Forumul
Conducerea clubului - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Conducerea clubului (/showthread.php?tid=112)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE: Conducerea clubului - I 929 - 09-10-2016

Eu sunt de părere că problema asta trebuia rezolvată cu mai multă diplomaţie din partea clubului, dar acum nu este problema cea mai importantă. Personal apreciez că în general se face distincţia între opinie şi informare, cum e şi cazul de azi cu cele două articole. 

S-a vorbit deci şi cu Ciubotariu, un antrenor cu un CV bunicel în România (locul 2 cu Tg Mureş dar şi unele insuccese), dar probabil fără prea mare chef de muncit în Liga a II a.  Eu m-aş fi uitat şi la antrenori care an de an au avut rezultate bunicele, chiar şi în liga a III a. Dar nu are rost să chibiţăm mai mult. Poate că pentru meciul cu Satu Mare vor avea şansa lor şi antrenorii de la echipa a II a, să vedem mâine.


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 09-10-2016

”Conduc cum conduc”... ce înseamnă asta?! Da, am spus și eu că e loc de mai bine în relația conducerii cu suporterii (să fim înțeleși, pentru mine suporteri sunt plătitorii de abonament nu băgătorii de seamă în comentarii pe site-uri), dar este incomparabil mai bună decât orice a avut UTA în ultimii foarte mulți ani și de asemenea, incomparabil mai bună cu ceea ce se întâmplă la restul cluburilor din fotbalul românesc. Observ că în presa arădeană doar sportarad se plânge de comunicarea cu UTA... nu știu, să fie din cauză că uneori în sportarad apare cam altceva decât declari sau pentru că discuții off the record apar ca declarații oficiale?! Impresia mea este că sporarad din cauza acestor animozități începe să ducă o campanie împotriva acestui club. Vă plângeți de lucruri care se întâmplă la absolut orice club civilizat din lumea asta cum ar fi interdicția jucătorilord e a vorbi cu presa fără acordul clubului. Chiar ne credeți pe toți proști ridicând astfel de probleme?! Pentru mine suspendarea încrederii în ceea ce scrieți a fost acel articol în care printre altele afirmați că Dennis Man a fost vândut pe câteva ”sutici de mii de euro” (sau ceva de genul ăsta) Serios? Poate e UTA club de Champions League și nu știm noi?! Dați-mi vă rog un exemplu de jucător care la vârsta lui Denis să fi plecat din liga a doua pe o sumă de peste 1 milion de euro! Sunt răutăți care arată că acolo este un război. Foarte bine, e problema voastră dar nu transferați acest război către suporteri! Nu încercați să ne băgați în luptele voastre și nu vă erijați în vocea suporterilor!


RE: Conducerea clubului - sportarad - 09-10-2016

(09-10-2016, 21:04)I 929 a scris: Eu sunt de părere că problema asta trebuia rezolvată cu mai multă diplomaţie din partea clubului, dar acum nu este problema cea mai importantă. Personal apreciez că în general se face distincţia între opinie şi informare, cum e şi cazul de azi cu cele două articole. 

S-a vorbit deci şi cu Ciubotariu, un antrenor cu un CV bunicel în România (locul 2 cu Tg Mureş dar şi unele insuccese), dar probabil fără prea mare chef de muncit în Liga a II a.  Eu m-aş fi uitat şi la antrenori care an de an au avut rezultate bunicele, chiar şi în liga a III a. Dar nu are rost să chibiţăm mai mult. Poate că pentru meciul cu Satu Mare vor avea şansa lor şi antrenorii de la echipa a II a, să vedem mâine.

Dacă se caută un nou antrenor, nu trebuia anunțat Roli de faptul că este demis? Trebuie să afle din presă??? Așa procedează un club profesionist, clubul tuturor arădenilor?


RE: Conducerea clubului - Giuliano - 09-10-2016

Eu nu văd să fi apărut în presă vreo informație OFICIALĂ că Roli este demis așa că problema e greșit pusă! A declarat vreun oficial al UTA-ei că Roli a fost demis?! Dacă vine comunicatul clubului legat de demitere sau vreun oficial al echipei confirmă asta către presă fără ca în prealabil să fie anunțat antrenorul atunci da, putem vorbi de o practică incorectă. Dar felul cum pui problema arată încă odată încercarea de a găsi noduri în papură. Și asta de ce? Ne duce conducerea la faliment? Nu, ci doar pentru că nu se mai dau declarații de presă prin telefon iar jucătorii nu mai au voie să vorbească cu presa fără acordul clubului. Asta-i marea crimă pentru care trebuie pusă la zid conducerea clubului. Lasă că erau mai buni Marțian cu Gio pentru că vă răspundeau oricând la telefon, băgau declarații la caterincă și făceam 10 știri de can can pe zi cu astfel de personaje!


