentru ca mi-e clar ca daca Meszar nu se ocupa personal de o problema aceasta nu se rezolva cum trebuie si nici el nu le poate face pe toate.
Este evident ca ne mai trebuie macar un om de fotbal cu experienta in conducere insa omul ala nu-l avem in momentul de fata in Arad, ar trebui cineva cu pregatire juridica insa nu iti vine nimeni sa munceasca doar pentru tine, eventual o colaborare.

Pe de alta parte Apostu nu e prima data cand vorbeste in numele clubului si ar trebui sa isi mai vada de lungul nasului pentru ca nu este el in masura sa urecheze pe cineva de la UTA, el sa isi vada strict de partea de impresariat, chiar daca este colaborator, sa nu se mai erijeze in director sau manager ori ce naiba vrea sa para.


RE: Conducerea clubului - psv - 21-04-2021

Sa fim seriosi , UTA este o gluma la nivel de conducere administrativa , singurul care conteaza este Meszar, restul sunt pusi acolo in mare parte pe principii politice.Este un punct la care Mezar trebuie sa lucreze. Este indamisibil sa nu avem un manager sportiv , aici exista si varianta ca Balint sa primeasca puteri sporite , si sa fie promovat pe pozitia de manager-antrenor , indirect cred ca si acum face oarecum partea asta .Cu sanse sau nu la cupele europene ,era un punct de incredere aceasta licenta . Din pacate apar multe semne de intrebare legat de ce se intampla la club in primul rand din punct de vedere financiar , suntem unul din cele trei cluburi care nu ne -am facut public bilantul financiar, un club la care suporterii contribuie masiv financiar prin abonamente( cred ca suntem clubul cu cele mai scumpe si bine vandute abonamente in pandemie)!,contributia din bugetul primariei adica tot a noastra este destul de consistenta , se cumpara foarte multe obiecte promotionale( am inteles ca magazinul functioneaza foarte bine!). Cred ca nimeni nu se indoieste de bunele intentii din partea lui Meszar dar totusi o minima transparenta din punctul meu de vedere ar fi de bun simt.


RE: Conducerea clubului - Pelle - 21-04-2021

(21-04-2021, 9:57)psv a scris: Sa fim seriosi , UTA este o gluma la nivel de conducere administrativa , singurul care conteaza este Meszar, restul sunt pusi acolo in mare parte pe principii politice.Este un punct la care Mezar trebuie sa lucreze. Este indamisibil sa nu avem un manager sportiv , aici exista si varianta ca Balint sa primeasca puteri sporite , si sa fie promovat pe pozitia de manager-antrenor , indirect cred ca si acum face oarecum partea asta .Cu sanse sau nu la cupele europene ,era un  punct de incredere aceasta licenta . Din pacate apar multe semne de intrebare legat de ce se intampla la club in primul rand din punct de vedere financiar , suntem unul din cele trei cluburi care nu ne -am facut public bilantul financiar, un club la care suporterii contribuie masiv financiar prin abonamente( cred ca suntem clubul cu cele mai scumpe si bine vandute abonamente in pandemie)!,contributia din bugetul primariei adica tot a noastra este destul de consistenta , se cumpara foarte multe obiecte promotionale( am inteles ca magazinul functioneaza foarte bine!). Cred ca nimeni nu se indoieste de bunele intentii din partea lui  Meszar dar totusi o minima transparenta din punctul meu de vedere ar fi de bun simt.

Asa este, dar desi nu imi place ca se baga Apostu in seama, aici are dreptate. Trebuie un manager, degeaba vorbim altfel, pt ca staff-ul de la liga 2 nu are experienta, ori un parteneriat cu un club cu exerienta eurooeana din zona, uite gen Slavia, Steaua Rosie, Ferencvaros, aproape de noi zonal si care sa te ajute sa ajungi la un anumit nivel european,
Un Panin de la CFR Cluj, un Dani Coman, un Narcis Raducan, nu stiu...


