Forumul
Stadionul "Motorul" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Motorul" (/showthread.php?tid=196)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 28-05-2017

Nu am putea juca barajul la Oradea daca e OK gazonul? Unul din atuurile noastre sunt  suporterii, pe DP nu vad cum galeria/publicul ar putea pune presiune pe adversar cu tribunele asa departe de gazon.


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 28-05-2017

(28-05-2017, 13:01)Xtreme a scris: Mai in gluma sau mai in serios, o optiune ar fi sa termine pe noul FN macar o tribuna si terenul... atunci s-ar putea juca acolo.
Chiar nu isi da seama Falca cat de penibila a ajuns situatia???

Trebuia să rămânem pe FN , demolai o tribună apoi o reconstruiai, urmau peluzele și tot așa , cred că era realizabil , exemple recente au fost in Spania și Italia ...


RE: Stadionul "Motorul" - maryan - 28-05-2017

Putem juca si la oradea si chiar la resita! Gazoanele sunt mult mai bune ca la siria!si in ambele cazuri am aduce in tribune minimum 5000 de suporteri!


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 28-05-2017

Sa revenim totusi la "Motorul". Pana la baraj mai este.


RE: Stadionul "Motorul" - sabau15 - 07-06-2017

Pentru ce se rectifică bugetul Aradului?

Aleşii locali sunt chemaţi să voteze în şedinţa CLM de joi rectificarea Bugetului General de venituri și cheltuieli al municipiului Arad pentru anul 2017. În cadrul unei conferinţe de presă care a avut loc miercuri, primarul Gheorghe Falcă a ţinut să puncteze câteva din cele mai importante investiţii pregătite de Municipalitate: „Dăm drumul la un DALI – reabilitare şi extindere de clădire de la Grădiniţa PP14. Punem bani pentru achiziţia unui container cu destinaţia sală de mese pentru Şcoala Generală „Ilarion Felea” – pentru a reuşi să intrăm în programul acela cu o masă caldă pentru elevi; din sălile lor nu avem cum să facem o sală de mese care să fie avizată de Direcţia Sanitară Vetrinară şi atunci cumpărăm un container cu tot ce înseamnă lucrurile acestea. Suplimentăm bani pentru achiziţie şi montaj gazon sintetic Baza Sportivă Motorul – 154.000 de lei; Motorul va avea un teren sintetic omologat pentru competiţiile naţionale. Vom realiza un foraj cu adâncime între 1.800 şi 2.000 de metri pentru apă geotermală la Ştrandul Neptun; începe achiziţia celor trei tobogane pentru ştrand: tobogan acvatic cu tubulatură închisă, tobogan acvatic gaură neagră+barcă zburătoare şi tobogan acvatic serpentină. Vom realiza o finanţare pentru Studiul de fezabilitate «Perdele verzi pentru minimalizarea impactului negativ al transportului». Suplimentăm lista de investiţii, cu 480.000 de lei pentru Studiu de oportunitate pentru investiţii destinate îmbunătăţirii transportului public urban de călători – studiu care va definitiva achiziţia de tramvaie, de autobuze electrice şi hibrid şi numărul de tramvaie pe care dorim să le reabilităm pentru a accesa fonduri europene. Suplimentăm la Filarmonică pentru realizarea DALI privind amplasarea unui instrument muzical (orgă) – 400.000 de lei.”

http://www.aradon.ro/pentru-ce-se-rectifica-bugetul-aradului/1845500

Deci, daca inteleg eu bine bani pentru gazonul sintetic de pe Motorul nu sunt disponibili deocamdata. Pai si daca nu se aproba retificarea? Asa nu se mai poate, sa treaca barajul si trebuie cumva sa punem mai mare presiune, bataia de joc este prea mare.


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 08-06-2017

(07-06-2017, 19:40)sabau15 a scris: Pentru ce se rectifică bugetul Aradului?

