Ousmane Gueye
17-09-2014, 15:20,
#1
Ousmane Gueye
Ousmane Gueye, gura de tun a Bătrânei Doamne! Senegalezul a vorbit cu Special Arad despre viața sa :

Africanul din curtea Bătrânei Doamne, Ousmane Gueye, este lovitura verii pentru gruparea arădeană. A impresionat atât în meciurile de cupă, cât și în campionat sau jocurile amicale, după două etape fiind văzut ca principala gură de tun a formației UTA.

A marcat două goluri cu Pandurii II, reușite care au dus trei puncte în contul formației arădene. Nu este la prima astfel de reușită, Ousmane marcând de două ori și în Cupa României, cu Becicherecul Mic, dar și în amicalul cu Giarmata. „Rolul meu este să marchez și sunt fericit când o fac, dar cel mai important este ca echipa să câștige”, spune senegalezul.

Deși se află de doar două luni la Arad, Ousmane este deja o țintă pentru mai multe cluburi atât din țară cât și de afară. „Știu că mă vor cei de la Pandurii, dar la cât am suferit la Galați și Craiova nu mai vreau o altă experiență. Mă simt foarte bine la Arad”, spune el. Jucătorul originar din Senegal a fost dorit în această vară și de trei echipe din liga a treia din Franța, dar la sfatul fratelui său Mansour a rămas să joace în România, la Arad.

Cine este Ousmane Gueye?

S-a născut la data de 29 decembrie 1994 la Dakar, în Senegal. Apoi, de mic, a emigrat împreună cu familia în Franța, trăind la Marseille și pentru o scurtă perioadă la Paris. „Mergeam destul de des și în Senegal pentru că tatăl meu mi-a spus că e bine să cunosc și cultura de acolo”, a continuat el. La Marseille a cunoscut-o, de mic, și pe Mounass Beguerisse, cea care i-a devenit iubită și cu care intenționează să se căsătorească anul viitor. „Vom merge la Moschee la București și ne vom căsători acolo. Suntem de mici împreună, de când ne-am cunoscut la Marseille. Și ea e din Senegal.”

În 2010, Ousmane a venit în România. Aici a terminat și clasa a zecea la Liceul Jean Luis Calderon din Timișoara, după care a întrerupt școala. „Mi-a spus tatăl meu că e mai bine să continui școala când mă voi întoarce în Franța. Până atunci să îmi văd de fotbal”.

Are șapte frați

Ousmane mai are șapte frați, încă trei băieți și patru fete. Băieții sunt fotbaliști, trei dintre ei, iar unul este impresar. „Eu sunt cel mai mic”, spune vârful echipei UTA. Deși în presă a apărut eronat că tatăl său are cinci neveste cu care are 28 de copii, Ousmane spune că sunt aberații. „Suntem opt frați. Tatăl meu repară ceasuri la Marseille și are 74 de ani, iar mama mea este chirug, tot în Franța și are 65 de ani. Cine a scris că suntem 28 s-a certat cu Mansour”, spune el.

Mounass vine la Arad în noiembrie

Mounass, cea care îi va deveni soție lui Ousmane, va veni la Arad în 9 noiembrie. „Vom locui împreună, în Centru, aici unde locuiesc cu Dragoș Petrică și cu soția lui. Ne înțelegem foarte bine cu toții și Mounass v-a sta cu noi”, spune Ousmane.

„Am primit propuneri nebune de la alte fete”

Ousmane o iubește foarte mult pe Mounass, iar acest lucru relevă din vorbele sale. „Noi suntem musulmani, iar la noi nu avem voie să trăim cu alte femei decât cu soția. De aceea ne și căsătorim repede. Eu voi fi toată viața cu Mounass, la noi nu e voie să îți înșeli soția. O iei pe viață. Am primit propuneri nebune și de la alte femei, mai ales aici în România, dar pe mine nu m-au interesat”, spune el.

A venit în România la 15 ani

În Franța a jucat la un club mic, de cartier, „dar nu era serios”, spune el. Fotbalul adevărat l-a cunoscut în România. A venit aici la 15 ani, la fratele lui Mansour. a jucat doi ani la juniorii lui Poli după care a plecat la Farul Constanța. A jucat două luni pe Litoral, timp în care l-au văzut cei de la Oțelul și l-au cumpărat. „La Oțelul am jucat la echipa a doua și puteam debuta la Liga 1 dar când să intru a luat cartonaș roșu unul dintre jucătorii de la Oțelul și nu m-a mai băgat. Acolo am simțit invidia colegilor, pentru că aveam salariu mai mare decât ei. Plângeam zi de zi…”, continuă senegalezul. De la Oțelul a plecat la Craiova.

