Forumul
Stadionul "Motorul" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Motorul" (/showthread.php?tid=196)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Stadionul "Motorul" - I 929 - 28-03-2018

Pe Motorul sunt deja tribune, astea cred că vor fi altele. Unele probabil vor ajunge și în Aradul Nou. De fapt, sincer doar acolo și-ar găsi utilitatea. Se umplu tribunele existente acum de pe ICRTI sau Sânicolau Mic la competițiile de juniori?


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 28-03-2018

Nu sunt complete tribunele de pe "Motorul".


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 29-03-2018

Stadiul lucrarilor, 28.03.2018,

Am fost ieri pana la stadion sa vad care-i situatia. Fata de data trecuta cand am facut ultimul calup de poze in 29.11.2018, adica dupa patru luni distanta iata ce s-a schimbat:
- situatia tribunelor este neschimbata, nu au mai montat nici macar un scaun un plus
- au inceput sa compacteze suprafata terenului de joc insa mai trebuie adusa multa piatra pentru a fi o suprafata plana
- au facut gard de jur-imprejurul terenului

- au sapat un sant pe scurgere pe toate laturile terenului
- au beton o platforma mai ridicata cu jumatate de metru acolo unde vor fi bancile de rezerva.

Foarte putin in conditiile in care din cele patru luni in trei ar fi putut lucra fara probleme dar sa lasam pozele sa vorbeasca:
[Imagine: a5gUit0.jpg?1]

[Imagine: FY3Nxrw.jpg]

[Imagine: aswCjJ8.jpg]

[Imagine: uJlpLEi.jpg?1]

[Imagine: eUza2GF.jpg]

[Imagine: bGDPFfH.jpg]

[Imagine: DBjpIXe.jpg]

NOTA: am pretentia de la nesimtitii de la sportarad sa nu se mai faca stapani pe pozele mele. Jurnalism presupune sa iti mai misti fundul din fata calculatorului si sa mai faci si munca de teren.


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 29-03-2018

Compactarea daca timpul permite ,nu poate sa le ia mai mult de o spatamana ,pentru zona lipsa (fara tribune ) se pot duce cele de la Siria pana cand vor ajunge cele contractate in urma licitatie ....Se poate lejer termina totul pana la meciul cu movii ,vointa sa fie ....


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 29-03-2018

Ah, sa nu uit de "bonus"!

Cam asta e calitatea lucrarilor facute de Primarie:
[Imagine: S4WVcby.jpg?1]


RE: Stadionul "Motorul" - Adrian07 - 29-03-2018

La cum arata , prin August jucam acolo!
Nimic de zis!
Multumim de poze!


RE: Stadionul "Motorul" - Triple H - 29-03-2018

Greu merge treaba, le ia enorm de mult sa puna la punct un stadion mic si sa monteze un teren sintetic...
Peluza aia cu 3 randuri de scaune imi creeaza niste nervi... sper sa nu ramana asa si sa suplimenteze numarul de locuri, barem cat peluza vecina, care are totusi 7 randuri.

Cum zici si tu, psv, vointa sa fie, doar ca ea nu exista, noi ramanem cu speratul.
La cum arata, 90% jucam meciul cu movii la Siria... n-are rost sa ne mai facem iluzii, cand e gata e gata. Atat am vrut, barem meciul cu movii sa-l jucam la Arad, nici aia nu-s in stare sa realizeze.

Poza bonus referitoare la "calitatea" lucrarii.. da, aia da fratilor... "e ce trebuie".

Mersi Kidu de poze.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 29-03-2018

hopa si articolul cu primul termen anuntat "...prin luna mai"

Deci planul cu aprilie, cel tarziu meciul cu liliachii s-a dus pe apa.... bradului

https://www.ghidularadean.ro/stire/24315/arena_%E2%80%9Emotorul%E2%80%9D_%E2%80%93_stadiul_lucrarilor_vazut_prin_obiectivul_foto/

Primăria Municipiului Arad a lansat anunțul de licitație pentru achiziția de tribune mobile, cu un total de 2.500 de scaune, pentru patru baze sportive, suma pusă la bătaie fiind de 630.252 lei. Aceste tribune vor fi amplasate pe stadionul „Motorul” – două tribune a câte 336, respectiv 480 de locuri – stadionul „Șega” – o tribună cu 276 de locuri -, stadionul din Sînicolaul Mic – o tribună cu 890 de locuri – și baza Gloria – o tribună cu 518 locuri.


