Forumul
Fosti utisti - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Jucători şi antrenori (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Subiect: Fosti utisti (/showthread.php?tid=65)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Fosti utisti - Cristi_Arad - 29-09-2017

Eu 20% credeam ca e, aia cu 30% azi am gasit-o azi cautand prin articole vechi.
Si ramane valabila si clauza cu debutul la echipa nationala?


RE: Fosti utisti - Kidu - 29-09-2017

Da, e valabila. E suficient sa fie convocat intr-un singur meci la nationala si FCSB trebuie sa ne mai plateasca 100.000 Euro.


RE: Fosti utisti - Ovidiu - 29-09-2017

Deci s-a renunțat numai la clauza cu numărul de meciuri in campionat...ii bine, am crezut că s-a renunțat la ambele clauze.
Ii bun și procentul ăla de 10% , clubul va primi bani frumoși de pe urma lui.


RE: Fosti utisti - Crishu - 13-10-2017

http://sportarad.ro/2017/10/12/cu-dreptatea-mana-fostul-capitan-puncteaza-uta-inseamna-suporterii-orasul-palmaresul-nu-gligor-meszar-gradinariu-dar-toti-trebuie-sa-respecte-valorile-clubului/

Aventura lui Alin Gligor la UTA s-a încheiat oficial în această săptămână cu o decizie într-un litigiu ce putea fi foarte bine evitat de conducerea clubului. De la două salarii, cât a cerut inițial fotbalistul pentru a accepta rezilierea contractului ce ar fi expirat în vara anului 2018, s-a ajuns la o datorie de 12 retribuții, echivalentul a 13500 de mii de euro pe care clubul va trebui să-i plătească în cazul în care TAS-ul (unde ar mai putea să conteste conducrea clubului arădean decizia Comisiei de Recurs a FRF) ar spune altceva. Totul pentru că șefii din Calea Victoriei au înțeles să desfacă unilateral înțelegerea cu fotbalistul, lucru dovedit ilegal.

Până una alta, Alin Gligor a dorit să clarifice situația în care s-a ajuns și prin ceea ce a trecut în ultimele 4 luni de zile, neputând să discute public ca urmare a clauzelor din contract. Astăzi, fostul căpitan al „Bătrânei Doamne” a lămurit câteva aspecte:

…despre cum s-a ajuns la litigiul cu UTA: „Consider că mi s-a făcut dreptate la finalizarea procesului cu UTA. Nu am dorit sub nicio formă să se ajungă aici. Sunt utist de mic, am crescut cu Mitu, Grad, Țucudean, Gaica. Am jucat la UTA în două perioade diferite, am pus suflet, de fiecare dată am fost căpitan de echipă. Iubesc UTA, dar cer respect pentru mine și pentru toți cei care am îmbrăcat acest tricou. Sunt fotbalist profesionist și toată lumea trebuie să înțeleagă că îmi câștig existența din fotbal, nu e doar o pasiune. Anul trecut, după meciul de baraj, am aflat de pe siteul clubului lista cu jucători disponibilizați, pe care mă aflam și eu. A doua zi am fost la sediul clubului și am discutat cu cel care ia toate deciziile. Mi s-a spus că sunt dat afară, deși mai aveam contract un an, fără nicio despăgubire. Am dorit să negociem, am solicitat salariile restante plus două luni din cele 12, dând timp conducerii până în iarnă. Au refuzat cu aroganță, contractul a fost reziliat cu preaviz de 15 zile. Am considerat că nu merit așa ceva și ca orice om care crede că i se face o nedreptate, am apelat la instanța sportivă”.

…despre criticile culese în ultimele luni de zile: „Mi-a fost foarte greu. Asupra mea s-a creat o presiune, ca și cum aș fi atacat brandul UTA. Eu sunt utist și obișnuit să apăr aceste culori. Mulți oameni care nu au fost corect informați sau care au fost influențați au spus și au scris despre mine lucruri neadevărate. A fost o presiune și pentru familia mea, noi nu am avut niciodată un conflict cu cineva. Nu am putut să mă apăr, din cauza unor clauze în contract, puteam fi amendat. Nu este ușor să suporți o perioadă lungă aceste minciuni”.