„Ovidiu Stângă este cel mai slab antrenor din viața mea”

Nici la Craiova nu s-a simțit bine. Deși a fost golgeter la echipa a doua, Ousmane nu a prins niciodată lotul pentru meciurile din liga secundă a celor de la CS Universitatea Craiova. „A fost greu. Am suferit mult. Ovidiu Stângă, nu știu dacă îl știți, a fost cel mai slab antrenor din viața mea. O spune și Curelea și Ferfelea și Izvoranu, și alții. Mi-a tot spus că dacă dau două goluri mă duce la echipa mare. Am dat nu două ci șase într-un meci la echipa a doua și tot nu m-a băgat în lotul mare”, spune Ousmane Gueye.



La Arad se simte cel mai bine

Ousmane nu ascunde faptul că la Arad se simte cel mai bine. „Aici toți colegii îmi sunt prieteni. Cei din staff-ul tehnic sunt profesioniști și vorbesc toți cu mine, și Roli, și Radu și Seba. Gradinariu este bun pentru psihic. Ne încurajează tot timpul. Îmi place că aici ce ți se promite ți se și dă. De aceea pot spune că nu există echipă în Liga a 3-a mai bună decât noi. Suntem foarte bine pregătiți, ați văzut și voi cum toți dau totul și la antrenamente”, spune africanul.

„În competiția cu oamenii albi trebuie să dăm totul”

Ousmane Gueye spune că are doi idoli în lumea fotbalului. „Îmi plac foarte mult Samuel Eto’o și Didier Drogba. I-am studiat mult, dar vorba tatălui meu: în competiția cu oamenii albi, noi, negrii, trebui să dăm totul ca să învingem”, spune el.

http://specialarad.ro/ousmane-gueye-gura...-viata-sa/
Răspunde
17-09-2014, 15:42,
#2
RE: Ousmane Gueye
Păcat de mentalitatea relevată de ultimul răspuns pentru că altfel, se trage din nişte părinţi cu slujbe cât se poate de respectatibile: ceasornicar şi medic. Spun păcat nu ca reproş, ci pentru că îl cred - probabil că familia sa se confruntă cu unele atitudini ce ne sunt cunoscute şi nouă, românilor. Mult succes şi dacă până la 22 de ani nu răzbate în fotbal la un nivel mai mare, să se reapuce de învăţat. Smile
Răspunde
17-09-2014, 16:07,
#3
RE: Ousmane Gueye
Mie imi pare un baiat simtit. Ultima afirmatie i-o inteleg si cred ca nu i-a fost usor pe unde a fost.
Răspunde
17-09-2014, 21:40, (Ultima modificare: 17-09-2014, 21:41 de adymax.)
#4
RE: Ousmane Gueye
Am trait sa o vad si pe asta. Un jucator de la UTA sa declare ca-i place ca ce li se promite la club si primesc. Oare chiar asa a declarat sau s-a pierdut contextul in traducere?

