Actualitati aradene
23-02-2016, 7:46,
RE: Actualitati aradene
Bun articolul despre deteriorarea centrului, nu stiam ca e asa:

http://specialarad.ro/aradul-un-mare-spa...inchiriat/
Răspunde
23-02-2016, 20:53,
RE: Actualitati aradene
Da, arata dezastruos...asta parca nu mai e Aradul pe care il stiam...pacat !
Răspunde
24-02-2016, 10:44, (Ultima modificare: 24-02-2016, 10:45 de Kidu.)
RE: Actualitati aradene
Aici concura un cumul de factori:
- proprietari neancorati in realitatea imobiliara a Aradului si spun asta pentru ca toti spera sa dea lovitura insa s-au dus vremurile cand veneau bancile si farmaciile sa iti plateasca chirii aberante
- Atrium Mall inghite mult mai multe chirii la un pret mai decent si asigura un vad comerical mult mai bun. Pacat insa ca spatiul e limitat si acolo pentru ca ar merge o extindere insa povestile cu pasarela de sticla sun pure fantasmagorii. Galleria Mall in schimb nu isi mai revine niciodata, acolo tot proiectul s-a gandit prost din fasa. Asta e, sa le fie invatatura de minte altora care viseaza cai verzi pe pereti si nu fac ample studii de piata si prognoze realiste.
- oameni de afaceri sau asazisi oameni de afaceri care habar nu au pe ce lume traiesc, care nu au nici cele mai elementare notiuni de comert.

E timpul ca Centrul Civic sa revina oamenilor in sensul ca m-am saturat de second hand-uri, pacanele, tot felul de birturi dubioase s.a.m.d. Pe centru ar trebui sa fie cafenele cu gust, restaurante, galerii de arta, agentii de turism, nu ma deranjeaza nici covrigariile insa facute cu gust ca mai toate firmele de pe centru care ar trebui cu toate sa respecte arhitectura si specificul locului.
Răspunde
24-02-2016, 13:13, (Ultima modificare: 24-02-2016, 13:14 de Giuliano.)
RE: Actualitati aradene
Aș mai adăuga ceva Kidule: puterea de cumpărare slabă a celor mai mulți dintre arădeni. Da, punctăm pozitiv la capitolul șomaj (mai exact absența lui) în schimb partea mai puțin plăcută e faptul că nu avem în Arad companii care să ofere salarii ceva mai mari. Ori când marea majoritate a cetățenilor trăiesc din salarii care oscilează între 800 și 1200 de lei e greu să avem ceea ce ne dorim cu toții pe centru. Pentru că și dacă ar scădea chiriile, spații comerciale de genul celor descrise de tine n-ar putea rezista în lipsa cumpărătorilor. Și atunci comercianții se orientează spre potențialul existent: produse cu prețuri pentru ”muritorii de rând”, gen covrigării, magazine cu haine ieftine etc sau birturi dubiase și de prost gust pentru că alea atrag cam singurii potențiali clienți cu bani din Arad. Nu vreau să sune a generalizare, sunt și excepții, dar dacă ne uităm care e nivelul de educație al celor cu putere financiară din Arad ne cam lămurim de ce aproape niciun local de bun gust n-a rezistat în orașul nostru.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-02-2016, 14:24,
RE: Actualitati aradene
Ai dreptate Giuli, e si asta o problema.
Răspunde
24-02-2016, 20:09,
RE: Actualitati aradene
Da, asa e. Din nou revenim la problema viziunii de dezvoltare pe termen lung. Aradul nu a reusit / nu a putut / nu a vrut sa devina un serios centru universitar care apoi sa atraga companii de tehnologie, software, inginerie, etc., care platesc salarii bune si asigura o diversificare a locurilor de munca, o viata culturala, mondena plina de energie (vezi cazul Cluj sau poate Timisoara). Sigur, fata de multe orase din Romania stam destul de bine, dar cred ca se putea mult mai bine daca edilii aveau o buna viziune de ansamblu.
Răspunde
25-02-2016, 10:12,
RE: Actualitati aradene
Din pacate nu pot decat sa iti dau dreptate. Clujul ne-a luat-o mult in fata, pana si Timisoara a batut pasul pe loc si a ramas mult in urma lor.
Răspunde
05-03-2016, 4:48,
RE: Actualitati aradene
Falca vrea sa rada casutele de pe strand. Pro sau contra? Argumente? Daca e pentru cetate sa le rada dar sa nu fie alte interese la mijloc:

