Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
14-11-2016, 11:39, (Ultima modificare: 14-11-2016, 11:48 de Mihalcea.)
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Imi scriu si eu parerea despre acest meci. Si in acelasi timp ii rog pe toti ceilalti polisti din peluza sa se abtina de la orice alte comentarii, nu isi au rostul. Cu atat mai mult discutii de tifo sau romanianultras, cadeti in penibil. Iar daca nu sunt destul de clar va rog sa fiti siguri ca pot afla cine sunteti si putem discuta treaba asta mai detaliat.
 
Din punctul nostru de vedere a fost un derby reusit, atat prin prisma rezultatului din teren cat si prin prezenta noastra la Arad. Kidu, spui ca am venit 250, eu iti spun ca am vandut 400 bilete de tren, iar pe langa asta au mai venit cu noi 20 baieti de la Gladbach, plus rapidisti, ceilalti care au ajuns cu masinile la stadion, plus cativa polisti din Arad. Deci am fost mai bine de 450, in conditiile in care de la prima noastra discutie telefonica ti-am spus ca realist vrem sa venim 500-600. Iar daca meciul se juca pe un stadion adevarat, in conditii normale, numarul asta era chiar mai mare. Si ca sa lamurim si problema baietilor din Germania, pentru ca vad ca tot apare ca lait-motiv la voi: baietii au stat in spate si si-au vazut de beri si de distractie, ne-au lasat sa ne facem damblaua in liniste si sa ne vedem de derby-ul nostru tocmai ca sa nu iasa discutii ca "dom'le ati venit cu aia dupa voi". Pentru ca trebuie sa fim realisti, daca chiar si-ar pune in cap sa ne dea o mana adevarata de ajutor la o intalnire cu voi nu ati avea nici o sansa, si o spun cu toata obiectivitatea.
 
Noi nu am dorit altceva de la acest meci decat sa fim cat mai aproape de stadion si sa ne incurajam baietii, ca sa scoatem un rezultat bun, pentru ca dupa cum a decurs sezonul asta pentru noi meciul asta era singurul care ne putea salva, din punct de vedere al imaginii lasate in mintea suporterilor nostri. Si din fericire am reusit sa facem treaba si in teren, asa ca din „aia care o sa isi ia 8, 10, ca Pancota” am reusit sa va facem cadou doua puncte pe final. Toate astea ne-au ambitionat sa mergem cat mai multi la Arad, sa ne facem auziti si sa stam cat mai aproape de teren in ciuda tuturor piedicilor, planul cu inchirierea curtii era facut si vorbit din momentul in care v-ati decis sa ne dati doar 90 bilete pe stadion, cu peste o luna in urma. Am stiut, dupa toate discutiile pe care le-am purtat cu voi, sau cu conducerea voastra (prin intermediul conducerii noastre) ca asta va fi maximul pe care il vom scoate de la acest meci, si l-am scos, indiferent de ce va place voua sa credeti. Si da, omul de la care am inchiriat curtea aia nu are nici o treaba cu UTA, trebuie sa acceptati si faptul asta, ca sunt si oameni care nu au nici o treaba cu fotbalul si pentru care banii conteaza mai mult, la fel cum sunt si la noi in oras, mai mult ca sigur. Iar sa mergeti peste saracii aia care locuiesc acolo si sa va luati de ei (asa cum am inteles ca ati avut ieri o tentativa) ar fi o dovada de prostie crasa din partea voastra. Toate discutiile le-am purtat cu proprietarul spatiului, cu el ar trebui sa va luati la harta daca chiar vreti. Pentru oamenii aia care stau acolo mai bine ati pune mana de la mana si le-ati da niste bani ca sa ii ajutati sa treaca iarna, asa cum am facut si noi ieri, fara sa conteze ca sunt aradeni sau tigani.