În documentarea foto de miercuri, 28 martie, am constatat că lucrările de amenajare a suprafeţei de joc avansează.


Gardul de protecţie este montat aproape pe tot perimetrul terenului ,dar este mult mai înalt decţt cel anterior. Se excavează şi se sapă şanţurile în care vor veni montate coloanele de preluare a apei de drenaj. Buldozerele adaugă pietriş acolo unde se impune şi nivelează suprafaţa, urmând ca apoi sa compacteze stratul de piatră spartă. Fosta tribună a galeriei UTA-ei va fi înlocuită cu una nouă cu o capacitate mai mare, care ar urma să fie destinată pentru galeria oaspeţilor. Galeria suporterilor UTA Arad va ocupa loc în spatele porţii de la tabela de marcaj, cel puţin aşa se intenţăonează. Spaţiul „băncilor tehnice” a fost regândit .


Se preconizează că în săptămâna viitoare firma ISCHEA din Galaţi, cea care va monta covorul sintetic, va prelua lucrarea de la Primaria Arad, urmând a se ocupa efectiv de următoarele faze premergătoare montării suprafeţei de joc, aşa cum sunt prevăzute în Caietul de sarcini al licitaţiei. Astfel, este prevăzut ca beneficiarul să pună la dispoziţie suprafaţa pe care se va monta gazonul artificial, la stadiul de piatră spartă concasată şi compactată la o densitate de 95%.


Gazonul artificial(sintetic) va fi monofilament-8.000 mp şi va fi format din fire individuale, în două nuanţe de verde, care va arăta identic cu gazonul natural şi va fi realizat din polietilenă ce nu zgârie(nu arde) pielea jucătorilor la contactul cu iarba. "Sinteticul" va fi de dimensiunea 105/68 M şi este conceput să reziste de la o temperatura de – 35 grade Celsius până la temperaturi de plus 60 grade C. Inălţimea firului de iarbă artificială va fi de 60 mm şi va fi realizat în segmente din 2(două) tonuri de verde. Ca şi componente ale gazonului artificial sunt Nisip cuarţos şi Granule termoplastice, ce nu vor elibera substanţe volatile şi nu vor produce mirosuri iritante.


Montajul gazonului sintetic se va realiza pe un Strat suport final de piatră spartă (de 0-8mm) care va avea grosimea de 2 cm şi va fi pregătită pe o suprafaţă de 8.000 mp de către furnizorul gazonului sintetic(inclusiv compactarea şi înclinarea). Pe acest strat va fi montat Material Antishock cu drenaj(strat de baza elastic prefabricat, amortizant şi drenat, complet acoperit cu polimeri speciali. Acest strat va asigura o deformare optimă a sistemului. Substratul va avea o grosime de minim 23 mm şi va fi prevăzut cu caneluri care facilitează drenajul apei chiar şi în timpul ploilor de densitate puternică. Canelurile efectuează un drenaj orizontal al apei de ploaie(geo-drenaj) care apoi este evacuat în canalele perimetrale prefabricate. Garanţia acordată va fi de minim 5 ani.


Considerăm că undeva prin luna mai, va putea fi organizat primul meci pe arena modernizată ” Motorul” din Aradul Nou.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 29-03-2018

"Se preconizeaza", "este prevazut", "consideram", "prin luna mai". Pai mai slugilor care nu sunteti in stare sa scrieti niciun articol copy-paste, aveti impresia ca argumentatia asta penibila, in conditiile in care timp de patru luni nu s-a facut nimic, e suficienta?
Cat sa va mai rabdam, cum puteti avea pretentia la reconciliere cand voi ne luati de prosti prin tot ceea ce faceti?


