FIFA World Cup - Brazil 2014
10-07-2014, 1:12,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Sa'i dea cineva trofeul la Germania fara sa se mai dispute finala si sa terminam odata cu acest campionat mondial. E clar ca astea doua care joaca in acest moment sunt cam in plus si nu au nicio treaba cu nimic. Zici ca ma uit la Concordia Chiajna-FC Botosani...si ala cred ca e mai interesant.
Răspunde
10-07-2014, 8:30,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Sa nu tragi un sut pe poarta in primele 90 de minute si sa vrei in finala CM mi se pare prea mult. Totusi Olanda nu a confirmat decat prin surpriza impotriva Spaniei . Pana la urma Argentina merita mai mult sa ajunga in finala , fiindca a incercat sa forteze o victorie si a luptat mai mult . Macar pentru Messi este o reparatie morala tinand cont ca este cel mai bun jucator al lumii si a castigat toate trofeele posibile , mai putin un CM cu echipa nationala. Nici acum nu au prea multe sanse dar totusi au ajuns in prima finala dupa cea de acum 24 de ani din Italia (culmea tot impotriva Germaniei au pierdut si atunci cu Maradona in teren) . De data asta rolurile s-au inversat si vom avea o Germanie ofensiva si fantezista impotriva unei Argentine defensiva, organizata si luptatoare .
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-07-2014, 10:56,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Argentina a fost echipa mai bună și luptătoare aseară. Și-a dorit calificarea mai mult decât olandezii și au obținut-o. Niciun meci nu seamănă cu altul și sper să îi bată pe nemți în finală. Că-i bate la penalty sau vreun gol câcăcios, dar vreau mult ca Messi să aibă și acest trofeu, pentru că...nu prea ajunge Argentina în finale și el mai prinde maxim 2 mondiale fără acesta.
Răspunde
10-07-2014, 23:57, (Ultima modificare: 14-07-2014, 18:07 de Xtreme.)
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
[Imagine: 4f66ebfc807d244c597787c72e2e054d_742.jpg]

I'm back Big GrinCool
Deutschland über alles ^^
Răspunde
11-07-2014, 13:53,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
http://www.gsp.ro/international/cm-2014/...29816.html


După ce au oprit seria eşecurilor europenilor în eliminatoriile CM în AmSud şi au triumfat pe Maracana în premieră, nemţii visează la al patrulea titlu, obţinut dincolo de Oceanul Atlantic



După demonstraţia de forţă cu Brazilia, nemţii au speriat statisticile. Mai au de doborît un blestem în finala de poimîine, cu Argentina, în drumul spre al patrulea titlu suprem. Mannschaftul poate fi prima europeană învingătoare pe pămînt american, detaşînd Bătrînul Continent la 11-9 în bilanţul general.

Lecţia predată Selecao a însemnat şi prima victorie a unei europene în eliminatoriile mondiale, după nouă eşecuri la rînd. Panzerele cîştigaseră în "sferturi" în premieră pe Maracana, 1-0 cu Franţa, la a şasea tentativă (două eşecuri şi 3 egaluri, inclusiv unul al RDG-ului). S-au revanşat după finala din 2002 în Japonia (0-2). Totodată, marţi a fost şi prima ocazie cînd au bătut Brazilia la un turneu final.

24, numărul norocos
Mai există altă coincidenţă interesantă, legată de numărul 24. Atîţia ani au aşteptat pînă să ia ultimul titlu Italia (1982-2006) şi Brazilia (1970-1994), iar Germania ar respecta regula (1990 şi... 2014)! În plus, conform unei curioase logici, în ultimele 4 decenii viitoarea campioană a depăşit în semifinală "naţionala" care avea să termine competiţia pe locul 3 (la fel, finalista a bătut mereu ocupanta locului 4). Excepţie au fost ediţiile din 1986 şi 1990, cînd finala s-a jucat chiar între Germania şi Argentina!


17 partide la rînd fără eşec (12 victorii, 5 egaluri) are Germania. Ultimul K.O, 3-4 cu SUA, l-a suferit pe 2 iunie 2013, la Washington. De 16 ani n-au mai reuşit nemţii o serie atît de lungă

17 goluri au înscris nemţii la acest turneu final. Numai la Mondialul din 1954 au reuşit mai multe (25)


"La 4-0 toată banca de rezerve a năvălit în teren, credeam că jocul s-a terminat. Dar eram în prima repriză! La pauză era o atmosferă comică în vestiar, nu ştiam dacă să rîdem ori să ne concentrăm"
Mats Hummels, fundaş Germania

"Toată lumea se uita la mine în tribună de parcă eram extraterestru, chiar m-am simţit un pic jenat"
Wolfgang Niersbach, preşedintele federaţiei

