#93 Florin Iacob
26-07-2021, 13:54,
#13
RE: #93 Florin Iacob
Căpitanul Iacob țintește sus în noul sezon: „Ne dorim un trofeu, suntem UTA, o echipă cu tradiție, istorie și suporteri”

UTA începe noul sezon duminică, cu un meci pe teren propriu împotriva Farului Constanța. „Roș-albii” nu au pierdut în cele trei partide disputate anul trecut contra constănțenilor, însă acum misiunea pare mai dificilă, odată cu revenirea pe bancă a lui Gheorghe Hagi. Ar putea fi, totuși, un avantaj faptul că Farul va avea cinci absențe importante pentru jocul din prima etapă, Aioani, Boboc, Ciobanu, Ganea și Ghiță fiind plecați la Tokyo cu naționala olimpică.

Farul – o motivație în plus după schimbarea numelui și cu Hagi pe bancă
Florin Iacob, portarul titular al UTA-ei, a prefațat meciul din prima rundă a noului sezon. „Suntem în fața primului meci din acest sezon, un meci cu o echipă care e cea mai organizată și tehnică. Acum va fi o motivație în plus, pentru că domnul Gheorghe Hagi a coborât din nou în iarbă și știm cu toții ce insuflă el acolo. În plus, s-a creat în jurul echipei o emulație odată cu schimbarea numelui în Farul Constanța și datorită suporterilor constănțeni. Vor avea o motivație în plus. Cei cinci jucători plecați la Jocurile Olimpice sunt importanți pentru Farul, pentru noi este bine că ei lipsesc și sperăm ca noi să ieșim învingători. Deși Viitorul, mă rog Viitorul, a schimbat portarii destul de des nu cred că au avut o problemă la acest capitol. Au avut și mulți portari din propria pepinieră și de aceea le-au dat șansa tuturor”, spune goal-keeperul originar din Brașov.

„Nu am cuvinte pentru ce am simțit la meciul amical”
Suporterii UTA-ei vor avea acces pentru prima oară la un meci oficial pe noua arenă a Aradului. „De-abia așteptăm să ne întâlnim iarăși suporterii pentru că ne-au lipsit enorm și acest lucru cred că ne va ajuta pe parcursul campionatului, adică să facem mult mai multe puncte acasă decât în sezonul precedent. Nu am cuvinte pentru ce am simțit la meciul amical (n.a. 3-2 cu Ripensia), abia așteptam să vină în tribune pentru că au avut un aport important și la promovare, iar acest lucru s-a văzut. Ne-au lipsit enorm și lucrul acesta s-a văzut, din păcate, la meciurile de acasă”, mai susține numrăul unu utist.

„Debutul la națională ar fi extraordinar și să fiu mai bun ca în sezonul precedent”
UTA a încheiat sezonul trecut pe locul 8 și a fost eliminată în optimile Cupei României, însă în acest sezon portarul utist își propune obiective mai îndrăznețe: „Obiectivul meu personal e să fiu mult mai bun ca în sezonul precedent, iar debutul la echipa națională ar fi extraordinar. Ca echipă, ne dorim un trofeu, oricare ar fi el, Cupa sau campionatul. Chiar nu spun lucruri mari, pentru că se poate. Când vorbim despre un loc mai bun, ne referim la play-off, acolo este locul UTA-ei. Vrem să ne batem acolo sus, pentru că suntem la UTA, nu la o altă echipă din România care nu are istorie, tradiție și suporteri în spate. Toate meciurile vor fi grele, inclusiv cu echipele nou-promovate. Cred că acest sezon va fi mai greu și mai disputat decât anul trecut”, mai consideră Iacob.

Banderola grea de la Cipri Rus
Florin Iacob este noul căpitan al UTA-ei după ce Ciprian Rus s-a despărțit de echipa arădeană în această vară. Goalkeeperul a vorbit despre acest aspect, dar și despre noile responsabilități din vestiar. „Este puțin complicat să preiau banderola de la Cipri Rus, pentru că el a fost crescut aici și a avut o relație mai apropiată cu galeria. Dar, am avut și eu discuții cu suporterii și chiar îi simt aproape, primirea de la meciul de pregătire e cea mai bună dovadă. Încercăm să-i integrăm pe jucătorii străini, deoarece este greu în timpul meciului să comunice în limba română. Noi, cei mai vechi, încercăm să-i integrăm și pe partea aceasta de comunicare, pentru că o să ne ajute în viitor, și pe noi, și pe ei. Dar, băieții noi s-au adaptat foarte bine, în special străinii și lucrul acesta se vede și în antrenamente”.

Iacob a strâns 56 de partide pentru UTA în toate competițiile în ultimele două sezoane, iar înainte de sosirea croatului Dangubic era cel mai valoros fotbalist din lotul arădenilor, fiind cotat de transfermarkt la 650.000 de euro. Atacantul croat valorează 700 de mii de euro conform transfermarkt.

https://www.sportarad.ro/2021/07/16/capi...suporteri/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Mesaje în acest subiect
#93 Florin Iacob - de Giuliano - 22-08-2019, 23:23
RE: Florin Iacob - de Giuliano - 26-08-2019, 10:27
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 01-02-2021, 10:23
RE: #93 Florin Iacob - de Pelle - 17-03-2021, 12:54
RE: #93 Florin Iacob - de claudiusr - 18-03-2021, 15:14
RE: #93 Florin Iacob - de Pelle - 18-03-2021, 15:39
RE: #93 Florin Iacob - de psv - 18-03-2021, 15:44
RE: #93 Florin Iacob - de BogdyS - 18-03-2021, 16:26
RE: #93 Florin Iacob - de RedNeck - 18-03-2021, 21:53
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 22-03-2021, 10:00
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 05-04-2021, 10:55
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 26-07-2021, 13:38
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 26-07-2021, 13:54
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 26-07-2021, 14:00
RE: #93 Florin Iacob - de UTAFan90 - 21-07-2022, 10:41

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)