Stiri din sezonul 2015-2016
09-07-2015, 13:43,
#41
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
UTA pleaca luni în primul cantonament al verii


[url=http://www.uta-arad.ro/contzinut/uploads/2015/07/antrenament-uta-e1436434107318.jpg][/url]Echipa noastră încheie prima săptămână a pregătirilor pentru noul sezon și se pregătește pentru următoarea etapă. După antrenamentul din prima zi a săptămânii viitoare, Roland Nagy și echipa sa tehnică vor conduce un prim cantonament al verii.
Stagiul durează până vineri, 17 iulie, și se desfășoară în stațiunea Stâna de Vale. Am gândit această primă perioadă de pregătire  centralizată atât pentru a beneficia de condiții optime, evitând tempetarurile ridicate din oraș, dar și pentru a ne omogeniza cât mai rapid efectivul.
Sâmbătă, a doua zi după cantonament, programul de pregătire continuă cu un meci amical. De la ora 11,00, pe arena ”Motorul”, UTA întâlnește Grosics 2011 Akademia Szeged.

Sursa: www.uta-arad.ro

Poate e mai ok la Stâna de Vale decât la Moneasa, fiind altitudinea mai mare. Nu știu cum stau cu terenurile pe acolo, dar baza cred că vor fi alergările pe munte.
Răspunde
13-07-2015, 22:33,
#42
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://specialarad.ro/batrana-doamna-a-u...ati-acasa/
Ma asteptam ca UTA sa renunte la Mitrea dar nu si la Bodea,din pacate pentru ei insa nici unul din cei doi nu a aratat constanta in sezonul trecut.
Răspunde
14-07-2015, 6:26, (Ultima modificare: 14-07-2015, 6:26 de adymax.)
#43
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Adi Ungur numit antrenor la republicani si satelit in locul lui Voinea. Cu ce sa ocupat Adi de cand a pus ghetele in cui?

http://sportarad.ro/laboratorul-batranei...adi-ungur/
Răspunde
14-07-2015, 9:18,
#44
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Nu stiu sincer ce "pedagog" poate fi Ungur. El e mai din topor asa dar ma rog.
Răspunde
28-07-2015, 9:18,
#45
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Deci e oficial : doua serii de 14 echipe. Promoveaza prima si locul doi vor juca un baraj , urmand ca invingatoarea sa joace inca unul cu locul 14 din liga I. La retrogradare se va organiza play-off de la locurile 7-12 cu locurile 10-11-12 retrogradate direct si locurile 9 joaca un baraj (parca asa am inteles dar nu sunt sigur ca inca nu am gasit stirea completa nicaieri). Tinand cont ca multe echipe vor arunca prosopul nu cred ca e cazul sa ne facem griji , insa pentru a fi complet linistiti ar fi bine sa terminam in primele 5 echipe din serie totusi.

http://sportarad.ro/oficial-chindia-targ...r-o-serie/

Oficial: Chindia Târgoviște, mutată în seria UTA-ei și a Pîncotei. De la anul va fi doar o serie!
Posted By: raduPosted date: 28/07/2015in: Liga a 2-a, SOIMII PÎNCOTA, UTA AradNo Comments
Ședința de ieri a Comitetului Executiv de la FRF a clarificat în mare parte coordonatele sezonului 2015-2016 din liga secundă. FCM Dorohoi, echipă care se înscrisese după data limită, a fost acceptată și repartizată în seria I. Tot acolo ajunge FC Clinceni, despre care inițial se sconta că va fi repartizată în seria a II-a. În locul ei, alături de UTA și Șoimii Pîncota vine Chindia Târgoviște.

Așa arată cele două serii:

SERIA I
Rapid Bucureşti, Oţelul Galați, Ceahlăul Piatra Neamț, CS Baloteşti, ACS Berceni, Farul Constanţa, Gloria Buzău, SC Bacău, Rapid CFR Suceava, FCM Dorohoi, FC Clinceni, Dacia Unirea Brăila, Bucovina Pojorâta, Dunărea Călăraşi.

SERIA A II-A
Gaz Metan Mediaş, FC Braşov, U Cluj, CS Mioveni, Metalul Reşiţa, Unirea Tărlungeni, Olimpia Satu Mare, CSM Râmnicu Vâlcea, FC Caransebeş, Şoimii Pîncota, FC Bihor Oradea, UTA Arad, FCM Baia Mare, Chindia Târgovişte.

