Stadionul "Francisc Neumann"
08-03-2014, 0:04,
#21
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Raptor, Robert:
Ideea pe care SCU insista in ultimii ani e sa creeze un nucleu cat mai mare de suporteri fideli, care sa vina la meciuri constant, indiferent de adversar, sa se implice in viata clubului. De aceea SCU insista pe inscrieri in Suporter Club UTA. Daca ati observat, sant o multime de "gica contra" pe sportarad, dar culmea, la intalnirile SCU, cand se decide soarta UTA-ei nu vin. Cite cluburi din Romania au sansa asta, ca suporterii sa aiba un cuvant de spus in viitorul clubului ? Noi o avem.
Si fiindca am divagat un pic de la subiect, sa ne intoarcem la topicul nostru, stadionul. Uita-te un pic la postarea lui ROBI de la "fotbalul german" sa vezi ca majoritatea suporterilor de la echipele alea sant abonati. Asta-i idea si la noi. Eu spuneam de o medie de vreo 5000 pe meci. E clar ca la unele meciuri vom avea 10000 iar la altele 2000. Raman la parerea ca un stadion (de calitate) de 12.900 e suficient - dar sa-i vad ca incep odata constructia !
Răspunde
08-03-2014, 1:39,
#22
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
De cand cu National Arena, rar va mai juca nationala in alta parte.

Un stadion mai mare decat actualul dupa modernizare vom avea numai daca UTA s-ar mentine cativa ani in topul ligii I si constant ar veni la meci minim 8 mii de oameni. Vise...
Răspunde
12-03-2014, 12:42,
#23
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Un stadion de 15.000 de locuri (maxim) este arhisuficient pentru Arad la momentul actual. Cei care au peste 30 de ani pot sa-si aduca aminte ca ultimul meci la care ai avut peste 15.000 de oameni pe stadion a fost la cel cu Steaua din 1993. Erau alte vremuri. Nu aveai net, cluburi, shaorme, ... , lautari s.a.m.d.
In vremea respectiva a merge pe stadion era ceva la ordinea zilei. In ziua de azi cu prezenta in liga I, rezultate, performanta, daca aduci 8-10 mii de oameni. Si asta mai ales si din cauza media, orice meci important se televizeaza, plus ca nici populatia judetului (sa nu mai zic a orasului) Arad e cu mult mai mica decat atunci.
Poate gresesc in unele aprecieri (evaluari) dar cred ca in esenta am dreptate.

Si ca sa raman consecvent : nu cred ca vor demara lucrarile decat dupa prezidentiale sau chiar deloc. Pana malca e primar nu o sa avem stadion.

DA, DOAMNE, SA GRESESC !!!
Răspunde
12-03-2014, 16:24,
#24
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Nu vreau s-o dam in politica insa daca cu Falca n-om face stadion cu siguranta nu vom face nici cu cei ce vor veni dupa el cand vor veni.
Cand ma uit in jur la ce contracandidati are nu vad pe unul care sa fie catusi de putin interesat de un nou stadion.
Toti isi aduc aminte de UTA doar cand e rost de profit electoral sau politic.
Răspunde
12-03-2014, 21:21,
#25
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Nu zic ca poate se face cu un altul (primar) dar asta de acum ma abureste de vreo 3 mandate si nu vad vreun motiv sa-l cred.
Repet : sa fiu eu ala care greseste si sa se faca stadion si nu ma supar daca ma trage lumea de urechi ca am fost carcotas. Dar ...
Răspunde
12-03-2014, 21:42,
#26
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
... dar probabil stii tu ceva ce nu stim noi. Smile
Răspunde
13-03-2014, 11:50, (Ultima modificare: 13-03-2014, 11:52 de micutu.)
#27
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Mai sti? Wink
Poate va dau eu vestea cea buna ca se face stadionul. Si asa imi mai spal din pacate.
Răspunde
20-03-2014, 15:42,
#28
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Tehnodomus începe organizarea șantierului pentru renovarea stadionului, cele două UTA vor încheia sezonul în Calea Aurel Vlaicu

Chiar înainte de Crăciun, autoritățile locale și firma Tehnodomus băteau palma pentru reconstrucția stadionului „Francisc Neuman”. Licitația publică a fost câștigată cu o ofertă în valoare de 32 733 275, 15 lei (TVA inclus), iar lucrările ar urma să dureze 36 de luni. După finalizarea lor, noua arenă ultramodernă va avea 12584 de locuri, un mini-hotel, o parcare de 300 de locuri autoturisme și 20 pentru autocare, dar și alte anexe.

Odată cu timpul frumos, constructorul a decis să înceapă efectiv lucrările, „oficialii” FC UTA SA și cei ai Asociației Județene de Fotbal fiind rugați deja să elibereze clădirea de birouri din fața stadionului. „Chiar săptămâna trecută am fost cu domnul primar, Gheorghe Falcă, la fața locului și am făcut planuri pentru începerea lucrărilor. Am discutat cu președintele UTA-ei, Giovanni Catanzariti, dar și cu cei de la AJF, pentru ne a crea condiții de muncă. Nu i-am presat, însă sper să înțeleagă că ne vom desfășura mai bine dacă acea clădire va fi eliberată. De luni începem organizarea șantierului, cu platformele de acces, cu racordul la utilități și celelalte, după care vom trece la partea de demolări. Tot ce vă putem promite este că activitatea propriu-zisă a echipelor de fotbal care-și desfășoară activitatea acolo nu va fi afectată cel puțin până la vară”, ne-a declarat Gheorghe Maxinan, administratorul firmei Tehnodomus.

