Forumul
Echipa NATIONALA - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Alte discuţii (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Fotbal în general (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Subiect: Echipa NATIONALA (/showthread.php?tid=32)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Echipa NATIONALA - Xtreme - 09-10-2015

Sunt mai degraba etnic german Smile, deci ieri a fost o etapa destul de nasoala. Acuma serios vorbind, nu preferi sa se faca ungurii de ras in detrimentul nostru la europene? Sau chiar credeti ca avem sanse sa jucam frumos si chiar sa batem? In fond si la urma urmei poate ca baietii vor bate Feroe 7-0 si vor inchide gura la toti care critica acuma, crezi?

PS. @Kidu, nu confund etnia cu cetatenia Wink


RE: Echipa NATIONALA - Miki - 09-10-2015

@Xtreme, iti raspund si eu. Nu prefer sa se faca ungurii de ras la europene. Mai bine ne facem de ras acolo decat sa ne facem de ras ca nu ne-am calificat dintr-o grupa extrem de slaba in niste conditii extrem de facile.
Asa cum am fost mandri de echipa cand batea Argentina, Columbia, Anglia, asa trebuie sa fim alaturi de ea si in momentele mai grele (chiar daca dureaza de ani buni). Sa nu uitam ca am avut generatii de fotbalisti mai buni care nu au reusit sa se califice la turnee finale.
Chiar daca fotbalul romanesc e o mizerie, fotbalistii au o mentalitate paguboasa, e coruptie, sunt interese meschine, cand vine vorba de echipa Nationala, undeva in adancul inimii exista o urma de mandrie.
Nici o victorie cu 20-0 in Faroe nu ar inchide gura, pt ca merita criticile. Din pacate baietii care sunt selectionati cam sunt varful actual, si asta e foarte trist.


RE: Echipa NATIONALA - Kidu - 09-10-2015

NU, nu prefer "sa se faca ungurii de ras" la European. Nu suntem prima echipa care se califica in extremis dupa un joc dezamagitor.

P.S. Nu confunda etnia cu cetatenia.


RE: Echipa NATIONALA - Xtreme - 09-10-2015

@Kidu, nu confund etnia cu cetatenia Wink asa sa fie, cum ziceti voi!

Reiterez insa parerea mea despre cea mai slaba echipa nationala a tuturor timpurilor!:

Keşeru, Stancu & Co au intrat în istorie! De 67 de ani România nu a mai avut o perioadă atât de mare de secetă în atac: 430 de minute fără gol

România a "depăşit" aseară un record negativ ce ţinea de după Al Doilea Război Mondial: timp de 430 de minute tricolorii nu au reuşit să înscrie în poarta adversă.

Într-o grupă extrem de uşoară, prima reprezentativă se târăşte spre o calificare, după 8 ani de absenţă de la un turneu final. Dar aceasta a fost în real pericol aseară, doar golul lui Hoban de 1-1, din prelungirile partidei cu Finlanda, păstrându-ne în pole-position pentru Franţa 2016.

Peste 54000 spectatori au ţinut să fie prezenţi la ceea ce trebuia să fie reabilitarea naţionalei în faţa propriilor suporteri. Adversara era una facilă, pe hârtie, mai ales că în istoria confruntărilor directe reuşisem un 9-0 (cea mai categorică victorie din istoria naţionalei, în 1973). Doar că Iordănescu a dovedit încă o dată că este un tehnician total depăşit, iar Chiricheş&Co s-au umplut de penibil.

Totuşi, naţionala a reuşit să intre în istorie. E drept, printr-un record negativ: cele 90 de minute fără gol de aseară s-au adăugat la cele 3 partide consecutive în care tricolorii nu au marcat. În plus, golul marcat de Keşeru, contra Insulelor Feroe (singurul al primei reprezentative până aseară în 2015), venise în minutul 21 al partidei din micuţa ţară care ne va fi adversară din nou duminică. Aşadar, un total de 430 de minute fără gol, care a depăşit recordul all-time de ineficacitate al României.

