Etapa #20: UTA - FC Dinamo București, 31.01.2021, ora 20:45, Digisport 1
01-02-2021, 13:14,
#67
RE: Etapa #20: UTA - FC Dinamo București, 31.01.2021, ora 20:45, Digisport 1
Subscriu la cele enuntate de Kidu, dar si la parerile lui PSV. Spre deosebire de multe alte meciuri din acest campionat, am fost o echipa mai legata, mai motivata si mai agresiva in special in meciul de la Iasi (20 suturi spre poarta si 8 pe spatiul portii) si, partial in meciul cu Dinamo (in special mitanul 2). In acest din urma meci au lipsit insa suturile spre/la poarta, evident si adversarul a fost de alt calibru. Nu putem sa-i imputam lui Balint executiile jucatorilor din rarele ocazii, si ele , la randul lor, influentate, cu siguranta, de starea terenului. Pe de alta parte, tot pe acest teren Astra ne-a dat 6, Iasiul 3, Argesul 2 etc. Pe de alta parte, nu inteleg utilizarea unor jucatori pe niste pozitii in care nu se simt confortabil, ori nu dau randament. Si ma gandesc, in primul rand, la Bustea, Miculescu, Buhacianu dar si altii. Sigur ca uneori banca scurta de rezerve (cartonase, accidentari) au fost motivele. Cert este ca avem multi gafeuri, campionii se stiu si i-am vazut cu totii, fie ca vorbim de usurinta cu care am primit unele goluri, dar si cartonase galbene dar mai ales rosii.  Daca am apreciat in meciul cu Iasul faptul ca pasele inapoi spre Iacob au fost f putine, la partida cu Dinamo au fost f multe cazuri, de multe ori fara motiv, punand o presiune suplimentara pe portar, chiar daca jocul lui de picior e bun spre foarte bun. Exista, evident, motive intemeiate pentru aceste pase, dar cand se abuzeaza de ele ceva nu este in regula. In ciuda rezultatului, eu zic ca am facut un meci bun cu Dinamo, au lipsit ocaziile de gol si cand au aparut, s-a vazut precipitarea baietilor nostri. Iar daca am fi bagat-o in poarta (asta e scopul unui meci de fotbal) nu mai vorbeam acum de arbitraje. La fel ca si cei din teren care cer explicatii (cu riscul cartonaselor) atunci cand arbitrul DEJA a acordat 11 m si nu ii intoarce nimeni decizia, ori care se opresc din alergare si stau cu mainile pe sus la presupuse off-side-uri (metehne oarecum specifice fotbalului de la noi), dezbatem degeaba greselile de arbitraj, rezultatul din teren ramane din pacate.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #20: UTA - FC Dinamo București, 31.01.2021, ora 20:45, Digisport 1 - de suporterutabuc - 01-02-2021, 13:14

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)