Roland Nagy
20-03-2014, 21:40,
#1
Roland Nagy
Roli Nagy: „Suporterii ne obligă la mai mult, e ceva special să-i avem lângă noi”

Antrenorul UTA-ei * a vorbit despre importanța sosirii „oficiale” a Suporter Club UTA lângă băieții săi, cu tot ce presupune acest lucru, începând de la suportul moral și încheind cu alipirea drepturilor federative.

„Suporterii ne obligă la mai mult întotdeauna. Eu și jucătorii cu experiență din lot, gen Botiș și Varga, știm ce înseamnă suporterii UTA-ei. Suporterii îți oferă spiritul care te face să te simți fotbalist. Sper să fie un imbold pozitiv pentru noi și să ne ducă și mai aproape de îndeplinirea obiectivului. E o mare plăcere să simți suporterii aproape”, e mesajul lui Roland Nagy.

„A fost o întreagă tevatură, am fost contestați, neconstestați, UTA Bătrâna Doamnă, UTA II… Nu vreau să intru în aspectul acesta, eu văd o perspectivă sănătoasă, cu jucători model lângă tineri. Există stabilitate și continuitate, se vor face lucruri frumoase. Mi-aș dori ca și tinerii din lotul nostru să simtă cât mai rapid spiritul UTA-ei. Ei încă nu cunosc foarte bine legendele fotbalului arădean, dar își vor da seama în scurt timp de tot. Trecutul e important, suporterii sunt importanți, e ceva mai special să-i avem lângă noi”, a adăugat fostul mijlocaș.

(www.sportarad.com)
Răspunde
28-03-2014, 22:24,
#2
RE: Roland Nagy
http://sportarad.ro/roland-nagy-victoria...conturile/


Roli Nagy și-a condus echipa către a treia victorie a anului, cea mai grea de până acum. UTA a câștigat un meci ce a dat o senzație mare de apăsare, chiar dacă în teren situația a fost în limitele normalului, iar în tribune atmosfera a fost încălzită frumos de galeria alb-roșie.

Gândul antrenorului care și-a luat o piatră grea de pe inimă zboară deja la următorul meci capital al trupei sale. „Am întâlnit un adversar mobilizat, care și-a jucat șansa. Știam că va fi greu, în special datorită terenului. Am intrat destul de greu în joc, dar importante sunt cele 3 puncte, din nou, pentru câteva ore, suntem lideri. Iar peste două săptămâni cu siguranță va fi o finală mare a acestui campionat, încercăm să încheiem conturile”, a declarat Roland Nagy.

Într-adevăr, triumful din Micălaca îi duce pe utiști pe prima poziție până mâine, dar Pecica primește vizita Victoriei Zăbrani și ratarea victoriei e improbabilă. „Contra Gloriei, cu egal sau înfrângere eram departe de obiectiv. E o presiune în plus, dar parcă am fost în ușoară creștere, din punct de vedere al atitudinii și al dorinței de victorie. Încă suferim, nu e consistența jocului încă unde îmi doresc eu, dar victoria ne duce mai departe și ne ține în plasa contracandidatei Pecica. Și e cel mai important lucru”, a remarcat fostul mijlocaș.

Și apropo de tot ce înconjoară echipa, începând cu suporteri și terminând cu obiectivul câștigării campionatului, Roli Nagy a fost direct: „Presiunea și publicul sunt benefice fotbaliștilor. Fără miză nu poți să fii fotbalist. Băieții au crezut până la sfârșit că pot învinge, cei de pe bancă au intrat cu plus, Leucuța chiar decisiv, cu gol. E concurență, nu se știe niciodată cine joacă. De la joc la joc și din victorie în victorie, vrem să fim campionii județului!”.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-09-2014, 18:02,
#3
RE: Roland Nagy
Roli Nagy: „Când nu dai totul, apare legea compensației”


Frânată de oltenii lui Gheorghe Ciurea, UTA își mută atenția spre deplasarea de vineri, de la Giarmata. Până atunci, Roland Nagy sper să corecteze principala problemă pe care a sesizat-o la trupa sa în ultimul meci.

„Eram conștient că adversarii vor juca pe contraatac, Noi am avut o primă repriză în care n-am reușit să venim cu presiune mai clară în fața porții. Și a trecut timpul, n-am înscris din oportunități. La pauză am atins aspectul, dar jucător cu un stâng bun ne-a lovit. Dar până la gol m-a nemulțumit precipitarea”, a remarcat antrenorul utist.

