Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
14-12-2016, 19:40,
#32
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Stahl, debutat și de Roșu: „Emoțiile au dispărut după două-trei faze reușite. În vară vreau să-mi îndeplinesc visul”

Dacă Amir Jorza debutase încă din stagiunea trecută, la începutul acestui campionat a sosit momentul unui alt fotbalist arădean născut în anul 1999 să evolueze în Liga a 2-a în tricoul „alb-roșu”. Albert Stahl a fost trimis în luptă de Roland Nagy în partidele cu Dacia Unirea Brăila și CS Mioveni, pentru ca în rest să rămână piesă importantă pentru „satelit” și echipa Under 19 din Liga Elitelor.

Ieri, însă, în minutul 76, Laurențiu Roșu l-a aruncat și el în luptă pe mijlocașul ofensiv de bandă, iar acesta a impresionat plăcut prin câteva incursiuni pe dreapta. „Chiar dacă debutasem deja în Liga 2-a, am avut destule emoții. Mi le-am putut controla după ce mi-au ieșit o două-trei faze, sunt fericit că am putut contribui la victoria ce ne permite să terminăm anul pe un loc promovabil. A fost un meci special pentru mine. M-am bucurat că domnul profesor mi-a dat șansa să joc și sper că i-am demonstrat că se poate baza oricând pe mine. M-a introdus cu gândul să țin cât pot de minge pe faza de atac și eventual să nu pierdem șansa unui gol doi ce ne-ar fi adus o și mai mare liniște pe final. Până la urmă, a ieșit bine, eu zic că ne-am despărțit frumos de suporterii noștri în acest an”, a spus tânărul utist la finalul confruntării cu Foresta Suceava.

Chiar dacă postul său de bază e mijlocaș stânga, Stahl a fost folosit în dreapta, unde – de altfel – a dat un randament bunicel în turul campionatului de Liga 3-a. „Mă descurc oriunde în bandă, dar și în centru. La UTA II am evoluat în special pe dreapta, probabil Mister a fost informat de domnul profesor (n.a. Cristi Păcurar) și de aceea m-a băgat acolo. Sper să mai adun minute și la primăvară în Liga a 2-a, iar din vară încolo să-mi îndeplinesc visul, acela de a ajunge cu UTA în Liga 1”, a adăugat arădean.

Peste exact o lună, Albert Stahl își va sărbători majoratul, încadrându-se perfect în politica UTA-ei de promovare a tinerilor. „Ați văzut că și azi am terminat cu cinci juniori partida, înseamnă că se pune mare preț pe noi. Trebuie – însă – să răsplătim prin muncă și relizări această încredere din partea clubului. E o conjunctură bună pentru Arad, nu putem decât să le mulțumim și domnilor antrenori de la toate nivelurile că ne dau șansa să evoluăm în competițiile de seniori la 17-18 ani”, a încheiat Stahl.

http://sportarad.ro/stahl-debutat-si-de-...esc-visul/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit - de Giuliano - 14-12-2016, 19:40

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)