Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
20-02-2022, 9:00,
#29
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Mode in atac? Aripa? Baravikas mijlocaș lateral? Fără supărare dar nu știu cum ai ajuns tu la concluziile astea dar mi se par super exagerate.

Absolut intentionat exagerate si o sa ma explic de ce.

(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Mijlocaș central defensiv mai mult decât Mode nu avem in lot,niciodată nu îl văd jucând mai sus de atat,nu are realizări nici când a fost jucat mijlocaș central mai ofensiv (pe vremea când mai juca Melinte sezonul trecut la închidere ).

Total de acord cu observatia ta, reusitele si randamentul lui Mode pe toate pozitiile pe care a fost utilizat de la sosirea sa la UTA pina in ziua de astazi a fost unul foarte modest si asta in ciuda unei tehnicitati individuale peste media lotului. Dupa parerea mea Mode nu are fizicul cerut sau determinarea unui mijlocas solid la inchidere pe care o arata Batha. Nu are alura fizica necesara care sa-i permita un procentaj multumitor de reusita la cistigarea duelurilor aeriene in careul proriu la fazele fixe unde este chemat in sprijinul aparatorilor centrali. Mie personal imi place Mode pentru tehnicitatea rapiditatea si accelerarile / ruperile sale de ritm prin pase intre linii pe care le-a incercat in anumite momente ale jocului pe faza tranzitiilor catre ofensiva. Banuiesc ca are talentul unor centrari decente de pe benzi si chiar a paselor de-a latul terenului in schimbarea rapida a directiei de atac, asa cum numai Domide era capabil sa o faca cu o dezinvoltura de invidiat. Mi-ar pare foarte rau sa ne despartim de acest jucator talentat, pe care eu unul l-as compara cu Modric, inainte de a incerca sa-i gasim o pozitie cit de cit optima, comfortabila in care talentul sau sa inceapa sa produca pe masura asteptarilor noastre.

(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Iar Baravikas nu are agilitatea unui mijlocaș lateral .

Eu unul nu sint de acord cu aceasta etichetare a lui Baravikas, la urma urmei sa nu uitam ca este foarte tinar si este component al echipei Nationale a Lituaniei. Are un fizic care l-ar recomanda pe o pozitie de mijlocas, un joc de cap bun, sut bun, centrari decente, a facut lucruri bune la urcari pe faza ofensiva. Aceleasi regrete le incerc si pentru o eventuala despartire de Baravikas inainte de a explora mai adinc si gasi eventual utilitatea acestuia in beneficiul si angrenajul UTA-ei.

Pe termen lung nu cred ca este benefic pentru stabilitatea si omogenitatea echipei noastre sa aducem jucatori la care sa renuntam dupa o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an. Trebuie sa incercam sa maximizam talentul de care dispunem cu cit mai mult discernamint si mai ales rabdare, fiindca nu sintem in pozitia financiara a FCSB-ului in care sa ne permitem superficialitatea de a risipii talente in formare. Cu alte cuvinte, sa evitam pe cit posibil sa dam pasarea din mina pe cioara de pe gard.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1 - de Coco13 - 20-02-2022, 9:00

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)