…încercarea de a încheia amiabil conflictul și repercursiunile asupra sa din partea clubului: „Chiar și după începerea procesului, aș fi dorit o înțelegere. După primul termen de judecată la Federație, am fost chemat la sediul clubului pentru negocieri. Le-am spus că nu doresc 12 luni, vreau șapte, primiți în decurs de câteva luni. Ei nu au vrut să audă, au făcut presiuni să renunț fără să vrea să plătească nici o lună. În schimb, mi-au trimis prin poștă decizia de revocare a rezilierii contractului! După aceea, au vrut să mă umilească. Au făcut program de pregătire doar pentru mine, cu două antrenamente pe zi de la 7,30 și 9,30, m-au trimis spre Mallnitz cu antrenor, maseur și un șofer. Au mai umilit cu această ocazie alți angajați ai clubului, chiar dacă ne-au întors din drum din Ungaria. Pentru o vendetă personală, au luat maseurul de la echipă, care avea peste două zile un meci important. Nu au vrut să mă creadă că am probleme cu spatele, m-au dus la medic să verifice, am stat la urgențe patru ore pentru a confirma că nu mint. Asta deși ei știau că am jucat cu Balotești și dubla cu Poli cu infiltrații la coloană”.

…despre experiența în culorile Campioanei Provinciei: „Prezența la UTA a fost o experiență pozitivă, am simțit aproape suporterii, am fost susținuți când am meritat și criticați când am meritat. Autoritățile, tot orașul au fost aproape de noi, am avut buget bun pentru Liga 2-a. UTA înseamnă suporterii, orașul, palmaresul, nu Gligor, Meszar, Grădinariu. Cred că oricine este la UTA trebuie să fie bine intenționat, profesionist, să respecte valorile acestui club. Eu am dat totul pe teren și am conștiința împăcată. Urmează meciul cu Poli, le doresc jucătorilor și suporterilor să ne aducă o bucurie la finalul meciului”.


RE: Fosti utisti - BogdyS - 26-10-2017

Felicitari lui Denis pt meciul de ieri. 2 goluri si 2 asisturi nu e putin lucru chiar si intrun meci cu e chipa de L3. Bravo!


RE: Fosti utisti - Timis - 27-10-2017

"Am vrut să mă întorc la UTA și să-mi dau sufletul pentru ca echipa să câștige"

- Ești cel mai scump jucător plecat vreodată de la UTA din liga a doua. Mai vezi în acest moment vreun fotbalist arădean care poate călca pe urmele tale?
- A fost un obiectiv de-al meu să fiu cel mai scump jucător vândut de UTA, probabil că și asta m-a ajutat în evoluțiile mele, sunt mulți jucători tineri și talentați, dar în străinătate liga a doua de la noi nu e văzută așa bine, trebuie să existe niște oportunități fantastice să te cumpere o echipă pe bani așa mulți. Eu am avut noroc, sper ca cei ce vin din urmă la UTA să fie vânduți pe bani mai mulți.

- Apropo de UTA, ce părere ai despre situația în care a ajuns de a se lupta pentru evitarea retrogradării?
- Urmăresc tot ce se întâmplă acolo, mă doare sufletul când văd situația și locul din clasament, am avut momente când îmi doream să mă întorc și să îmi dau sufletul să câștige echipa și să treacă de momentele alea. Oriunde aș fi UTA rămâne în inima mea și sufăr alături de ea și mă bucur alături de ea.
http://www.gsp.ro/international/stranieri/exclusiv-cel-mai-in-forma-stranier-e-comparat-de-antrenorul-sau-cu-van-nistelrooy-si-recunoaste-am-avut-momente-cand-mi-am-dorit-sa-ma-intorc-la-fosta-echipa-si-sa-mi-dau-sufletul-pentru-ea-524247.html


RE: Fosti utisti - fanatic - 27-10-2017

Frumoase cuvinte, dar va amintesc ultimele luni din sezonul trecut, cand era cu gandul doar la plecare.
Un jucator bun, care si-a facut treaba, dar acum trebuie sa facem curat in lot si poate-poate avem norocul sa mai scoatem 1-2 jucatori ca el sau Man.


RE: Fosti utisti - cipri_23 - 10-12-2017

Adrian Petre va participa în emisiunea Glasul Tribunei, luni, de la ora 22, la TV Arad.