RE: Conducerea clubului - psv - 21-04-2021

(21-04-2021, 11:49)Pelle a scris:
(21-04-2021, 9:57)psv a scris: Sa fim seriosi , UTA este o gluma la nivel de conducere administrativa , singurul care conteaza este Meszar, restul sunt pusi acolo in mare parte pe principii politice.Este un punct la care Mezar trebuie sa lucreze. Este indamisibil sa nu avem un manager sportiv , aici exista si varianta ca Balint sa primeasca puteri sporite , si sa fie promovat pe pozitia de manager-antrenor , indirect cred ca si acum face oarecum partea asta .Cu sanse sau nu la cupele europene ,era un  punct de incredere aceasta licenta . Din pacate apar multe semne de intrebare legat de ce se intampla la club in primul rand din punct de vedere financiar , suntem unul din cele trei cluburi care nu ne -am facut public bilantul financiar, un club la care suporterii contribuie masiv financiar prin abonamente( cred ca suntem clubul cu cele mai scumpe si bine vandute abonamente in pandemie)!,contributia din bugetul primariei adica tot a noastra este destul de consistenta , se cumpara foarte multe obiecte promotionale( am inteles ca magazinul functioneaza foarte bine!). Cred ca nimeni nu se indoieste de bunele intentii din partea lui  Meszar dar totusi o minima transparenta din punctul meu de vedere ar fi de bun simt.

Asa este, dar desi nu imi place ca se baga Apostu in seama, aici are dreptate. Trebuie un manager, degeaba vorbim altfel, pt ca staff-ul de la liga 2 nu are experienta, ori un parteneriat cu un club cu exerienta eurooeana din zona, uite gen Slavia, Steaua Rosie, Ferencvaros, aproape de noi zonal si care sa te ajute sa ajungi la un anumit nivel european,
Un Panin de la CFR Cluj, un Dani Coman, un Narcis Raducan, nu stiu...

Narcis Raducan....doamne fereste ,...Dani Coman DA!Acum nu stiu care ar fi simbioza cu ..Apostu.Ne trebuie cu siguranta o persoana care sa ne reprezinte in relatia cu media , cu federatia ...plangeau idiotii aia aseara in studioul DIGI dupa Dinamo , dar nici o vorba de penalty la Bustea , identic cu unul dat cu o ora inainte la un alt meci de liga 1 , cot de rosu asupra lui Miculescu, etc....


RE: Conducerea clubului - diangelis - 21-04-2021

Stiu ca nu ar fi treaba mea, fiind un suporter utist normal, dar nu vad niciun rol a lui Gradinariu in acest club. Avem nevoie de un om care sa fie omul de cuvant al echipei, care sa ia apararea clubului in transmisii LIVE, care sa stie un pic de legislatie sportiva..
Deocamdata suntem clubul fair-play, care-si vede de jocul sau, nu vrea sa deranjeze pe nimeni, nu vrea sa se puna rau cu arbitrii.. dar nu merge asa! Trebuie sa avem pe cineva cu coloana vertebrala care ieri trebuia sa intre in direct la Digi Sport si sa-l ia la p*la pe Naum si pe tiganusu de Danciulescu. Nu ai cum sa vorbesti o ora de Dinamo si sa te plangi ca retrogradeaza, in loc sa vada cealalta parte buna ca UTA este un club de viitor..
Nu e destul sa mearga cineva la centre care au nevoie de ajutor in Arad, si aia sa fie toata treaba! Desi respect faptul ca UTA se implica in ajutorarea altor asociatii din Arad, dar nu e destul!


