Stiri din sezonul 2015-2016
23-08-2015, 22:01,
#81
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Fiţi siguri că există motive bine întemeiate pentru care s-a procedat aşa. Pot fi mai multe, dar cred că cel mai puternic este că acelaşi ONG nu poate câştiga mai mult de un proiect pe an. Atunci ar mai putea fi că încă nu s-au încheiat activităţile proiectului din primăvară şi nu s-au decontat toţi banii. Până la urmă în momentul ăsta Atletico e inclusă în UTA, ori juniorii care merg în acele deplasări sunt tot ai noştri. 
Răspunde
24-09-2015, 18:00,
#82
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://sportarad.ro/asumarea-dulaului-po...indeajuns/

Asumarea „Dulăului”: „Poate am greșit și noi cu Sorian, nu l-am motivat îndeajuns”

Venit la UTA ca variantă de număr 10, Alexandru Sorian nu a confirmat deloc așteptările. Fostul bihorean a prins rar echipa și asta chiar în condițiile în care UTA-ei îi lipsește un mijlocaș central de creație. Fotbalistul nu a intrat pe teren nici măcar în meciul de Cupă cu Pandurii, de pe bancă apărând în schimb Dumitru Copil, care a reluat de abia la finalul lunii august pregătirile în „alb-roșu”.
În numele stafful tehnic al „Bătrânei Doamne”, Cristian Todea recunoaște că: „Poate am greșit și noi cu Sorian, nu l-am motivat îndeajuns, în sensul de a da totul din el. Îl vedem zilnic la antrenamente, ne gândim tot timpul ce ar trebui să facem pentru a-l revitaliza puțin. Calități de fotbalist are, ne interesează foarte mult să putem conta 100% pe un jucător de profilul său, doar că încă nu este la nivelul pe care ni-l dorim noi. Poate, mai are nevoie de timp de adaptare, sperăm ca lucrurile să evolueze spre bine în ceea ce-l privește”, a spus „secundul” lui Nagy. Acesta mai crede și că Szabolcs Szekely va regăsi în curând cea mai bună formă și implicit golul ce-i lipsește atât de mult:  „Știm că pentru un atacant e important să marcheze, dar Szekely își dovedește utilitatea ori de câte ori apelăm la el. Și cu Pandurii a ținut destul de bine mingea în față, a obținut câteva faze fixe, iar când va marca cred că se va debloca total”.  
Întrebat dacă după însănătoșirea lui Alin Gligor, există varianta urcării lui Alex Manea, un fotbalist foarte util echipei, cu trei goluri stagionale în 6 partide oficiale, „Dulăul” a adăugat: „Important este să avem variante, să se creeze o concurență reală pe posturi. Știu că Manea poate evolua și la închidere, dar la fel de adevărat este că deocamdată Alin e încă în proces de refacere. Vom vedea când va fi cazul, ce și pe cine vom alege, căci soluții avem destule din partea tuturor fotbaliștilor din lot”.
La rândul său, Alex Manea spune că e pregătit să evolueze și ca mijlocaș, dacă antrenorii îi vor cere asta. „Am mai jucat acolo, sunt familiarizat cu postul, eu sunt obișnuit să dau totul indiferent de locul din teren. Deocamdată, mă bucur că pot să-mi ajut echipa, nu mi-am propus să marchez atâtea goluri, dar dacă jocul mă duce acolo…”, a spus puternicul fotbalist, care, pe de altă parte, a recunoscut că poartă o parte din vina golului marcat de Pandurii în Cupă. „Chiar dacă ne apărăm în zonă la fazele fixe ale adversarilor, e adevărat că Săpunaru a venit în zona mea. Am sărit și eu la cap, am și atins puțin mingea, dar nu am mai putut evita golul”, a adăugat fundașul de 25 de ani.



***

Cam puţin timp a trecut ca să se vorbească despre Sorian ca fiind un jucător cu probleme.
Răspunde
30-09-2015, 23:09,
#83
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://sportarad.ro/de-ce-juniorul-momen...ra-de-uta/


De ce juniorul momentului nu e în „alb-roșu”? Păcurar: „Am strâns informații și Pirtea nu era de UTA”