RE: Fosti utisti - Redpunk_one - 06-01-2018

Avem din nou un aradean in lista celor mai promitatori 50 de tineri fotbalisti din lume. Sa speram ca Denis Man va avea o soarta mai buna decat predecesorul sau, care acum e rezerva la Soimii Lipova.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/dennis-man-a-fost-inclus-de-uefa-in-topul-celor-mai-promitatori-jucatori-din-europa-romanul-imparte-lista-cu-justin-kluivert-si-milinkovic-savic-16917825

Dennis Man (19 ani) a fost inclus de UEFA pe lista celor mai promiţători 50 de jucători care merită urmăriţi în 2018. Mijlocaşul FCSB-ului împarte topul cu Sergej Milinkovic-Savic, Justin Kluivert sau Kepa Arrizabalaga. Reprezentanţii UEFA au mai notat că Dennis Man începe să justifice clauza imensă de reziliere pe care i-a fixat-o patronul echipei.

Ce scrie UEFA de puştiul aflat sub comanda lui Dică: "În 2016, când mijlocaşul a semnat cu FCSB, i s-a stabilit o clauză de reziliere de 50 de milioane de euro. Acum justifică acea sumă prin prestaţiile la FCSB şi naţionala U-21."

Lista completă:

Houssem Aouar (Franţa, 19 ani – Lyon)

Amine Gouiri (Franţa, 17 ani – Lyon)

Benjamin Pavard (Franţa, 21 de ani – Stuttgart)

Malang Sarr (Franţa, 18 ani – Nice)

Martin Terrier (Franţa, 20 de ani – Strasbourg)

Dennis Man (România, 19 ani - FCSB)

Dayot Upamecano (Franţa, 19 ani – RB Leipzig)

Kepa Arrizabalaga (Spania, 23 de ani – Athletic Bilbao)

Rodri (Spania, 21 de ani – Villarreal)

Abel Ruiz (Spania, 17 ani – Barcelona)

Ferrán Torres (Spania, 17 ani – Valencia)

Frenkie de Jong (Olanda, 20 de ani – Ajax)

Matthijs de Ligt (Olanda, 18 ani – Ajax)

Justin Kluivert (Olanda, 18 ani – Ajax)

Phil Foden (Anglia, 17 ani – Manchester City)

Jadon Sancho (Anglia, 17 ani – Dortmund)

Ryan Sessegnon (Anglia, 17 ani – Fulham)

Jan-Fiete Arp (Germania, 17 ani – Hamburg)

Felix Uduokhai (Germania, 20 de ani – Wolfsburg)

Leon Bailey (Jamaica, 20 de ani – Bayer Leverkusen)

Nicolò Barella (Italia, 20 de ani – Cagliari)

Federico Chiesa (Italia, 20 de ani – Fiorentina)

Sander Berge (Norvegia, 19 ani – Genk)

Fedor Chalov (Rusia, 19 ani – ŢSKA Moskva)

Ante Ćorić (Croaţia, 20 de ani – Dinamo Zagreb)

Ethan Ampadu (Ţara Galilor, 17 ani – Chelsea)

Emmanuel Bonaventure Dennis (Nigeria, 20 de ani – Club Brugge)

Mikkel Duelund (Danemarca, 20 de ani – Midtjylland)

Martin Graiciar (Cehia, 18 ani – Slovan Liberec)

Dávid Hancko (Slovacia, 20 de ani – Žilina)

Milan Škriniar (Slovacia, 22 de ani – Inter Milano)

Amine Harit, (Maroc, 20 de ani – Schalke)

Ivan Ignatyev (Rusia, 18 – Krasnodar)

Luka Jović (Serbia, 20 – Eintracht Frankfurt)

Sergej Milinković-Savić (Serbia, 22 de ani – Lazio)

Kirill Kirilenko (Belarus, 17 ani – Dinamo Brest)

Hirving Lozano (Mexic, 22 de ani – PSV Eindhoven)

Malcom (Brazilia, 20 de ani – Bordeaux)

David Neres (Brazilia, 20 de ani – Ajax)

Pedro Neto (Portugalia, 17 ani – Lazio)