RE: Conducerea clubului - sportarad - 09-10-2016

(09-10-2016, 21:06)Giuliano a scris: ”Conduc cum conduc”... ce înseamnă asta?! Da, am spus și eu că e loc de mai bine în relația conducerii cu suporterii (să fim înțeleși, pentru mine suporteri sunt plătitorii de abonament nu băgătorii de seamă în comentarii pe site-uri), dar este incomparabil mai bună decât orice a avut UTA în ultimii foarte mulți ani și de asemenea, incomparabil mai bună cu ceea ce se întâmplă la restul cluburilor din fotbalul românesc. Observ că în presa arădeană doar sportarad se plânge de comunicarea cu UTA... nu știu, să fie din cauză că uneori în sportarad apare cam altceva decât declari sau pentru că discuții off the record apar ca declarații oficiale?! Impresia mea este că sporarad din cauza acestor animozități începe să ducă o campanie împotriva acestui club. Vă plângeți de lucruri care se întâmplă la absolut orice club civilizat din lumea asta cum ar fi interdicția jucătorilord e a vorbi cu presa fără acordul clubului. Chiar ne credeți pe toți proști ridicând astfel de probleme?! Pentru mine suspendarea încrederii în ceea ce scrieți a fost acel articol în care printre altele afirmați că Dennis Man a fost vândut pe câteva ”sutici de mii de euro” (sau ceva de genul ăsta) Serios? Poate e UTA club de Champions League și nu știm noi?! Dați-mi vă rog un exemplu de jucător care la vârsta lui Denis să fi plecat din liga a doua pe o sumă de peste 1 milion de euro! Sunt răutăți care arată că acolo este un război. Foarte bine, e problema voastră dar nu transferați acest război către suporteri! Nu încercați să ne băgați în luptele voastre și nu vă erijați în vocea suporterilor!

Conduc fără transparență un club care este finanțat în mare parte din bani publici, este îmbrățișat de suporteri ca fiind adevărata UTA. Deci voi suporterii nu ați fi vrut să aflați din gura lui Cipri de ce a plecat din club, de la greviști de ce s-au întors din drum, de la cei care s-au lăsat de fotbal de ce nu mai merg la antrenamente, de la cei care au luat cupe la Elite de ce au plecat la alte cluburi? Nu vreți să aflați direct de la conducerea clubului că se caută un nou antrenor? Vi se pare ok așa? Nicio problemă atunci, dar nu acuzați sportarad că lupta noastră pentru a vă informa este războiul nostru cu clubul ... este INFORMAȚIA împotriva CENZURII ... voi vă poziționați de partea cenzurii? 
Suticile alea sunt cele 200 de mii care ajung efectiv la UTA ( a zis cineva din conducere dacă s-au luat banii sau se vor lua???) în condițiile în care cel care l-a cumpărat consideră că valorează cîteva zeci de milioane de euro. Nu a fost răutate, dar vă întreb dacă după această vânzare s-a schimbat ceva în bine la club, poate sunt salariile la zi și nu știm noi? Sunt toți fericiți și cu primele luate pentru performanțele de anul trecut? Știți voi așa ceva??


RE: Conducerea clubului - Kidu - 09-10-2016

Nu stiu cine semneaza in spatele pseudonimului sportarad insa nici nu e asa de important. Din ce stiu eu Luci Grec are contul sau aici asa ca banuiesc ca e Calin Mnerie. In sfarsit, sa lamurim cateva aspecte:

1) Tuturor de mai sare tandara, ne mai enervam insa unii din noi mai punem si suflet pentru ca iubim echipa asta fara a avea alte interese. Nu am sa regret niciodata ca eu si altii ca mine, ca noi cei din galerie i-am dat credit lui Roli si ca l-am sustinut pana ieri. Ma lasa indiferent atitudinea "cititorilor vostri" pentru ca "hating" din asta de doi bani poate face oricine si apoi sa vina triumfator cu "vedeti, v-am zis eu". Orice inceput are si un sfarsit.

2) Sustin in continuare modul conducerii de a informa presa prin canalele oficiale ale clubului: website, pagina FB, conferinte de presa. S-au dus vremurile cand fiecare scria ce voia si nu isi asuma nimeni responsabilitatea celor declarate. S-au dus vremurile cand mergeau tot felul de rastalmaciri si imbarligaturi "a la Mnerie" si asta va deranjeaza pe voi, de aici ostilitatea voastra. Da sunteti ostili sau tendentiosi, chit ca recunoasteti sau nu.

3) Nu exista niciun turn de fildes si da, echipa asta e a aradenilor chit ca unora le convine si altora nu. Trebuie sa fii orb sau rau intentionat sa nu vezi ca lucrurile se misca in directia buna, ca nu exista criteriu de comparatie intre actuala conducere si ce a fost inainte. Doar n-o sa faca sportarad politica clublui acum. Te pomenesti ca sunteti si voi ca si Ioanitoaia in raport cu FRF.

