Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
10-10-2015, 20:07,
#24
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Jorza, cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei la 16 ani şi trei luni! Felicitari! Smile

http://sportarad.ro/jorza-marcator-la-16...-titulari/

Jorza, cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei: „Golul îmi dă încredere, sper să rămân printre titulari”

La 16 ani și trei luni, Amir Jorza e cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei. După două partide în care a fost rezervă, mijlocașul central a evoluat excelent la Caransebeș, reușind printre altele golul ce a liniștit apele. „Vreau să-i mulțumesc și lui Strătilă pentru pasă, căci putea trage chiar el ca la primul gol. Am venit din spate și am șutat plasat de la 14-15 metri, senzație a fost unică în momentul în care am văzut mingea în plasă.  Mă bucur pentru gol, mai ales că l-am reușit într-un moment în care gazdele sperau să revină pe tabelă. Meciul nu a fost deloc ușor, căci ne-a luat ceva timp să ne acomodăm cu gazonul puțin mai rău, dar în final scorul putea fi și mai mare. Victoria de azi e foarte importantă, ne dă dreptul să sperăm la un final de tur frumos. De acum întâlnim echipe mai slab cotate, dar știiți cum se zice, campionatele le câștigi cu echipele mai mici”, spune tânărul utist.
Jorza speră că în urma celor reușite azi în Banat, să rămână printre titularii UTA-ei. „A fost o perioadă mai dificilă pentru mine, nu m-am simțit prea bine pe banca de rezerve, dar prin muncă și sprijinul moral primit din partea familiei, am ajuns să confirm din nou la revenirea în echipă. Sper să rămân acolo și să joc din ce în ce mai bine. Golul îmi dă încredere, dar cuplul cu Chindriș funcționează din ce în ce mai bine. Din noi, având mai multă experiență și forță, Marius e responsabil mai mult de faza defensivă, mie mi se dă ceva mai multă libertate, dar ambilor ni se cere să venim cu realizări, cu șuturi, mai ales atunci când jocul ne permite”, a adăugat talentatul fotbalist, care e primul din grupa dejuniori crescută de Cristi Păcurar și Francisc Tisza care a marcat în Liga a 2-a. Petre, Costin, Man sau Lazăr marcaseră doar în Cupă, în acel meci de pomină, 9-0, cu Metalul Reșița.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit - de I 929 - 10-10-2015, 20:07

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)