Forumul
Stadionul "Motorul" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Motorul" (/showthread.php?tid=196)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 21-10-2017

Stadiul lucrarilor, 20.10.2017

Fata de datile precedente pot spune ca s-au mai miscat lucrurile desi nu sunt deloc impresionat pentru ca ceea ce fac ei putea fi gata de cel putin sase luni sa fi jucat deja aici.

Camioanele aduceau piatra sparta pentru drenajul gazonului sintetic. A ramas pana la urma sintetic si din ce am inteles e mult mai scump fata de ce s-a vehiculat initial. Nu stiu cifre oficiale insa am auzit rostindu-se suma de 300.000 Euro ceea ce mi se pare exorbitant.
[Imagine: OaC4HzV.jpg?1]

[Imagine: 293msWG.jpg]

Dupa ce vor umple cu piatra sparta de granulatie mai mare, vor mai adauga un strat de piatra cu granulatie mai mica peste care vor pune un strat de nisip si apoi vor asterne gazonul sintetic.
[Imagine: Mlbkxnq.jpg]

La tribuna a II-a s-au apucat de instalarea tribunei. Nu arata rau insa nici vorba de tribune pe structura telescopica de aluminiu. Sunt tribune confectionate din profile metalice, sunt facute din mai multe componente pe care le asambleaza la fata locului. Am inteles ca se fac undeva la Sebis, par bine lucrate dar primul rand e prea jos si daca se va sta jos nu o sa se vada nimic.
Sunt noua randuri pe inaltime si acelasi tip de tribuna se va instala si la tribuna I cat si la peluza sud (spre Dacia Service). La peluza nord (spre Podul Traian, unde statea galeria) am inteles ca vor aduce din cele gata facute la Siria. Alea sunt pe cinci randuri. Nu au spatiu mai mult acolo.
Din punctul meu de vedere, odata terminat si reveniti pe "Motorul" ar trebui ca galeria sa stea in sud (peluza opusa celei unde am stat pana acum) pentru ca in nord se poate amenaja mult mai usor un sector al oaspetilor in coltul dinspre tribuna I si totodata ai acces direct in strada. In peluza sud nu ai cum sa aduci un grup de suporteri oaspeti fara sa te intersectezi cu restul suporterilor.
[Imagine: htm3aXA.jpg]

Au schimbat si tabela, au cumparat alta si am inteles ca au si facut teste cu ea zilele trecute. E mai mica insa mai bine asa. Dupa cum vedeti au modificat suportul metalic dandu-i un unghi pentru a se vedea ceva si dinspre tribuna I. Boul ala de Dugaesescu a pus-o numai de-al dracului perpendiculara pe tribuna I desi i s-a atras atentia ca unghiul nu este bun.
Am scapat de el insa avem in continuare un alt caracter infect si anti-utist la baze sportive, un anume Dan Codre. S-a mai discutat de el. Nu stiu unde dracu' ii gaseste.
[Imagine: tScwJcC.jpg]

Am inteles ca va fi gata undeva in decembrie. Nu-i mai cred pentru ca numai zilele trecute se laudau ca va fi gata in noiembrie si deja iarasi au mintit si au amanat. 
Sunt ferm convins ca se sifoneaza o gramada de bani pentru o arena care trebuia sa fie gata demult si unde pentru constructor serios era o joaca sa o dea gata.

Later edit: A, sa nu uit, tuburile alea maro ce le vedeti pe teren, cica sunt pentru instalatia de irigare automata.


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 22-10-2017

(21-10-2017, 23:48)Kidu a scris: Stadiul lucrarilor, 20.10.2017

Fata de datile precedente pot spune ca s-au mai miscat lucrurile desi nu sunt deloc impresionat pentru ca ceea ce fac ei putea fi gata de cel putin sase luni sa fi jucat deja aici.

Camioanele aduceau piatra sparta pentru drenajul gazonului sintetic. A ramas pana la urma sintetic si din ce am inteles e mult mai scump fata de ce s-a vehiculat initial. Nu stiu cifre oficiale insa am auzit rostindu-se suma de 300.000 Euro ceea ce mi se pare exorbitant.
[Imagine: OaC4HzV.jpg?1]

[Imagine: 293msWG.jpg]

Dupa ce vor umple cu piatra sparta de granulatie mai mare, vor mai adauga un strat de piatra cu granulatie mai mica peste care vor pune un strat de nisip si apoi vor asterne gazonul sintetic.
[Imagine: Mlbkxnq.jpg]