Aleşii locali sunt chemaţi să voteze în şedinţa CLM de joi rectificarea Bugetului General de venituri și cheltuieli al municipiului Arad pentru anul 2017. În cadrul unei conferinţe de presă care a avut loc miercuri, primarul Gheorghe Falcă a ţinut să puncteze câteva din cele mai importante investiţii pregătite de Municipalitate: „Dăm drumul la un DALI – reabilitare şi extindere de clădire de la Grădiniţa PP14. Punem bani pentru achiziţia unui container cu destinaţia sală de mese pentru Şcoala Generală „Ilarion Felea” – pentru a reuşi să intrăm în programul acela cu o masă caldă pentru elevi; din sălile lor nu avem cum să facem o sală de mese care să fie avizată de Direcţia Sanitară Vetrinară şi atunci cumpărăm un container cu tot ce înseamnă lucrurile acestea. Suplimentăm bani pentru achiziţie şi montaj gazon sintetic Baza Sportivă Motorul – 154.000 de lei; Motorul va avea un teren sintetic omologat pentru competiţiile naţionale. Vom realiza un foraj cu adâncime între 1.800 şi 2.000 de metri pentru apă geotermală la Ştrandul Neptun; începe achiziţia celor trei tobogane pentru ştrand: tobogan acvatic cu tubulatură închisă, tobogan acvatic gaură neagră+barcă zburătoare şi tobogan acvatic serpentină. Vom realiza o finanţare pentru Studiul de fezabilitate «Perdele verzi pentru minimalizarea impactului negativ al transportului». Suplimentăm lista de investiţii, cu 480.000 de lei pentru Studiu de oportunitate pentru investiţii destinate îmbunătăţirii transportului public urban de călători – studiu care va definitiva achiziţia de tramvaie, de autobuze electrice şi hibrid şi numărul de tramvaie pe care dorim să le reabilităm pentru a accesa fonduri europene. Suplimentăm la Filarmonică pentru realizarea DALI privind amplasarea unui instrument muzical (orgă) – 400.000 de lei.”

http://www.aradon.ro/pentru-ce-se-rectifica-bugetul-aradului/1845500

Deci, daca inteleg eu bine bani pentru gazonul sintetic de pe Motorul nu sunt disponibili deocamdata. Pai si daca nu se aproba retificarea? Asa nu se mai poate, sa treaca barajul si trebuie cumva sa punem mai mare presiune, bataia de joc este prea mare.
Ba da,sunt bani doar ca intial s-au alocat fonduri pentru un teren cu gazon natural care are un cost estimativ mai mic  ,vorbim de o suplimentare scrie si in articol!


RE: Stadionul "Motorul" - sabau15 - 16-06-2017

Eu unul m-am saturat sa merg la Siria. Trebuie sa incepem campionatul viitor pe Motorul. Mai are cineva noutati cu stadiul lucrarilor?


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 16-06-2017

dar ce ziceti de asta :
http://www.aradon.ro/lupas-crede-ca-intarzierea-investitiilor-este-impardonabila/1850541

in cazul asta imi este greu sa cred ca vom juca primele etape pe motoru' ,sau putem daca vrem sa ne bagam piciorul in banii investiti


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 16-06-2017

Deci acum iar o sa fie natural. Smile Incredbil! Nici eu nu vad cum sa incepem sezonul pe motorul daca pun gazon natural.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 16-06-2017

L-am sunat pe domnul Lupas si dumnealui confirma: va fi gazon natural. Logica lui a fost ca ar fi o mare prostie sa fie gazon sintetic indifirent ca vom juca o perioada acolo in meciurile oficiale si chiar mai tarziu cand va servi ca teren de antrenament.
Sinteticul provoaca complicatii si leziuni medicale fotbalistilor si ii dau dreptate. Hotararea sinteticului "a la Chiajna" a fost una luata pe genunchi pentru ca Primaria in stilui-i deja caracteristic n-a facut nimic dupa ce echipa s-a mutat la Siria si intrand in criza de timp a cautat doar sa se scoata fara sa se gandeasca cu adevarat la rezolvarea problemei.


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 16-06-2017

Încep din nou telenovelele cu gazonul, bă e elite artificial ba e elite natural, incredibil... mai să ne spună că o să aibă și acoperiș retractabil... de urmărit


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 16-06-2017

Bun dar se va face sistem de drenaj? Degeaba pun ei iarba ca tot mocirla va deveni fara sistem de drenaj dinala cu tuburi de plastic gaurite.


RE: Stadionul "Motorul" - Giuliano - 16-06-2017

Şi uite cum am fost minţiţi din nou. Nimic, dar absolut nimic din ce spun jegurile astea azi, nu este respectat mâine. Ne aşteaptă cel mai probabil un nou tur de campionat (cel puţin) la Şiria ceea ce înseamnă că într-o mare măsură şi sezonul viitor e compromis. Campionatul ăsta am văzut cu toţii ce înseamnă să joci acasă dar de fapt în deplasare. Dar... avem ca oraş exact conducerea pe care o merităm. Ne reprezintă!


