Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
14-09-2014, 14:31, (Ultima modificare: 14-09-2014, 15:27 de Kidu.)
#1
Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Iezuş-Maria că a început deja "războil psihologic". Rolleyes

Abrudean: „Un punct muncit cu cea mai bună echipă întâlnită până acum”


Sebișul s-a deplasat pe Dunăre cu speranța celui de-al treilea succes consecutiv în campionat. Planurile nu au ieșit întocmai și asta pentru că Minerul Mehedinți a dat o replică bună și și-a păstrat un punct.

Ocazii au fost de-o parte și de alta, însă rezultatul de egalitate a fost considerat just. „Am avut parte de o partidă extrem de dificilă, împotriva celei mai bune echipe întâlnite până acum și aici includ și meciul de Cupă, cu UTA. Chiar dacă atacul nu a funcționat așa cum ne-am propus, noi am avut ocaziile mai clare, prin Radu Ionuț și Bozian. Pe de altă parte, sunt mulțumit cum s-a descurcat defensiva și asta pentru că adversarii au avut puține faze de poartă. E important că nu am primit gol și am venit acasă cu un punct muncit, de pe terenul unei formații care va pune mari probleme. Chiar m-a surprins plăcut Mehedințiul, așa că rezultatul este pozitiv și, în același timp, just”, a explicat Adrian Abrudean.

Pe de altă parte, arbitrii au luat câteva decizii ce nu le-au picat tocmai bine sebișenilor. „Cartonașul roșu arătat lui Sulea, pentru un atac din lateral, mi se pare acordat foarte ușor. Cu câteva minute înainte, jucătorul nostru a primit o talpă în față și nu s-a luat nicio măsură disciplinară. În fine, în minutul 88, un jucător al gazdelor a atins mingea cu mâna în propriul careu la 2 metri în fața arbitrului și nu s-a acordat lovitură de la 11 metri, ci doar un cartonaș galben pentru Bier, care a protestat. Nu vreau să vorbesc despre viciere de rezultat, căci după aspectul jocului remiza e normală”, a adăugat tehnicianul „alb-albaștrilor”.

Pentru Sebiș urmează derby-ul cu UTA, iar „Știli” îi va recupera cu siguranță pe mijlocașii centrali Tothăzan și Balint. Mardare și Roman rămân incerți, iar Sulea va fi cu siguranță suspendat.

„Ştiam că ne aşteaptă un meci greu. Am întâlnit o echipă cu pretenţii, stabilă din punct de vedere financiar, care sezonul trecut s-a luptat la promovare. A fost un joc de uzură, la mijlocul terenului, pe care l-am dominat. Au fost puţine ocazii de ambele părţi, dar cu puţin noroc puteam să câştigăm. Sper să avem şi noi stabilitate din punct de vedere financiar. Deocamdată avem doar speranţe”, a declarat și antrenorul – jucător al Minerului, Cristian Boboescu.
Răspunde
16-09-2014, 12:27,
#2
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
După startul perfect de campionat, cu cele două victorii consecutive, urmează primul meci care se anunţă cu adevărat greu pentru echipa noastră. UTA joacă sâmbătă la Sebiş într-un derby valoric al seriei ce ne poate pune pe linia directă spre locul întâi. Prezenţa utiştilor la acest meci este foarte importantă şi îi chemăm în număr cât mai mare să fie alături de echipă în misiunea dificilă de a învinge un adversar cu orgoliul rănit după meciul din Cupa României pierdut în faţa UTA-ei.
Deplasarea suporterilor la Sebiş se va face cu autocarele, întâlnirea urmând a avea loc în faţa stadionului Francisc Neuman (UTA), sâmbătă, 20 septembrie, ora 13.45. Costul deplasării: 10 lei. Îi rugăm pe suporteri să se înscrie la numerele de telefon: 0751-100794 sau 0740-147291, pe pagina de facebook a Suporter Club UTA sau la adresa de mail: suporterclubuta@yahoo.com.
Răspunde
16-09-2014, 15:02,
#3
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Suspiciuni de “blat” la National Sebis – UTA BD

Scris de Simion Todoca - ARAD. Preşedintele PC Arad, Mircea Purcaru, susţine că a aflat, din mai multe surse, despre unele presiuni ale primarului Aradului, Gheorghe Falcă, asupra omologului său de la Sebiş, Gheorghe Feieş, căruia i-a cerut ca sâmbătă echipa de fotbal Naţional Sebiş să cedeze în faţa echipei UTA BD.

