Stadionul "Francisc Neumann"
21-06-2014, 0:10, (Ultima modificare: 21-06-2014, 0:13 de I 929.)
#81
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
@Adymax, gresesti. Nu este "vina" constructorului ci a primariei. Daca Tehnodomusul poate construi stadionul intr-o luna, atunci o va face pe banii sai pentru ca primaria va ajunge sa-i dea toti banii de abia in 2016, asa fiind gandit bugetul pentru aceasta investitie.

Firma care va executa lucrarile este Tehnodomus Arad, iar valoarea contractului este de 32.733.275 lei, cu TVA inclusa, banii care vor fi alocati de la bugetul local pe parcursul a trei ani.

http://www.ziare.com/articole/arad+stadion+nou+uta

Daca ar exista vointa politica, atunci probabil ca s-ar putea aloca mai multi bani la o rectificare anul acesta iar restul de bani sa fie dati anul viitor astfel incat in 2015 sa avem sigur terminat stadionul. Coincidenta cu plata pe parcursul a trei ani si termenul de finalizare 36 luni numai asta poate insemna. Tehnodomusul probabil nu are resurse sa il termine mai repede de cei doi ani pe care ii avansa intr-o declaratie directorul lor. Este, practic, decizia lor. Daca vor il termina intr-un an jumate, sau in doi ani, sau in doi ani jumate. Depinde cum stau cu banii si implicit daca ii impinge "cineva" (din primarie) de la spate. Totul depinde foarte mult si de parcursul echipei. Daca in 2015 suntem in B si continuam sa nu avem probleme financiare atunci se va putea ataca promovarea si totul va fi fain-frumos, jucam in Liga I pe stadionul nou. Cam asta ar fi scenariul cel mai de dorit pentru noi: echipa (noua) si stadionul nou sa faca jonctiunea in 2016, in Liga I. Ca e o varianta fericita si pentru Falca...multa m**** din partea mea in continuare pentru "domnia sa" dar mai important este sa avem UTA puternica, frumoasa, in Liga I. N-are rost sa mai fim ipocriti pentru ca ploiestenii si timisorenii se dau mari (ori s-au dat) de nu-i mai incape (incapea) pamantul pe banii primariilor.
Răspunde
21-06-2014, 0:20, (Ultima modificare: 21-06-2014, 6:34 de adymax.)
#82
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
I929 inteleg ce zici cu alocarea banilor pe 3 ani. Eu ma refeream strict la faptul ca muncitorii nu au scule. Tehnodomus isi poate utiliza resursele si la alte lucrari nu doar la stadion.

Kidule alta denumire nu au gasit la drill ca mi se incalceste limba. Smile
Răspunde
24-06-2014, 17:42,
#83
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Incepe sa se miste treaba...


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   
Răspunde
24-06-2014, 21:10,
#84
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
din ce reusesc sa imi dau seama ,scaunele de la tribuna intai sunt demontate apoape in totalitate.lucrarile avanseaza usor ,usor .daca cineva ar avea posibilitatea sa treaca pe la stadion ,sa mai surprinda niste cadre din interior (cred ca am avea o dimensiune completa a cat s-a avansat in ultimele zile).
Răspunde
24-06-2014, 23:13,
#85
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
N-a fost cine ştie ce treabă grea demontatul acestor scaune pentru că ele erau prinse mai multe pe nişte bare de fier. Mă gândesc că aşa le-au demontat şi aşa le vor pune pe Motorul.
Răspunde
25-06-2014, 8:58,
#86
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Operatiunea de la tribuna 1 a durat o zi, scaunele au fost demontate unul cate unul si urcate in dube.
Răspunde
25-06-2014, 10:00, (Ultima modificare: 25-06-2014, 10:02 de Kidu.)
#87
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Probabil e mai anevoioasa toata aceasta operatiune pentru ca se recupereaza materialele care pot refolosite la alte baze sportive din municipiu. Scaunele, gardurile, placile de beton de sub scaunele de la peluze puse in 2006 pot fi refolosite, la fel si geamurile termopan.
Odata ce trec de "fineturile" astea, treaba cu demolarea o sa mearga mult mai repede cand vor baga un excavator din ala mare si in nici o saptamana va fi demolat tot.
Răspunde
27-06-2014, 1:20,
#88
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
[Imagine: 10432943_10201748607711373_8205352773669863982_n.jpg]