„Am alergat după egalare, cu haosul care intervine în asemenea momente, când e normal ca adversarul să fragmenteze jocul. N-am fost mai pe poartă, am pierdut și răbdarea, pierdeam baloanele în atac, doar să smulgem egalul. La ultima fază am avut ocazie mare, dar poate că dacă nu dai totul fotbalului, apare o lege a compensației, nimic nu e întâmplător”, a adăugat fostul mijlocaș.

Nu prea îmi place declaraţia asta a lui Roli. De ce nu dau jucătorii totul, sunt nemulţumiţi sau nesimţiţi? Eu şi fi zis mai mult ceva de genul lipsă de luciditate sau responsabilitate în joc.
Răspunde
16-06-2015, 16:57,
#4
RE: Roland Nagy
EXCLUSIV / Roland Nagy: ”Incertitudinea ne pune in dificultate. La Liga 2 trebuie sa se schimbe niste lucruri.”

Antrenorul uneia dintre echipele care au promovat in aceasta vara, UTA Batrana Doamna, Roland Nagy, a spus la Sport Total FM, ca lucrurile nu sunt tocmai stabile la clubul aradean. Adept al sistemului cu o singura serie, fostul jucator al Stelei nu stie inca daca jucatorii care au dus greul in Liga 3 vor continua si in Liga 2 si nu stie daca UTA va beneficia de o investitie privata.


”Incertitudinea asta ne pune putin in dificultate in a ne pregati pentru debut. Sunt cateva necunoscute. Au fost doua promovari, care dau o fundatie buna.

Sunt niste semne de intrebare legate de viitorul apropiat. Ma refer la jucatorii care au dus greul, liderii, gen Szekely, Stratila, Botis, Claudiu Tudor. Din pacate, ei nu sunt sub contract. Sunt doar discutii si nu se poate spune nimic concret. Ramane sa iau legatura cu ei. Dorinta mea e sa se rezolve lucrul acesta.

Au fost cateva discutii despre preluarea privata a clubului. Nu s-a concretizat nimic. Situatia nu e stabila. Nu pot spune nimic despre lot.

Sunt cativa jucatori tineri, interesanti, buni, dar acum suntem pe alta scena si vom juca la alt nivel. Lucrurile se schimba, unii nu au experienta necesara.

Eu am avut o discutie la finalul sezonului. Primarul este plecat si va reveni la sfarsitul saptamanii urmatoare. Eu sunt convins ca UTA trebuie sa schimbe ceva, iar domnul primar stie asta. Trebuie sa fie alte lucruri prin care sa ne mentinem competitivi in Liga 2 si sa facem pasul spre promovare. UTA n-a fost o echipa constanta in Liga 1. Am avut o discutie si cu domnul Tucudean, care a avut o discutie cu domnul Florin Manea.

La Liga 3 si Liga 4, lucrurile au mers, dar acum, la Liga 2, trebuie sa se schimbe niste lucruri. Bugetul ar trebui sa fie la nivelul ligii in care activam. Au fost si la noi restante, dar am reusit sa mentinem starea pozitiva.

Se poate discuta aspectul asta. Orice ai face, nu poti gestiona forma echipei. Sunt 10-11 etape intr-un tur sau un retur. Daca e sa se faca o serie, sunt lovite sub centura unele echipe, care se chinuie si au probleme de stabilitate. Eu as vedea o serie puternica din care promoveaza trei. As vedea o serie puternica precum in Germania, Spania. Dar lipseste sustinerea din partea Ligii Profesioniste, a televiziunilor. Aici se infraneaza lucrurile.

Specatotorul nu mai vine la fotbal, dar UTA a adus multi spectatori”, a declarat Roland Nagy, in emisiunea ”Fotbal la matineu”.

