Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
26-08-2021, 14:31,
#55
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Mereu apar aceste discutii intre parintii copiilor ,care au un anumit potential, care si-ar dori sa fie lasati copii lor sa plece gratis de la club si interesul clubului care nu isi doreste sa il lase sa plece.

Iata ca si atunci cand parintele este in fotbal , aceste discutii apar si parintii "forteaza" totusi plecarea gratis a copilului lor .

Sentimental poate ii inteleg, insa din pdv al UTA-ei ma bucur ca nu am pierdut gratis un jucator de perspectiva

https://www.aradon.ro/ut-arad/povestea-p...a-1423861/

S-a făcut ceva vâlvă privind plecarea lui Norbert Nagy, de la UTA, la Venezia. Juniorul a fost îndrumat de părinți să nu mai rămână la UTA, nu mult lipsea să ajungă la LT Cermei. Asta, după ce i s-a oferit un contract, la fel ca și celorlați jucători de perspectivă ai UTA-ei. Dar părinții lui Norbert Nagy nu au fost de acord, așa că nu s-a semnat o nouă înțelegere cu jucătorul.

Mai departe, am luat legătura cu Cristian Păcurar, directorul Academiei UTA, pentru a ne spune, mai amănunțit, cum au stat lucrurile, cum a ajuns Norbert Nagy la Venezia.

Povestea plecării

Cristian Păcurar a spus că politica celor de la Academia UTA este de a crește fotbaliști, iar pentru club e bine financiar dacă Nagy va fi vândut, dar și pe plan sportiv, dacă nu face față și va reveni la Arad, unde Laszlo Balint ar urma să-l aducă la antrenamentele primei echipe.

„În primul rând trebuie să spunem că Norbert este un jucător de mare perspectivă, iar ce a arătat el până acum lasă deschisă calea unui viitor frumos. Noi, cei din conducerea Academiei, i-am făcut jucătorului o ofertă, la fel cum facem cu toți tinerii pe care îi considerăm de perspectivă. Contractul oferit e după toate regulamentele Federației Române de Fotbal. Dar jucătorul a refuzat contractul propus de UTA, însă el rămâne al clubului nostru. Motivele nu are rost să le dezbatem acum. A fost opțiunea lui, aceea de a nu semna cu UTA, dar noi am procedat regulamentar, pentru a nu pierde un jucător de perspectivă. Însă, la îndemnurile tatălui său, a considerat că trebuie să facă pasul mai sus. Noi nu ne împotrivim, mai ales dacă credem că e momentul să facă acest pas, așa că am fost de acord să plece. A mers la Venezia, a confirmat acolo și imediat am avut o solicitare de împrumut. UTA ține cont și de ce spune familia, dar noi suntem cei care analizăm situația, deoarece trebuie să fie bine – în primul rând – pentru UTA și apoi pentru jucător. Am fost de acord să-l împrumutăm un an, cu opțiune de cumpărare, dacă el confirmă în Italia. Noi am făcut dovada contractului propus, s-a luat cunoștință despre acest fapt, așa că lucrurile sunt clare. După un an, dacă Venezia e mulțumită, va veni cu o ofertă, iar dacă nu ne convine, jucătorul va mai putea pleca doar dacă se va plăti grila internațională de formare-promovare. Conceptul Academiei UTA este aceea de a forma jucători. E clar că o Academie din străinătate poate oferi mult mai mult unui junior român. Dar asta nu înseamnă că UTA nu oferă. Noi oferim, știm unde suntem, știm ce putem să facem, dar este o provocare pentru oricine. În cazul în care nu confirmă, Norbert Nagy revine la UTA, dacă el va confirma, iar noi cădem de acord cu Venezia, va pleca acolo. Vă mai spun că în cazul în care nu rămâne acolo, Laszlo Balint îl va lua la prima echipă și va fi o opțiune pentru un loc de junior. Așadar, indiferent de ce se întâmplă cu Norbert Nagy, pentru club e o variantă foarte bună: dacă rămâne acolo, vom lua bani, dacă nu, câștigăm pe plan sportiv, deoarece e un jucător foarte talentat” -ne-a declarat Cristian Păcurar Păcurar.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit - de Redpunk_one - 26-08-2021, 14:31

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)