RE: Conducerea clubului - Pelle - 21-04-2021

(21-04-2021, 14:42)diangelis a scris: Stiu ca nu ar fi treaba mea, fiind un suporter utist normal, dar nu vad niciun rol a lui Gradinariu in acest club. Avem nevoie de un om care sa fie omul de cuvant al echipei, care sa ia apararea clubului in transmisii LIVE, care sa stie un pic de legislatie sportiva..
Deocamdata suntem clubul fair-play, care-si vede de jocul sau, nu vrea sa deranjeze pe nimeni, nu vrea sa se puna rau cu arbitrii.. dar nu merge asa! Trebuie sa avem pe cineva cu coloana vertebrala care ieri trebuia sa intre in direct la Digi Sport si sa-l ia la p*la pe Naum si pe tiganusu de Danciulescu. Nu ai cum sa vorbesti o ora de Dinamo si sa te plangi ca retrogradeaza, in loc sa vada cealalta parte buna ca UTA este un club de viitor..
Nu e destul sa mearga cineva la centre care au nevoie de ajutor in Arad, si aia sa fie toata treaba! Desi respect faptul ca UTA se implica in ajutorarea altor asociatii din Arad, dar nu e destul!

Da, asta cu Digi, imi e sila de ei, pai doar de echipele din miticime vorbesc, de parca sunt televiziune regionala. De proiectul UTA nimic, de Sepsi vorbesc doar asa in treacat etc. E mai usor sa vb de cluburi pe cale de disparitie si cu restante financiare, decat sa vb de planuri de viitor ale unor cluburi serioase.


RE: Conducerea clubului - Florin CR - 21-04-2021

Pai daca intr-adevar aveam o conducere si nu niste trepadusi dupa hotia de aseara nu exista sa nu intri in direct la prapaditii aia de la digi si sa faci scandal.Nemernicu asta ne-a mai furat 2 puncte si in meciul tur cu Arges cand nu a dat penalty la hentu ala cat casa,iar aseara a facut tot posibilul sa castige javrele numai ca nu i-a iesit.Da cat dracu mai stau astia din conducere cu capul plecat,ne-au umplut de rosii,avem 10 penaltiuri impotriva,pe cine nu vor sa supere ca oricum suntem bataia de joc a arbitrilor??


RE: Conducerea clubului - Ovidiu - 21-04-2021

Narcis Răducan mi se pare cel mai potrivit pentru noi.
Omul știe regulamentele, este civilizat și la locul lui, dar nu ezită să reacționeze când este cazul.
Avem episodul recent, stâna, când, cu el la timonă, clubul părea cu totul altul față de perioada in care era Mimișor pe acolo.
Bun, asta dacă sezonul viitor ne propunem mai mult și nu vrem, iar, să devenim bătaia de joc a arbitrilor.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 21-04-2021

Cu riscul de a va supara pe unii, asta e imi asum, nu pot sa nu ma uit mirat cum dati in Meszar si ii invocati orice cand UTA de astazi i-o datoram lui exlusiv si spun asta cu toata responsabilitatea.
Da, face greseli, da, este nevoie de mai multa transparenta insa eu unul pot sa v-o dau in scris ca daca omul asta pleaca de la UTA in urmatorul sezon vom fi in liga a II-a sau poate chiar mai rau.

Vehiculati tot felul de "avioane", Coman, Raducan si multi altii insa astia vin, iti iau banii si cand treaba se impute pleaca primii. S-au mai perindat pe aici pe Adrian Alexandrescu, Gheorghe Constantin zis si "Costica Valcea" care la primul val au fost primii care au dat bir cu fugitii.

Nu sunt orb, vad si eu lacunele din conducere, astea se datoreaza pentru ca Meszar nu le poate face pe toate insa eu zic ca pe partea juridica ii trebuie un colaborator, fie si part-time, un avocat care nu e strain de regulamentele din fotbal iar pe partea de management la echipa ne trebuie un om care a mai fost pe la echipa, un baiat destept caruia ii fuge mintea si aici il vad pe Alin Gligor chit ca el a ramas cu niste resentimente fata de Meszar insa nu cred ca nu s-ar putea intelege.
Nu poti avea un om dedicat care nu locuieste in Arad, care nu este atasat de UTA, care nu intelege valorile acestui club.