4) Nu e treaba mea sa va fac politica redactionala insa cu soparle, stiri pe surse si imbarligaturi nu progresati ca publicatie. Din contra veti merge in jos. Din cauza asta eu nu mai postez la voi pe site si de citit va citesc sporadic. Prefer oricand situl clubului.

Toate cele bune si haide UTA!


RE: Conducerea clubului - I 929 - 09-10-2016

(09-10-2016, 20:55)sportarad a scris: Călin nici măcar nu a vorbit cu Codru sâmbătă, deci nu se pune problema de injurii ... niciodată nu a fost așa ceva
Problema lui Călin cu conducerea este lipsa de transparență, anormală pentru un club care se dorește al arădenillor. conducerea cere regulat celor din club să nu discute direct cu preasa, dar și așa, după cum puteți citi, se scurg informații și puteți citi și voi pe sportarad alături de toți utiști din țară și din lume ce se întâmplă la club, aproape în timp real și ăsta este rolul nostru.
Nu avem nimic cu ˝echipa˝ dacă prin asta se înțelege jucători, antrenori, suporteri, doar cu cei care abuzează de încrederea voastră mai ales și sub numele UTA conduc cum conduc acest club care se dorește a fi al arădenilor. 
Am lăsat libere comentariile, acolo utiști mai mult sau mai puțin fideli postează ce vor, critică pe cine vor, nu sunt scrise de sportarad, nu ne asumăm acele păreri care sigur deranjează turnul de fildeș din care se conduce clubul tuturor arădenilor. Văd acum că ce scriau cititorii noștri de luni de zile împărtășiți acum și mare parte din voi ... după ce unii au luptat la baionetă pe sportarad să îi combată pe cei ce criticau ...
Din cauza cenzurii, jucătorii nu pot să declare ce au pe suflet pentru că le e frică de urmări. Nici cei care au plecat, nici cei care au pus de o grevă, nici cei care au rămas, niciunul nu dorește să declare ceva și să-și asume pentru că le e frică. Vi se pare normal? Vă reprezintă un așa mod de conducere? Așa vedeți că trebuie să procedeze un club profesionist? 
p.s. E normal ca antrenorul care a dus UTA până la barajul de promovare în Liga 1 să se teamă să declare ceva acum în orele astea fierbinți când se discută de un nou antrenor și să îi fie frică să nu fie demis prin SMS??? Voi suporterii ce susțineți până la urmă? Conducerea sau echipa?

Nu am văzut înainte replica acesta. Repet că problema sportarad-club nu mi se pare cea mai importantă acum şi apreciez că faceţi eforturile cele mai intense (şi normale de altfel) să ne informaţi. 

"Cenzura" de care vorbiţi nu e anormală pentru un club de fotbal. Hai să ne uităm pe gesepe după declaraţii ale jucătorilor Naţionalei sau Stelei date înafara conferinţelor de presă. Aşa cum procedează instituţiile publice sau private, aşa şi cluburile de fotbal îşi organizează comunicarea cu mass-media. În nicio firmă sau instituţie nu veţi găsi angajaţi care să-şi dea cu părerea la liber despre problemele interne ale organizaţiei (salarii, condiţii de lucru etc), niciunde nu se face aşa.  Dacă cei plecaţi o făceau în termeni absolut conflictuali, cineva dintre ei se găsea se vorbească. Dar poate că pe undeva s-a bătut palma cu fiecare din ei. E absolut normal care orice declaraţie pe care o fac jucătorii să fie adusă la cunoştinţa clubului. Sunt de părere că trebuia găsit un sistem mai flexibil care să satisfacă şi nevoia voastră care scrieţi mult despre UTA, articole care umplu aproape zilnic câte o pagină în Glasul Aradului. 
Nu trebuie făcută o diferenţă între conducere şi echipă.  A critica antrenorul nu înseamnă a susţine conducerea în detrimentul echipei, dar dacă antrenorul se crede fără vină şi declară în repetate rânduri că nu poate lucra cu aceşti jucători, că e maximul la care putem ajunge acum(să fim eliminaţi de Becicherec), atunci problema e la el. Aţi auzit ce a zis Opriţa, că jucătorii lor au salarii mai mici decât ale utiştilor? 

Sper să fie luată decizia cea mai bună în zilele ce urmează şi totul să se detensioneze.