„Sursele susţin că Feieş ar fi refuzat să se supună ordinului pe linie de partid şi ar fi spus că dacă se mai fac presiuni asupra sa „Ordonanţa este în vigoare”(ordonanţa care permite primarilor să-şi schimbe culoarea politică-nn)”, spune Purcaru. Contactat telefonic, primarul Gheorghe Feieş a negat că s-ar fi făcut presiuni asupra sa. „Nu are nimeni curajul să-mi ceară mie să fac blat, ştiu toţi că nu are rost. Într-adevăr, am discutat, sâmbătă cu Falcă. M-a întrebat ce facem sâmbătă, la meci. I-am răspuns că jucăm fotbal şi vrem să batem UTA. Exact aşa şi este, vrem să-i batem”, a răspuns Feieş.

UPDATE. UTA nu se lasă călcată în picioare

Declarațiile lui Mircea Purcaru nu au rămas fără ecou nici în sânul clubului UTA, care a reacționat imediat, spunând că cel care a făcut o asemenea declarație dă dovadă de lipsă de respect.

„Aș vrea să înțeleagă toată lumea din spectrul social și politic din județul nostru faptul că UTA nu poate fi folosită pentru a se specula în presă. UTA este un brand al Aradului, astfel că cel care face acest lucru dă dovadă de lipsă de respect față de miile de suporteri din spatele acestui imens club. UTA nu a intra și nu va intra niciodată în astfel de combinați și refuză să intre în polemică, indiferent de subiect. Noi îi așteptăm pe toți suporterii la meci, unul normal, de campionat, în care se împart aceleași puncte, dar – e adevărat – va fi o încărcătură emoțională mai mare. Cel mai bun să câștige” – ne-a declarat Codruț Grădinariu (foto), team-managerul clubului UTA.

http://www.aradon.ro/suspiciuni-de-blat-...bd/1457437
A inceput circul...
Răspunde
16-09-2014, 15:10,
#4
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Mda, parcă şi văd comentariile "binevoitorilor": dacă batem e blat, dacă pierdem nu e blat şi se demonstrează că nu avem valoare, dacă e egal e tentativă de blat stricată de câţiva jucători de la Sebiş care nu au vrut să-şi păteze onoarea.
Răspunde
16-09-2014, 15:41,
#5
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Nu trebuie băgaţi in seama aceşti oameni ce abereaza!câştigăm sambata si pot sa rămână cu fanteziile lor de blat!
Răspunde
16-09-2014, 16:20,
#6
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Purcaru asta e un politician de doi bani care nu s-a remarcat in toata cariera lui politica cu nimic constructiv. Pe acelasi calapod este si Dorel Caprar, alt limitat in care urla frustrarea.
Răspunde
16-09-2014, 18:25, (Ultima modificare: 16-09-2014, 18:28 de alexutz924.)
#7
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Sebișul, pe baricade pentru vizita „alb-roșiilor”: „Respectăm UTA, dar vrem să câștigăm pentru onoare, orgoliu și proiectul nostru” :


La o primă vedere, Național Sebiș și UTA Arad sunt două dintre favoritele la promovarea din seria a 4-a a Ligii a III-a. Cele două formații se întâlnesc chiar sâmbătă pe malul Crișului Alb, miza fiind extrem de importantă. Teoretic, „alb-albaștrii” intenționează să răzbune și eliminarea din Cupa României de la finalul lunii iulie și par că au toate armele să o facă.

Poate cel mai îndreptățit să traseze coordonatele pe care se va desfășura derby-ul de sâmbătă este Gheorghe Feieș, cel care an de an identifică resursele necesare pentru fotbal și sport, în general. „Primim vizita unei echipe prietene, o soră din județul Arad, care – însă – ca și noi are un proiect. Se pare că de această dată se aseamănă cu al nostru, cu finalitate promovarea în Liga a II-a. Clubul din Sebiș și sebișenii, în general, respectă UTA indiferent de forma sa juridică, dar asta nu înseamnă că nu vom da și ultima picătură de sudoare pentru a o bate sâmbătă. Vrem să câștigăm pentru onoare, orgoliu și proiectul nostru. Însă, doar în limita fair-playului. Sperăm ca și UTA să fie corectă, căci – din câte am înțeles – arbitrii ne-au dezavantajat puțin în meciul de Cupă. Oricum, Sebișul e favorită sâmbătă fiindcă joacă acasă”, spune primarul Sebișului.