Ultima oară când am asistat la o perioadă atât de lungă fără ca tricolorii să înscrie a fost după Al Doilea Război Mondial. Mai exact, în 1947-1948, România nu a marcat în 4 partide (0-3 cu Ungaria, 0-0 cu Polonia, 0-1 cu Albania, 0-9 cu Ungaria). Abia în a 5-a, contra Bulgariei, am reuşit atunci să performăm plasa adversă, în minutul 22. Cum în precedentul meci înaintea seriei mai sus menţionate jucătorii naţionalei punctaseră în minutul 59, s-au mai adăugat 31 de minute la recordul negativ care a căzut aseară. În total fuseseră 414 minute consecutive fără gol, însă Keşeru, Stancu şi ceilalţi au ţinut neapărat să rămână şi ei cu numele în cartea de istorie a naţionalei, extinzând perioada de secetă cu încă 16 minute: 430.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nationala/keseru-stancu-co-au-intrat-in-istorie-de-67-de-ani-romania-nu-a-mai-avut-o-perioada-atat-de-mare-de-seceta-in-atac-430-de-minute-fara-gol-14816052


RE: Echipa NATIONALA - cip_leo - 09-10-2015

"Sa ne dati mingea inapoi!"

Iar am frematat ca un copil in seara de Craciun! Mi-a placut foarte mult emotia colectiva de aseara, de la meciul Romania-Finlanda. Am vazut oameni care simteau ca suntem CINEVA, ca avem CEVA DE SPUS... Cu speranta modulata in voce, cu ochi umezi.... A fost exaaaact ca la alegerea lui Iohannis presedinte! Chiar m-am mirat ca jucatorii romani n-au intrat pe teren purtand tricouri pe care sa scrie "Sa ne dati mingea inapoi!"

Altfel spus, m-am distrat la maxim. iar am vazut oameni cum isi imagineaza ca niste baieti cu muci in cap, care o ard prin cluburi, beau si fumeaza, isi pot uni creierele prajite in sustinerea unei idei nobile: sa reprezinte Romania. Si ca aceasta oaste de stransura, condusa de un mistic penibil, din secta Martorii lui Pupat Icoane, poate lua mingea unor baieti care mananca, beau si respira doar fotbal.

Nationala Romaniei poate fi batuta de orice echipa de fotbal, nu doar de alte nationale. Pentru ca n-are spirit, e doar o turma de jucarii mecanice neinsufletite.

Mai bine va uitati la rugby. Sau la Simona Halep. Parerea mea.
http://www.bogdanstoica.ro/index.php/blogul/item/20836-sa-ne-dati-mingea-inapoi


RE: Echipa NATIONALA - Kidu - 09-10-2015

Ce-mi plac mie fatalistii astia care ne indeamna sa ne uitam la rugby sau la tenis insa atunci cand Simona pierde n-o scot din "machidoanca".
Romanii nu au cultura sportului cum nici sportivii nostri nu au mentalitate de invingatori indiferent unde s-ar situa la nivel valoric. Sunt cateva exceptii insa sunt rare pentru ca de aia se numesc exceptii.

In alta ordine de idei: cine plm e Bogdan Stoica asta? Sa fim seriosi: texte din astea gasesc scrise cu degetul plin de cacat pe peretii de la buda.


RE: Echipa NATIONALA - Xtreme - 09-10-2015

(09-10-2015, 15:12)Kidu a scris:  Sa fim seriosi: texte din astea gasesc scrise cu degetul plin de cacat pe peretii de la buda.
@Kidu, pe unde umblii? Big Grin  credeam ca e un forum, adica un loc de schimb de idei. Poate lui cip ii place parerea blogistului respectiv si a vrut sa o impartaseasca cu noi. Care-i problema? Huh In alta ordine de idei, la finalul meciului tot stadionul a fluierat, e bine sau rau?


