Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
19-03-2015, 21:14,
#15
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Cel putin 3 aradeni joaca in nationala U17 (au mai fost testati in amicale inca 3 jucatori care insa nu au fost convocati pt turneul de elita din Anglia) : Adrian Petre, Ionut Tanase (UTA) si Razvan Oaida (Wolverhampton). Sambata incepe turneul de elita din Anglia unde Romania va juca contra Sloveniei, Norvegiei si Angliei. Hai baieti, Hai Romania!

http://vochin.gsp.ro/stiri/1796/cmon-romania.htm

Naționala U17 are nevoie de toată dragostea și tot suportul românilor din Marea Britanie pentru a se califica la Campionatul European

Dacă patriotismul înseamnă colecția pozelor jucătorilor din echipa națională, așa cum minunat definea Kusturica, atunci clasorul de lux pentru Euro 2020 începe să se contureze încă de la sfîrșitul acestei săptămîni. Sîmbătă, la Nuneton, o localitate de lîngă Birmingham, naționala de juniori U 17 începe urcușul Golgotei: turneu de elită la capătul căruia miza este calificarea la Campionatului European din Bulgaria.

România n-a fost o obișnuită a acestor baluri. Ba, din contră. În ultimii 10 ani, din 20 de încercări de accedere la Euro, atît pentru puștii de 17 ani, cît și pentru cei de 19, doar O SINGURĂ DATĂ, în 2011, am reușit calificarea. Trist, dar adevărat. Performerul s-a numit Adrian Văsîi, iar generația excepție de la regulă a fost cea în care evoluau Brănescu, Steliano Filip, Darius Buia sau Iulian Roșu.

Copiii care se află în fața acestui nou examen au fost mai norocoși decît toți cei dinainte. Mai întîi pentru că mulți dintre ei au fost crescuți într-o Academie serioasă, așa cum este cea a lui Gică Hagi de la Constanța, iar a doua pentru că au ajuns să concureze pentru România într-un moment în care selecția nu mai este alterată de nici un factor exterior, așa cum se întîmpla înainte. Scandalurile cu copiii de vameși, de măcelari sau pile de impresari îmbrăcați ilicit în tricoul echipelor naționale, obișnuite în toți acești ani de non-performanță, au dispărut, locul lor fiind luat de trialurile în care peste 200 de copii au fost văzuți, selectați și trimiși către marea performanță. Dacă au fost aleși bine o să vedem la capătul unei săptămîni grele în care Slovenia, Norvegia și Anglia ne vor fi adversari. Dar măcar de un lucru sîntem siguri: că înainte de orice competență profesională, toți cei care au lucrat la acest proiect de anvergură se pot privi în oglindă și pot spune că nu au călcat în picioare nici un suflet nevinovat. Că, și dacă au greșit în alegerile lor, nu au făcut-o mînați de interese meschine.

Tot procesul de selecție și pregătire a inclus patru stagii în străinătate și unul în țară, 12 meciuri amicale în 3 luni, astfel încît acești copii să beneficieze de toate condițiile pe care le merită o echipă națională. Am încercat să-i facem să se simtă la fel de importanți ca Marica și Raț, să vină la lot cu plăcere și cu convingerea că ei sînt cei mai buni din țară și pentru asta merită tot ce e mai bun. Mai mult, acum, în timpul liber din Olanda, i-am suit pe biciclete și i-am dus în vizită la muzeul clubului Heerenveen, acolo unde au văzut ce înseamnă să fii vedetă în adevăratul sens al cuvîntului. Precum Rodion Cămătaru, purtat pe brațe de coechipieri și public, după ultimul meci oficial jucat. Și a cărui poză stătea alături de cea a marelui Van Nistelroy.

Sîmbătă seara, contra Sloveniei, 11 românași vor începe prima operă fotbalistică importantă a carierei lor. Știu că vor avea emoții pentru că știu cît de mult le pasă. Dar mai știu și că în Marea Britanie avem peste o sută de mii de români harnici și buni, care simt și care înțeleg mai bine decît noi, cei rămași acasă, ce înseamnă acel fior dat de "Deșteaptă-te, române!". Haideți, fraților, la Nuneton, sîmbătă seară, să-l cîntăm împreună și să-i ajutăm pe copiii noștri să devină pozele din clasorul cu care ne vom lăuda în 2020!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit - de Redpunk_one - 19-03-2015, 21:14

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)