Etapa #3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
10-09-2015, 17:38, (Ultima modificare: 04-04-2016, 8:47 de Kidu.)
#1
Etapa #3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
O alta echipa cu pretentii din seria noastra. Sper ca baietii sa se fi mobilizat dupa avalansa de goluri cu Resita iar sambata sa vina si prima victorie acasa.
Răspunde
10-09-2015, 18:26,
#2
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
De Gligor se mai aude ceva? Cand revine pe teren? Pana la urma este cea mai importanta achizitie facuta in vara si cu siguranta va aduce un mare plus in aparare.
Răspunde
10-09-2015, 18:43,
#3
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Inapoi in campionat: vine Mioveniul!


 Ritmul e rapid pentru tabăra roș-albă, ale cărei gânduri sunt îndreptate spre campionatul ligii secunde: sâmbătă dimineață, în etapa a III-a din seria B, UTA e gazdă pentru CS Mioveni, grupare cotată cu șanse bune la promovare.

Argeșenii ajung astăzi la Arad, se cazează la hotelul Continental, iar spre seară, de la 18,00, au o ședință de recuperare la Gemi Sport. ”O candidată la promovare, fără doar și poate”, apreciază Codru Grădinariu, dublat de ”secundul” Cristi Păcurar: ”În primul rând plecăm de la faptul că ei au ca obiectiv promovarea. În al doilea rând, am avut turneu zonal cu juniorii acolo, am văzut un stadion recondiționat, antrenorul [Claudiu Niculescu] – ca și nume – reprezintă ceva, la fel o fac și jucători gen Ayza, Buhăescu, Răuță sau alții. Știm ce ne așteaptă”.

Pe acceași lungime de undă e și mijlocașul Marius Chindriș: ”Un adversar bun, o echipă omogenă, anul trecut, în aceeași formulă, a luptat la promovare.  Ne așteaptă un meci greu, dar sunt mult mai frumoase și interesante asemenea meciuri!”

”Ne pregătim să câștigăm fiecare joc, cu seriozitate. Toți gândim așa, de asta suntem aici. În liga a doua nu mai sunt echipe bune și echipe slabe, sunt cam la același nivel. Asta am văzut și anul trecut”, e de părere și apărătorul Alex Manea, care a marcat în ultimele două meciuri oficiale ale UTA-ei.

Iar Adrian Petre, exploziv în meciul de Cupă, transmite că se poate conta pe el și că-și dorește enorm să confirme: ”Am fost puțin obosit, după alt tip de antrenamente și jocuri la Madrid, dar acum sunt OK! Nu vreau să iau locul nimănui în echipă, vreau să-l câștig pe bună dreptate”.
http://www.uta-arad.ro/stiri/inapoi-in-c...niul/2575/
Răspunde
11-09-2015, 16:34,
#4
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
A: Micloşină Dorian (Reşiţa - Caraş Severin)
A1: Nistoran Răzvan Constantin (Reşiţa - Caraş Severin)
A2: Cîmpeanu Petrică Ionut (Cluj-Napoca - Cluj)

R1: Vidican Rares George (Oradea - Bihor)
R2: ( - )
Obs: Szekely Zoltan (Baia Mare - Maramureş)
Obs: Zare Ion (Oradea - Bihor)
Răspunde
11-09-2015, 21:44,
#5
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Niculescu despre UTA: „Are stabilitate financiară, a făcut transferuri foarte bune”

A doua favorită la promovare „descalecă” pe „Motorul” chiar mâine dimineață (ora 11).  Meciul cu Mioveniul vine la două săptămâni după ce principala candidată la un loc sub soarele Ligii 1 își valorifica plusul de experiență la Arad, plecând cu toate punctele după o victorie cu 2-1. Între timp, UTA s-a întors învingătoare de la Cluj, iar argeșenii ce au luat pe mere (la Oradea) au dat pe pere acasă, cu Chindia Târgoviște.

Prin urmare, se vor afla față în față două echipe ce au strâns câte trei puncte în debutul stagiunii, miza fiind una ridicată prin prisma aspirațiilor viitoare. Chiar dacă sezonul e încă la început, orice punct e important pentru obiectivele de play-out pe care le au combatantele. „Mioveniul e o candidată la promovare, fără doar și poate”, susține Codru Grădinariu, detaliile sosidn de la unul din „secunzii” lui Roland Nagy.  „În primul rând plecăm de la faptul că ei au ca obiectiv promovarea. În al doilea rând, am avut turneu zonal cu juniorii acolo, am văzut un stadion recondiționat, deci au și condiții de performanță. În fine, ca și nume, antrenorul Claudiu Niculescu reprezintă ceva, la fel ca și jucători gen Ayza, Buhăescu, Răuță sau alții. Știm ce ne așteaptă, au ceva probleme la atacurile poziționale, dar asta înseamnă că sunt periculoși în altă parte”, a explicat Cristian Păcurar.