RE: Echipa NATIONALA - cip_leo - 09-10-2015

m-am distrat la maxim. iar am vazut oameni cum isi imagineaza ca niste baieti cu muci in cap, care o ard prin cluburi, beau si fumeaza, isi pot uni creierele prajite in sustinerea unei idei nobile: sa reprezinte Romania. Si ca aceasta oaste de stransura, condusa de un mistic penibil, din secta Martorii lui Pupat Icoane, poate lua mingea unor baieti care mananca, beau si respira doar fotbal- asta mi-a placut mie


RE: Echipa NATIONALA - Kidu - 09-10-2015

Pai schimbam, e liber fiecare sa creada orice.
Nu stiu daca e bine sau rau ca au huiduit insa pot sa ii inteleg.


RE: Echipa NATIONALA - Miki - 09-10-2015

(09-10-2015, 11:30)Xtreme a scris: Reiterez insa parerea mea despre cea mai slaba echipa nationala a tuturor timpurilor!:

Keşeru, Stancu & Co au intrat în istorie! De 67 de ani România nu a mai avut o perioadă atât de mare de secetă în atac: 430 de minute fără gol


http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nationala/keseru-stancu-co-au-intrat-in-istorie-de-67-de-ani-romania-nu-a-mai-avut-o-perioada-atat-de-mare-de-seceta-in-atac-430-de-minute-fara-gol-14816052

E usoara matematica si cifrele astea sunt seci si dure. Dar nu arata intocmai realitatea. Atunci au fost 4 partide in care nu am marcat niciun gol, am primit 13 si nu am luat niciun punct.
Acum au fost tot 4 (din punct de vedere al minutelor) in care am luat un singur gol si am obtinut 4 puncte. Dar autorului articolului i-a fi fost lene sa verifice si faptul ca pana aseara am avut 8 partide consecutive in care nu am luat niciun gol? Asta inseamna peste 800 de minute.

Romania-Finalanda 1-1
Romania-Grecia 0-0
Ungaria-Romania 0-0
N. Irlanda - Romania 0-0
Romania-Feroe 1-0
Romania-Bulgaria 0-0 (amical)
Romania-Danemarca 2-0 (amical)
Romania-N.Irlanda 2-0
Finlanda-Romania 0-2
Romania-Ungaria 1-1
Grecia-Romania 0-1
Algeria-Romania 2-1 (amical)
Romania-Argentina 0-0 (amical)
Romania-Grecia 1-1
Grecia-Romania 3-2

11 meciuri consecutive fara infrangere, 8 meciuri consecutive fara gol primit, de la ultima infrangere am primit 3 goluri (in 11 meciuri am primit doar 3 goluri!). Ce-i drept, nu am marcat asa mult. 
Dar e cel mai usor sa arunci niste cifre seci si sa spui ca e de rau. E de rau, dar nu ce prezinta ei.


RE: Echipa NATIONALA - Giuliano - 09-10-2015

Miki. las-o baltă, eu înțeleg trendul naționalist dar ești un băiat care are deja o vârstă, are un grad de inteligență de care nu mă îndoiesc și care a văzut suficient de mult fotbal la viața lui... chiar poți spune că ai văzut vreodată o națională a României măcar la fel de slabă ca această generație?


RE: Echipa NATIONALA - Miki - 09-10-2015

Nu si sper sa nu mai vad. Dar din pacate rezultatele nu sunt chiar asa catastrofale, au cu ce sa ne scoata ochii. Chiar am ajuns pe locul 7 la un moment dat...
Si cu toate ca suntem foarte slabi, am avut momente de joc bun, cu ambii selectioneri (nici pe piti nici pe tatapuiu nu-i am la suflet).
Poate ca tin eu prea mult cu nationala, dar nu-mi plac nici cei care cad in cealalta extrema si se pisa pe ea si improasca cu noroi. Cand s-a prezentat realitatea exacta, nu am avut treaba, dar nu pot sa tac cand vad ca se denigreaza aiurea.


RE: Echipa NATIONALA - Marius19 - 09-10-2015

Și eu sunt de parere ca comentariile și apostrofarile astea aiurea nu își au rostul, ăștia îs jucătorii, cu ăștia defilezi, alții mai buni nu ai și de bine de rău, cu victorie sâmbătă suntem calificați.


