Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
11-11-2014, 23:58, (Ultima modificare: 12-11-2014, 0:02 de I 929.)
#81
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ponta n-a rămas la emisiunea de după deşi invitaţia îi era adresată ca urmare a faptului că Iohannis a fost ieri pe acelaşi segment orar. De la 8 a fost de la început o invitaţie la dezbatere în doi. E bine că nu a rămas Ponta, dar mai câştigat era Iohannis dacă avea inspiraţia să ceară să rămână şi el mai mult. Însă el a vrut să plece mai repede.

A lăsat şi Ponta câteva lucruri cam în coadă de peşte, eu ziceam ceva cu FMI-ul ăla care să fim serioşi, niciodată nu digeră nici măcar o creştere de 0,0001% a oricărui salariu sau a oricărei pensie. Dacă zicea simplu că va fi atent la ce zice FMI dar totodată i se pare corect să facă dreptate pentru anumite categorii de români etc etc ar fi câştigat clar şi punctul respectiv. Per ansamblu însă cred că Iohannis a făcut greşeli mai mari, culminând cu ultima întrebare care de fapt înseamnă penultima intervenţie. În istoria acestor confruntări rămân întotdeauna aceste puncte cheie, fraze memorabile ca să zic aşa precum acel "credeţi în Dumnezeu?" sau "Adriene, din păcate românii trebuie să aleagă dintre doi comunişti" ori întrebarea " ce aţi căutat atunci seara la Vântu?".

În fine, poate vor mai fi dezbateri cu ambii însă, oricum, rolul lor decisiv în alegerea votului cred că a scăzut faţă de anii trecuţi când facebookul încă nu era atât de larg răspândit, ce să mai vorbim de 2004 sau 2000 când şi emisiunile tip talk show erau mai puţine. Adică după ce ne uităm la dezbatere, imediat ne uităm şi pe facebook/forum/televizor să vedem ce zic comentatorii "sportivi", iar tentaţia e să fii de-acord cu ce spune cel cu care eşti de-acord de obicei...


Mesaje în acest subiect
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II - de I 929 - 11-11-2014, 23:58

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 9 Musafir(i)