Mioveniul se află în orașul nostru de joi, semn că abordează cu toată seriozitatea disputa cu „alb-roșii”. Printre jucătorii care au făcut deplasarea se află și arădeanul Ali Calvin Tombaye, care a revenit de la naționala Statului Centrafrican și e pregătit să-și reia locul în centrul defensivei argeșene. „Mergem la Arad să ne întoarcem cu cele trei puncte. Sper să putem realiza acest lucru! Întâlnim o echipă bună, motivată, care a făcut lucruri foarte bune în ultimul timp, şi care are ceva ce lipseşte multora, stabilitate financiară. Au în componenţă şi câţiva jucători cu exeperienţă în Liga I şi în Liga II. Va fi dificil, dar am încredere că luăm cele 3 puncte. UTA este într-adevăr o echipă nou-promovată, dar are în schimb stabilitate financiară şi a făcut transferuri foarte bune. Va juca cu ambiţie mare. Chiar dacă este nou-promovată, tratăm adversarul serios. Sper să fie o etapă cu o bucurie mare pentru noi… asta este cel mai important, să luăm cele trei puncte”, a punctat antrenorul Claudiu Niculescu pentru site-ul oficial al clubului.

Formații probabile:

UTA: Anca-Trip – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza, Hlistei – Curtiuș, Szekely.

Mioveni: Popescu – Toriște, Calvin, Negoiță, Edi Stoica – Răuță, Marinescu – Mazilu, Buhăescu, Ayza – Nilă.

http://sportarad.ro/niculescu-despre-uta...arte-bune/
Răspunde
12-09-2015, 11:04,
#6
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Min. 1- UTA deschide scorul. Strătilă a pătruns pe dreapta, a centrat în careu, balonul a trecut de Szekely, a ajuns la Vlad care de la șase metri lateral stânga a șutat la colțul lung și a deschis scorul

http://sportarad.ro/livetext-uta-cs-miov...-oficiale/
Răspunde
12-09-2015, 13:30, (Ultima modificare: 12-09-2015, 21:15 de psv.)
#7
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Frustrare maxima,puteam sa castigm atat de lejer astazi!Asta este ..mergem maai departe...
Mioveni o echipa extrem de modesta din punctul meu de vedere au jucat fotbal cam 30 de minute dupa ce au primit primul gol,nici noi nu am avut jocul consistent din meciul cu Mediasul dar totusi am fost echipa mai buna.
Desi Stratila nu face deloc faza defensiva ,(am fost din nou extrem de expusi pe banda dreapta),a fost omul meciului,doua pase de gol +cartonasul rosu scos la fundasul oaspetilor,pacat de gresala incredibila a lui Anca-Trip ,impardonabila la acest nivel dar totusi el a scos in ultimele secunde un 2-3 la o gresala a lui Manea.
Se pare ca nu gasim reteta castigatoare la portari(oare antrenorul de portari nu are nici o vina??),probabil din etapa viitoare il vom vedea pe Miron,se vedem ce poate si el......
Răspunde
12-09-2015, 14:00,
#8
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Dupa egalare nu aveam oameni in centru...jucam cu 2 inchizatori meci de meci, de ce? S-a vazut pe sfarsit ca tinerii nu au forta, in rest ...Stratila cel mai bun, sa incercam sa tinem de el!
Răspunde
12-09-2015, 14:08, (Ultima modificare: 12-09-2015, 14:09 de I 929.)
#9
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Nu putem da vina doar pe portar pentru rezultatul ăsta pentru că aşa cum spune şi psv, ne-a şi scos cu alte ocazii. Problema e că echipei i-au fost tăiate aripile de pe bancă mult prea devreme. Ce rost are să forţezi juniori în meci cu Mioveni, ca să rişti un gol dintr-o greşeală şi apoi să n-ai reacţie? Echipa s-a tăiat după 2-2, iar la 1-0 ne-am lăsat dominaţi. Până la schimbările lui Strătilă şi Curtuiuş am jucat foarte bine în repriza a doua, credeam că nu vom avea probleme să câştigăm.

