Etapa #11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
02-11-2015, 0:41, (Ultima modificare: 02-11-2015, 0:49 de I 929.)
#23
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Printr-o declaraţie de-a lui Nagy zicea deja că dacă ajungem în play-off vom "forţa" cu mai mulţi juniori în teren. Deci nu vă faceţi iluzii prea mari, dacă echipele adverse nu se întăresc destul cu jucători şi relaţii (arbitrii, federaţie), Mediaşul cel puţin cred că o va face, vom juca noi astfel încât să nu cumva să promovăm. Doar avem exemplul meciului cu Mioveni, când toată lumea a zis că din cauza juniorilor mulţi din teren am pierdut victoria.

Locul de acum din clasament se datorează fricii lui Nagy, combinată cu o stabilitate financiară garantată de Meszar (ca imagine cel puţin). Frica lui Nagy înseamnă neîncrederea lui în jucătorii vechi din pepinierea proprie, sau incapacitatea lui de a face o echipă care să obţină rezultate printr-un joc defensiv, organizat. De aceea UTA e o echipă relativ vulnerabilă în apărare şi dependentă de forma şi sclipirile unor jucător de atac. Aceşti jucători de atac sunt însă buni şi foarte buni pentru nivelul de azi al fotbalului de liga a doua! Aici mă refer şi la Cipri Rus, Hlistei şi Copil, poate Vlad Michel, dar în primul rând la Strătilă, Curtuiuş şi Szekely. Ultimii trei au venit/rămas la UTA datorită lui Meszar şi creează o concurenţă pentru primii trei prin care îi ţin concentraţi tot timpul şi dorinici de afirmare (Hlistei nu a jucat deloc cu Chindia, Copil meciurile trecute şi acum direct titular). Să mai adăugăm aici un portar de nivel bun, poate o concurenţă mai mare în apărare cu Manea şi Gligor (din nou pentru că UTA a avut capacitatea să-i transfere), şi iată-ne pe primul loc aproape de mijlocul sezonului regulat!  Nouă ne-a fost frică pentru faptul că nu facem faţă nivelului, vezi amicalul cu Reşiţa pierdut la Pecica şi meciul cu Gazul, dar ne-am trezit că putem bate Mioveniul şi Vâlcea şi ni s-au înmuiat picioarele, întoarcem rezultatul la Satu Mare,  egalăm Braşovul după 0-2, jucăm destul de prost dar egalăm liderul autoritar şi chiar avem şanse să-l batem, învingem la scoruri din perioada romantică echipele slabe, învingem o altă nou-promovată fără înfrângere în deplasare!
Dacă am ajuns aici e clar că din punct de vedere sportiv putem trage la promovare. Financiar însă aşa şi aşa, cu nişte semne serioase de întrebare, iar cu stadionul.... Anii viitori să zicem că stadionul se face (sper), dar celelalte două aspecte poate vor fi mai greu de realizat, ţinând cont că va fi o singură serie. Concluzia mea este asta: nu-mi doresc să facem în aşa fel încât să nu promovăm.  Să nu "ne dorim mai puţin victoria" decât alte echipe în meciurile care vor urma până la sfârşitul campionatului. Nu mai facem transferuri? Ok. Dar să nu ne vulnerabilizăm intenţionat dacă vom rămâne cu actualul antrenor. Dacă vindem jucători, atunci să vină un "Mourinho". Dacă rămân ăştia sau chiar mai aducem, atunci să rămânem cu "Pep".
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00) - de I 929 - 02-11-2015, 0:41

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)