[Imagine: 10468638_10201748607671372_686943618170745234_n.jpg]

Foto: Viorel Musca | Sportarad
Răspunde
27-06-2014, 13:27, (Ultima modificare: 27-06-2014, 13:28 de psv.)
#89
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
gardul s-a montat pentru a nu distruge gazonul(este dupa parerea mea exclusiv decizia constructorului de a proteja/delimita gazonul ,obiectiv care nu face parte din lucrarea in sine pe care o desfasoara ),gazon care oricum trebuie inlocuit pentru ca nu vom putea aplica pentru stadion categoria "elite" daca nu avem incalzire sub el!
p.s. oricum cateva clarificari din partea constructorului sunt necesare pentur a evita orice alta discutie
Răspunde
27-06-2014, 19:49, (Ultima modificare: 29-06-2014, 6:50 de adymax.)
#90
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Multumin de poze. Aiurea protejarea gazonului. Nu ai cum sa gazduiesti meciuri daca nu ai vestiare. Sau o sa lase tribuna 2 si se apuca de tribuna 1 intai?
Răspunde
04-07-2014, 16:40, (Ultima modificare: 04-07-2014, 17:42 de psv.)
#91
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
profitand de faptul ca sunt in Arad am dat o fuga pana la stadion.mai jos un mic rezumat cu status-ul lucrarilor:
- toate scaunele din tribune sunt demontate,tabla zincata care era montata la peluze pentru a masca "golul" dintre gradene deasemenea,la fel si cornierele pe care au fost montate scaunele
-s-a taiat tot ceea ce inseamna balustrade din tribune
-gazonul a fost imprejumuit total cu garduri
-astazi s-a finalizat demontarea bancilor de rezerva
-se lucra la spargerea bordurii care delimita tribunele de terenul de joc
-saptamana viitoare incepe efectiv demolarea tribunei a doua
-pana la sfarsitul lunii toate tribunele vor fi demolate(pronostic dat de seful muncitorilor care lucrau astazi la stadion)
-acelasi personaj a marturisit ca lucrarile au avansat mai greu pana acum datorita faptului ca au trebuit recuperate mai multe materiale care parte vor fi folosite pe arena "motorul"
Oricum acesta lucrare va fi una de referinta pentru Tehnodomus,daca pana acum au avut lucrari care au fost mediatizate cel mult la nivel local ,aceasta lucrare va fi mediatizata cel putin la nivel national ,impactul mediatic va fi enorm ,presiunea e enorma pe ei si nu cred ca isi permit sa o dea in bara....
Răspunde
08-07-2014, 7:53, (Ultima modificare: 08-07-2014, 7:53 de psv.)
#92
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
avand in vedere ca va urma o reconversie a stadionul "Motorul" urmand ca stadionul sa devina alb -rosu ,cred ca ar fi oportuna schimbarea denumirii acestuia.
personal mi se pare aiurea sa se numeasca in continuare "motorul' iar culoarea stadionului sa fie in alb si rosu,cand stim foarte bine ca,culorile Motorului au fost dintotdeauna albastru!
Răspunde
08-07-2014, 17:29,
#93
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Si ce denumire propui?

Daca mai treci pe la stadion si au intrat buldozerele in el fa te rog niste poze. Sau cineva cate locuieste pe langa stadion si vede ca se demoleaza. Multumesc.
Răspunde
08-07-2014, 18:10,
#94
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Am fost azi pe la stadion. Au fost scoase usile si geamurile de la vestiare si daramat gardul care imprejmuia vestiarele. Am vazut un buldoexcavator mic cu steagul UTA-ei pe el Smile)) si vreo 10 muncitori rasfirati prin tribune care demontau cate ceva. Mi se pare ca se lucreaza totusi la relanti, nu am vazut utilaje grele sau ceva daramat la stadion.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-07-2014, 18:12,
#95
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(08-07-2014, 17:29)adymax a scris: Si ce denumire propui?

