Forumul
Stadionul "Motorul" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Motorul" (/showthread.php?tid=196)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 02-05-2017

Tevile alea sunt stalpii pentru gradul ce delimiteaza tribunele de terenul de joc.


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 02-05-2017

Pana la urma va fi sintetic?Pai pe Sega tocmai de aia nu se joaca,deoarece jucatorii nu agreeza astfel de suprafete datorita duritatii lor ,existand riscul de accidentari grave....
Legat strict de lucrari ,no comment ...cand vad ce beton "trag " acolo pentru alei,cand se putea turna  peste toate zonele de acces in  maxim o ZI un covor asflatic la fel cum aveam pe FR prin zonele de acces...


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 02-05-2017

Nu cred ca e suficient un covor de asfalt la greutatea tribunelor, fie ele construite din profil metalic usor sau aluminiu. Betonul asta are macar plasa sudata in el.

Referitor la sintetic, nu va fi ca pe Sega, va fi ca la Chiajna care este singurul tip de sintetic acceptat pentru meciuri oficiale. Astea nu au granule de cauciuc din ala ca pe Sega sau la Bendea.


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 02-05-2017

Kidule-multumin de update. De pe ce sursa stii ca o sa puna sintetic? Sintetic e sintetic nu se joaca ca pe iarba. Ar fii aiurea sa jucam meciuri oficiale pe sintetic.


RE: Stadionul "Motorul" - Crishu - 02-05-2017

Ce sa mai zic... suntem in secolul 21, dar mentalitatea o avem ca in precambrian. Nu mai zic de planificare.. nu mai zic logistica s.a.m.d. Mi ciuda ca Aradul se afla in regres, pe cand in 1945 baronul a oferit profesionalism mult mai mare decat ceea ce vedem acum. Drenajul la terenurile din Arad nu exista, sa fim multumiti ca sunt drepte macar (care sunt).
Pana una alta, abia astept sa fie gata FN , sa dispara Falca din peisaj , iar Aradul sa renasca din propria cenusa.


RE: Stadionul "Motorul" - RedNeck - 03-05-2017

"A început „operațiunea decopertarea” pe „Motorul”, UTA va avea – totuși – parte de un gazon nou. Se merge pe varianta sintetică?"

http://sportarad.ro/2017/05/03/inceput-operatiunea-decopertarea-pe-motorul-uta-va-avea-totusi-parte-de-un-gazon-nou-se-merge-pe-varianta-sintetica/


RE: Stadionul "Motorul" - Kapa - 04-05-2017

Operatiunea cur pansat....


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 04-05-2017

Iarba sau sintetic? 

http://specialarad.ro/a-inceput-decopertarea-gazonului-pe-motorul-enigma-ramane-in-privinta-viitorului-gazon-foto/


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 04-05-2017

Va fi sintetic pentru ca nu mai au timp pentru gazon natural, asta a fost ultima decizie a Primariei.
Din ce vad in poza, decopertarea este facuta de catre aceeasi firma a "romanilor vechi din Checheci". Speram ca macar aici sa aduca o firma de specialitate.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 25-05-2017

Stadiul lucrarilor, 20.05.2017

Tribuna I:
[Imagine: Rfrh0bt.jpg?1]

Peluza galeriei:
[Imagine: xh9ayKc.jpg]

Tribuna a II-a:
[Imagine: 6uCqJ9m.jpg]

Peluza opusa galeriei: trebuie turnata placa de beton si mutata tabela pentru ca boul de Dugaesescu a pus-o ca un dobitoc in pofida faptului ca toata lumea i-a spus ca nu e ok.
[Imagine: EO3nAaK.jpg?1]

Dupa cum puteti vedea si in prima poza, terenul principal de joc este decapat pe jumatate din suprafata sa urmand sa fie turnat un stat de nisip, nivelat cu ceva utilaj ghidat "la laser" zic ei. Surplusul de pamant a fost folosit pentru umplerea acelei fasii de pamant de care va mai povesteam in trecut ca zace plina de tufe si nu este folosita. E fasia din spatele tabelei pe toata latimea ambelor terenuri de joc.
[Imagine: TtPjZwX.jpg]

[Imagine: aLJFaun.jpg]

Terenul #2 arata destul de bine. Se poate folosi la antrenamente si daca ar fi dimensionat coresupunzator, s-ar putea folosi poate chiar si la competitiile juniorilor.
[Imagine: 3OOYEJg.jpg]