Prima finală papală
Duelul de duminică are şi conotaţii divine. Tot pentru prima dată se înfruntă "naţionalele" Suveranilor Pontifi: Argentina Papei Francisc şi cea a Germaniei Papei Emerit Josef Ratzinger. Situaţia inedită a fost posibilă abia acum întrucît niciodată n-au existat 2 Papi în funcţie simultan la Vatican
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-07-2014, 21:02,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
mda, aproape corect chiar daca nu prea conteaza: exista doar un singur papa in functie, celalalt e emerit si nu mai e papa, deci nu e simultan in functie. Totusi inedite coincidente Smile
Răspunde
12-07-2014, 15:39,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Un articol foarte interesant despre conditiile de mediu din Brazilia, despre pregatirea fizica a echipelor, despre programarea meciurilor pe anumite stadioane...:

"Fitness first: the heat factor at the World Cup
Germany and Argentina have seen off all challengers for the World Cup trophy. They've also had to beat other factors too, especially Brazil's hot and humid climate..."

Tot articolul la:
http://www.dw.de/fitness-first-the-heat-...a-17771760
Răspunde
12-07-2014, 23:07, (Ultima modificare: 12-07-2014, 23:09 de Kidu.)
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Inceput "excelent" pentru brazilieni in finala mica si o noua gafa de arbitraj in favoarea lor. Smile

P.S. Arbitrul asta e nebun: pentru ce naiba i-a dat galben lui Robben?
Răspunde
13-07-2014, 15:12, (Ultima modificare: 13-07-2014, 15:13 de Redpunk_one.)
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Asta e singurul motiv pentru care nu m-as supara daca Germania nu ar castiga azi : pt Messi .

http://www.gsp.ro/international/cm-2014/...29992.html

Nimeni nu l-a susţinut pe Lionel Messi în ultimii ani cum a făcut-o Diego Maradona. Cel mai iubit fotbalist din istoria naţionalei Argentinei a fost mereu alături de superstarul Barcelonei, pe care l-a văzut mereu ca pe singurul demn să-i calce pe urme şi să fie comparat cu el.

Atunci cînd, în Argentina, devotamentul lui Messi faţă de culorile ţării a fost pus la îndoială, Diego a măturat pe jos cu toţi cei care au îndrăznit să-l critice pe Leo.

Fire orgolioasă, Maradona l-a primit pe Messi cu braţele deschise, i-a admirat talentul şi acum îi cere să pună capăt oricărei comparaţii: să cîştige titlul mondial în faţa Germaniei, la fel cum a făcut-o şi el în 1986, şi să-l depăşească şi în inimile celor pentru care Maradona e mai presus decît oricare alt fotbalist.

"Toţi, toţi argentinienii ne vom gîndi la voi, vom fi cu sufletul alături de voi! Le doresc băieţilor tot norocul din lume! Hai, Leo, hai! Cîştigă şi depăşeşte-mă, ridică trofeul! Trebuie să-l depăşeşti pe Maradona azi!

În ultima vreme toţi ne compară pe mine şi pe Messi, toţi vor să ne întoarcă unul împotriva celuilalt, dar aşa ceva nu se va întîmpla niciodată. Ne leagă o prietenie care nu poate fi distrusă", a spus, emoţionat, Maradona.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-07-2014, 19:11,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Vrajeala emotionala ce da bine la presa. Sper ca Germania sa mature cu ei pe jos in frunte cu Hormonel Messi.
Răspunde
13-07-2014, 22:54,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Messi merita un campionat mondial Smile
Semper Fidelis
Răspunde
13-07-2014, 23:54,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Chiar 2...sau 3 Wink
Răspunde
14-07-2014, 1:17,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Răspunde
14-07-2014, 1:21,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Echilibrata finala, tinand cont ca multi o considerau pe Germania favorita certa. Desi nu a jucat la adevarata lui valoare la acest mondial, rămân la părerea ca Messi merita o cupa mondiala.
Răspunde
14-07-2014, 1:25,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Cand va aud cu Messi asta al vostru imi vine sa zambesc ironic. Voi uitati ca fotbalul este un sport de echipa. Messi nu e, n-a fost si nu va fi niciodata un lider, un om de echipa. Este un jucator foarte bun, unul dintre cei mai buni pe care i-a dat pana acum omenirea in sportul asta insa nu va fi niciodata cel mai bun fara o cupa mondiala, fara sa fie un adevarat om de echipa.
El o sa se rezume mereu la a se plimba pe teren si a da flegme.
Răspunde
14-07-2014, 1:33,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
messi a jucat?