Cu privire la ultima declaratie de undeva o inteleg dar vorba lui I929 tinand cont ca are parinti cu studii mi se pare putin deplasata. Dar nu stim cat au suferit sau ce experiante au.
Răspunde
17-09-2014, 21:49,
#5
RE: Ousmane Gueye
Pai nui vb de nici o traducere pentru ca Ousmane vorbeste si scrie foarte bn romaneste !!!! Este un baiat foarte de treaba daca stai de vorba cu el si probabil spune exact ce simte are contract cu UTA pe 3 ani si daca joaca cu aceasi ambitie si determinare o sa ne ajute foarte mult are o pofta de gol fantastica l-am vazut la antrenamet si era foarte suparat ca nu reusea sa marcheze dar s-a revansat in meciul cu pandurii si a fost foarte fericit.
Răspunde
29-09-2014, 20:49,
#6
RE: Ousmane Gueye
Tocmai am vorbit cu Ousmane si spunea ca suporterii il fac sa planga pentru ca a vazut cat de mult il apreciaza si ca si-au dat seama atat de repede ca el este un om sufletist, a spus ca i s-a ridicat parul pe maini si isi doreste enorm de mult sa castigam la giarmata si ca de maine incolo se pregateste si mai mult sa dea 150 %.
Răspunde
29-09-2014, 21:24,
#7
RE: Ousmane Gueye
Nu ai cum sa nu il apreciezi si sa nu ul stimezi. Are toate sansele sa ajunga un fotbalist mai bun decat fratele sau Mansour.
Răspunde
12-10-2014, 13:28,
#8
RE: Ousmane Gueye
Am vorbit cu Ousmane si ma roaga sa va transmit ca isi cere scuze ca nu a venit sa salute galeria si va roaga sa il intelegeti ca are si el momente nasoale dar promite ca isi revine si o sa joace mult mai bine.
Răspunde
12-10-2014, 13:40,
#9
RE: Ousmane Gueye
Daca e o scapare , nu e o problema insa sa nu se mai repete. Daca insa a facut-o intentionat , chipurile a fost suparat (pe noi sau cum ?) sa vina personal la urmatorul meci sa isi ceara scuze. Sa ii transmiti asta alex ca vad ca tu vorbesti cu el.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-10-2014, 13:57,
#10
RE: Ousmane Gueye
A spus ca nu este suparat pe noi pentru ca nu are de ce sa fie a fost suparat ca nu a marcat in ultimele meciuri si spera sa dea gol etapa viitoare sa il dedice galeriei.
Răspunde
12-10-2014, 14:05,
#11
RE: Ousmane Gueye
Nu vad ce ar fi de inteles, nu vad de ce ar trebui sa fie suparat? Il respectam si il apreciem insa asemeni unui parinte care isi dojeneste copilul atunci cand nu are rezultate la invatatura asa si noi la randul nostru ne simtim datori sa le reprosam unele lucruri atunci cand echipa nu mai castiga de trei meciuri, ba mai mult de atat luam bataie de la descultii aia de la Giarmata.
Suntem suporteri nu lautari. Nu cred ca am gresit cu nimic fata de ei insa ei la randul lor trebuie sa intelega ca pentru noi UTA este pe primul loc nu ei luati individual.
Daca vor sa fim prieteni si sa avem o relatie normala, e ok si un lucru dorit de noi. Daca ei in schimb fac pe mimozele si se oftica cand sunt certati, treaba lor. Cum spuneam, pentru noi doar UTA conteaza.
Răspunde
12-10-2014, 18:30,
#12
RE: Ousmane Gueye
La schibarea lui, Codrut i-a atras atentia ca trebuie sa dea mina cu colegul care i-a luat locul la care Ousmane a replicat pe un ton revoltat "Ce p*** vrei, nu l-am vazut, dau, dau ". Faza asta a fost auzita de toata lumea de la tribuna din zona bancilor de rezerva si un spectator de la tribuna i-a strigata " Ma p***, vezi ca joci la UTA, nu mai comenta !" la care Ousmane " Ce ma p***?" si a dat sa vina in tribuna dar a fost tinut de Codrut. Asa ca p*** asta are aere de vedeta deja.
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
12-10-2014, 20:56,
#13
RE: Ousmane Gueye
(12-10-2014, 18:30)Old UlTrA a scris: La schibarea lui, Codrut i-a atras atentia ca trebuie sa dea mina cu colegul care i-a luat locul la care Ousmane a replicat pe un ton revoltat "Ce p*** vrei, nu l-am vazut, dau, dau ". Faza asta a fost auzita de toata lumea de la tribuna din zona bancilor de rezerva si un spectator de la tribuna i-a strigata " Ma p***, vezi ca joci la UTA, nu mai comenta !" la care Ousmane " Ce ma p***?" si a dat sa vina in tribuna dar a fost tinut de Codrut. Asa ca p*** asta are aere de vedeta deja.