Legat de banii pentru Man: poate nu au intrat încă, poate încă sunt în termenii contractului legaţi de data plăţii. Nimeni nu poate exclude o ţeapă, că doar suntem în România, dar o tranzacţie legală cu nu se poate face cu banii jos la asemenea sume.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 09-10-2016

(09-10-2016, 21:13)Giuliano a scris: Eu nu văd să fi apărut în presă vreo informație OFICIALĂ că Roli este demis așa că problema e greșit pusă! A declarat vreun oficial al UTA-ei că Roli a fost demis?! Dacă vine comunicatul clubului legat de demitere sau vreun oficial al echipei confirmă asta către presă fără ca în prealabil să fie anunțat antrenorul atunci da, putem vorbi de o practică incorectă. Dar felul cum pui problema arată încă odată încercarea de a găsi noduri în papură. Și asta de ce? Ne duce conducerea la faliment? Nu, ci doar pentru că nu se mai dau declarații de presă prin telefon iar jucătorii nu mai au voie să vorbească cu presa fără acordul clubului. Asta-i marea crimă pentru care trebuie pusă la zid conducerea clubului. Lasă că erau mai buni Marțian cu Gio pentru că vă răspundeau oricând la telefon, băgau declarații la caterincă și făceam 10 știri de can can pe zi cu astfel de personaje!


Probabil că cei din conducere sună așa antrenori liberi de contract să vadă ce mai fac, dacă sunt bine, sănătoși și dacă au licențele vizate la zi. Mai își amintesc de ceva clipe frumoase petrecute pe teren sau în afara lui și gata, nu se pune problema schimbării antrenorului. Mîine o să-i spună la Roli că a fost caterincă, rămâne el antrenor și că sunt invenții ale presei. Asta ai vrea să citești mîine dimineața pe situl oficial??? 
Probabil că dacă nu va fi nimic sigur până mîine dimineață, tot Roli îi va antrena cel puțin mîine.

Marțienii erau club privat, nu putem să ne comparăm cu acel club ...


RE: Conducerea clubului - sportarad - 09-10-2016

(09-10-2016, 21:20)Kidu a scris: Nu stiu cine semneaza in spatele pseudonimului sportarad insa nici nu e asa de important. Din ce stiu eu Luci Grec are contul sau aici asa ca banuiesc ca e Calin Mnerie. In sfarsit, sa lamurim cateva aspecte:

1) Tuturor de mai sare tandara, ne mai enervam insa unii din noi mai punem si suflet pentru ca iubim echipa asta fara a avea alte interese. Nu am sa regret niciodata ca eu si altii ca mine, ca noi cei din galerie i-am dat credit lui Roli si ca l-am sustinut pana ieri. Ma lasa indiferent atitudinea "cititorilor vostri" pentru ca "hating" din asta de doi bani poate face oricine si apoi sa vina triumfator cu "vedeti, v-am zis eu". Orice inceput are si un sfarsit.

2) Sustin in continuare modul conducerii de a informa presa prin canalele oficiale ale clubului: website, pagina FB, conferinte de presa. S-au dus vremurile cand fiecare scria ce voia si nu isi asuma nimeni responsabilitatea celor declarate. S-au dus vremurile cand mergeau tot felul de rastalmaciri si imbarligaturi "a la Mnerie" si asta va deranjeaza pe voi, de aici ostilitatea voastra. Da sunteti ostili sau tendentiosi, chit ca recunoasteti sau nu.

3) Nu exista niciun turn de fildes si da, echipa asta e a aradenilor chit ca unora le convine si altora nu. Trebuie sa fii orb sau rau intentionat sa nu vezi ca lucrurile se misca in directia buna, ca nu exista criteriu de comparatie intre actuala conducere si ce a fost inainte. Doar n-o sa faca sportarad politica clublui acum. Te pomenesti ca sunteti si voi ca si Ioanitoaia in raport cu FRF.

4) Nu e treaba mea sa va fac politica redactionala insa cu soparle, stiri pe surse si imbarligaturi nu progresati ca publicatie. Din contra veti merge in jos. Din cauza asta eu nu mai postez la voi pe site si de citit va citesc sporadic. Prefer oricand situl clubului.

Toate cele bune si haide UTA!

scuze că nu am scris, așa este, eu sunt lucian ... 
la punctul 1 ... noi nu scriem nimic rău de jucători sau de antrenori ... comentariile sunt părerile celor care ne citesc, zilnic, de mai multe ori pe zi, pentru a fi aproape în timp real la curent cu ce se întâmplă la club ...
la punctul 2 ... de acord cu INFORMAREA oficială ... dar cu CENZURA nu ... este un club susținut din bani publici, foarte mulți chiar, și poate trebuia să fie mai transparent cu cei care contribuie la bugetul clubului din taxe și impozite plătite ... declarațile se iau audio în vremurile noastre, deci nu văd de ce răstălmăciri se poate teme cineva care NU ARE NIMIC DE ASCUNS ... suntem ostili cu conducerea pe care voi o îmbrățișati cu drag ... să vedem până când veți fi și voi pe cealaltă parte a baricadei ...
la punctul 3 ... care este direcția bună?? noi nu facem decât să informăm și se pare că până la urmă se adeveresc toate cele scrise pe sportarad și pentru care ne-am luat atâtea din partea voastră ... a trebuit să treacă ani de zile să aflați și voi oficial că jucătorii sunt coproprietate 50% cu alt club PRIVAT ... și în continuare așa va fi dacă cei mici cresc la clubul PRIVAT și când sunt mai mari se mută la clubul arădenilor pentru a fi plătiți de acolo ... 
la punctul 4 ... se pare că nu știi ce înseamnă știri pe surse ... cine crezi că sunt sursele? femeile de serviciu și portarii??
pe sportarad i-ai combătut pe cei care scriau cu mult timp înainte de clubul privat și de coproprietate, de jocul echipei, de atitudinea unor jucători ... mai poți acum să scrii la fel? ... văd că scriu acum aici pe forum mai mulți membri ai galeriei cum scriu anonimii de pe sportarad ... 