RE: Stadionul "Motorul" - PCC - 25-05-2017

Inginer de drumuri fiind, am sa incerc sa ajung si eu acolo cand se niveleaza acel nisip ( banuiesc cu un minigreder echipat cu sistem de dirijare automata cu laser) si trag concluziile atunci la fata locului . Daca stii exact Kidule cand fac asta, lasa un mesaj


RE: Stadionul "Motorul" - Cristi_Arad - 26-05-2017

Astia termina lucrarile pana incepe liga a 2-a macar??? ca liga I am inteles ca incepe mult mai devreme si daca va fi sa promovam probabil vreo 4-5 etape le vom juca in alt judet la cum arata stadionul in prezent!
Licenta am luat-o fara penalizari...dar totusi cum e trecut in dosar Motorul si rezerva Cluj Arena?


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 26-05-2017

(25-05-2017, 16:02)PCC a scris: Inginer de drumuri fiind, am sa incerc sa ajung si eu acolo cand se niveleaza acel nisip ( banuiesc cu un minigreder echipat cu sistem de dirijare automata cu laser) si trag concluziile atunci la fata locului . Daca stii exact Kidule cand fac asta, lasa un mesaj

Daca o sa am informatii, o sa te anunt din timp. Multumesc!


RE: Stadionul "Motorul" - PCC - 28-05-2017

Am fost si eu acolo,am luat cateva cote si avem o diferenta de nivel de vreo 80 de cm intre cele 2 porti. Am bagat un buldozer care va aduce totul la cota(am sa verific personal) dupa care va urma o umplutura de material granular(nu stiu exact ce sort) , dupa care am inteles ca va veni materialul sintetic . Intr-un final eu zic ca va iesi ok, dar trebuie urgentat FN sa fie gata la anul.
 Ma gandesc ca vom juca barajul pe stadionul din Siria, daca ploua iar ne facem de kkt. Daca picam cu Recas mai bine jucam acolo ambele meciuri si ii batem de 2 ori la ei acasa


RE: Stadionul "Motorul" - maryan - 28-05-2017

Si eu cred ca ar trebui gasita o varianta pt baraj , pt meciul de acasa, un stadion cu gazon bun...altfel o sa ne fie fff greu!e f clar ca siria nu e pe placul jocului echipei noastre!sunt convins ca dupa ce ne-am ars anul trecut
conducerea va lua masurile necesare pt a juca pe un gazon bun si cu cati mai multi spectatori in tribuna!


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 28-05-2017

Oare chiar a invatat ceva din esecul anului trecut?


RE: Stadionul "Motorul" - joker - 28-05-2017

Ar fi chiar culmea dupa ce am refuzat sa jucam cu asu poli in tur la Timișoara sa jucam acum amândouă meciurile de baraj acolo.


RE: Stadionul "Motorul" - Triple H - 28-05-2017

(28-05-2017, 9:06)PCC a scris: Am fost si eu acolo,am luat cateva cote si avem o diferenta de nivel de vreo 80 de cm intre cele 2 porti. Am bagat un buldozer care va aduce totul la cota(am sa verific personal) dupa care va urma o umplutura de material granular(nu stiu exact ce sort) , dupa care am inteles ca va veni materialul sintetic . Intr-un final eu zic ca va iesi ok, dar trebuie urgentat FN sa fie gata la anul.
 Ma gandesc ca vom juca barajul pe stadionul din Siria, daca ploua iar ne facem de kkt. Daca picam cu Recas mai bine jucam acolo ambele meciuri si ii batem de 2 ori la ei acasa


In regula, sigur ca ar trebui urgentat FN sa fie gata la anul... dar crezi ca se vor termina lucrarile la "Motorul" pana in jurul datei de 15 iulie, cand ar fi programat startul campionatului in Liga I ?
Cluj Arena nici nu vreau sa aud...


RE: Stadionul "Motorul" - Xtreme - 28-05-2017

Mai in gluma sau mai in serios, o optiune ar fi sa termine pe noul FN macar o tribuna si terenul... atunci s-ar putea juca acolo.
Chiar nu isi da seama Falca cat de penibila a ajuns situatia???


RE: Stadionul "Motorul" - PCC - 28-05-2017

Gazonul va fi gata,cu siguranta . Nu stiu cu tribunele cum va fi . Ultimul rand de scaune nu avea gard de protectie in spate, vine unul trosnit de la OLP si sta acolo, se lasa pe spate si se duce in p$$a...