Continuând să discute despre brandul UTA și valorile sale, Feieș a adăugat:

„Îmi pare rău de UTA, ea merita să fie și astăzi în Liga I dacă conducerea municipiului și județului se mobiliza ca lumea. Și mă refer la ultimii 10-15 ani. Din păcate, clubul a ajuns pe mâna unor privați care numai rău au făcut, terfelindu-i numele. Nu poți tu, oraș și județ cu pretenții, să-ți înstrăinezi brandul numărul unu la nivel de sport. Mai repede sau mai târziu, sper ca UTA să ajungă acolo unde își dorește și merită să fie”.


Feieș nu a uitat nici de legăturile pe care utiștii le-au avut cu Sebișul. „Nu demult, Roland Nagy era antrenorul nostru. L-am ales fiindcă a făcut multe pentru fotbalul arădean ca și jucător, ne-a reprezentat județul cu cinste la Steaua și celelalte echipe la care a mai evoluat și pentru că este un om serios și de caracter. Vreau să cred că am rămas în relații bune. Apoi, tatăl lui Codruț Grădinaru a jucat la Crișana Sebiș acum aproape 40 de ani, e și menționat în cartea scrisă de colonelul Halja. În fine, nu trebuie uitat că George Țucudean e președinte de onoare la Național Sebiș. Acum nu știu dacă familia sa mai este sau nu implicată la UTA, dar aș fi și eu curios să aflu cu cine ține sâmbătă…”, a adăugat primul edil.

În fine, Gheorghe Feieș a aflat și el despre declarațiile nefondate ale lui Mircea Purcaru, conform cărora celor de la Sebiș li s-ar fi cerut toate punctele pe linie politică. „Sunt simple prostii. Nimeni nu m-a contactat în acest sens, fiindcă ar fi știut că primesc din start un refuz. Dorim să câștigăm pe teren fără nicio reținere”, a încheiat primarul Sebișului.

http://sportarad.ro/sebisul-pe-baricade-...ul-nostru/


Feieș foarte fair play si cu capul pe umeri parerea mea a dat dovada ca una peste alta este aradean pana la urma.
Răspunde
16-09-2014, 19:35,
#8
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Foarte frumos a vorbit d-L Feies... pana una alta sper sa castigam... Bine ca s-au pus meciurile Sambata asa ajung si eu. Hai Uta!!!
Răspunde
16-09-2014, 19:51, (Ultima modificare: 18-09-2014, 12:40 de Kidu.)
#9
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Nu fiti naivi, Feies e cu doua fete: pe deoparte vorbeste frumos de UTA (chipurile da bine) si pe cealalta pune infrangerea din cupa pe seama arbitrajului insa el nici n-a fost la meci.
Nu pun eu botul la vorbe din astea mieroase rostite de oameni cu doua fete.

Anul trecut in C au cumparat peste tot insa se pare ca Piros l-a facut pe ultima suta de metri si gata s-a dus "prietenia" lor. Asa e si cu respectul lui fata de UTA. Sa ne mai scuteasca...

Later edit: m-am inselat eu, a fost la meci insa asta tot nu-i scuza declaratiile.
Răspunde
19-09-2014, 15:08,
#10
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
In sfarsit am scapat de arbitrii timisoreni sa speram ca o sa fie un arbitraj bun care sa lase echipele sa isi faca jocul.


A: Şuta Adrian (Baia Mare - Maramureş)
A1: Sava Ionuţ (Baia Mare - Maramureş)
A2: Lar Stefan Daniel (Baia Mare - Maramureş)


Obs: Muresan Ion (Timişoara - Timiş)
Obs: Stoicovici Gabriel (Timişoara - Timiş)
Răspunde
20-09-2014, 17:20,
#11
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
se pare ca am inceput destul de greoi meciul ,sebisul avand si cateva ocazii clare de gol.sa speram ca vom intra si noi in meci
Răspunde
20-09-2014, 17:22,
#12
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
am intrat in meci : Min. 17, GOOOL UTA: Suslak execută pe 6 metri o lovitură de colț, iar Ousmane Gueye îl execută pe Miron cu o lovitură precisă de cap! Hai UTA!
Răspunde
20-09-2014, 17:25, (Ultima modificare: 20-09-2014, 17:27 de Kidu.)
#13
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Batem, fiti fara grija.