RE: Conducerea clubului - Kapa - 21-04-2021

Sunt intru totul de acord cu ceea ce relateaza Kidul pentru ca este un Adevar!!!!
Trebuie sa fi orb sa nu vezi clar ca suntem pe plus la toate aspectele fata de anii trecuti ( sigur ca sunt inca multe de pus la punct) pe mine personal ma deranjeaza ideea de a prelungi doar 1 an contractul lui Laszlo Balint ( iar aici pt mine este o dezamagire inclusiv fata de Balint si Apostu_) inca din momentul in care s.a tot vehiculat ipotetica oferta din Anglia... toti il sustinem si il apreciam pe Balint si de aceea mi-ar fi placut un proiect mai lung sa vad ca intr-adevar doreste sa creeze istorie la UTA, mai ales ca este la inceputul carierei... nu inteleg disperarea asta de a pleca atat timp cat inca esti la inceputul carierei si mai ai atat de multi ani inainte sa poti antrena in multe alte campionate sau cluburi.


RE: Conducerea clubului - Zagorakis - 21-04-2021

Chiar daca trece prin o perioada mai grea acum,eu ma gandesc la George Tucudean presedinte la UTA! Dar tot cu Meszar la conducerea clubului! Retin interviul in care a declarat ca dupa ce renunta la cariera de fotbalist doreste sa construiasca la UTA o academie ca si la Viitorul...


RE: Conducerea clubului - Kidu - 21-04-2021

George are afacerile sale, in plus de asta tocmai ce si-a pierdut mama, nu stiu daca UTA ar fi o prioritate pentru el in momentul asta chit ca ar putea reprezenta oricand o varianta.


RE: Conducerea clubului - RedNeck - 21-04-2021

Nu-i vorba de presedinte aici, e vorba de oameni potriviti care sa faca treaba buna in departamentele clubului. Nu te poti ocupa in acelasi timp si de management si de licentiere si de finante si de contracte. Avem nevoie doar de oameni potriviti la locul potrivit. Eu, de ex. n-am vazut niciodata ca UTA sa scoata vreun post la concurs si sa aleaga din mai multi candidati calificati. Si nevoie este, asta sunt sigur.


RE: Conducerea clubului - Alin P - 21-04-2021

Total deacord cu Kidu in privinta lui Meszar.
Sincer si eu is dezamagit de contractul pacii pe un an a lui Balint. Pana a venit la UTA Balint nu avea mai mult de un sezon la o echipa poate chiar un tur la o echipa retur la alta. Acum in loc sa isi doreasca un contract macar pe un ciclu de 3 sezoane dupa consolidarea in liga 1 el vrea unul pe un sezon. Pare pregatit sa plece la primul semnal asta imi da senzatia.


RE: Conducerea clubului - diangelis - 21-04-2021

Meszar merita tot respectul pentru ce a realizat la UTA si ce va realiza in continuare. Sunt ferm convins de faptul că (virgulă) @Kidu nu vorbeste in necunostinta de cauza sau ca este un fan infocat.
Dar eu ma refer STRICT la unele persoane care din pacate nu au niciun rol in club. Avem nevoie de cineva care se poate lua la "bataie" cu oricine din presa sportiva.. fie vorba de Becali, Stoica, Danciulescu, Coman etc..
Vrem si noi sa avem un om care sa fie vocea clubului si a suporterilor, cand cineva dă in club, persoana mentinonata mai devreme sa isi faca job-ul cu brio si sa țină piept tuturor sacalilor mitici.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 21-04-2021

Parerea mea despre Codru o stiti, n-o mai reiau, ma rezum la a ma consola ca "mananca si el o paine".


RE: Conducerea clubului - RedNeck - 21-04-2021

Voi vorbiti mai mult de un director de imagine (important si el, nu zic), dar cred ca cel mai important este sa avem o fundatie, o structura solida a clubului pe departamente, cu o finantare buna (publica si privata) si pe aia sa cladim. Sunt premize bune, stam mult mai bine decat alte clububuri din RO, dar e clar ca e loc de mai bine, mai ales daca in vreo 2 sezoane vrem sa scoatem capul prin Europa.