Va plangeti ca am mers prin Arad de la gara, ca am aprins torte, ca m-am urcat pe statia de tramvai, ca nu stiu ce. Pai daca pretindeti ca urmariti fenomenul si faceti parte din el stiti ca lucrurile astea fac parte din joc si se intampla peste tot. Pentru ca asa-i frumos. Observ ca unii ar fi dorit sa ne teleportam direct pe stadion si sa fim invizibili prin oras, insa din pacate pentru voi nu se poate intampla.
 
Legat de jandarmerie: impreuna cu noi au fost jandarmii din Timisoara pentru ca asta a fost cerinta jandarmeriei din Arad, daca ne lasa sa facem deplasarea atunci se ocupa de toate aspectele legate de noi. Sa nu uitam ca aceiasi jandarmi care ne-au insotit ieri ne-au batut oamenii la noi pe stadion cu bestialitate, impotriva lor am avut deschise procese la Tribunalul Militar, am avut nenumarate meciuri cu ei in ultimii 10-12 ani, deci trebuie sa fii batut in cap sa invoci vreun blat cu ei. Ne-au surprins si pe noi prin atitudinea extrem de normala fata de situatie pe care au avut-o, insa asta s-a intamplat si datorita faptului ca noi ne-am vazut de drum si de scopul pe care il aveam acolo si am preferat sa ii ignoram complet pe toti taranoii care ne injurau de pe marginea drumului, in speranta ca la un moment dat ne vom intalni cu baietii. Jandarmii care v-au spart capetele (apropos, un gest reprobabil si impotriva caruia trebuie sa luati masuri – sper ca baiatul e bine) si care v-au batut pe Timisorii erau din Arad, si va puteti interesa mai bine ca sa aflati asta. Plus de asta, spuneti ca Slev are ceva cu voi (posibil sa fie asa, nu cunosc dedesubturi), insa el e comandant la IJJ, care e o entitate complet diferita si aflata in relatii foarte proaste cu Gruparea Mobila, care s-a ocupat de meciul de ieri.

Va tot plangeti ca Falca nu va lasa, ca Dugaesescu nu vrea, ca jandarmeria va impune, ca nu stiu ce. Vreau totusi sa va reamintesc ca vorbiti cu niste oameni care au pus pe picioare o echipa de la 0 si au dus-o pana in liga a doua, impotriva unui intreg sistem politic care conduce un oras cu un buget de 300 milioane de euro anual. Ca sa nu mai amintesc de mitingurile si luarile de atitudine pe diverse probleme pe care le-am avut in ultimii ani. Doar daca nu vrei nu poti, cam asta e ideea. Si atunci alegi sa iti ridici piedici imaginare si sa te convingi pana si tu pe tine insuti ca nu se poate.

Legat de filmele cu plangeri la OPC, ti-am mai spus si la telefon, Kidule. Tot ce face Brancovan face in nume propriu, daca vrei poti imi ceri numarul lui de telefon ca sa discuti treaba asta cu el. Ca am inteles ca la cafea nu vrei sa iesim, ca nu suntem prieteni, de parca eu as fi apreciat cat de frumos sau de inalt esti. Vroiam doar sa rezolvam problema derby-ului, astfel incat sa fie cat mai normal, insa din pacate va mai spun o data, ati ales sa il pierdeti pe toate planurile inca dinainte de a incepe.

In concluzie, o zi buna pentru noi indiferent de ce se scrie, cei care au fost acolo stiu ce s-a intamplat si cum au decurs lucrurile. Restul e gargara de fatada pentru cine vrea sa o inghita. Din pacate ieri singura batalie din derby pe care ati castigat-o a fost cea cu toaletele ecologice din curtea pe care am inchiriat-o (apropos, Kidu, asta se trece la categoria ultra’ in 2016?). Pe curand!
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1) - de Mihalcea - 14-11-2016, 11:39
RE: Liga a II-a - de mirco - 05-11-2016, 16:57
RE: Liga a II-a - de Kidu - 05-11-2016, 21:02
RE: Liga a II-a - de Redpunk_one - 05-11-2016, 22:42
RE: Liga a II-a - de Gdeck - 06-11-2016, 0:24

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)