Roland Sallai (Ungaria, 20 de ani – APOEL)

Manor Solomon (Israel, 18 ani – Maccabi Petach-Tikva)

Mile Svilar (Belgia, 18 ani – Benfica)

Kieran Tierney (Scoţia, 20 de ani – Celtic)

Lucas Torreira (Uruguay, 21 de ani – Sampdoria)

Viktor Tsyhankov (Ucraina, 20 de ani – Dinamo Kiev)

Volodimir Şepelev (Ucraina, 20 de ani – Dinamo Kiev)

Hannes Wolf (Austria, 18 ani – FC Salzburg)

Yusuf Yazıcı (Turcia, 20 de ani – Trabzonspor)

Szymon Żurkowski (Polonia, 20 de ani – Górnik Zabrze)


RE: Fosti utisti - Crishu - 28-01-2018

http://sportarad.ro/2018/01/28/doliu-familia-cermeiului-tatal-lui-roland-nagy-s-stins-din-viata/

Roli Nagy trece prin momente de cumpănă după despărțirea de tatăl său, Ștefan. Acesta era grav bolnav și s-a stins din viață pe patul de spital, când mai avea două luni până la împlinirea frumoasei vârste de 75 de ani. Fostul mijlocaș de Champions League al Aradului era foarte atașat de părinții săi, el pierzându-și și mama în urmă cu 15 ani.

Actualmente, Nagy este director tehnic la divizionara terță, Lunca Teuz Cermei, club ce îi împărtășește durerea. „Am aflat în cantonamentul de la Moneasa de necazul mare din familia lui Roli și-i transmitem din partea partea staffului tehnic și băieților sincere condoleanțe și Dumnezeu să-i odihnească părintele”, spune Radu Anca, antrenorul principal al grupării cermeiane. „Familia Cermeiului este alături de Roli Nagy, soția sa Manuela, fiul Norbert și fratele Ștefan. Ne rugăm să le dea Dumnezeu putere să treacă peste acest moment greu, iar pe tatăl lui Roli să-l ierte și să-l odihnească în pace”, a fost și mesajul președintelui Petre Bulza.

”Clubul UTA este alături de Roland Nagy, fostul antrenor și jucător al UTA-ei, în aceste clipe triste când se desparte de dragul său tată. Condoleanțe întregii familii!”, e mesajul transmis și de clubul UTA, acolo unde Nagy a evoluat ca fotbalist în două perioade, dar și ca antrenor secund și principal. De altfel, de numele fostului mijlocaș se leagă cele două promovări consecutive din ligile patru și trei și calificarea la barajul de promovare din Liga 1, pierdut în fața Voluntariului.

Înmormântarea va avea loc marți, la Cimitirul din Șagu.


Odihneasca-se in pace! Tocmai ce m-am intors din tara, tot de la o inmormantare, vin cu o idee, daca pot si se doreste sa mearga 2 reprezentanti ai peluzei sa duca o coroana in semn de respect fata de colaborarea avuta cu Roli.


RE: Fosti utisti - Crishu - 05-02-2018

http://sportarad.ro/2018/02/05/obiectivul-lui-florea-ramane-promovarea-liga-1-dar-tricoul-chindiei/

„Luni sau marţi vom oficializa încă două transferuri”, anunţa, sâmbătă, preşedintele Chindiei, Marcel Ghergu, la finalul cantonamentului centralizat pe care l-a făcut echipa la Mogoşoaia. Iar în prima zi din această săptămână s-a şi aflat cei doi jucători care vor semna cu gruparea târgovişteană cu obiectiv promovarea.

Cu mai puţin de trei săptămâni înainte de reluarea campionatului Ligii 2, Chindia a bătut palma cu atacantul Daniel Florea (29 ani) şi mijlocaşul Daniel Rogoveanu (22 ani). Primul era liber de contract după ce în această iarnă şi-a reziliat contractul cu UTA, iar al doilea a jucat ultima dată la Concordia Chiajna II.

