Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
05-01-2015, 16:13, (Ultima modificare: 05-01-2015, 16:29 de I 929.)
#43
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA – Poli, amicalul-vedetă al iernii pentru arădeni!


Utiștii au clarificat o bună parte din calendarul meciurilor amicale din perioada pregătirii de iarnă. Cap de afiș e un duel cu divizionara secundă Poli Timișoara, iar FC Bihor figurează și ea pe listă!
O primă mișcare e programată la trei zile după reunire, pe 17 ianuarie. Atunci, pe terenul Șega, Roli Nagy, Radu Anca și Sebastian Huțan vor fi față în față cu băieții de la echipa secundă, pe care o pregătesc Dan Stuparu, Cristi Păcurar și Francisc Tisza. Se joacă de la ora 11,00.
Cantonamentul de la Moneasa are ca sediu central hotelul ”Parc”, de unde se pleacă pe 24 ianuarie până în Ungaria, la Gyula. Acolo, de la ora 12,00 (ora României) e programat un meci cu Szeged.
UTA se întoarce acasă vineri, 30 ianuarie, altă zi de meci, în compania Ripensiei Timișoara. În funcție de vreme, pe Motorul sau pe Șega, de la ora 15,00.
Semicantonament cu meciuri tari
Weekendul e liber, apoi, din 2 februarie, Roli Nagy și stafful său au gândit un semicantonament pe plan local, cu câte două antrenamente pe zi.
Pe 4 februarie, trupa arădeană reia un duel pierdut, cu Poli Timișoara! E pentru prima dată când cele două echipe, în noile configurații, vor fi față în față,
Trei zile mai târziu e rândul unei alte întâlniri cu conotații vechi pentru Arad, FC Bihor – UTA, la Oradea. Bihorenii vin și ei la Arad, pe 14 februarie, de la ora 12,00, pe 18 februarie e a doua confruntare a iernii cu Ripensia, de această dată la Timișoara, oraș în care utiștii ajung și pe 28 februarie, pentru returul cu Poli!
Codru Grădinariu a dezvăluit că zilele de 11, 21 și 25 februarie sunt și ele dedicate meciurilor amicale, adversarii urmând să fie stabiliți în cel mai scurt timp.
Și pentru că UTA stă în prima etapă a returului, Botiș și colegii săi au un ultim test, în compania Progresului Pecica, pe 7 martie.
”Am stabilit meciuri și mai tari decât anul trecut, cred că e necesar și pentru băieți. Și pentră că tocmai am pășit în 2015, în numele conducerii, le transmit tuturor suporterilor, partenerilor, colaboratorilor și celor care sunt atenți la destinele UTA-ei să aibă parte de un an cât mai bun!”, a adăugat Grădinariu.

http://sportarad.ro/uta-poli-amicalul-ve...u-aradeni/

Sintagma "amical UTA cu Poli" e una ciudată din cel puțin două puncte de vedere: 1. orice meci UTA - Poli are și ar trebui să aibă o încărcătură deosebită, indiferent de miza jocului, 2. în timp ce UTA e UTA, Poli la care se face referire în articol nu e Poli, cel puțin din punctul meu de vedere. Ca suporteri ai UTA-ei ar trebui să acceptăm că Poli e acolo unde îi sunt suporterii. Deci aceste amicale vor fi UTA - ACS Poli, singurul element "violet" de acolo fiind Dan Alexa...

Pe de altă parte un amical între UTA și ASU Poli, deși interesant ca idee, ar fi o reeditare foarte tristă a duelurilor de acum doar câțiva ani.  Echipele au probleme de acceptare/identitate, niciunul din stadioanele tradiționale nu poate fi folosit și din nou, (eu cel puțin așa cred) mai repede ar trebui să arătăm solidaritate față de problemele lor (care seamănă în parte cu ale noastre) decât să ne "războim" cu gândul la vremurile trecute când aceste meciuri erau un adevărat eveniment social pentru vestul ţării. Sad

P.S. Mdeah, în timp ce meciul de la Arad va fi într-o miercuri, cel de la Timişoara va fi sâmbătă, pe 28 februarie, dată la care ar trebui să reînceapă Liga a II a, dar timişorenii stau în prima etapă. Deci ACS-ul va juca cu noi ultimul amical al pregătirii de iarnă, frumos, într-o zi de sâmbătă. După vreo trei luni de absenţă a unor meciuri cu miză mă gândesc că mai mulţi dintre noi vom ceda tentaţiei de a merge la meci, riscând să acredităm ideea unui surogat de Poli - UTA dacă nu ne facem cunoscut de dinainte punctul de vedere. Dpdv sportiv înţeleg că e ok să jucăm cu probabil cea mai bună echipă din vestul ţării, însă cred că ar trebui să vorbim puţin despre cum vom "aborda" meciurile astea.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015 - de I 929 - 05-01-2015, 16:13

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)