Una dintre prioritățile echipei fanion a județului nostru este formarea unui nucleu tânăr, bazat pe fotbaliști din Arad. În această categorie se încadrează cu siguranță George Pirtea, cel care a pus serios umărul la cele 10 puncte strânse de Șoimii Pîncota în prezenta stagiune a ligii secunde.
Întrebați dacă îl au în vederi pe mijlocașul de bandă în vârstă de 19 ani, „oficialii” Bătrânei Doamne au dat un răspuns cel puțin curios, în sensul că au dat de înțeles că fotbalistul putea fi foarte ușor deturnat din Podgorie chiar după amicalul direct de la finalul lunii iulie. „Ni l-am dorit pe Pirtea, dar am primit unele informații ce țin de antecedentele sale sportive și umane și am decis că nu era de UTA. De aici rezultă că este la Pîncota și nu este la noi. Sigur, acum este cel mai în vogă junior, trece printr-o formă sportivă bună, îl felicităm și-i dorim baftă în continuare. Dar, repet, ca să ajungi la UTA, e nevoie de mai mult”, a precizat Cristi Păcurar.


Ca şi în cazul lui Sorian, o declaraţie greşită zic eu din partea unuia dintre antrenori. Ce "nu era de UTA" când Pirtea a dat deja goluri, iar juniorii noştri încă nu. Putea spune că ni l-am dorit, am considerat că avem soluţii pe postul său, îl încurajăm în continuare să joace bine şi poate îi vom oferi o şansă, dacă va dori şi el. Fără "antecendete sportive şi umane", că nici unii dintre ai noştri nu-s chiar uşă de biserică şi printr-o declaraţie din asta ţi l-ai ostilizat gratuit...Eventual putea să mai scoată în evidenţă evoluţiile juniorilor noştri care joacă în mod constant: Burlă, ce are argumente să fie titular chiar dacă n-ar fi junior, Jorza - a prins aproape toate minutele în campionat la 16 ani, Denis Man şi ceilalţi cu evoluţii încurajatoare în meciul de Cupă cu Pandurii şi nu numai.
Răspunde
01-10-2015, 8:22,
#84
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Ai dreptate Luci. Pacurar mai greseste si el ca le spune prea pe sleau.
Răspunde
01-10-2015, 9:06,
#85
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Nu-l cunosc pe Păcurar dar mă gândesc că a fost prins într-una dintre situațiile alea dificile în care nu poți spune tot ce știi dar nici nu ești genul de om care dă răspunsuri protocolare, scoase dintr-un manual de diplomație. Sincer, eu decât să citesc astfel de răspunsuri precum cele din categoria a doua, prefer unul de genul ”nu pot / nu vreau să comentez”
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
01-10-2015, 9:25,
#86
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Pacurar e un tip foarte ok si un antrenor foarte bun in opinia mea. Daca stati de vorba cu el o sa vedeti ca este un tip amabil, vorbeste cu placere despre fotbal, despre copii, iti da detalii amanuntite chiar daca nu te cunoaste.
Nu trebuie sa ii sarim in cap chiar daca se impunea mai multa diplomatie in declaratia de mai sus.

Chiar daca pare greu de crezut, UTA are o gramada de dusmani chiar in Arad. O gramada de frustrati incompetenti asteapta la cotitura sa profite de orice sincopa.
Răspunde
01-10-2015, 10:31,
#87
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Le-a zis de cateva ori atat la sfara cat si la mnerie sa nu mai tot aduca in discutie formatia din pancota pt ca era conferinta utei...
Iar legat de pirtea, puteti sa il intrebati pe cristi de ce nu l-au luat la uta.
Răspunde
01-10-2015, 13:10,
#88
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
probabil o fi vreun cocalar, manelist, betiv si curvar cu aere de vedeta. oricum cel putin una din aceste calitati se potriveste pentru 80% din tineri jucatori de fotbal Smile cumulul de calitati insa descalifica
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
01-10-2015, 13:42,
#89
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
(01-10-2015, 13:10)cip_leo a scris: probabil o fi vreun cocalar, manelist, betiv si curvar cu aere de vedeta. oricum cel putin una din aceste calitati se potriveste pentru 80% din tineri jucatori de fotbal Smile cumulul de calitati insa descalifica

te credeam om serios, da te descalifica postarea Wink
Răspunde
01-10-2015, 14:34, (Ultima modificare: 01-10-2015, 14:34 de I 929.)
#90
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://sportarad.ro/pirtea-ii-rsapunde-l...asportiva/