Comitetul Executiv ”aprobă sistemul competițional al Ligii a 2-a pentru sezonul 2015 – 2016, echipele situate pe locurile 13 și 14 retrogradând direct, apoi fiind organizat play-off și play-out, urmând ca din 2016 – 2017 Liga a 2-a să fie organizată într-o serie de 22 de echipe, iar din 2017-2018 , Liga a 2-a să fie organizată într-o serie de 20 de echipe”, menționează site-ul oficial al FRF.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-07-2015, 10:58,
#46
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Dacă mai multe echipe își rezolvă problemele financiare va fi destul de greu. Mai bine recunoșteau unii conducători că nu pot termina sezonul, se retrăgeau, iar restul echipelor puteau avea un sezon mai liniștit. Caransebeș, Bihor și poate Pâncota sunt candidate la locurile 13-14/desființare, iar echipele cu emoții financiar vorbind sunt Reșita, U Cluj, poate chiar Brașov. Nu știu care e situația la Târlungeni, și ăia erau aproape desființați anul viitor.

Va fi un campionat cu miză puternică, primele două sau trei echipe se vor bate la promovare, iar de la locurile 4-5 în jos la retrogradare.
Răspunde
28-07-2015, 11:16,
#47
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Oricum totul poate fi schimbat maine, cand va fi sedinta ...
Răspunde
28-07-2015, 16:30,
#48
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://sportularadean.ro/bani-de-la-cons...rformanta/
Nu pot sa inteleg cum Atletico (un club de drept privat?!!?! ) a primit 140 de mii de lei de la Consiliu Judetean iar UTA un club de interes judetean aproape jumatate DOAR 80 de mii de lei ,mi se pare de-a dreptul penibil !
Răspunde
31-07-2015, 18:21, (Ultima modificare: 31-07-2015, 18:22 de RedNeck.)
#49
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Din articol inteleg ca UTA isi propune sa vinda drepturile TV "la comun":

"Liga 2 rămâne sezonul acesta cu două serii. Nicio echipă nu s-a retras. Câte cluburi au trimis către FRF cereri de cedare a drepturilor TV
  • Nicio echipă din cele 28 înscrise în noul sezon al Ligii 2, ediţia 2015-2016, nu s-a retras până la termenul limită stabilit de FRF, 29 iulie, astfel că viitorul campionat va fi format din două serii a câte 14 echipe fiecare, aşa cum s-a stabilit în Comitetul Executiv de pe 27 iulie.
  • În privinţa cedării drepturilor TV, doar 20 de cluburi au trimis până pe 30 iulie către federaţie cereri că sunt de acord, restul urmând a o face în zilele următoare. Auraş Braşoveanu speră ca acestea să o facă cât mai repede pentru ca FRF să organizeze licitaţia şi până la startul campionatului să se şi vândă aceste drepturi.
 
Miercuri, 29 iulie, a expirat termenul limită aprobat în Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal din data de 27 iulie 2015 în care cluburile din Liga 2 puteau să se răzgândească în privinţa înscrierii în viitorul campionat al eşalonului secund, ediţia 2015-2016. Răzvan Burleanu, preşedintele FRF, recomanda celor 28 de echipe înscrise şi acceptate în viitorul campionat să analizeze bine dacă au siguranţa financiară că pot duce la bun sfârşit noul sezon, altfel au ocazia de a se retrage şi a se duce în Liga a 3-a. În caz contrar, de neprezentare, excludere sau abandon, acestea vor fi sancţionate drastic cu retrogradarea în ultimul campionat al judeţului de care aparţin.
Federaţia spera ca din cele 28 de echipe să se retragă minim şase pentru ca noul campionat al Ligii 2 să fie format încă din acest an dintr-o singură serie. Totuşi, recomandarea lui Burleanu nu a fost ascultată de conducătorii cluburilor, astfel că pe adresa FRF nu a ajuns nicio astfel de cerere de abandon. Drept urmare, noul sezon din Liga 2 va rămâne aşa cum a fost stabilit luni, în cadrul C.Ex., adică format din două serii a câte 14 echipe.
"Nicio echipă nu a depus cerere de retragere, deci noul campionat al Ligii 2 va rămâne aşa cum a fost stabilit, din două serii a câte 14 echipe", a spus, pentru Liga2.ro, Auraş Braşoveanu, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal a Ligii 2 (LPF 2) şi reprezentantul cluburilor din Liga 2 în Comitetul Executiv al FRF.

