Forumul
Stadionul "Motorul" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Motorul" (/showthread.php?tid=196)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Stadionul "Motorul" - R-1946 - 08-11-2017

(08-11-2017, 4:35)adymax a scris: Nu ma pricep dar nu am mai vazut pe utube sa puna asa piatra mare chiar daca e primul substrat: https://www.youtube.com/watch?v=6376mh042H4

Plus ca vad ca trebuiau sa escaveze din pamant sa ajunga la final  la nivel.

Asfalt inainte de sintetic?...Drenaj?...poate are putina cadere spre margini si se scurge apa acolo.


RE: Stadionul "Motorul" - RudolphWST - 09-11-2017

https://imgur.com/a/ecfd8

ma gandesc ca asta e motivul pentru care pun piatra asa de mare la inceput. s-a sapat vreo 60 de cm.


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 09-11-2017

Merci Rudolph, ma derutat poza aia cu tabela a lui Kidu in care piatra pare peste nivelul betonului de la peluza. Sa-l vedem odata gata de meciuri, un an la SIRIA le-a ajuns tuturor.
Vad ca si astia au turnat un strat subtire de asfalt: https://www.youtube.com/watch?v=GfyjCEskSOE


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 09-11-2017

Ca si o completare la poza lui Dragos trebuie spus ca toata piatra aia nu e nivelata si in partea dinspre tabela stratul de piatra e mai gros.
Dupa ce termina de adus toata piatra cu camioanele, or sa aduca o lama care va aduce toata suprafata la nivel.

Nu cred ca toarna asfalt, daca ai face asta ce rost ar mai avea drenajul facut din straturile de piatra?


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 15-11-2017

La Motorul au terminat de montat scaunele la trib II , peluza dinspre tabela si trib I (partea din stanga intrarii, unde era si "oficiala"). Mai a ramas ca la inceputul lui decembrie sa monteze si in dreapta tribunei I.

Am inteles ca l-au notificat pe cel cu florile depozitate in gradina de vara/arena box sa si le mute ca vor dezafecta zona respectiva si la anul vor dori sa construiasca ceva sala de forta si alte vestiare si acolo

Au ramas "setati" sa cumpere o fasie de teren si sa faca sector oaspeti fata in fata cu tabela, coltul dintre trib II si peluza unde am stat noi .

Saptamana viitoare vor monta rigolele pe marginea terenului si vor veni la nivel cu pietrisul marunt si nisipul pt a pregati terenul pt montarea gazonului artificial.

Saptamana aceasta se va desemna castigatorul licitatiei (am inteles ca mai sunt in cursa 2 firme , cea din ungaria si cea din oradea/baia mare; cea din galati a fost descalificata) iar saptamana viitoare vor semna contractul daca nu vor exista contestatii.

Pana la finalul anului spun ca vor termina gazonul ca de anul viitor sa ne intoarcem macar pe Motorul

A ramas la fel ca ne auzim si in decembrie sa vedem daca lucrurile stau asa cum am discutat azi.

O sa pun ceva poze si de aici mai tarziu


RE: Stadionul "Motorul" - cip_leo - 15-11-2017

falca are oricum un fetis cu artificialul. de toate felurile


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 15-11-2017

[Imagine: YwfV3h.jpg]

[Imagine: 9Ax9b6.jpg]

[Imagine: dnfd06.jpg]


RE: Stadionul "Motorul" - Cristi_Arad - 15-11-2017

La tribuna a 2-a va ramane despartituara aia asa....in zona bancilor de rezerve?


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 15-11-2017

Parca a zis Kidul ca acolo vin bancile de reserve ca si in trecut si vor costrui ceva tribuna peste ele.

Ce nu intelg cum pot ei monta rigolele si pus pietris/nisip cand firma care pune gazonul ar trebui sa o faca.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 16-11-2017

Vad ca nu au facut nimic acolo. Inca nu stiu daca mai pot retapita fostele banci de rezerve sau vor trebui altele noi.

Pai la fel cum au montat sistemul de irigatie si straturile de drenaj cu alta firma. Probabil cei cu gazonul se vor ocupa strict de gazon si nimic in plus


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 16-11-2017

Eu cand am fost acolo chiar vorbeam cu nea Tavi despre "gaura" aia din tribuna a II-a si le-am sugerat sa construiasca un segement de tribuna si in spatele bancilor. Nu conteaza ca are mai putine locuri si sunt doar randurile de sus. Pot pune masa presei acolo.
Asa a zis si el ca ar fi ideea lor, sa faca si acolo tribuna si vad ei pana la urma cine o sa stea acolo insa tare imi este ca asa moare. Ei fiind Ignat cu subalternii lui care-mi par doar niste papagali la fel incompetenti ca si Dugaesescu. Ma lasa indiferent ce promite pentru ca imi dau seama ca doar vorbeste fara acoperire.

M-as bucura tare mult sa faca acea cale de acces care sa dea din spatele peluzei unde stateam noi pana in strada Constitutiei insa pentru asta trebuie sa cumpere o proprietate (casa + gradina) si va spun sigur ca nimeni n-a facut nimic si n-o fi nimic din promisiunea asta.
Ei nu au fost in stare sa toarne niste platforme betonate in forma de dreptunghi. Nu exista doua linii paralele in tot ce muncesc ei, totul e o carpeala de proasta calitate.
Pana si tribunele nou construite sunt facute destul de ampulea pentru ca primul rand nu are vizibilitate, scarile de acces sunt pozitionate fara nicio noima.
Nimeni nu stie cum va fi forma finala a stadionului, nu exista niciun un proiect, nicio schita, nimic. Totul e pe considerentul vedem noi cum o fi.