mai demult aveam o deviză ... citește azi ce vor scrie ziarele de mîine ... 
actualizată la ce se întâmplă acum la clubul tuturor arădenilor (care nu sunt contra conducerii) ar suna așa ... citește azi ce va scrie situl oficial în zilele următoare ...
deci, direcția e bună, e mai bine ca înainte, zic și eu ...


RE: Conducerea clubului - Kidu - 09-10-2016

Gresit, aici nu scriu mai mult membrii galerie. Scriu utisti indiferent ca sunt din peluza, tribune, din Arad, Bucuresti sau Chicago. Mare parte din oamenii astia au un trecut inca dinainte sa apara sportarad pentru forumul a existat mereu intr-un format sau altul.

Nu aveti decat sa continuati in maniera asta. Nu are sens sa mai imi tocesc degetele. Reprosurile tale mi se pare puerile. Fara suparare!


RE: Conducerea clubului - I 929 - 09-10-2016

Nu ştiu dacă chiar trebuie să discutăm acum problemele astea, când pe rol e schimbarea antrenorului, decizie, cu regret,  dorită atât de forumiştii de aici cât şi de majoritatea celor care îşi dau cu părerea pe sportarad. Nu am auzit nici ca galeria să fie fluierată de la tribuna a II a când s-a strigat demisia. Din păcate în viaţa fiecărei echipe sunt şi astfel de momente şi rezultatele de moment te ridică sau te coboară.


RE: Conducerea clubului - Crishu - 09-10-2016

Sper sa nu devenim echipa care sa ruleze jucatori imprumutati la insistentele anumitor impresari, sa ne bazam in continuare pe jucatori tineri cu provenienta locala. Tot respectul pentru tot ce a facut R.Nagy, dar momentan are experienta si capacitate pana la nivelul ligii secunde, poate in cativa ani v-a face saltul spre prima liga. Nu ma pot pronunta in ceea ce-l priveste pe L. Rosu , ramane de vazut in perioada urmatoare si sper ca rezultatele sa fie pozitive, sa se trezeasca jucatorii cat mai rapid la realitate.


RE: Conducerea clubului - Kidu - 09-10-2016

(09-10-2016, 22:20)sportarad a scris: și eu închei, cine înțelege bine, cine nu, asta e, timpul rezolvă totul și vă aștept să reveniți pe cealaltă parte a baricadei unde sunt toate galeriile din lume și presa sportivă ...

Luciane, te rog eu: scrie mai bine despre ce te pricepi si lasa-ne pe noi sa ne urmam pasiunea cum consideram de cuviinta. 
In afara de voi, sportarad, nu a pus nimeni nicio baricada.

Auzi tu: "cealalta parte a baricadei unde sunt toate galeriile din lume si presa sportiva". 
Merci ca ne-ai facut indirect si aserviti conducerii. Numa' asa de-al naibii ca nu va impartasim opinia "vasnicilor vostri scriitori" anonimi.
Bai frate, zici ca suntem in Caragiale!

P.S. Te rog fa pe lupul moralist in alta parte in conditiile in care cenzurai orice mesaj scris la voi, mesaj ce continea numele lui Falca sau Tucudean. Tot erai morcovit ca nu isi mai plateste ala publicitate la voi pe site. Chiar nu esti tu in masura sa ne bati obrazul.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 09-10-2016

Hai ca de data asta, am intrat si eu, Calin Mnerie, fiindcă e mai corect asa. Nu o sa raspund la puncte si intrebari, ci o sa fac un rezumat din toate.

Sunt implicat in fenomen din 1998, cu sute, poate chiar mii de materiale despre UTA. Sigur, cand esti in mijlocul problemei, oricat ai vrea sa fi de obiectiv, cateodata nu reusesti. E, sa zic, slabiciunea mea si mi-o asum. In toti anii acestia am fost directionat spre o linie. In afara de perioada Bara, cand au existat bani har Domnului si s-au aruncat in stanga si in dreapta degeaba, la UTA a fost mereu austeritate. Cum se traduce asta la nivelul vestiarului, adica a persoanelor prin care-mi fac, practic, meseria? Prin salarii restante. Ca au fost unul, doua, trei, patru si chiar mai multe luni restante la salar, s-au gasit antrenori si jucatori sa imbrace tricoul acestui club. Cu succes, dar de cele mai multe ori cu mai putin succes. Dar, ce sa credeti, sportarad si în 90% dintre cazuri suporterii au fost mereu alaturi de ei, de echipa. Am inteles conditiile grele in care trebuia sa-si faca treaba si sa inghita multe in numele UTA-ei, ca, deh, toti trebuia sa considere ca au o onoare să joace aici, chiar daca de multe ori, acasa, la familii, nu prea duceau mare lucru. Dimpotriva. Au fost si derapaje din partea unor fotbalisti (nesimtire pe românește) sau antrenori, pe care de altfel sportarad le-a reflectat si condamnat mereu. Suporterii, de asemenea.