În aceste condiţii, campionatul Ligii a 3-a nu va mai suferi modificări, cele cinci serii hotărâte deja din 77 de cluburi urmând a rămâne la fel, speranţe ca alte formaţii să fie acceptate fiind aproape imposibile. Semne de întrebare rămân în privinţa lui Ceahlăul II (retrogradat din Liga 3, dar acceptat în ultimul moment de FRF în noul sezon şi distribuit în Seria I), club neprogramat în turul II al Cupei României, desfăşurat miercuri, 29 iulie, din cauză că nu şi-a achitat baremurile restante din sezonul precedent al Ligii 3, şi care riscă excluderea din campionat. În conformitate cu articolul 31, alineat 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancţiunea eliminării lor din campionatul în care participă.
20 de echipe au trimis până pe 30 iulie mandate că cedează federaţiei drepturile TV
Ieri, 29 iulie, trebuia să fie, conform şedinţei de la Casa Fotbalului de pe 22 iulie dintre reprezentanţii FRF şi cei ai cluburilor din Liga 2, şi ultima zi în care echipele din eşalonul secund se angajaseră să cedeze federaţiei drepturile TV pentru ca aceasta să se ocupe de caietul de sarcini şi ulterior de organizarea vânzării la comun pe următorii trei ani. Auraş Braşoveanu chiar făcea un apel prin intermediul Liga2.ro ca reprezentanţii echipelor să se ţină de promisiune şi să trimită cât mai urgent acest act către FRF. Totuşi, termenul limită fixat pentru miercuri era mai degrabă un acord tacit între Răzvan Burleanu şi cluburi, astfel că acesta nu a fost respectat întocmai.
Până miercuri seara, la Casa Fotbalului ajunseseră doar 19 astfel de mandate, restul de nouă cluburi nefăcând acelaşi lucru din mai multe motive: fie că persoanele cu drept de decizie şi semnătură sunt sau au fost în vacanţă, fie că nu sunt încă decişi sau pentru că la club e haos şi nu se ştie nimic de planurile de viitor. În primul caz se află Farul, Ceahlăul, Suceava, Olimpia, Vâlcea şi Pojorâta, în al doilea e FC Rapid, iar în al treilea sunt FC Bihor şi "U" Cluj.
Dacă FC Farul se înscrie pe această listă astăzi, aşa cum ne-a anunţat preşedintele Auraş Braşoveanu, atunci, până în acest moment, avem 20 de echipe care au depus deja cerere că vor să cedeze federaţiei drepturile TV pentru ca aceştia să se ocupe ulterior de licitaţie.
"Eu am pe birou cererea şi o voi trimite azi la FRF, astfel că în acest moment sunt 20 de echipe care au făcut acest lucru. Restul vor trimite mandatul în cel mai scurt timp, fiind împiedicati să respecte termenul de 29 din cauză că persoanele cu drepturi de decizie şi de semnătură sunt plecaţi în concediu. La Ceahlăul se aşteaptă să revină în ţară finanţatorul italian, iar dinspre FC Bihor şi "U" Cluj nu ştiu nimic. Fac un apel că o facă repede pentru ca FRF să organizeze licitaţia, astfel încât, până la începerea campionatului, poate reuşim să vindem", a declarat, pentru Liga2.ro, Auraş Braşoveanu, preşedintele FC Farul.

În sezon recent încheiat, ediţia 2014-2015, niciun meci din Liga a 2-a n-a fost transmis pe un post naţional din cauză că echipele au dorit să vândă la comun, ca şi acum, însă voiau să o facă prin intermediul Ligii Profesioniste de Fotbal pentru Liga 2 (LPF 2), organism nerecunoscut de FRF, deci ar fi făcut o acţiune ilegală. Oferte singulare au fost, gen ACS Poli sau Academica Argeş, însă s-a preferat rămânerea la comun pentru ca toate echipele să beneficieze de bani, aşa cum se practică şi în Liga 1.
Articol scris de Marius ANGHEL"

http://liga2.prosport.ro/seria-1/liga-2-...v-14655712
Răspunde
01-08-2015, 13:06, (Ultima modificare: 01-08-2015, 13:10 de Oli.)
#50
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Bătrâna Doamnă a plecat în Austria

La 9,30 fix, roș-albii au urcat în autocarul care-i duce în stațiunea austriacă Mallnitz, acolo unde pensiunea Uhl le devine arădenilor ”cartier general” pentru aproape două săptămâni.