Nu ar fi însă corect să le scoatem ochii juniorilor. Am terminat meciul cu 5 under 19 (de fapt 17 - 18 ani, Jorza chiar 16), Michel şi Anca-Trip 20,20 şi puţin. Poate ne-am grăbit şi am sacrificat rezultatul. Poate nu e rău în perspectivă, deşi acum ne pare rău de punctele pierdute, dar dacă nu era acel gol vedeam partea plină a paharului ("i-am bătut pe Mioveni cu 5 juniori - ce buni suntem!"). Eu sper ca forţarea aceasta a juniorilor, prea rapidă, să nu fie un dialog de la distanţă între Roli şi Mezar pentru că ultimul ar fi impus regula cu trei juniori în teren şi în ultimele două din campionat am început doar cu doi, iar antrenorul preferă "bătrânii" şi acum, iată, are "argumente".

Chiar dacă sunt vreo două-trei echipe praf în serie (Reşiţa, Bihor, Cluj), retrogradează 5, iar pentru cel puţin două locuri retrogradabile se va lupta. Deocamdată suntem cea mai slab clasată nou-promovată, iar dacă pierdem la Satu Mare vom juca sub presiune meciul de acasă cu Vâlcea.  Dacă facem experimente, să le facem totuşi cu o anumită logică, nu forţând evident lucrurile.

E bine că ştim să marcăm, e ok că Strătilă face faţă, că Marius Curtuiuş e acolo unde trebuie măcar o dată în meci. Păcat de cele două puncte, dar mergem mai departe.
Răspunde
12-09-2015, 14:35, (Ultima modificare: 12-09-2015, 14:36 de Giuliano.)
#10
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Nu se face ce-a făcut Roli! Nu poți la 2-1 chiar dacă ai un om în plus să te crezi câștigător și să nu respecți meciul și adversarul. Introducerea a 3 juniori pe teren, peste cei doi pe care îi aveai deja acolo, asta arată. Unde au fost Sorian, Hlistei, Rus, oameni care totuși, măcar din experiență ar fi știut să gestioneze finalul acela de meci sau chiar să fie capabili să forțeze un gol după egalare?!
Avem o problemă de ordin fizic: Strătilă nu rezistă mai mult de 70 de minute, Szekely la fel.
Chindriș are abonament în teren? Așa cum au suporterii în tribune se pot cumpăra abonamente și în teren ca să fii acolo meci de meci?
Doamne, unde găsim portarii ăștia?! De la Bălgrădean n-am mai avut unul normal! Are dreptate psv s-ar putea să fie și o problemă la modul cum sunt pregătiți. Ne cam lipsește Țapoș
Mi-a plăcut Michel azi. Și Strătilă dar cu Strătilă ar trebui să fim atenți că-l cam răsfățăm. Da, e poate cel mai bun jucător pe care l-a avut UTA în ultimii ani dar aura de vedetă cu care este înconjurat îl face uneori să sară calul cu floricelele în teren pentru a provoca entuziasm în tribune. E bun spectacolul dar ar fi bine să i se spună că până ce victoria e securizată interesul echipei și al rezultatului primează.
Nu-i un rezultat neapărat rău dar e frustrant să ai 2-1 cu un om în plus, acasă și să pierzi avantajul. Cu 3 puncte azi eram mai relaxați din prisma clasamentului. Așa, Doamne ferește, o înfrângere la Satu Mare deja pune presiune pe echipă.
Altfel, stadion plin, vorba lui Spirty, cum se simte atmosfera de liga a doua, din toate punctele de vedere!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
12-09-2015, 14:45, (Ultima modificare: 12-09-2015, 14:47 de Kidu.)
#11
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Nu inteleg motivele lui Roli de a forta cu atatia juniori in teren mai ales pe final. Aveam 2-1 nu 4-0 desi zic eu ca nu juniorii se fac responsabili pentru golul egalizator la 2-2 insa nici nu putem sa il blamam pe Anca-Trip care in rest a aparat ireprosabil si ocazii au avut si argesenii.
Roli de regula nu merge pe mana juniorilor pentru ca el are scoala lui Ionut Popa, un stil de moda veche care se bazeaza mai mult pe vulpoi, pe experienta si mai putin pe juniori, joc elaborat etc. Mi se par foarte ciudate schimbarile din meciul asta si tare mi-e ca la nivel de staf tehnic si management exista niste frictiuni intre Roli pe deoparate si Meszar, Pacurar de cealalta parte.
Poate ma insel insa suspectez faptul ca Roli ar fi vrut sa le arate "ce pot juniorii", el fiind adeptul transferurilor care aduc jucatori cu experienta.