Format de Ion Pitaru, Daniel Florea se întoarce pe „Eugen Popescu” după 14 ani, răstimp în care a evoluat la Farul, Callatis Mangalia, Delta Tulcea, Astra Giurgiu şi UTA Arad. Atacantul adus acum de Chindia a cucerit titlul naţional cu Astra în 2016, evoluând apoi în cupele europene cu echipa din Giurgiu. În prima parte a sezonului a evoluat în 11 meciuri pentru UTA, atât în campionat, cât şi în Cupa României, şi a marcat 8 goluri, fiind golgheterul echipei. Florea nu a acceptat noile condiţii financiare de la echipa arădeană şi şi-a reziliat de comun acord contractul. Atacantul a fost ofertat şi de ASU Poli, însă voia să se transfere în afara ţării. În cele din urmă a ajuns să semneze cu Chindia, formație căreia i-a și înscris un gol în succesul „roș-albilor”, cu 2-1, în ultimul meci acasă din 2017.

Daniel Rogoveanu este originar din Filiaşi, a debutat în Liga 2 în 2014, la FC Olt Slatina, iar apoi a ajuns la Concordia Chiajna. Sezonul trecut a prins doar 12 minute într-un singur meci în Liga 1, iar în acest campionat nu a evoluat deloc pentru ilfoveni. În schimb a evoluat la Concordia Chiajna II, în Liga 3. Rogoveanu a intrat într-un con de umbră în ultimii ani, mai exact după ce a făcut pasul la Chiajna. În această iarnă a dat probe şi la Juventus Bucureşti, însă nu a convins.

Pe lângă Daniel Florea şi Daniel Rogoveanu, Chindia i-a mai adus în această iarnă şi pe atacanţii Andrei Luduşan (21 ani, ex CS Iernut), Sergiu Jurj (20 ani, ex Olimpia Satu Mare) şi mijlocaşii Rafael Licu (20 ani, ex ASA Târgu Mureş) şi Andrei Manea (17 ani, ex Centrul Naţional de Excelenţă Târgu Mureş).


RE: Fosti utisti - Kidu - 05-02-2018

Era culmea culmilor ca Florea sa mearga la movi. Macar asa la Chindia nu imi pare rau si ii doresc succes pe mai departe.


RE: Fosti utisti - sabau15 - 14-02-2018

Dupa despartirea de Sepsi se pare ca Bogdan Miron a ales ACS Sirineasa (liderul din seria C4).


RE: Fosti utisti - Crishu - 19-02-2018

Gigi Becali a rezolvat transferul lui Cristian Bălgrădean (29 de ani). Finanţatorul FCSB nu a mai aşteptat ca goalkeeper-ul să-şi rezolve problemele cu Concordia Chiajna şi le-a plătit ilfovenilor 50.000 de euro în schimbul omului care a aparţinut patru ani de Dinamo.
Crescut de Minerul Lupeni, Bălgrădean şi-a făcut un nume în fotbalul românesc ca urmare a anilor petrecuţi în curtea lui Dinamo. A ajuns în Ştefan cel Mare în 2010, de la UTA Arad, şi a fost cedat în 2014, la CS U Craiova, după 110 meciuri jucate în tricoul alb-roşu.
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/ultima-ora-becali-a-rezolvat-transferul-lui-balgradean-suma-infima-pe-care-o-plateste-concordiei-si-ce-se-intampla-cu-vlad-17012804


RE: Fosti utisti - sabau15 - 12-03-2018

Mai jos un scurt sumar pe unde au ajuns fosti utisti:

Sorin Stratila - Steagul Rosu Brasov (Liga IV)
Mevlan Adili - KF Shkendija (Liga 1 - Macedonia)
Bujamin Asani - FK Rabotnicki (Liga 1 -Macedonia)
Alin Carstocea - ASSCS Farul Constanta (Liga 3)
Daniel Florea - Chindia Targoviste
Paul Pacurar - Luceafarul Oradea
Cristian Scutaru - ASU Poli
Thomas Svedkauskas - FK Trakai (Liga 1 - Lituania)
Denis Muresan - Lunca Teuz Cermei
Madalin Ciuca - FC Arges
Cristian Dobrean - Soimii Lipova
Alin Buleica - Fara Contract (poate juca doar la UTA si Concordia acest sezon)
Hanson Boakai - Fara Contract
Branko Grahovac - Retras din activitate
Richard Filaret - Retras din activitate