Alături de Szabolcs Szekely, în rândurile utiștilor au intrat goalkeeperul Iulian Anca-Trip și mijlocașul Alexandru Sorian. Efectivul complet al lui Roland Nagy, Cristi Todea, Cristi Păcurar, Sebastian Huțan și Marius Bortiș include 23 de fotbaliști, iar staff-ul e completat de maseurii Ștefan Bicski și Nicolae Tomescu. Conducătorul ”delegației” e team-managerul Codru Grădinariu.

Bogdan Miron, Iulian Anca-Trip, Sebastian Mara – portari

Norbert Polgar, Alexandru Manea, Alin Gligor, Sorin Botiș, Richard Filaret, Bogdan Burlă, Denis Lazăr – apărători

Sorin Strătilă, Marius Chindriș, Amir Jorza, Iulian Tănase, Cătălin Hlistei, Alexadru Sorian, Cristian Costin, Michel Vlad – mijlocași

Ciprian Rus, Marius Curtuiuș, Adrian Petre, Szabolcs Szekely, Dennis Man – atacanți

Luni seară, de la ora 18,00 (ora Austriei), UTA dispută primul meci amical din cantonament: Bătrâna Doamnă întâlnește echipa SC Landskron.
http://sportarad.ro/batrana-doamna-a-plecat-in-austria/

p.s: Se pare ca Bodea nu a intrat in schema.
Răspunde
01-08-2015, 15:50,
#51
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Deci jucători noi, fără juniori: Anca-Trip, Manea, Gligor, Polgar, Curtuiuş, Sorian. Au rămas şi Strătilă plus, din câte se pare, Szekely. Cristian Costin bănuiesc că e un junior, mi se pare un nume nou.

Cum zicea şi redpunk_one într-o postare, obiectivul ar trebui să fie locurile 1-5.
Răspunde
01-08-2015, 15:56,
#52
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Se pare ca Mitrea si Bodea sunt scosi din carti complet. Nu au fost dusi in nici unul din cele doua cantonamente deci vor pleca in mod sigur de la Uta sau vor fi dati la Uta II in cel mai bun caz. Pacat de ei ca erau tineri si aradeni insa au avut sansa lor si nu au profitat de ea cum trebuie.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
01-08-2015, 16:40,
#53
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Din lot lipsesc atat Blanaru cat si Suslak ,banuiesc ca s-a renuntat si la ei....oricum conform noilor normative lotul trebuie sa fie format din maxim 25 jucatori ,deci ar mai fi loc de inca doua achizitii.
Ar mai fi Dobrean dar care am am inteles ca este iarasi accidentat!
Pariul meu pentru noul sezon este Anca-Trip am auzit lucruri foarte frumoase despre baiatul asta!
Răspunde
01-08-2015, 18:03,
#54
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Chiar mai mult de 2 achizitii ar mai avea loc , pentru ca din cate stiu eu juniorii nu este neaparat sa fie trecuti pe acea lista de 25 , poti sa folosesti din propria pepiniera cati vrei.Mijlocul mi se pare putin cam subtire pentru ca desii atat Manea cat si Gligor pot juca acolo la nevoie am avea nevoie de cel putin mai un jucator de constructie cu experienta pentru ca la acest capitol stam momentan doar in Sorian si poate Jorza sa fie de constructie dar el este junior mai are nevoie de timp sa se adapteze , in rest Chindris , Tanase , Dobrean si Gligor sau Manea sunt toti defensivi lipseste acel jucator de ultima pasa.
Răspunde
01-08-2015, 21:56,
#55
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Lipsa lui Dobrean, Suslak si Blanaru mi se par si mie aiurea. Probabil s-a optat pt lasarea lor impreuna cu cei doi portari la echipa a doua si se va apela la ei doar daca vor lipsi titulari la prima echipa gen Burla pe stanga in cazul lui Suslak (cu toate ca Suslak mi se pare mai potirvit ca fundas stanga decat Burla pe care il vad mai mult un mijlocas stanga decat fundas) , Chindiris la mijloc in cazul lui Dobrean sau Botis, Gligor la fundasi centrali in cazul lui Blanaru.