Si-a batut joc toata viata de talentul lui, degeaba ai talent daca nu muncesti, poti doar vomita meci de meci si sa mai driblezi 4 oameni daca te loveste mingea si nu trebuie sa alergi.
Lavezzi a fost mult mai bun decat Kun Aguero. Higuain trebuia schimbat, dar Palacio a fost pe teren?

Singura frustrare e ca dupa accidentarea lui Di Maria Argentina s-a bazat pe messi, care a dezamagit.

Recunosc, inca imi place fotbalul jucat cu pasiune decat fotbalul care se bazeaza doar pe studii si statistici
Răspunde
14-07-2014, 2:13, (Ultima modificare: 14-07-2014, 2:15 de White Shadow.)
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
(23-06-2014, 7:34)White Shadow a scris: Foarte frumos acest campionat mondial, o gramada de meciuri superbe, fotbal adevarat.

Belgia, elementul surpriza si favorita mea, ii vad foarte departe la acest campionat mondial...sferturi sigur...posibil si semifinale si o sa mai auzim de echipa asta si in viitorul apropiat. Acest world cup 2014 e doar inceputul pentru Belgia.

Olanda & Franta arata foarte bine si cred eu ca o sa paraseasca competitia cu fruntea sus.

Uruguay parca a renascut odata cu revenirea lui Suarez, genial jucator..posibil sa repete performanta de la ultimul mondial.

Brazilia...prea multa presiune acolo, simt ca jucatorii parca nu se bucura de fotbal...nu'i vad bine.

Argentina...dezamagitor, nu ai cum sa ai pretentia de a castiga un campionat mondial cat timp tu tragi de timp in grupe cu Iran.

Germania...campioana.

Dar la cat de imprevizibil a fost acest campionat mondial pana acum nu m'ar surprinde ca trofeul sa fie castigat de o echipa mai slab cotata...Belgia, Croatia, Uruguay, Columbia...cine stie....poate Costa Rica Smile)

aaa si ceva legat de arbitraj...sa te futi in ea globalizare domnule Platini...cei mai slabi arbitri si sper ca macar in fazele superioare sa avem un arbitraj de calitate

La Uruguay nu prea am nimerit'o mai mult din cauza acelui gest facut de Suarez...cu el in teren ii vedeam departe.

Si recunosc ca nu ma asteptam ca Argentina sa ajunga pana in finala...bine ca nu au castigat.

Mi'a parut rau de Belgia si Columbia...imi doream sa joace cel putin una din ele o semifinala.

Germania, campioana meritorie.

Nu inteleg de ce a primit Messi balonul ala...hai sa fim seriosi.
Răspunde
14-07-2014, 2:54,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Nu va suparati pe mine dar unii asa il blamati pe Messi (si Brazilia, dupa rusinea din semifinala) de parca v-ar fi facut ceva si nu inteleg de unde atata inversunare. Da, nu merita sa fie desemnat cel mai bun de la turneu asta, si ce? Pana la urma istoria isi aduce aminte de echipa ce a castigat turneul nu de o distinctie acordata de platini si ai lui. Asta ca sa nu mai zic de majoritatea "cunoscatorilor" ce mai nou sunt mari sustinatori ai nemtilor (in aceiasi categorie intrau si aia ce erau "mari" fani ai Barcelonei sau mai nou ai Realului). Dar ma opresc aici...

In rest un mondial de tot cacatul dpmdv, incepand cu lucrurile inumane ce s-au petrecut in tara aia pentru a se desfasura acest turneu si continuand cu lipsa ultraseriei (doar argentinienii ce au mai aratat ceva), interese meschine, arbitrii ca p*** (sa nu ne mai plangem de ai nostrii deci) si un fotbal spectacol care a cam lipsit.
Răspunde
14-07-2014, 7:20,
Re: FIFA World Cup - Brazil 2014
În primul rand felicitări Kidu pt câștigarea concursului!
Messi merită 2-3 cm, după cum spunea Chere. Dar nu ăsta de acum. Nu s-a implicat în joc aproape deloc.
Dpdv fotbalistic, turneul a fost frumos, în rest îi dau dreptate lui Batai.
Hai UTA
Semper Fidelis
Răspunde
14-07-2014, 8:40,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Batai, cei ce ma cunosc stiu ca simpatizez cu Germania din '90 nu doar de acum. In general in viata de zi cu zi am fost, sunt si voi ramane un germanofil.
Nu il tratez cu inversunare insa nu imi place de el, nu imi place caracterul sau, nu imi place felul sau de a fi.

Germania a castigat pe merit pentru ca sunt O ECHIPA desi echipa aia are minim 5 jucatori de talie mondiala insa nu sunt infatuati, nu sunt infumurati, din contra raman modesti si munctiori. De asta ii apreciez si ma uit la ei cu admiratie.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)