RE: Stadionul "Motorul" - adymax - 30-03-2018

Multumim Kidule de poze. Cred ca sezonul asta nu se va juca pe Motorul. Cat a stat UTA la Siria? Un sezon jumate? Pentru niste lucrari de 2-3 luni daca era vointa si se organiza totul cu cap. Dar totul e normal pentru unii, nu-i asa?


RE: Stadionul "Motorul" - Ovidiu - 30-03-2018

Pur și simplu ireal.


RE: Stadionul "Motorul" - RedNeck - 30-03-2018

Cred ca falca nici nu vrea un meci cu movii in Arad...ce ultrasi, ce probleme ? O durere de cap mai putin pentru el.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 10-04-2018

Ca sa vedeti ce lucru de mantuiala se face imaginati-va ca piatra sparta de granulatie mai mica trebuie sa fie aplicata intr-un strat de minim un lat de palma peste piatra de granulatie mai mare. Doar asa se poate face o compactare eficienta.
Ei adus cateva camioane si au imprastiat-o pe ici pe colo. 

[Imagine: a9MjJrJ.jpg?1]

[Imagine: BwYHoBO.jpg?1]

Mi-e teama ca ceea ce fac ei va compromite calitatea sinteticului aplicat de firma din Galati si aia nu isi vor asuma raspunderea insa va gira Primaria in stilui-i pompieristic.


RE: Stadionul "Motorul" - Adrian07 - 10-04-2018

Daca nu imprastie piatra cu granulatie mai mica cum trebuie ,exista riscul sa ramana bucati de piatra mai mare care sa patrunda prin sintetic... nici nu vreau sa ma gandesc, dar astept sa vad rezultatul final!!!


RE: Stadionul "Motorul" - PCC - 11-04-2018

Piatra de granulatie mica(8-16) se pune ca o "pudra" peste cea mare(32-63),deoarce nu se cilindreaza daca se pune mai groasa. Este doar pentru impanarea(inclestarea) celei mari. Peste vine un strat de nisip si apoi materialul textil care va avea caneluri ce vor duce apa la rigolele de pe margine. In mod normal, ei ar putea incepe asternerea nisipului.
Nu stiu de ce se pierde vremea cu rigolele, din poza vad ca sunt inca asezate pe paleti. Sau poate tot firma din Galati le monteaza...


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 11-04-2018

PCC ai explicat foarte bine, exact asta am inteles si eu. Piatra mai mica intra in golurile lasate de piatra mai mare si astfel se compacteaza mult mai bine toata suprafata. Peste cele doua straturi de piatra mai vine un strat de nisip cum bine ai spus.
Problema e ca se plangea si cel cu cilindrul de compactare ca nu este suficienta piatra de granulatie mai mica.

Rigolele alea se vor monta pe margini si toata apa colectata in rigole se va deversa undeva lateral intr-un rezervor.


RE: Stadionul "Motorul" - psv - 11-04-2018

Vad ca au indepartat si ultima tribuna veche de la peluza unde statea galeria.O parte din ea , am observat ca a ajuns la terenu' amenajat de Ionut Popa in subcetate langa conductele de termoficare.


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 11-04-2018

Iti dai seama, ce coincidenta!
Acolo vor confectiona alta tribuna pana la urma, nu le aduc pe alea de la Siria. Asa am inteles.


RE: Stadionul "Motorul" - Redpunk_one - 11-04-2018

Tribune din bani publici are, arena de iarba si-a tras pe spatiul public din fata casei fara a se impiedica de autorizatii sau controale , organizeaza meciuri si campionate de Old Boys prin presa, parca vad cate facturi de chirie la arena mustaciosului se vor factura din banii UTA-ei de anul asta. Totul pt ca e .... UTIST !!!

Ma bucur ca "ne-a salvat de la retrogradare"


RE: Stadionul "Motorul" - Kidu - 17-04-2018

Am fost si ieri pana la "Motorul" dar nu am avut ce poza pentru ca exceptand rigolele de beton puse pe cele doua lungimi ale terenului nu au mai facut nimic altceva. ZERO BARAT!