corect, asa a fost, cam prea repede i-au intrat aerele de vedeta in cap, sa-si ignore colegii la schimbare , sa injure si sa dea sa sara la bataie in tribuna la suporteri.
Răspunde
13-10-2014, 22:44,
#14
RE: Ousmane Gueye
Am vorbit cu Ousmane, lucrurile sunt putin mai diferite. A recunoscut ca a avut o iesire mai nervoasa insa are si el unele probleme personale despre care nu a vrut sa imi dea prea multe detalii si nu am insistat nici eu.
Era putin frustrat si suparat pe el insusi ca nu a reusit sa marcheze, ca in foarte multe meciuri adversarii il ataca si il lovesc miseleste doar pentru ca e negru si in plus banuiesc eu, probabil ca i-au fost aruncate si alte vorbe din tribuna legate de culoarea pielii lui. Nu ma refer la situatia descrisa mai sus.
Ne-a spus ca face tot posibilul sa dea gol sambata pentru a putea veni sa ne ceara scuze personal. Mie mi s-a parut la fel de simtit si sufletist si faptul ca a gresit sambata pe fondul unor presiuni nu cred ca trebuie sa il blamam acum. I-am explicat ca noi il apreciem si ca la Arad nu ne injuram jucatorii, nu ne legam de culoarea pielii sale sau de religia sa.
Răspunde
19-10-2014, 12:48,
#15
RE: Ousmane Gueye
Ceea ce a promis s-a si intamplat:

Citat:Ousmane zâmbește iar: „Batem tot, cu oricine jucăm!”


Atacantul de abanos al UTA-ei e din alt film. Dintr-un film vechi și fermecător, pe care mulți și-l amintesc, și-n care eroul principal avea acea dăruire capabilă să magnetizeze. Timp de trei meciuri, Ousmane Gueye n-a înscris. Și s-a văzut pe chipul lui amărăciunea greu de deslușit pe fețele celor pentru care fotbalul se încheie în minutul 90. Senegalezul a suferit enorm la sfârșitul meciurilor cu Filiași, Giarmata și Mehedinți, dar azi a zâmbit din nou. A deschis drumul UTA-ei spre victorie, apoi i-a oferit lui Strătilă un assist magic, care a adus detașarea alb-roșie.
„Am marcat și mă bucur că am marcat. Și i-am dat prietenului meu Strătilă pasă de gol. Am fost supărat că am stat trei meciuri fără gol, serios am fost necăjit, dar ăsta e fotbalul. Am zis acum că trebuie să uit ce a fost și să dau gol. Știam că dacă marcăm în prima repriză ne va fi mai ușor. Cum am crezut, așa a fost, mă bucur pentru colegii mei, pentru antrenori și pentru suporteri”, a exultat atacantul utist.

„Tot batem!”, a întrerupt Ousmane întrebarea referitoare la meciul cu Minerul Motru. „Batem, nu mă interesează cu cine jucăm, să fie oricine!”, a decretat golgeterul arădenilor, ajuns la cota 4 după meciul cu Lugoj.

SURSA: SportArad
Răspunde
07-08-2015, 23:47, (Ultima modificare: 07-08-2015, 23:47 de Kidu.)
#16
RE: Ousmane Gueye
Citat:Ousmane a semnat cu Șoimii Pâncota!

Unul dintre cei mai simpatizați jucători ai echipei UTA din sezonul trecut a semnat în această seară cu Șoimii Pâncota. Ousmane Gueye, senegalezul care a marcat de 7 ori pentru Bătrâna Doamnă în Liga a 3-a, a fost pus pe linie moartă de gruparea arădeană.

Trimis la echipa a doua, unde s-a antrenat sub comanda lui Stupar și Feri Tisza, Ousmane va rămâne totuși în liga secundă. Acesta a fost cedat cu titlu de împrumut până la data de 30 iunie 2016 la Șomii Pâncota. El a bătutu palma în această seară cu președintele grupării din Podgorie, Pavel Piroș. Este un transfer special pentru jucătorul african, acesta urmând să joace alături de bunul său prieten Issa.
Ousmane, fratele mai celebrului Mansour Gueye, a mai evoluat în cariera sa la echipe ca Oțelul Galați, CSU Craiova și CS Mioveni. El a semnat în vara trecută un contract pe durata de trei ani cu UTA, echipă alături de care a promovat în liga secundă.
Senegalezul va debuta sâmbătă dimineață la Șoimii, într-un meci amical pe care formația pregătită de Ionuț Popa îl va susține în județul Bihor cu gruparea din Liga a 4-a, Sânandrei.

SURSA: Lucian Danila, Special Arad

Bine ca si-a gasit echipa. Multumim pentru golurile din liga a III-a si mult succes la Pancota!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)