Daca mai treci pe la stadion si au intrat buldozerele in el fa te rog niște poze. Sau cineva cate locuiește pe lângă stadion si vede ca se demolează. Mulțumesc.

-legat de motoru ,ma gândesc ca arena sa poarte numele unui fost mare jucător al clubului,de exemplu "Arena Iosif Petschovschi" (e o părere personala),la cat areprezentat pentru UTA cred ca ar merita ca o arena din Arad sa-i poarte numele

-legat de Francisc Neuman,încă nu s-a demolat nimic ,ieri se lucra la demontarea încăperii care a găzduit masa presei și a celor doua turnuri,s-a dărâmat însa involuntar in urma procesului de demontarea a scaunelor coltul de la peluza SUD(dinspre Vagoane) semn ca uzura stadionului este reala si aceasta reconstrucție a venit la momentul oportun.
-estimez ca pana cel târziu vineri se vor apuca efectiv de demolarea tribunei a doua,o sa trec pe la stadion ,si o sa încerc sa fac și câteva poze
Răspunde
08-07-2014, 18:34,
#96
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Merci de updates. "Arena Iosif Petschovschi" e potrivit dar totul depinde de cei de la primarie.
Răspunde
08-07-2014, 18:55,
#97
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
E posibil ca si pe Motorul tot Tehnodomus sa faca modernizarile, cu aceeasi muncitori, la intelegere cu Primaria. Nu va asteptati la un ritm "dement" de lucru pentru ca au timp destul... O parte din scaunele demontate au fost depozitate in fostele birouri ale clublului - se vad din curte.
Răspunde
10-07-2014, 17:55, (Ultima modificare: 10-07-2014, 18:59 de psv.)
#98
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
    update astazi lucrari stadion "Francisc Neuman",scuzati calitatea pozelor sunt facute cu telefonul
-saptamana viitoare urmeaza sa soseasca din spusele celor de acolo cateva excavatoare mari care vor rade tot stadionul+anexele de la vestiare
-astazi se mai lucra pe ici-colo la recuperarea obiectelor care mai pot fi folosite(usi ,geamuri termopan,etc...)
-gardul din jurul terenului se vopsea in culoarea albastru(sincer nu inteleg motivul)


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
               
Răspunde
10-07-2014, 18:29,
#99
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Cred ca se va folosi terenul si pe durata lucrarilor daca vopsesc gardul. Alta explicatie nu am. Angel
Răspunde
10-07-2014, 19:22,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Am fost si eu astazi la stadion. Nu se va folosi niciun teren insa oamenii vor totusi sa protejeze terenul, motiv pentru care s-a instalat gardul.
De vopsit s-a vopsit pentru ca santierul se intinde pe durata a 2 ani si era pacat sa il lase sa rugineasca.

De lucrat s-a lucrat mai anevoios pentru ca au recuperat tot ce era de recuperat plus inventariat fiecare material, fiecare teava. S-au recuperat scaunele, geamurile termopan de la tribuna a II-a, turnuri si vestiare, usile de la vestiare, toate profilele metalice si port drapelele de pe marginea tribunelor, paratraznetele si urmeaza geamurile de la tribuna oficiala, cabina comentatorilor de la a I-a. Oamenii chiar au lucrat curat si ingrijit cu simt de raspundere din ce am vazut eu la fata locului.

Inca nu s-a clarificat situatia gradinitiei cum nu s-a clarificat nici situatia spatiului locativ de langa vestiare intre peluza si blocurile ARED este o cladire intr-o stare precara. Am inteles ca ar fi a Primariei si ca sunt doi locatari acolo (cazuri sociale). Sper s-o rada si pe aia cat mai curand ca altfel nu imi inchipui cum naiba vor construi tribuna a II-a. Sper sa nu patim ca aia la Ploiesti care nu si-au putut inchide un colt din cauza unui spatiu detinut de SRI.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 12 Musafir(i)