Unde vreau sa ajung este ca sportarad a fost mereu de partea vestiarului. Adica nu a agreat placa <<Las ca peste tot e greu, sa fie toti bucurosi ca au numai 2-3 luni restante>>. Am crezut de cuviinta ca in schimbul muncii lor cei din vestiar trebuie remunerati. In principiu, suporterii au gandit in ultimii ani la fel. Rar au fost episoadele cand s-au plasat impotriva antrenorilor si jucatorilor. Adica au inteles ca fotbalul se face cu fotbalisti si antrenori, nu cu sefi vremelnici, mai ales cand acestia ori nu conduceau pe banii lor, ori aveau altfel de interese. E usor sa spui cui nu-i place sa plece, dar atunci cine mai ramane sa reprezinte UTA?

Poate ca sunt, Roland Nagy, Chindris, Botis si altii sunt, de altfel, cativa dintre ei. Au luat-o temeinic de jos, si-au rupt oasele si nervii pe la Taut, Isalnita sau Bralostita, au ajuns din nou in Liga a 2-a si intr-un an in care au luat 7 salarii din 12 au ajuns foarte aproape de Liga 1. Daca acesta nu e sacrificiu sau abnegatie, despre ce vorbim? Anul trecut si anul dinainte si cel dinaintea lui au fost toti buni, au reprezentat cu cinste UTA, au inteles ca trebuie sa faca sacrificii, acum totul s-a terminat.

Pai si de ce s-a terminat? Ei sunt aceiasi, ar face mereu si mereu aceleasi sacrificii, dar pur si simplu nu le mai iese. Conditiile s-au schimbat, sunt 20 de echipe, cel putin 5-6 dintre ele sunt mult mai bine organizate din toate punctele de vedere decat UTA si pur si simplu lipsa unor jucatori ca Botis, Rus, Hlistei sau Man Se simte. Se simte in vestiar, se simte pe teren, la conducere nu se simte deloc. Adica se simte, conducerea e pe plus cu salariile lor sau daca nu macar au identificat banii pentru o echipa de Liga a 3-a cam inutila. I s-a parut cuiva ca UTA II a fost prea buna pentru Liga a 4-a anul trecut? Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nivelul Ligii a 4-a Arad a crescut mult si in acest an.


In fine, sa revenim. Sportarad nu are nimic personal cu cei din conducerea UTA-ei, ba chiar credem ca daca nu exista Alexandru Meszar poate nu mai vorbeam despre UTA de azi. Doar ca undeva, ceva se rupe in strategia sa, sau modul de abordare al lucrurilor. Ca ne spune noua sau nu o stire sau o informatie, sau ne solicita sa trimitem intrebari prin e-mailuri nu are nicio importanta. Tot ceea ce am cerut mereu a fost transparenta. Adica daca am intrebat prin e-mail in luna iulie, pe la inceput, dacă sunt discutii pentru Hlistei si Burla la Pandurii (Hlistei chiar avea sa plece la Pandurii), am fi vrut sa ni se raspunda la obiect. Nu ca sunt discutii pentru multi jucatori de la UTA. Noi nu am intrebat despre toti jucatorii de la UTA.

In fine, acest tip de retorica s-a verificat si cu vestiarul. Roli Nagy a prezentat o lista cu intariri (justificata ca de aia e antrenor si nu au fost altii in locul lui in anii cu promovarile) si i s-a raspuns ca noua prin e-mail: Andor, David si Barna. Nu Florin Ilie, nu Dubeștean, Siminic sau Ignea, ci ce vrem noi. Am fi inteles daca acestia incarcau bugetul peste cel de anul trecut, dar nu, cel mult il egalau. Si s-au trezit ca nu mai sunt rezultate. Si ei si suporterii. Acum toti, sau marea lor parte, se simt tradati, inselati, ca ei au avut si au alte asteptari. Dar, ca in viata, inainte trebuie sa dai si de abia apoi sa ceri. Si, din pacate, suporterii prin atitudinea lor gen Demisia ca echipa bubuie mingile (pai l-a intrebat cineva vreodata pe Roli de ce il vrea pe Ignea cu care a mai lucrat? tocmai sa mai aseze jocul cu un mijlocas care face ambele faze ale jocului si, pe deasupra, mai are si calitati de lider pierdute dupa iesirea din vestiar a lui Botis) si nu are rezultate gireaza foarte mult politica de „noi vrem mere, dar primiti pere” a conducerii.


