Play-off #10: FC Brașov - UTA (28.05.2016, ora 11:00, Digi Sport 2)
29-05-2016, 16:55, (Ultima modificare: 29-05-2016, 16:56 de Giuliano.)
#29
RE: Play-off #10: FC Brașov - UTA (28.05.2016, ora 11:00)
După primul meci al campionatului, înfrângerea de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, au fost voci care spuneau că ”n-avem față de Liga II”. După meciul de ieri de la Brașov, UTA dă baraj pentru prima ligă. Excelent răspuns pentru cei care se grăbesc prea repede să dea verdicte.
Un meci care a confirmat un lucru îmbucurător, pe care l-am semnalat și cu alte ocazii: spre deosebire de alte echipe, la UTA, juniorii aflați în teren ca ”obligație” de regulament reprezintă un plus, nicidecum un balast. Dacă Man,Tănase, Burlă vor fi la fel de serioși și responsabili cu cariera lor, așa cum sunt acum, dacă vor avea parte în următorii 2-3 ani tot de oameni care să conteze pe ei și să le ofere încredere, vor ajunge, cred eu, să joace chiar în echipa națională. Am văzut la copiii ăștia calități cum n-am văzut nici la mult prea lăudații jucători ai Viitorului Constanța.
În rest, meci slăbuț calitativ dar frumos pentru că ambele echipe au jucat pe atac și, mai ales dramatic. Nu face prea bine la inimă un astfel de dramatism dar dacă n-ai inimă tare nu prea ai ce căuta la fotbal. Păcat de atmosfera dezolantă, cu stadion 90% gol. Practic, în afară de cele două galerii nu știu dacă au mai fost 100 de oameni în arenă.
Aproape copleșitor efortul de a face o deplasare de 400 de kilometri în România. Am plecat dimineața la 1 și am ajuns înapoi seara la 10. Acest aspect, orele lungi petrecute în autocar, căuldura dar și mentalitatea comodă a suporterului român au făcut ca, după părerea mea, UTA să aibă prea puțini suporteri la acest meci, raportat la importanța lui, iar prestația acestora să fie mult sub ceea ce înseamna galeria UTA-ei în deplasare acum ceva ani. Despre incidentul cu ultrașii Stelei n-o să comentez aici dar sper ca cei de care depind astfel de lucruri, să facă în așa fel, ca astel de evenimente să nu mai aibă loc în timpul meciurilor UTA-ei.
Acum ne pregătim de baraj și, în cel mai clasic stil românesc, știm când, dar nu știm unde și nici măcar nu știm sigur cu cine.
Forza UTA!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Play-off #10: FC Brașov - UTA (28.05.2016, ora 11:00) - de Giuliano - 29-05-2016, 16:55

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)