Când vezi că ai o presă care mai exploatează uneori subiecte de can-can, mai bine ai grijă și nu le dai subiecte gratuite.
Răspunde
01-10-2015, 16:24,
#91
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
(01-10-2015, 13:42)Xtreme a scris:
(01-10-2015, 13:10)cip_leo a scris: probabil o fi vreun cocalar, manelist, betiv si curvar cu aere de vedeta. oricum cel putin una din aceste calitati se potriveste pentru 80% din tineri jucatori de fotbal Smile cumulul de calitati insa descalifica

te credeam om serios, da te descalifica postarea Wink

Big Grin
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
03-10-2015, 16:01,
#92
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
O sa vedem noi mai tarziu cat de ok si de corect e Pacurar !
Răspunde
03-10-2015, 16:15,
#93
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
De ce n-ar fi? Asa putem sa ne indoim de oricine.
Răspunde
03-10-2015, 23:34,
#94
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Eu nu ma indoiesc de oricine, stiu ce am scris mai sus, nu e cazul sa scriu aici ce si cum, lasam timpul sa scoata la iveala adevarata fata .
Răspunde
16-10-2015, 16:00, (Ultima modificare: 16-10-2015, 18:00 de bsa924.)
#95
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
UTA va fi transmisă la TV! DigiSport şi DolceSport transmit Liga a 2-a

Oferta comună DigiSport şi DolceSport a fost acceptată de FRF şi Liga Profesionistă de Fotbal a cluburilor din Liga 2, iar cele două posturi TV vor transmite partidele din acest sezon contra sumei de 350.000 de euro.

Înţelegerea va intra în vigoare începând de săptămâna viitoare şi prevede dreptul celor două televiziuni de a transmite câte trei partide pe etapă atât din sezonul regulat, cât şi din faza a doua (play-off şi play-out). Restul partidelor rămân la liber, ceea ce înseamnă că grupările care organizează meciurile respective vor avea dreptul să angajeze negocieri, dacă găsesc clienţi, pentru a le transmite, scrie ProSport.

„Nu putem să transmitem meciurile imediat, începând de mâine (n.r. – sâmbătă, 17 octombrie), pentru că regulamentul nu ne permite să mai modificăm ora de începere într-un interval atât de scurt. Contractul intră în vigoare din etapa a 10-a“, a declarat Auraş Braşoveanu, preşedintele LPF 2, pentru ProSport.

„Primele partide vor fi FC Baia Mare – U Cluj, programată sâmbătă, de la ora 16:00, FC Bihor – UTA , programată duminică, de la ora 11:00, şi Rapid Bucureşti – Rapid CFR Suceava, programtă luni, de la ora 18:00. Potrivit înţelegerii, cele trei meciuri vor fi transmise atât pe Digi, cât şi pe Dolce“, a explicat Braşoveanu, care a fost mandatat să reprezinte LPF 2 şi FRF în aceste negocieri cu Digi şi Dolce.

Un caz deosebit este cel de la FC Bihor, echipă în privinţa căreia tribunalul a pronunţat o sentinţă de intrare în faliment, dar este programată în continuare. „Am discutat la Oradea şi am primit confirmarea că meciul se joacă, echipa se va prezenta“, a anunţat Braşoveanu.

Săptămâna viitoare se aşteaptă virarea primei tranşe de bani din drepturile TV. Sumele sunt însă aproape simbolice. În total, echipele din fruntea clasamentului vor primi circa 10.000 de euro, iar cele de pluton – aproximativ 6.000.

http://specialarad.ro/uta-va-fi-transmis...iga-a-2-a/

Oare jucam la Oradea duminica de la 11:00 sau nu?Pentru ca vad ca cei de la Bihor nu au fost programati pt meciul de la Targoviste.
Răspunde
28-10-2015, 19:43,
#96
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cred ca UTA ar putea negocia direct cu televiziunile pentru meciul urmator, cel cu Targoviste:

"Fără UTA la TV în weekend, șanse pentru partida cu Pîncota

La înțelegerea făcută cu Federația Română de Fotbal cele două televiziuni care au cumpărat drepturile pentru liga a doua se angajau să transmită trei partide din fiecare etapă a acestei competiții sportive. Deocamdată, pentru etapa din weekend, doar disputele dintre Olimpia Satu Mare – FC Brașov și SC Bacău – Rapid București se regăsesc în programul transmisiunilor.
Așadar, confruntarea dintre UTA și Chindia Târgoviște, chiar dacă este o partidă importantă pentru podiumul seriei de Vest a ligii secunde, nu va putea fi urmărită pe micile ecrane. În schimb, partida din runda viitoare dintre UTA și Șoimii Pîncota are toate șansele să fie tranmisă de către Digisport și DolceSport, existând deja precedentul disputei din Cupa României cu Pandurii Târgu Jiu, când s-au făcut modificările necesare la stadionul Motorul pentru ca partida să poată fi transmisă la  TV."
Răspunde
28-10-2015, 23:22,
#97
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cu Dolce şi Digi nu avem cum, pentru că dacă ar fi vrut, ne-ar fi transmis pe noi. Eventual cu sport.ro sau televiziunile locale, TVA şi West TV. Ultimele însă nu cred că au interesul să transmită meciul în direct. Posibilitatea tehnică există, cât există, însă e mai greu cu personalul (ture de serviciu) şi atunci ele transmit doar evenimente mai importante.
Răspunde
29-11-2015, 14:03,
#98
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Primăria pune umărul la plecarea lui Burlă, Nagy: „Are calități și voință”