In sfarsit, trecand peste unele sincope a fost un meci bun. Nu-i nimic insa rezultatul ne cam obliga sa aduce punct sau puncte de la Satu-Mare.
Răspunde
12-09-2015, 16:45,
#12
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Cam asta am scris si pe sportarad (primul paragraf face referire la faptul ca sportarad incearca sa ne "convinga"ca pe un satdion de 1579 de locuri plin cu mediasul au reusit sa numere doar 500 de spectatori iar azi doar 300)

_________

Stadionul a fost plin si are exact 1579 de locuri pe scaune. Probabil au trecut numarul spectatorilor inainte de meci cu 15-20 de minute altfel nu imi explic cum poti „rata” 1300-1500 de spectatori Smile

Legat de meci si de parerologi : Ayza ala e peste orice fotbalist vazut la Arad in ultimii 3 ani , dar gestionate putin mai bine anumite faze in aparare puteam obtine lejer cele 3 puncte. Cand vrei sa promovezi juniori ii introduci treptat in joc si in meciuri jucate deja la scoruri de 3-0 si nu la 2-1 cu oaspetii cu pretentii de promovare si atacand in valuri, parerea mea de suporter.

Am terminat azi cu 5 juniori in teren si cu 2 jucatori de 20 de ani pe langa ei. doar Botis, Polgar, Manea si Chindris erau seniori la final in teren.

Am vazut ca zicea cineva ca s-au cerut nu stiu care jucatori afara in min 60. Tot ce se poate insa din peluza nu am vazut asa ceva. Dar chiar si asa ai optiuni de jucatori tineri dar mai experimentati care pot intra acolo la mijloc gen Cipri Rus, Hlistei, Dobrean, Sorian care ar fi putut conserva rezultatul si cele 3 puncte de azi.

Dar inca odata e parerea mea de suporter si s-ar putea sa fie gresita. Daca ii iesea lui Roly azi cu 7 copii in teren victorie impotriva celor de la mioveni (care au jucat mult peste medias azi ca joc si actiuni ofensive) era mare. Nu i-a iesit si trebuie sa isi asume si sa invete din greselile meciului de azi.

Nu e o tragedie acest egal insa a durut tinand cont ca am condus de doua ori , am jucat 20 de minute in superioritate numerica si am jucat acasa.

Asta e mergem mai departe si trebuie sa venim cu punct/e de la Satu Mare.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-09-2015, 17:00, (Ultima modificare: 12-09-2015, 18:38 de bsa924.)
#13
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Oricum lotul a fost facut foarte ciudat pentru meciul de azi, pe baca seniori erau doar Rus si Filaret si portarul Miron iar restul doar juniori , la incalzire au iesit iar doar juniorii deci ori s-a plecat din start cu ideea asta oricat ii scoru bagam juniorii ori cineva are interesul sa ii forteze ca sa le faca , cota. Nu poti sa nu bagi macar in lot jucatori cu experienta in liga 2 precum Sorian daca nu are nici o problema medicala , iar problema lui Gligor da deja semne de intrebare la o simpla intindere nu poti sa stai 2 luni , tare mi ca are o ruptura sau ceva mai grav si nu au vrut sa zica nimic deoarece Gligor era vazut ca cel mai important transfer din aceasta vara.
Răspunde
12-09-2015, 17:38,
#14
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Nu zic sa nu le dai sansa,dar la 3-1 nu la 2-1vazand ca si ei forteaza !!! In sfarsit , mergem mai departe.
Răspunde
12-09-2015, 18:16,
#15
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Nu ştiu ce jucători se cereau afară, am mai văzut comentariul ăsta pe sportarad, Szekely cel puţin a fost cam nemulţumit că e schimbat. Sper să explice Roli în zilele ce urmează de ce am avut banca asta formată doar din juniori pentru că chibiţii deja încep: vor să le facă (o) cotă juniorilor de la Atletico...
Răspunde
12-09-2015, 18:24,
#16
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Strătilă în minutul 61 a arătat semn de schimbare plus ambele palme deschise către bancă. Am dedus că mai rezistă 10 minute, cam așa s-a și întâmplat. Faza a fost chiar în fața mea.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
13-09-2015, 15:40,
#17
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Hlistei a fost suspendat? sau de ce nu a fost nici măcar rezervă?
Răspunde
13-09-2015, 19:55,
#18
RE: Etapa nr. 3: UTA - CS Mioveni (12.09.2015, ora 11:00)
Am inteles ca e accidentat. Are niste probleme musculare.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)