La tribuna a II-a s-au apucat de instalarea tribunei. Nu arata rau insa nici vorba de tribune pe structura telescopica de aluminiu. Sunt tribune confectionate din profile metalice, sunt facute din mai multe componente pe care le asambleaza la fata locului. Am inteles ca se fac undeva la Sebis, par bine lucrate dar primul rand e prea jos si daca se va sta jos nu o sa se vada nimic.
Sunt noua randuri pe inaltime si acelasi tip de tribuna se va instala si la tribuna I cat si la peluza sud (spre Dacia Service). La peluza nord (spre Podul Traian, unde statea galeria) am inteles ca vor aduce din cele gata facute la Siria. Alea sunt pe cinci randuri. Nu au spatiu mai mult acolo.
Din punctul meu de vedere, odata terminat si reveniti pe "Motorul" ar trebui ca galeria sa stea in sud (peluza opusa celei unde am stat pana acum) pentru ca in nord se poate amenaja mult mai usor un sector al oaspetilor in coltul dinspre tribuna I si totodata ai acces direct in strada. In peluza sud nu ai cum sa aduci un grup de suporteri oaspeti fara sa te intersectezi cu restul suporterilor.
[Imagine: htm3aXA.jpg]

Au schimbat si tabela, au cumparat alta si am inteles ca au si facut teste cu ea zilele trecute. E mai mica insa mai bine asa. Dupa cum vedeti au modificat suportul metalic dandu-i un unghi pentru a se vedea ceva si dinspre tribuna I. Boul ala de Dugaesescu a pus-o numai de-al dracului perpendiculara pe tribuna I desi i s-a atras atentia ca unghiul nu este bun.
Am scapat de el insa avem in continuare un alt caracter infect si anti-utist la baze sportive, un anume Dan Codre. S-a mai discutat de el. Nu stiu unde dracu' ii gaseste.
[Imagine: tScwJcC.jpg]

Am inteles ca va fi gata undeva in decembrie. Nu-i mai cred pentru ca numai zilele trecute se laudau ca va fi gata in noiembrie si deja iarasi au mintit si au amanat. 
Sunt ferm convins ca se sifoneaza o gramada de bani pentru o arena care trebuia sa fie gata demult si unde pentru constructor serios era o joaca sa o dea gata.

Later edit: A, sa nu uit, tuburile alea maro ce le vedeti pe teren, cica sunt pentru instalatia de irigare automata.

Păi ce nevoie e de irigare automată dacă e sintetic??? 

Partea cu sifonarea banilor e valabilă și la Francisc NeumanSad


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 22-10-2017

Pai si chiar daca e sintetic,unde se duce apa daca ploua abundent?Smile
Si da,pentru un teren sintetic omologat FIFA,ala e pretu`...300 -350de mii de euro,este mult mai scump ca ,si unul natural.


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 22-10-2017

F
(22-10-2017, 7:56)psv a scris: Pai si chiar daca e sintetic,unde se duce apa daca ploua abundent?Smile
Si da,pentru un teren sintetic omologat FIFA,ala e pretu`...300 -350de mii de euro,este mult mai scump ca ,si unul natural.

Mai bine montau un covor natural din caserolele lui dom ' primar , era mai ieftin și BIO Smile


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 22-10-2017

Tipul asta de sintetic necesita irigare pentru a fi la parametri optimi pentru joc.


RE: Stadionul "Motorul" - Johnny - 22-10-2017

Poate daca ne calificam in optimile Cupei vor trage si ei mai tare sa il termine pana in 29 noiembrie. Am avea sanse mari sa intalnim acasa un adversar mai puternic si ar fi pacat sa jucam si meciul ala la Siria.


RE: Stadionul "Motorul" - Crishu - 22-10-2017

Capacitatea arenei se stie oficial sau se asteapta montarea scaunelor?


RE: Stadionul "Motorul" - Cristi_Arad - 22-10-2017

Peluza in care statea galeria pana la urma va ramane neschimbata cu doar 3 randuri de scaune?


RE: Stadionul "Motorul" - malacu79 - 22-10-2017

Capacitatea arenei s a spus la 4000 de locuri... ma indoiesc dar..


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 22-10-2017

ICel mai important lucru ce trebuie să se întâmple este ca echipa să se întoarcă acasă în Arad, sperăm cât mai curând...altfel vor sta lucrurile la echipă jucând ,, acasă''.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 22-10-2017

(22-10-2017, 12:24)Cristi_Arad a scris: Peluza in care statea galeria pana la urma va ramane neschimbata cu doar 3 randuri de scaune?

Acolo se vor monta o parte din tribuna ce a fost confectionata pentru tribuna a II-a la Motorul inainte sa plecam, tribuna care acum e la Siria la peluza dinspre drum. Acea tribuna e de cinci randuri. Despre capacitate stiu sa va spun ca daca e asa cum zic ei, va fi peste 4000 de locuri. Tribuna de 9 randuri la I-a, tribuna de 9 randuri la a II-a, tribuna de 9 randuri la peluza sud, tribuna de 5 randuri ls peluza nord. La vechiul Francisc Neunann tribuna I avea tot 9 randuri insa nu era pe toata lungimea terenului de joc, era aprox intre cele doua linii de 16 m ale careurilor mari. Tin minte ca avea o capacitate de 1366 locuri. Aici vom avea in jur de 1500 la I si tot atat si la a II-a.