RE: Fosti utisti - Kapa - 26-04-2018

http://liga2.prosport.ro/seria-1/campionat/laurentiu-rosu-demis-de-la-cs-mioveni-chiar-inaintea-derby-ului-cu-fc-arges-cine-ii-ia-locul-17147690
ULTIMA ORĂ | Laurenţiu Roşu, demis de la CS Mioveni chiar înaintea derby-ului cu FC Argeş. Galben-verzii au ajuns la cinci antrenori principali schimbaţi în acest sezon

Înfrângerea de pe teren propriu de ieri cu Dacia Unirea Brăila, scor 0-1, în etapa a 31-a a Ligii 2, i-a fost fatală antrenorului Mioveniului, Laurenţiu Roşu (42 de ani). Fostul stelist a fost demis în această dimineaţă după ce gruparea argeşeană a înregistrat rezultate sub aşteptări sub conducerea sa. Este al cincilea antrenor schimbat în acest sezon la CS Mioveni, după Florin Marin (etapele 1-6), Adrian Mihalcea (etapele 7-9), Gheorghe Mihali (etapele 10-15) şi interimarul Mihai Olteanu (etapele 16-17).

Laurenţiu Roşu a fost numit antrenor principal la CS Mioveni în luna noiembrie a anului 2017 şi a condus echipa între etapele 18 şi 31, lăsând-o pe locul 8, cu 41 de puncte. Odată cu Roşu, de la Mioveni pleacă şi preparatorul fizic spanion Felipe Franco.

Rezultatele obţinute de CS Mioveni cu Laurenţiu Roşu antrenor (15 meciuri / 14 în campionat şi unul în Cupă):

5 victorii / dintre care două la ”masa verde”
3 egaluri
7 înfrângeri / dintre care una în Cupă

În cariera sa de antrenor principal, pe lângă CS Mioveni, Laurenţiu Roşu a condus-o şi pe UTA Arad, echipă pe care a clasat-o pe locul 3 în sezonul trecut al Ligii 2, a dus-o până la barajul de promovare, dar unde a cedat în faţa prim-divizionarei ACS Poli, ca apoi nu i s-a mai prelungit înţelegerea. Cariera de antrenor şi-a început-o în anul 2010, la FC Vaslui, unde l-a secondat pe spaniolul Juan Lopez Caro. Între 2012 şi 2014 a activat la Petrolul Ploieşti, parte din staffurile lui Cosmin Contra şi Răzvan Lucescu, iar în sezonul 2014-2015 a fost antrenor secund al lui Costel Gâlcă la FCSB, unde a câştigat campionatul, Cupa şi Supercupa.

CS Mioveni îşi schimbă antrenorul chiar înaintea derby-ului local cu FC Argeş, programat luni, de la ora 19:30. Pe banca tehnică vor sta Iordan Eftimie (principalul echipei secunde) şi Mihai Olteanu (secund permanent la CS Mioveni).


RE: Fosti utisti - Adrian07 - 26-04-2018

Laurentiu Rosu a fost demis de la Mioveni, il asteptam inapoi!!!!


RE: Fosti utisti - Kidu - 26-04-2018

M-as duce dupa el astazi si cu trenul daca ar fi cazul. L-as lasa sa se acomodeze in ce a mai ramas din retur si in vara i-as da mana libera sa incropeasca un lot cu care mi-as putea face sperante la promovare.
Pentru mine a fost o experienta placuta atat ca antrenor cat si ca om. Om finut, cu bun simt de la care ai ce sa inveti nu un gargaragiu ieftin care se intituleaza "Mister".


RE: Fosti utisti - RedNeck - 26-04-2018

Todea a plecat, Ionut Popa da semne ca nu ar mai vrea sa continue, deci cred ca sezonul urmator nu il va mai prinde la UTA. Rosu ar fi o solutie buna, care mie personal imi surade.
Altul care mi-ar place e Ioan Ovidiu Sabau. Care stiti, pe unde e Sabau, mai antreneza ?


RE: Fosti utisti - maryan - 26-04-2018

Eu as încerca aducerea lui Cristian Dulca!Nu am nimic cu Roșu dar sincer la Mioveni cu un lot bun spre foarte bun, ce joaca de ceva vreme impreuna, nu a demonstrat nimic!