Practic, FC UTA SA și UTA Arad pot încheia sezonul în Calea Aurel Vlaicu, dar asta numai dacă Primăria nu va fi transigentă cu încasarea chiriei, capitol la care gruparea de Liga a 2-a este restantă cu o sumă destul de mare pentru posibilitățile lui Adrian Marțian.

(www.sportarad.com)
Răspunde
25-03-2014, 20:26,
#29
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
au inceput cei de la tehnodomus organizarea de santier la stadion ,cum promisesara saptamana trecuta?
Răspunde
28-03-2014, 0:29,
#30
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Martian, „inghesuit” de Falca

Azi după-amiază, cei de la UTA au trebuit să părăsească birourile, pentru a face loc organizării de șantier a celor de la „Tehnodomus”, în vederea începerii lucrărilor de construcție a noului stadion gândit de primarul Gheorghe Falcă. Vădit numulțumit de acțiune, Adrian Marțian și ceilalți de la UTA și-au mutat sediul în sala de mese (încăperea secundară).

Exista și varianta de a se merge în birourile de sub tribuna I, dar igrasia din încăperi și frigul răspândit de pereți i-au făcut pe cei de la UTA să aleagă varianta sălii de mese, acolo unde s-au înghesuit toți cei din stafful administrativ.

O avere la chirie

UTA va avea mari probleme să continue activitatea pe stadioanele Primăriei, deoarece – la această oră – datorează o avere, peste 150.000 de lei, chiria pentru utilizarea terenurilor „Francisc Neuman”, „Șega” ori „ICRTI”. Unii din Primărie se și miră cum de UTA mai este lăsată să joace sau să se antreneze pe aceste arene, în condițiile în care datoriile nu sunt de azi, de ieri.

(www.aradon.ro)
Răspunde
28-03-2014, 1:51,
#31
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Cat e aia 40 de mii de euro? De unde scoaet cocolarul atatea bani?
Răspunde
28-03-2014, 8:53,
#32
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Ce sa zic. I-a "evacuat" dintr-o camera in alta Sad Asta trebuia evacuat cu totul de acolo fmm de cocalar infect.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-03-2014, 19:57,
#33
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Dupa parerea mea,Falca nu vrea sa il evacueze din stadion pentru ca are impresia ca mai are si UTA din liga a 2 a sustinatorii ei si atunci ar parea el "omul negru" care distruge echipa.
Răspunde
15-04-2014, 16:56,
#34
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
de stadion nu se mai aude nimic?stie cineva cand incep cu adevarat lucrarile?
Răspunde
16-04-2014, 13:22,
#35
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(15-04-2014, 16:56)alexutz9 a scris: de stadion nu se mai aude nimic?stie cineva cand incep cu adevarat lucrarile?

cand se face timp frumos.....dar la anul in care sa inceapa inca nu sau hotarat,dar cand sunt alegerile se stie.Am inteles ca au niste randunele cuiburi prin stadion si pana la toamna cand pleaca in tarile calde nu au cum sa intervina,le interzice legea.
Răspunde
24-04-2014, 10:54,
#36
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
chiar nu stie nimeni ceva despre stadion?
Răspunde
24-04-2014, 11:38, (Ultima modificare: 24-04-2014, 11:38 de Kidu.)
#37
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Tu crezi ca se ocupa careva de pe forum cu organizarea de santier insa tine informatia doar pentru el pentru a-ti face tie in ciuda?
In momentul in care vor incepe, fii sigur ca vei afla din toata presa locala.
Răspunde
24-04-2014, 11:39,
#38
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Nu prea. In mod normal de cand se da ordinul de incepere a lucrarii si pana cand efectiv se vede ceva pe santier trec vreo cateva luni. Poate dupa terminarea campionatului se va vedea ceva concret. In tot acest timp se pare ca martian&co au dreptul sa inchida vestiarele.

Neoficial nu stiu mai multe. Mi-e frica insa ca lucrarile sa nu treneze mai ales daca vom mai sta un an in D si la meciuri vom veni tot aceiasi 100, chiar daca echipa din B (sau mai vine zis C) nu va mai exista.
Răspunde
24-04-2014, 12:47, (Ultima modificare: 24-04-2014, 19:18 de Miki.)
#39
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Mai sti,poate e vreunu sofer la Tehnodomus si stie ceva.
Răspunde
24-04-2014, 18:49,
#40
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Darius ce rost au toate intepaturile astea ? Cum zicea si Kidu crezi ca avem vreo informatie noua si o "ascundem" de lume ? Din cate stim si noi au fost discutii privind organizarea de santier insa vad ca nimic "spectaculos" nu se intampla. O sa incercam sa mai facem niste interpelari pe tema asta la primarie la departamentul patrimoniu la d-l ignat si daca nu vom obtine vreun raspuns o sa incercam sa fortam public un raspuns in scris. Mai multe nu stiu ce am putea face legat de tema asta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 10 Musafir(i)