Etapa #1: UTA - Gaz Metan Mediaș (29.08.2015, ora 11:00)
26-08-2015, 13:42, (Ultima modificare: 04-04-2016, 8:46 de Kidu.)
#1
Etapa #1: UTA - Gaz Metan Mediaș (29.08.2015, ora 11:00)
Gazul, vedeta ligii secunde. 70 la sută din jucătorii medieşenilor au jucat în Liga 1, iar obiectivul ţintit este doar promovarea

Gaz Metan Mediaş este echipa care a suportat cel mai bine retrogradarea şi şi-a păstrat cei mai mulţi jucători dintre formaţiile căzute din Liga 1.
Lullaku, Abrudan, Băjenaru sau Ciprian Petre sunt “vedetele” cu care Gazul se consideră principala candidată la promovare.
Antrenorul Ion Balaur recunoaşte că Seria a II-a e o necunoscută pentru el, dar se bazează pe valoarea jucătorilor săi.

Cu 19 jucători rămaşi din echipa cu care a jucat în Liga 1, Gaz Metan se anunţă vedeta ligii secunde, iar obiectivul e clar. Medieşenii vor revenirea urgentă în prima ligă. “Am pierdut jumătate din lot, dar cu jucătorii care au rămas cred că suntem cea mai titrată echipă din serie, dacă ne luăm după numele şi valoarea jucătorilor. Suntem principal candidată la promovare, iar obiectivul impus de conducere este promovarea”, a spus antrenorul Ion Balaur pentru Liga2.ro.

"Nu cunosc celelalte echipe"

Tehnicianul Gazului undefinedspune că valoarea adversarelor este o necunoscută pentru el şi echipa sa şi recunoaşte că nu ştie care vor fi cluburile cu care medieşenii se vor bate pentru promovare. “Liga a II-a este însă altfel. Sunt jucători limitaţi din punct de vedere tehnic şi se pune mai mult accentual pe parte fizică. Nu cunosc foarte bine valoarea celorlalte echipe. Am jucat un singur amical cu o echipă de Liga a II-a, cu Ceahlăul. Sunt echipe cu istorie, cum e şi UTA, primul adversar, dar nu-mi dau seama încă de nivelul lor. Va fi o surpriză şi pentru noi”, a declarat Balaur.
"Nu mai ştim nimic de anchetă. Doar că s-a mutat la DNA"
Gaz Metan se confruntă deja cu o primă problemă înaintea debutului, cu UTA Bătrâna Doamnă. Se pare că terenul arădenilor nu este omologat, iar medieşenii spun că nu ştiu încă unde vor juca sâmbătă. “Am înţeles că terenul de acolo nu este omologat şi nu ştim unde se va juca. Nu am fost informaţi încă”, spune Balaur, care afirmă şi că n-a mai primit nicio veste legată de ancheta deschisă în legătură cu banii primiţi de jucătorii lui FC Braşov la finalul jocului cu Gazul, din ultima etapă a sezonului trecut.
Medieşenii ar fi rămas în Liga 1 dacă se dovedea că acei bani provin de la Concordia Chiajna. “Nu mai ştiu nimic despre asta. Noi am aşteptat o decizie din partea Comisiilor FRF, dar am înţeles că s-a mutat la DNA şi nu mai ştim nimic”, a spus antrenorul Gazului.

Lotul Gazului pentru sezonul viitor:
Portari: Botoşer, Greab, Gurincu;
Fundaşi: Abrudan, Buzean, Creţu, I. Cristea, Muth, Vişa, Trif (junior);
Mijlocaşi: Băjenaru, Bic, Elton, Florean, C. Gheorghe, Ignat (junior), Al. Munteanu, C. Petre, T. Petriş, H. Răduţ (junior), R. Roberto, Olaru (junior), I. Stancu (sub 19), Şuşu;
Atacanţi: Figliomeni, Buziuc, Lullaku, Vitinho.

http://liga2.prosport.ro/seria-2/gazul-v...a-14688014
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Etapa #1: UTA - Gaz Metan Mediaș (29.08.2015, ora 11:00) - de Oli - 26-08-2015, 13:42

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)