Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
30-03-2017, 18:06, (Ultima modificare: 31-03-2017, 0:02 de Kidu.)
#1
Video  Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Un gest frumos:

http://sportarad.ro/2017/03/30/jenei-sar...-romanesc/

Jenei, sărbătorit de utiști la meciul cu Luceafărul: „Face cinste județului Arad și fotbalului românesc”
Figură marcantă a fotbalului românesc, singurul antrenor ce a adus o Cupă a Campionilor Europeni în țară, cu Steaua, în 1986, Emerich Jenei a sărbătorit pe 22 martie împlinirea venerabilei vârste de 80 de ani. Ca și jucător, Jenei primea sărutul fotbalului în tricoul UTA-ei, într-o generație în care străluceau Petschovsky, Farmati, Mercea sau Coco Dumitrescu. Județul Arad, prin autoritățile locale din Șiria, dorește să-i fie recunoscător marelui fotbalist și tehnician născut în satul Agrișu Mic, iar partida de duminică, dintre UTA și Luceafărul creează prilejul perfect pentru acest lucru.

Surpriza a devoalat-o primarul comunei lui Slavici în cadrul conferinței de presă premergătoare „duelului” dintre arădeni și orădeni. „În ședință de Consiliu Local am decis decernarea titlului de cetățean de onoare al comunei Șiria pentru cel mai titrat antrenor român, domnul Emerich Jenei. Lucrurile se leagă, deoarece dânsul a împlinit recent o frumoasă vârstă, ocazie cu care județul în care s-a născut trebuie să-și aducă recunoștința pentru calitatea sportivă și umană a lui nea’ Imi. Știm că marele antrenor nu are o legătură directă cu Șiria, atâta timp cât s-a născut la Agrișu Mic și a jucat la UTA, dar mi-a povestit odată că obișnuia să tranziteze deseori comuna noastră. Își vizita rudele de la Pîncota, iar săgeata verde trecea bineînțeles prin Șiria. Ca și gazdă a UTA-ei în această primăvară, am crezut că e oportun să-i oferim această distincție domnului Jenei. Îl așteptăm duminică la meci, probabil în pauză îi vom da acest titlu, sper ca și pentru suporterii UTA-ei să fie un eveniment frumos. Din punctul meu de vedere, nea’ Imi rămâne unic în fotbalul românesc, e greu de crezut că un alt antrenor de fotbal din România va reuși ceea ce a reușit dânsul”, a punctat Valentin Bot.


***
Despre meciul cu Luceafărul: un meci care ar trebui să fie cel mai uşor dintre cele grele (toate). Nici nu mai are rost să vorbim despre importanţa sa. Începe o serie de cinci partide la capătul căreia vom şti sigur dacă am ieşit din calculele promovării sau dacă mergem mai departe şi ne luptăm până la capăt.  Undecided
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1) - de I 929 - 30-03-2017, 18:06

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)