Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
31-01-2022, 8:15,
#41
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Oameni buni, nu cred ca trebuie sa ne panicam doar fiindca n-am reusit sa ne apropiem cele trei puncte impotriva Rapidului.

Am jucat in deplasare si am adus un punct. Este chiar asa de rau ? Etapa trecuta am jucat acasa si am pierdut 3 puncte in fata unei echipe pe care multi o vad ca o candidata la retrogradare sau chiar, la o retragere iminenta din Liga 1 din cauza problemelor financiare majore cu care se confrunta clubul din Medias de ceva vreme.

Da de acord, nu am cistigat din Octombrie anul trecut dar jucam sau incercam sa jucam cu totul altceva comparativ cu aceiasi perioada a anului trecut. Adevarat, UTA a inscris mai multe goluri si a obtinut mai multe puncte in meciurile din deplasare in sezonul trecut abordind tactica retragerii intregii echipe in propria jumatate, renuntarea totala la posesie, exercitarea unui pressing de pe aparatorii adversi la mijlocul terenului. 

Cam acelasi lucru s-a jucat si in anii anteriori promovarii in Liga 1 la meciurile din deplasare ale UTA-ei in Liga 2. Dar, cind a venit timpul sa jucam acasa in Liga 1 ne-am trezit ca nu stim cum sa jucam acasa ...si am pierdut aproape toate meciurile pe teren propriu !

Anul acesta incercam sa introducem un sistem de joc nou, modern, complex, comparativ cu cel simplist practicat anul trecut, care sa ne permita sansa unor evolutii constante aducatoare de puncte si victorii atit pe teren propriu cit si in deplasare. Evident, chinurile "facerii" sint grele, rezultatele imediate, imprevizibile, cer un timp  mai indelungat si aduc dureri de cap tuturor celor implicati. 

Eu unul ramin increzator in toti cei care momentan conduc friiele clubului UTA.

In acelasi timp nu pot sa nu simpatizez cu suporterii echipei care cred ca este loc de mult mai bine.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1 - de Coco13 - 31-01-2022, 8:15

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)