Sunt zile calde în privința posibilei mutări a lui Bogdan Burlă de pe „Motorul” în Ghencea. Conducerea clubului UTA a primit o ofertă oficială din partea Stelei, pe care încă o analizează, sperând – totodată – ca la licitație să se înscrie și alte grupări, eventual Dinamo ce s-a arătat și ea interesată de fotbalistul arădean.

Bineînțeles, un cuvânt important îl va avea și tânărul fundaș de bandă stânga, care – parcă – e ajutat să plece de la Arad. Puțină lume știe că vestiarele de pe arena din Aradul Nou sunt alimentate cu apă caldă de două boilere. Au fost trei, unul a fost demontat demult, iar între timp un altul s-a defectat. Oficialii clubului fanion au făcut toate demersurile la Primărie, cea care administrează stadionul, pentru rezolvarea problemei, dar fără succes. Există zile când nu toți utiștii reușesc să facă un duș cald după antrenamente, iar la meciurile oficiale e de la sine înțeles că apa trebuie să le ajungă și adversarilor.

Prin urmare, există mereu fotbaliști care ajung să se spele cu apă rece sau pur și simplu preferă să plece transpirați și murdari de la stadion. Astăzi, chiar Bogdan Burlă, care jucase răcit (răceală la care se pare că au contribuit și dușurile reci din timpul săptămânii) cu Olimpia a ieșit pe poarta stadionului plin de noroi și atunci nu e îndreptățit să spere măcar la condiții normale de performanță?

Cum aceeași Primărie întârzie inexplicabil lucările la noua arenă din Calea Aurel Vlaicu, iar Botiș et. comp. vor fi nevoiți să joace pentru încă una-două ierni în mocirla de pe „Motorul”, nu ne mirăm de ce tinerele talente căută un viitor mai bun.

Despre oportunitatea sportivă ca Burlă să facă pasul chiar din această iarnă la campioana României a vorbit Roland Nagy la finalul confruntării cu Olimpia Satu Mare. „E titular și piesă de bază la UTA încă din sezonul trecut în Liga a 3-a și a jucat constant bine. E prematur ca eu să spun acum ce ar fi bine pentru el. De muncit trebuie să muncească oriunde ar juca, doar că la o echipă precum Steaua presiunea rezultatelor e mult mai mare. Dacă va face pasul în Liga 1 trebuie să se impună rapid, calități și voință are. E și un fotbalist polivalent în opinia mea, poate să joace pe două-trei posturi, deci are ceva perspective. Are și o personalitate puternică, dar la echipele mari cam toți jucătorii sunt așa. Nu știu ce să spun, eu când am plecat de la UTA am ajuns la Brașov mai întâi și apoi la Steaua…”, a punctat „principalul” arădenilor.
http://sportarad.ro/primaria-pune-umarul...-la-steaua

p.s;Atat despre conditiile de la "Motorul"...
Răspunde
29-11-2015, 14:10,
#99
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Dacă s-ar face un miting pentru demisia lui Dugăeşescu probabil că ar fi mai multă lume decât la mitingurile cu revendicări politice
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
30-11-2015, 13:04,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Utistul Man a plecat la probe la Bologna Calcio

După Bogdan Burlă, ofertat recent de Steaua,  un alt tânăr utist ar putea avea o propunere interesantă de la o formație din campionatele puternice ale Europei.  Dennis Man a plecat în această dimineață în Italia pentru a fi testat,  timp de o săptămână, de prim divizionara Bologna Calcio.

Atacantul de17 ani a reușit două goluri în prezenta ediție a ligii secunde, ultimul chiar ieri în confruntarea cu Olimpia Satu Mare. Man este însoțit în Peninsulă  de tatăl său,  la rândul său fost fotbalist. Recent la Bologna a mai evoluat un alt atacant român cu aceleași prenume, Dennis Alibec.
http://sportarad.ro/utistul-man-a-plecat...na-calcio/
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)