RE: Conducerea clubului - maryan - 10-10-2016

Părerea mea personală e ca in momentul plecării lui Botis s-a format un gol enorm intre echipa si bancă tehnică, Sore a fost antrenorul din teren si cred ca el dădea tonul jocului!Nagy s-a autodepasit ajungând pana aici si poate cu puţină sansa ar fi dus echipa in prima liga la finele campionatului recent încheiat!
Accept necesitatea unui şoc, fie el si schimbarea antrenorului, însă nu pot sa înţeleg alegerea unui antrenor cu mai puţină experienta ca Roli!părerea mea e ca numirea lui Roşu e loz in plic dar sa sperăm ca ...e lozul câştigător!


RE: Conducerea clubului - Kidu - 10-10-2016

De acord cu tine cu mentiunea ca si jucatorii sunt vremelnici. Ce conteaza insa e ideea de UTA ca un intreg ansamblu. Jucatorii, antrenorii, conducatorii, toti vin si se duc, suporterii raman.

Ce nu intelegeti este faptul ca sariti calul si ati vrea sa intrati cu bocancii in bucataria interna a clubului. Ei bine domnilor, asta nu se poate chit ca in opinia voastra credeti ca sunteti bine intentionati sau ca aveti impresia ca detineti solutia problemei.

Da, s-a strigat "DEMISIA". Asa si? Puteti insinua ca pana acum Roli nu a avut galeria de partea sa, ca nu a girat pentru el ori de cate ori "cititorii vostri" ii cereau capul? Si asa suntem acuzati ca l-am tinut prea mult in brate desi lucrurile nu stau chiar asa.

UTA nu a rupt gura targului nici in judet si nici in liga a III-a. Cu lotul si conditiile avute trebuia sa fim promovati cu cel putin 5 etape inainte de final si noi am stat cu frica pana in ultimul meci. Hai ca nu avem memoria asa scurta. Cu toate astea am inteles si am mers mai departe cum vom merge si acum, cu sau fara Roli ca nu sta UTA in el.
Se intampla mereu in fotbal astfel de episoade. Asta-i viata! Nimeni nu e numit pe viata.


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(10-10-2016, 0:25)Kidu a scris: Ce conteaza insa e ideea de UTA ca un intreg ansamblu.

Aici este problema din punctul nostru de vedere ca nu mai e un ansamblu. Antrenorii si jucatorii, care cunosc si simt cel mai bine pretentiile suporterilor de la nivelul ierbii, sau pur si simplu acesta e formatul lor, acela de a-si dori mereu sa progreseze, nu mai sunt pe aceeasi lungime de unda cu conducatorii. Acestia din urma au strategii ce poate tin de stadion, de politica de crestere a tinerilor si mai putin de rezultate imediate. Si actioneaza in consecinta. In a doua conferinta de presa din sezonul asta, Todea spunea ca e normal ca echipa sa-si doreasca mai mult decat anul trecut, iar conducerea, desi inca mai erau 2 saptamani pana la incheierea perioadei de transferuri (iar Rus, Hlistei, Botiș + Anca Trip si Roman erau deja plecati), nu a facut nimic să ajute în acest sens, in afara de Andor si David (venit sa-i faca concurenta lui Polgar si eventual sa-i tina locul pana isi revine). Din pacate, aici ansamblul se rupe si de aici si părerile impartite ale suporterilor. 

Si mai spui ca noi vrem sa intram in politica interna a clubului. Cum, intreband daca exista posibilitatea ca doi jucatori sa se transfere la o alta echipa? Nu, incercam sa ne facem meseria, aceea de a pune intrebari. Subiectele din presa mondiala se bazeaza pe intrebari si raspunsuri. Si, cu tot respectul, prin e-mail nu pot insista sa obtin un raspuns direct. Cum spuneam, daca intrebam de mere, nu am dori sa ni se raspunda de pere. Iar daca nu esti in comunicare directa cu cel pe care il intrebi...in orice caz, nu e-mailul e salvarea. 

Departe de noi să spunem ca Nagy e de neinlocuit, chiar el a recunoscut-o. Insa, s-a simtit lasat in offside (e adevarat, si din cauza lui, a firii lui) cam de toata lumea si nu credem ca merita. Dar, aceste lucruri cum spui si tu trec, se uita peste cateva zile, subiectele vor fi altele. Doar ca imi place sa cred ca puneti oamenii inainte de concepte. Adica stim cu totii ca UTA e UTA, e un spirit, o stare de fapt, dar ea a trait si va trai mereu prin oamenii din iarba si din peluza.