RE: Stadionul "Motorul" - maryan - 16-06-2017

Pana la urma de ce nu se încearcă sa se obțină o reacție oficiala din partea conducerii noastre și chiar din partea primăriei? S-a terminat campionatul, se poate trage linie și se pot obține concluzii și dacă cineva e interesat se poate învata din greșeli!


RE: Stadionul "Motorul" - RedNeck - 16-06-2017

Pai chiar asta zicea si giuliano: o reactie oficiala nu inseamna nimic. Astia nu-si respecta propriile lor planuri de azi pe maine.
Abia astept sa ajunga Seba primar ! Smile


RE: Stadionul "Motorul" - Xtreme - 16-06-2017

(16-06-2017, 23:37)RedNeck a scris: Pai chiar asta zicea si giuliano: o reactie oficiala nu inseamna nimic. Astia nu-si respecta propriile lor planuri de azi pe maine.
Abia astept sa ajunga Seba primar ! Smile

acuma mai in gluma sau mai in serios, aveti un plan?  It's time for a change !Big Grin Cool


RE: Stadionul "Motorul" - sabau15 - 19-06-2017

Ok, dar ceva tot ar trebui sa facem, sa punem cumva presiune pe Primarie. Eventual mers acolo pe Motorul de doua, trei ori pe saptamana si facut poze cum avanseaza lucrarile, vorbit cu cineva de la presa unde sa relateze saptamanal ce incet se misca lucrurile, evidentiat ca in acest ritm riscam sa inepem campionatul din nou Siria...etc. Nu cred ca nu putem misca lucrurile daca ne organizam putin in aceasta directie. Poate tipul asta nou care este se ocupa cu bazele sportive este mai ok din punct de vedere al comunicari, si am putea discuta si cu el mai in detaliu, care este planul, cum merg lucrarile, care sunt problemele, etc.


RE: Stadionul "Motorul" - Giuliano - 19-06-2017

Păi s-a mers şi s-a discutat. Şi informaţia primită de la el a fost că s-a decis instalarea de gazon sintetic pentru a putea juca pe Motorul din startul noului sezon. După care aflăm din presă că s-a schimbat schimbarea. Ce să mai discuţi cu indivizii ăştia, mint de îngheaţă apele!


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 20-06-2017

Am vb cu dl Ignat ieri.

Pe Motorul discuta si de varianta de gazon natural si de cea de sintetic care "da garantia ca termina la timp" , insa dupa cum l-am simtit , plusarea sumelor din ultima sedinta de CLM ar dori sa le foloseasca pt a face drenaj la Motorul si a monta rulouri de gazon pe ambele terenuri de acolo.

Am inteles ca saptamana viitoare se liciteaza pe SEAP si cele 4 terenuri (2 sintetice si 2 naturale) in continuarea bazei de la ICRTI si ca doreste ca pana la finalul anului sa le faca si pe acelea ca si baza de antrenament.

Pentru Francisc Neuman a spus ca doreste sa ne intalnim din nou (ca si acum 2 saptamani) la fata locului pentru a discuta despre ce s-a mai facut cu inginerii Tehnodomus si ce vor mai face in continuare si va voi tine la curent cu noutatile atunci.

Mi-a parut sincer si deschis, insa se poate sa ma fi inselat desigur si totul sa nu fie decat o poveste , la fel ca aia cu sinteticul schimbat in gazon natural acum.

Sa vedem


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 20-06-2017

Vrajeala de Buftea! Daca ar fi atat de stapan pe situatie si daca totul ar fi clar, nu ar trebui sa se intalneasca cu noi decat doar ca un gest de buna-credinta ceea ce nu ii cazul.
Este doar un bugetar incompetent, slugarnic si mincinos. Nu stiu cum va mai puteti uita in gura lui.

Ca si un fapt divers: chiar daca ar pune maine rulouri de gazon, tot nu s-ar putea intra pe teren in mai putin de trei luni si in cazul in care nu stiti, iata cum arata terenul acum cateva zile:
[Imagine: z8T33GP.jpg?1]

In cat timp credeti voi ca vor face astia drenaj, nivelat, fixate rulorurile? Ei pana acum in toate lunile astea abia au reusit sa toarne niste betoane si alea vai mama lor. Am fost saptamanal pe acolo si nu vorbesc din auzite.