http://sptfm.ro/2015/06/13/exclusiv-rola...e-lucruri/
Răspunde
16-06-2015, 17:17,
#5
RE: Roland Nagy
Chiar dacă unele afirmaţii ar putea fi scoase din context, declaraţiile lui Nagy nu prea cadrează cu ceea ce e la UTA şi cu ceea ce am dori noi să fie. În primul rând restanţele care au fost s-au rezolvat în mare parte din câte s-a mai scris, la UTA nu e incertitudine gen Pâncota, vecină cu desfiinţarea. Singura incertitudine este legată, într-adevăr, de lot, pe care Nagy îl vrea deja de promovare în Liga I. Atunci cum rămâne cu dorinţa de a construi o echipe competitivă în special din resurse locale? Mie mi se par cam aiurea declaraţiile, ceva de genul: dacă ducem jucători de Liga I promovăm, dacă rămânem cu ăştia ne salvăm greu de la retrogradare, dacă ne mai pleacă jucători suntem victime sigure mai ales că sunt şi probleme cu salariile. Pe când un antrenor cu o gândire mai pozitivă?
Răspunde
16-06-2015, 19:58,
#6
RE: Roland Nagy
Un interviu aiurea ,bine asta daca intr-adevar Roly a declarat asa ceva , cea mai ciudata afirmatie mi s-a parut" jucatori mai vechi sunt fara contract,trebuie sa iau legatura cu ei"ce????sincer cred ca am depasit faza asta ,treaba antrenorului nu este sa negocieze cu actuali si posibil viitori componenti ai lotului (nu la un club ca UTA) ,el pur si simplu trebuie sa antreneze un lot pus la dispozitie de conducerea clubului si nimic mai mult!
Răspunde
16-06-2015, 21:50,
#7
RE: Roland Nagy
Pe mine ma îngrijorează cele declarate (daca au fost declarate) de Roly!ar fi păcat ca acum ajunşi în liga 2 sa înceapă iar problemele!poate ca totuşi lucrurile se vor lămuri cât de curând si vom avea condiţiile necesare pregătirii unui campionat care nu va fi deloc uşor din toate punctele de vedere!
Răspunde
17-06-2015, 11:12,
#8
RE: Roland Nagy
Din pacate oricat l-as aprecia ca om, Roli ma dezamageste ca antrenor, ca pedagog, ca lider. Si de ce nu ca psiholog.
Afiseaza aceeasi ezitare cu care ne-am obisnuit in ultimele doua sezoane si ma hazardez sa spun ca nu e persoana potrivita pentru ce se doreste la UTA. El nu este antrenorul care sa creasca si sa ridice tinerii, el nu este antrenorul care are acea doza de nebunie pozitiva, care este dispus sa isi asume si anumite riscuri. El ar vrea ca in liga a II-a sa aiba echipa de liga I asa cum in ultimii doi ani am avut echipa peste esaloanele unde am activat. Asa poate fi oricine antrenor.

Daca se va merge pe mana lui si probabil ca da pentru ca Meszar e prea domn, nu cred ca va ramane mai mult de un tur de campionat pentru ca o sa isi arate limitele si va fi demis. Se pierde timp pretios si in final va pierde si Roli la capitolul imagine. Pacat!
Răspunde
17-06-2015, 18:52,
#9
RE: Roland Nagy
Si totusi, pe cine vedeti voi la UTA ? Ce antrenor super iti vine in Liga 2, la bugetul pe care il avem noi ? Uitati-va si la Liga 1: antrenorii se schimba foarte rapid, patronii nu au rabdare cu constructia, fac oferte destul de consistente antrenorilor care cat de cat au rezultate. Nu as vrea vreun mitic la UTA care sa dinamiteze vestiarul si sa ne plece jucatori buni pe gratis (am avut destui din astia de-a lungul anilor). Cel putin Roli a creat un grup strins si pina acum si-a atins toate obiectivele propuse. Nu zic ca e perfect, dar pana acum si-a facut treaba.
Răspunde
17-06-2015, 18:57,
#10
RE: Roland Nagy
Hai sa fim seriosi, Roly avea jucatori cu mult peste nivelul ligii in care evoluau.
Răspunde
15-12-2015, 22:02,
#11
RE: Roland Nagy
multi se aratau surprinsi ca nu il joaca Roly si pe Sorian . conform vestic.ro el nu stie nici cum il cheama...
 <<O declaraţie dată de antrenorul Roland Nagy într-o emisiune la Radio Sport Total a produs unele nedumeriri în rându suporterilor. Referitor la alcătuirea lotului în pauza de iarnă, tehnicianul arădean a spus că nu sunt noutăţi.
„Ne reorientăm spre jucători cu care să avem certitudinea că echipa progresează. La capitolul plecări îl avem pe Stoian. La capitolul veniri nu putem vorbi despre ceva concret”, a declarat Roland Nagy. Cum nu există un jucător Stoian în lotul „Bătrânei Doamne”, cel mai probabil, cel vizat este Sorian. Jucătorul este încă la Arad.>> Smile)
http://www.vestic.ro/articol_48406/-la-u...ameni.html
Răspunde
08-06-2016, 21:07,
#12
RE: Roland Nagy
Tot ce-i doresc e sa antreneze de la toamna pe UTA in Liga 1; stiu ca e aproape imposibil dupa 0-3 asta de la Voluntari, dar totusi, dupa un asemenea sezon (sezoane, de fapt), ar fi cea mai frumoasa rasplata pentru el !
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)