RE: Conducerea clubului - Oli - 10-10-2016

Păi şi după ce nu i-au îndeplinit cei din conducerea dorinţele, de ce nu a zis Roli lucrurilor pe nume, cu acest lot nu poate ataca promovarea? Că până la urmă ăsta a fost obiectivul, toată lumea asta declarase. De ce a acceptat să se facă de "râs" ? De ce când şi acum în ultimul ceas el nu vrea să demisioneze când sunt toţi împotriva lui? cică nu demisionează că sunt la mijloc ceva jocuri ?!
Eu cred că nu a zis nimic de la început pentru că ştie că nu are unde să meargă la mai bine şi stă la echipă până nu se întâmplă ceva de genul ce s-a întâmplat sâmbătă.


RE: Conducerea clubului - Robi - 10-10-2016

Dupa parerea mea, Copil nu mai are ce cauta in lot, pe langa ca e gras si indolent, e si un frustrat care nu ajuta echipa cu nimic! Are impresii de mare fotbalist! Ar fi bine sa-si bage mintile in cap si Burla, deocamdata nu a demonstrat nimic in fotbal! Daca nu era UTA, Copil juca la Mailat! Nu e normal ca un jucator sa vina la gard si sa urle la suporteri, sau la un anumit suporter pentru ca a fost criticat pe Facebook! Era clar ca lucrurile vor degenera datorita tensiunii, meciul a fost pierdut, echipa nu joaca nimic, din peluza s-a cerut demisia. Copil a demonstrat ca e un egoist si se gandeste doar la el, nu la binele clubului! La Sanmartin a plecat la vestiare fara sa salute galeria, e lipsa de respect pentru suporteri, cand i s-a reprosat asta, Gligor a spus : "Hai, lasa...". Poate dupa acel meci conducerea trebuia sa fie mai dura cu Copil si sa fie amendat! Copil, daca avea caracter, trebuia sa puna capul in pamant dupa evolutile sale din teren, nu sa aibe gura mare! Oricum, dupa cum a procedat se vede cat e de profesionist! Rufele nu se spala in public, repet, mai ales ca totul venea dupa un meci pierdut!

Dupa meciul de sambata s-a vazut din nou caracterul frumos a lui Miron!

Daca Laurentiu Rosu e noul antrenor, sper ca nu se va vorbi la conferintele de presa mai mult de steaua, decat de UTA! Cum era in perioada Lacatus! Ar fi lipsa de respect pentru clubul nostru, in privat poate sa vorbeasca cat doreste despre steaua, dar nu la conferintele oficiale ale clubului! Cred ca e si asta un aspect care merita luat in seama!
Cred ca Laurentiu Rosu e peste Ciobotariu ca pregatire profesionala, din punctul meu de vedere e un castig pentru club! Din pacate bucurestenii vor vorbi mai mult de steaua cand vor aborda subiectul UTA-Laurentiu Rosu antenor principal!


RE: Conducerea clubului - sportarad - 10-10-2016

(10-10-2016, 1:09)Oli a scris: Păi şi după ce nu i-au îndeplinit cei din conducerea dorinţele, de ce nu a zis Roli lucrurilor pe nume, cu acest lot nu poate ataca promovarea? Că până la urmă ăsta a fost obiectivul, toată lumea asta declarase. De ce a acceptat să se facă de "râs" ? De ce când şi acum în ultimul ceas el nu vrea să demisioneze când sunt toţi împotriva lui? cică nu demisionează că sunt la mijloc ceva jocuri ?!
Eu cred că nu a zis nimic de la început pentru că ştie că nu are unde să meargă la mai bine şi stă la echipă până nu se întâmplă ceva de genul ce s-a întâmplat sâmbătă.

Vezi, aici iarasi puneti relatiile interumane pe planul doi. Nu e genul de problema ca jucatorii nu-l mai vor, ca sunt saturati si ca de aceea nu mai joacă si trebuie schimbare. De cealalta parte si Roli s-a atasat si el mult de un grup cu care a avut rezultate si care nu stiu cat de bine va putea fi controlat de altcineva. Sigur, e tardiv acum, dar s-a stricat ceva ce in principiu mergea si nu intelegem de ce. Era mai simplu si logic sa se mearga pe mana lui Roli ca doar a avut rezultate in conditii grele, a dovedit asta, de ce s-a preferat o situatie de genul acesta? Jucatorii pe care el i-a pus pe lista si pt care isi asuma responsabilitatea nu cereau salarii mari. De altfel, se continua si politica cu aradeni sau jucatori care au mai fost la UTA, gen Dubestean, Siminic, Ignea...Sigur, unii din conducere zic pai unde mai jucau Burla, Tanase sau Jorza? Pana la urma, ar trebui sa fie strict treaba antrenorului cum isi face lotul si echipa, dar fiiti siguri ca regulamentul cu cei trei Under 21 e la fel pentru toate echipele. Deci apareau si juniorii in echipa.