Urasc sa urmaresc meciurile livetext si sa nu fiu la fata locului. Sad

P.S. Cine vrea sa stie ce se intampla la Hunedoara cu Bechicherecu Mic, poate urmari un livetext pe www.corvinul1921.ro
Deocamdata e 0-0.
Răspunde
20-09-2014, 17:26,
#14
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
E bine până acum, păcat de galbenul lui Chindriş.
Răspunde
20-09-2014, 17:38,
#15
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Problema e ca din ce vad in livetext: inca o data se dovedeste ca avem sincope in aparare si Bodea e din nou ezitant. Sper sa nu luam gol si sa nu ii lasam sa aiba initiativa.
Răspunde
20-09-2014, 17:42,
#16
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
(20-09-2014, 17:25)Kidu a scris: Batem, fiti fara grija.
Urasc sa urmaresc meciurile livetext si sa nu fiu la fata locului. Sad

Te inteleg perfect, din pacate, asa le urmaresc si eu cand am timp. Abia astept sa ajung la un meci, cel putin, anul asta. Trebuie sa batem, suntem peste ei la toate capitolele! Doar UTA conteaza!
Răspunde
20-09-2014, 17:45, (Ultima modificare: 20-09-2014, 17:54 de psv.)
#17
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
sincer nu inteleg de ce nu se mizeaza pe mitrea,baiatul a aparat impecabil in returul sezonului trecut(bodea e si el un baiat talentat dar am impresia ca nu reuseste sa faca fata presiuni iar din dorinta de a nu gresi ,apar momente in care are anumite ezitari).deasemenea nefolosirea lui voicu din primul minut e putin ciudata,in ambele meciuri in care a intrat pe final a adus un plus de siguranta pe banda dreapta si consistenta pe faza ofensiva
Răspunde
20-09-2014, 17:48,
#18
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Corect psv! Si eu zic ca lui Mitrea&Voicu, li s-ar putea da mai multe sanse. Cel putin pe Mitrea mi l-as dori titular in urmatoarele meciuri.

N-as vrea s-o dau in diverse, n-am nimic cu Seba Hutan dar sa fiu in locul conducerii, as face orice sa il aduc antrenor cu portarii pe Dan Tapos. Sa ai un astfel de meserias la tine acasa si sa nu profiti, e pacat.
Răspunde
20-09-2014, 17:53, (Ultima modificare: 20-09-2014, 18:17 de robert.)
#19
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Si mie imi este foarte "drag" de el, intotdeuna a scos maxim din portarii ce i-am avut.

Sper sa nu cadem in repriza a 2-a cum am facut-o in anumite meciuri...mai trebuie un gol, ca sa stam linistiti! Smile

LE: Min. 56 Călin agață o minge undeva la 35 de metri, îl depășește pe Filaret, ajunge în suprafața de pedeapsă singur cu Bodea, care reușește o intervenție de senzație și respinge cu piciorul!

LE2: Min. 59 Hlistei primește al doilea galben după ce l-a faultat dur pe Tătar în zona centrului terenului! UTA rămâne în zece.

mda.
Răspunde
20-09-2014, 18:17, (Ultima modificare: 20-09-2014, 18:20 de Kidu.)
#20
RE: Etapa nr. 4: National Sebis - UTA (20.09.2014, ora 17:00)
Citat:Min. 59 Hlistei primește al doilea galben după ce l-a faultat dur pe Tătar în zona centrului terenului! UTA rămâne în zece.

Fuck! N-as vrea s-o dau in paranoia dar exact de asta imi era teama cand am vazut ca incepe sa ne ingalbeneasca arbitrul. In fine, sa-i dam credit pana la final desi astea sunt faze tipice "a la Feies". Sper sa ma insel.

Citat:LE: Min. 60 Schimbare la UTA,iese Varga, intră Ad. Voicu

In sfarsit! Trebuia sa incepem cu Voicu titular. Varga nu mai face fata in liga a III-a si asta s-a vazut inca din campionatul trecut.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)