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 29-11-2017

Din 15 au trecut 2 saptamani, sa semnat contractul sau macar stim firma care va pune gazonul?


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 29-11-2017

Din ce am discutat cu Ignat azi, firma din galati , cea exclusa , a facut o notificare catre seap si primarie cerand explicatii pt eliminare (nu contestatie) careia i s-a raspuns de catre primarie . Notificarea intarzie procedura de deschidere a ofertelor financiare cu 10 zile pentru a da sansa firmei, nemultumite de raspuns, sa faca contestatie. Daca firma respectiva nu contesta licitatia pana saptamana viitoare , vor sa deschida ofertele financiare si sa stabileasca castigatorul licitatiei.

Dorinta lor e ca pana in 15 decembrie indiferent de firma castigatoare gazonul sa fie adus la Arad , iar ulterior sa foloseasca din cate am inteles ceva cort al primariei inchis (care il mai foloseau pe la evenimente ) pentru a crea temperatura necesara montarii si lipirii respectivului gazon pana la finalul lui ianuarie , asa cum au promis.



A ramas ca saptamana viitoare marti sau miercuri sa il mai sun odata pe Ignat sa ne zica daca stie mai multe informatii legate de licitatie, care este firma castigatoare si cand va sosi in Arad cu gazonul respectiv


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 29-11-2017

Te abureste cum vrea el. La asa o suprafata mare cum este cea a unui teren de fotbal, poti sa aduci cortul corturilor si tot nu o sa reusesti sa asiguri o temperatura optima pentru montare mai ales in conditii de minus afara fara sa folosesti si aeroterme cu care sa incalzesti aerul.
Cortul ala al Primariei era de cele mai multe ori amplasat in Piata Avram Iancu unde era scena pe care aduceau rapsozii vietii. Trebuie sa fii tare sarac cu duhul sa crezi ca folosind cortul ala rezolvi ceva.

Mie imi este teama ca si daca o sa ajunga sa monteze gazonul, o vor face intr-un mod defectuos si asta va cauza probleme ulterioare. Astia nu sunt in stare de nimic, absolut de nimic.


RE: Stadionul "Motorul" - Adrian07 - 29-11-2017

Nu o sa se mai lucreze nimic... or sa bage de vina ca e frig, bla bla bla....


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 29-11-2017

Si eu cred ca montarea pe temperaturi scazute de iarna e o tampenie, mai bine asteapta pana in primavara si-l monteaza atunci cand temperaturile sunt mai normale pentru aceasta operatiune. Jucam la Siria de un an, cateva meciuri in plus se mai poate astepta decat sa fie gazonul compromis din start. Cat despre cort...no comment Smile


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 30-11-2017

Stadiul lucrarilor, 29.11.2017,

Sceptic fiind de promisiunile lui Ignat, m-am dus ieri pana la stadion si in doua saptamani jumate cat au trecut de la ultima vizita progresul e minor si lucrarile sunt facute in bataie de joc, exact de ceea ce imi era teama. 
Inca o data spun ca toata gasca asta de la Primarie nu e stare sa faca niciun cotet de porci, daramite un stadion.

Au imprastiat si nivelat piatra pentru drenaj insa din ce am inteles eu in datile trecute va mai urma un strat de piatra mai marunta si apoi unul de nisip:
[Imagine: WpiuZOw.jpg?1]

La tribuna I abia au montat jumatate din tribuna si aia pusa fara niciun pic de aliniament:
[Imagine: kbgTvDj.jpg?1]

Imaginati-va ca acolo in dreapta nu au putut curata nici crengile alea ce i-au impiedicat sa monteze ultimul rand de scaune:
[Imagine: JbZdLld.jpg?2]

Suntem la final de 2017 si astia inca n-au auzit de linie dreapta:
[Imagine: 89B8inf.jpg?1]

Dupa cum puteti vedea in prima poza, este o zona marcata cu galben, in zona aia s-ar putea face un compromis pentru inca un acces in stadion. Ar putea gasi intelegere la proprietarul cladirii aflate in renovare (am inteles ca va fi un hotel insa deocamdata lucrarile sunt sistate din cauza unor avize), sa curete locul ala de vegetatia crescuta salbatic si am avea o cale de acces mult mai buna in comparatie cu cea improvizata in anii trecuti prin curtea aia plina de fieratanii din spatele tribunei oficiale:
[Imagine: PA7ZBJO.jpg?1]


La tribuna a II-a, au facut un soclu din beton pentru stalpii gardului, in rest e la fel cu aceeasi problema de aliniament:
[Imagine: BzIARDP.jpg]

[Imagine: J0EUNFo.jpg?1]

La peluza Sud lucrarile par fi gata:
[Imagine: qKG59Rs.jpg]

La peluza Nord, in afara de cofrat pentru soclul gardului, situatia e neschimbata:
[Imagine: dNHHvUW.jpg]

Concluziile le trage fiecare.


RE: Stadionul "Motorul" - Cristi_Arad - 30-11-2017

Pai stim cu toti cum se lucreaza si cat interes exista. Ca in ultimele 2 saptamani nu s-a facut mai nimic nu e o tragedite. Dar va fi gata Motroul pe cand incepe returul? Asta ma intereseaza pe mine...


RE: Stadionul "Motorul" - Adrian07 - 30-11-2017

Multumim kidu-le pentru informatii si poze. Bine macar ca s-au pus tribunele.Sunt foarte curios in cat timp se monteaza gazonul si daca prindem cateva etape pe motorul.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 07-12-2017

Firma din galati a facut contestatie . Si in ideea in care s-ar judeca "de urgenta" contestatia, cum zice Ignat ca au facut cerere de analizare de urgenta a respectivei contestatii, ii clar ca luna decembrie va fi pierduta total parerea mea .