Mijlocas stanga ii ai pe Hlistei si Michel Vlad si sincer nici unul nu mi se pare o solutie buna pt liga a II-a. Eu aici as vedea mai mult o intarire necesara ....sau convertirea lui Burla care a jucat ca junior mijlocas si urca de multe ori in fata pe banda stanga , insa atunci iti trebuie un fundas pur defensiv pe banda aia gen Suslak sau ...de ce nu o varianta pe stanga ar fi Filaret care s-a consacrat ca si fundas stanga.

Variante are Roly , sper sa fie si inspirat in alegerile sale si atunci nu ar trebui sa avem probleme sa fim in primele 5 din serie.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
01-08-2015, 23:33,
#56
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Sincer nu inteleg de ce se tot pomeneste de Suslak ,baiatul la fel ca si Mitrea /Bodea a avut sansa lui si nu a confirmat la Liga a treia ,mai mult de atat din cate imi amintesc nu a jucat nici un minut in returul sezonului trecut ,a jucat doar in tur si a facut-o slab ,nu vad cum ar putea fi o solutie la Liga a doua.
Răspunde
02-08-2015, 10:26,
#57
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
(01-08-2015, 13:06)Oli a scris: Bătrâna Doamnă a plecat în Austria

La 9,30 fix, roș-albii au urcat în autocarul care-i duce în stațiunea austriacă Mallnitz, acolo unde pensiunea Uhl le devine arădenilor ”cartier general” pentru aproape două săptămâni.

Alături de Szabolcs Szekely, în rândurile utiștilor au intrat goalkeeperul Iulian Anca-Trip și mijlocașul Alexandru Sorian. Efectivul complet al lui Roland Nagy, Cristi Todea, Cristi Păcurar, Sebastian Huțan și Marius Bortiș include 23 de fotbaliști, iar staff-ul e completat de maseurii Ștefan Bicski și Nicolae Tomescu. Conducătorul ”delegației” e team-managerul Codru Grădinariu.

Bogdan Miron, Iulian Anca-Trip, Sebastian Mara – portari

Norbert Polgar, Alexandru Manea, Alin Gligor, Sorin Botiș, Richard Filaret, Bogdan Burlă, Denis Lazăr – apărători

Sorin Strătilă, Marius Chindriș, Amir Jorza, Iulian Tănase, Cătălin Hlistei, Alexadru Sorian, Cristian Costin, Michel Vlad – mijlocași

Ciprian Rus, Marius Curtuiuș, Adrian Petre, Szabolcs Szekely, Dennis Man – atacanți

Luni seară, de la ora 18,00 (ora Austriei), UTA dispută primul meci amical din cantonament: Bătrâna Doamnă întâlnește echipa SC Landskron.
http://sportarad.ro/batrana-doamna-a-plecat-in-austria/

p.s: Se pare ca Bodea nu a intrat in schema.

Iulian Tănase este de fapt Ionuț Georgian Tănase de la echipa a doua ?
Răspunde
02-08-2015, 12:06,
#58
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Suslak e mai bun ca Burla pe postul de fundas stanga insa Burla are avantajul varstei si e unul din juniorii obligatorii pe care ii poti folosi. E insa foarte ofensiv si de multe ori uita sa se retraga in aparare de asta eu l-as vedea mai degraba ca mijlocas stanga cu un fundas stanga gen Suslak in spatele lui.

Ps. Da Iulian Tanase e de fapt Ionut Tanase
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
02-08-2015, 12:38,
#59
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Mijlocul destul de subtirel...
Răspunde
02-08-2015, 13:43,
#60
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Nu stiu de ce insistati pe calitatea mijlocului ca practic e acelasi mijloc de anul trecut . Stratila, Chindris, Sorian (care din cate am inteles de la toti care l-au vazut e mult peste Tudor) si Hlistei. Rezerve juniorii Tanase, Jorza, Vlad si Costin.

Calitativ lotul e peste ce am avut anul trecut. Au plecat Voicu, Copil, Tudor, Pit si Silaghi si au venit Manea, Gligor, Sorian, Curtuius si Polgar. Ne-am intarit in aparare foarte bine, am schimbat portarii care ne-au dat nesiguranta tot sezonul trecut si am pastrat cei mai buni jucatori in lot , aducand langa ei cativa jucatori cu experienta la liga a II-a si "cea mai buna generatie de tineri pe care a avut-o Aradul in ultimii 30 de ani" (citat Feri Tizsa) .

Si daca nu mai aducem alti jucatori pe langa cei care ii avem , in mod sigur vom termina in prima jumatate a clasamentului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)