RE: Stadionul "Motorul" - Cristi_Arad - 23-10-2017

Atunci e chiar ok, da e posibil sa sara de 4000 si e foarte bine ca vom mai avea inca un stadion cat de cat acceptabil in Arad.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 24-10-2017

Am fost si la Motorul cu Ignat . Din ce spune el se lucreaza de catre mai multe firme (au impartit lucrarile probabil ca sa fie sume mai mici si sa nu trebuiasca licitatie , ci sa le dea lucrarile prin atribuire directa cred eu , dar in fine) Recons la partea de asfaltare platforme si gard , Guztrans din Curtici pt pietris si balast si ceva firma din Sebis tribunele si ceva firma din Alba Iulia am inteles pt tabele (vor monta alta noua , iar din cea veche vor face alta mai mica din modulele care functioneaza).

Tribunele am inteles ca vor fi de 9 randuri inaltime la trib II si peluza cu tabela, actuala tribuna din peluza unde a stat galeria va fi mutata pe terenul doi iar acolo vor aduce ceva tribune de la Siria .

Momentan sunt 3 firme calificate pt gazon (una din debrecen, una din oradea/baia mare si una din galati) . Ei spun ca in 30 de zile de la semnarea contractului vor monta gazonul . Oricum si daca sunt contestatii sau nu , tot nu cred ca se vor incadra cu montarea acestora in luna noiembrie si probabil vor ajunge cu termenul in decembrie . Asta daca le permite vremea si nu vor exista contestatii, deci nu cred ca ne vom intoarce pe Motorul anul acesta ci probabil din primavara.

Am inteles ca doresc sa cumpere o fasie de teren pt acces in spatele peluzei unde am stat noi si sa faca acolo sector oaspeti (in coltul de langa trib II) cu acces de pe strada unde au stat movii. Tot ca proiect pt anul viitor am inteles ca nu au mai reinnoit pt anul viitor inchirierea spatiului pt firma cu flori de la intrare si vor desfiinta gradina aia de vara cu scena aia de box si vor sa faca sala de forta si recuperare pt baza de acolo .

Cum ziceam si saptamana trecuta , cred ca toata deschiderea si transparenta asta vine de sus ordonata . Ce sa zic sa vedem acum urmarea celor discutate si cum se vor incadra in termenii pe care i-au inaintat ei.

Pe la mijlocul lui noiembrie a ramas sa il sun din nou pe Ignat sa vedem ce au mai facut la cele doua arene.

ps. au inceput sa monteze si scaune noi de ieri la trib II si am inteles ca daca e posibil vor sa retapiteze bancile de rezerve,iar daca nu sa comande altele noi care vor fi montate tot asa la mijloc la trib II-a, unde au fost si anii trecuti


RE: Stadionul "Motorul" - Adrian07 - 24-10-2017

Sa speram ca se misca lucrurile. Multumim pentru poze si informatii!!!


RE: Stadionul "Motorul" - Indianredskin - 24-10-2017

Multe nu cred că vor mai face anul ăsta din cauza vremii, au lălăit-o când vremea le-ar fi permis să lucreze mai mult dar unde nu e voință nu e nici putință, același lucru e valabil și ptr FN.Să vedem odată      finalizate aceste arene să revină și echipa cu adevărat ,, acasă ".


RE: Stadionul "Motorul" - red11 - 24-10-2017

Multumim pentru informatii Punkere!!!


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 24-10-2017

@Redpunk_one pana la urma au introdus sau vor introduce tuburi flexibile cu gauri pt drenaj? Parca a scris cineva ca asa au facut.Tuburile alea portocalii par a fi pt irigare.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 24-10-2017

Alea sunt pt irigare. Pt drenaj va veni ceva suprafata celulara montata sub gazonul artificial care va duce apa catre rigole montate pe marginea gazonului, din cate mi-au explicat acestia


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 25-10-2017

Sa fim seriosi, nu au nicio rigola montata pe marginea terenului, sa zicem ca inca nu le-au montat, insa unde sunt santurile/puturile unde se aduna apa preluata de asa zisa suprafata celulara? Vrajeala pentru fraierii care nu niciun pic de cultura tehnica.

Am mari dubii si la tevile alea de irigat pentru ca nu tin minte sa ii fi vazut sa sape santuri si sa bage tevi insa hai sa zicem c-au facut asta in ultima luna cand n-am mai dat pe acolo.


RE: Stadionul "Motorul" - Triple H - 25-10-2017

Mersi de informatii, Punk!