Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
05-11-2014, 1:18, (Ultima modificare: 05-11-2014, 1:43 de Xtreme.)
#8
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(05-11-2014, 0:30)I 929 a scris:
Citat:asa este, dar totusi nu inteleg de ce unii se multumesc cu putinul, adica traiul de azi pe maine, cand pot realiza mult mai mult daca nu s-ar vinde pe un kil de faina si un litru de ulei. Iohannis a demonstrat in Sibiu ce poate sa faca. Problema e ca orice ai zice sau ai demonstra tot nu vor vota Iohannis, pentru ca e neamt, nu e ortodox etc. etc. Ii inteleg, nu ii condamn, asta este, poate peste 10-20 de ani. Eu cred ca inca nu suntem pregatiti pentru un Obama Smile sper sa ma insel

A te mulţumi cu puţinul e propoziţia care demonstrează că cei care gândesc aşa nu-şi pot imagina condiţia unui om mai sărac decât clişeistic: needucat, casă în paragină, delăsător, beţiv şi aşa mai departe. Ori realitatea este departe de aceste clişee. În primul rând uitaţi-vă la sondajul ăla de opinie ce a măsurat votul pe categorii de studii.

În al doilea rând să ştiţi că astfel de fraze au darul de a jigni mulţi oameni. Nu toţi oamenii sunt născuţi să fie lideri, să intre pe acel şablon de supermani proslăviţi în cărţile de formare profesională. Natura nu ne dă tuturor caracteristici fizice sau cognitive de top, societatea nu le dă tuturor aceleaşi şanse. Într-adevăr există cazuri care prezintă "simptomele" blamate de mulţi în zilele astea, însă cred că acei oameni sunt mai degrabă la marginea extremă a societăţii, un fel de cvasiboschetari (ciobani, lucrători cu ziua, etc). Cei mai mulţi se luptă zi de zi pentru un trai decent, printre ei fiind foarte mulţi cu studii superioare, cum ar fi profesorii de exemplu. Nu cei care au reuşit să ajungă la şcoli bune şi care se scot din meditaţii, ci cei care au avut "ghinion". Wink
nu imi place cum rastalmacesti vorbele, da ai dreptate, se poate interpreta si in acest fel. Problema nu este ca asemenea persoane exista ci ca sunt multi si ponderea creste. Problema este ca se duce o lupta apriga de indobitocire a societatii. Si aceasta indobitocire trebuie stopata.

O posibila solutie este educarea si culturalizarea acestor paturi sociale. O problema fundamentala este atitudinea: de ciobanas mioritic, sau de lasa ca merge si asa. Ce nu inteleg este faptul ca nu se vrea! Adica multi nu vor nu ca nu ar putea...
Si tin sa te contrazic, eu am multi prieteni romani care au plecat de la zero, parinti fara bani si s-au ajuns prin sarguinta si munca cinstita. Totusi imi poti explica discrepanta dintre est si vest, dintre votul celor din diaspora si celor din Romania, sau se rezuma doar la cei multi care nu pot prin forte proprii si vor fi sustinuti de guvernul social din banii celorlalti "fraieri cinstiti"?


Mesaje în acest subiect
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II - de Xtreme - 05-11-2014, 1:18

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 7 Musafir(i)