RE: Echipa NATIONALA - Giuliano - 09-10-2015

Serios, terminați cu tâmpenia aia cu locul 7... în rest, tocmai de aia îmi e teamă. O să batem într-un meci crucial Insulele Faroe, o să ne calificăm chinuit din cea mai slabă grupă din istoria preliminariilor europene, mondiale și galactice și... o să fim mulțumiți! Dar mă rog, fiecare cu sistemul său de valori!


RE: Echipa NATIONALA - Kidu - 11-10-2015

Noroc cu Budescu pana acum ca-n rest suntem visatori tare in aparare.

P.S. Imi place de aia din peluza cum "trag la galere". Smile

Later edit: Bravo Budescule! Superb golul numarul doi. Imi aduce aminte de Hagi la USA '94 numai ca el a tras de pe stanga.
Ce mentalitate retrograda au selectionerii astia. Senilul asta de Iordanescu nu l-a convocat pe baiatul asta pentru ca i s-a pus lui pata ca nu face faza defensiva. Sper ca macar acum FRF-ul sa aiba inspiratie si sa scapam de "cascheta". Da-o naibii ca doar nu s-au terminat antrenorii din lume. Se pot gasi solutii si cu antrenori romani: Viorel Moldovan, Rednic, Olaroiu. Sunt mai tineri si mult mai ancorati in fotbalul cotidian decat "father chicken".


RE: Echipa NATIONALA - Miki - 11-10-2015

Eu inca sper ca il conving pe M. Lucescu sa vina.
Frumoase golurile lui Budescu, insa mi se pare extrem de lent (cel putin in meciul asta).


RE: Echipa NATIONALA - I 929 - 11-10-2015

Poate veni orice antrenor dacă jucătorii selecţionabili nu îşi văd de treabă să joace, şi să joace bine. Nu se pot face minuni până la vară, dar măcar să nu jucăm cu rezerve pe la echipele de club. Este o şansă foarte mare pentru jucătorii până în 30 de ani de a fi văzuţi şi de a prinde un contract mai bun pe afară.

Una peste alta, felicitări pentru calificare şi să sperăm că vom avea o evoluţie onorabilă la Euro.

Poate ar fi fost mai bine să nimerim o grupă grea, asta pentru ca necalificarea noastră să fie în sincron cu scăderea accentuată a nivelului de la echipele de club. S-a întâmplat să nimerim această grupă accesibilă, cu un cap de serie ce a terminat pe ultimul loc! Am obţinut o calificare cu greu, cu joc urât, dar şi cu nişte performanţe statistice bunicele precum cele cu golurile primite. Calificarea asta e o şansă, o mână întinsă, pentru fotbalul de la noi.


RE: Echipa NATIONALA - Kidu - 12-10-2015

Pe cuvantul meu ca la ce nationala avem, Stratila ar face fata cu brio acolo in banda dreapta.


RE: Echipa NATIONALA - cip_leo - 13-10-2015

desi jocul e rusinos si catastrofal calificarea e meritata avand in vedere grupa si adversarii. daca ungaria se califica direct de pe locul 3 cum se pare cred ca orice comentarii legate de calitatea echipelor din grupa e de prisos Smile
imi incurca intr-un fel calculele aceasta calificare pentru ca la vara aveam de gand sa urmaresc cateva meciuri adevarate din campionatul european la fata locului Smile


RE: Echipa NATIONALA - I 929 - 13-10-2015

Ha! Kazahstan bate în Letonia cu 1-0, Turcia bate Islanda cu acelaşi scor, gol în minutul 88 în inferioritate numerică, şi Ungaria merge la baraj! Ce frustrant trebuie să fie pentru unguri, să scape printre degete o calificare la un turneu final după atâţia ani. La baraj vor fi carne de tun pentru Suedia, Danemarca sau Ucraina. Olanda rămâne acasă după 36 de ani de participare la toate europenele.