Etapa nr. 26: UTA - FC Hunedoara (29.05.2015, ora 18:00)
26-05-2015, 12:04, (Ultima modificare: 26-05-2015, 12:20 de albrosu.)
#10
RE: Etapa nr. 26: UTA - FC Hunedoara (29.05.2015, ora 18:00)
Interesanta coincidenta acest duel cu Hunedoara la 9 ani distanta de la ultimul meci al sezonului 2005/2006, pierdut de UTA cu 1-0 in fata hunedorenilor. UTA era deja matematic retrogradata in liga a III-a, dar celor 300 de spectatori prezenti la meci li se parea neverosimil. Cu toate ca existau tot felul de zvonuri, care ulterior s-au confirmat, tristetea acelei zile nu poate fi uitata. Imi amintesc ca Feri Tisza statea singur si ingandurat la mica distanta de peluza "Spetza Ultra Rossa" si impreuna cu @Kidu am mers si am discutat cu el aproape toata repriza a doua. Ce se intampla pe teren era oricum prea rusinos si am preferat ca in acel ultim meci din B sa ne aflam in compania unui om care, alaturi de Gandolfi & Lupas, a contribuit serios la una din putinele perioade frumoase traite de UTA in ultimii 30 de ani. Atat UTA de azi cat si Hunedoara reprezinta nu doar echipe, cat si cluburi noi, care se zbat intr-un fotbal romanesc cazut de multa vreme in derizoriu.

Pentru decizia cumpararii locului de divizia A oferit de Liberty Salonta, decizie care dupa toate probabilitatile era deja luata in culisele oamenilor politici, s-a platit tribut ani  buni si inca se mai plateste si azi. Iar tributul de care vorbesc nu il platesc nici fotbalistii care bat suporteri si sunt mai interesati de facebook si forumuri decat de fotbal, nici "finantatorii 2%" si nici primarul sau oamenii politici. Tributul cel mai mare e platit de suporteri, absolut toti din ei: cei care merg la meciuri desi simt ca e altceva, cei care poate poarta acelasi atasament dar se simt stingheri jucand pe o arena straina si obscura, cei care au mers la cateva meciuri dar apoi nu au mai putut sa se minta, cei care nu mai vor sa auda de fotbal, cei care se bucura de aceasta promovare ca de a oricarei alte echipe din judet, cei carora le e indiferenta aceasta promovare sau cei care nu mai merg la meciuri de ani buni, dar asteapta un declic care sa-i aduca inapoi. Declicul ar putea fi doar posibilitatea intoarcerii acasa (in "templu" cum l-a numit Colin) coroborat cu performanta, seriozitate si reprezentativitate.

Intr-un oras in care activitatea sportiva sufera de ani buni, orice performanta sportiva cum e o promovare, trebuie apreciata. Pentru sarbatoare mai avem mult de asteptat.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa nr. 26: UTA - FC Hunedoara (29.05.2015, ora 18:00) - de albrosu - 26-05-2015, 12:04

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)