http://specialarad.ro/casutele-de-pe-str...primariei/
Răspunde
05-03-2016, 11:47,
RE: Actualitati aradene
Sincer cred  că e o greşeală în articol, eu zic că vor rămâne căsuţele în zona 3, acolo unde sunt şi acum. În spate va fi amenajat ceva parc,între zona 3 şi cetate. Aquapark-ul va fi din spatele bazinelor până spre podul Timişorii, eu cel puţin aşa îmi dau seama după petele alea albastre care ar trebui să reprezinte bazinele existente.
Răspunde
05-03-2016, 22:24, (Ultima modificare: 05-03-2016, 22:25 de mash510void725.)
RE: Actualitati aradene
Ca o parere personala acele casute din proximitatea strandului nu isi mai au locul acolo. Odata cu redobandirea cetatii de catre oras este nevoie de o sistematizare a intregii zone din interiorul acesteia cat si din exteriorul ei. Pe acel amplasamnet pot fi construite noi bazine de inot sau un complex wellness termal de genul Nymphaea Oradea pe fonduri europene. Casutele pot fi relocate in alta zona precum Padurea Ceala, zona balastierei Micalaca, zona adiacenta podului feroviar Micalaca sau chiar in Padurea Vladimirescu.
Răspunde
05-03-2016, 23:05,
RE: Actualitati aradene
Eu aş vrea să văd nişte statistici cu gradul de ocupare al căsuţelor din ultimii ani. Dacă au în continuare un grad de ocupare destul de mare, nu aş fi de-acord cu demolarea lor, dar ăsta nici măcar nu ar fi primul meu argument. În primul rând nu le-aş demola pentru că şi ele fac parte din farmecul ştrandului arădean de odinioară şi nu cred că trebuie să renunţăm la chiar toate lucrurile vechi şi faine în numele unei modernizări scumpe şi plasticizante. Demolarea căsuţelor ar însemna şi defrişarea arborilor care nu şi-ar mai avea rostul, asta înseamnă că s-ar renunţa la o veritabilă pădure apropiată de mijlocul oraşului şi de cetate.
Răspunde
05-03-2016, 23:46, (Ultima modificare: 05-03-2016, 23:47 de Giuliano.)
RE: Actualitati aradene
Despre ce redobândire a cetății vorbim?! A văzut cineva măcar o cărămidă mutată un metru de la dreapta la stânga la unitatea din Gai, mișcare care să certifice că prima condiție obligatorie de îndeplinit pentru realizarea acestui demers este pe cale de îndeplinire. Sau iarăși vorbim pe baza acelorași povești pe care primarul ni le spune de atâția și atâția ani; și pe care unii se pare că nu se mai satură să le înghită pe nemestecate
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
05-03-2016, 23:48,
RE: Actualitati aradene
Și încă ceva: complex wellness pentru cine măi băiatule? Tu și toți cei care îi propagați ideile fantasmagorice ale faraonului trăiți în lumi paralele?! 95% din populația Aradului trăiește la nivel de subzistență iar la nivel de inftrastructură de bază a turismului suntem sub nivelul mării! Ce wellness visați???!!!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
06-03-2016, 11:20,
RE: Actualitati aradene
Giuli, te-as contrazice putin legat de un centru spa&wellness si ma bazez pe consumul romanilor pentru astfel de servicii, romani ce umplu strandurile de la unguri.
Om fi noi amarasteni insa cerinta pentru astfel de servicii exista si daca ar exista unul si in Arad, construit si intretinut cum trebuie, cu preturi decente eu unul zic ca ar fi o afacere profitabila.
Nu imi fac iluzii ca un astfel de centru ar fi bine gestionat sub tutela primariei insa fiind detinut de un privat s-ar putea schimba lucrurile.
Răspunde
06-03-2016, 18:43,
RE: Actualitati aradene
(05-03-2016, 23:48)Giuliano a scris: Și încă ceva: complex wellness pentru cine măi băiatule? Tu și toți cei care îi propagați ideile fantasmagorice ale faraonului trăiți în lumi paralele?! 95% din populația Aradului trăiește la nivel de subzistență iar la nivel de inftrastructură de bază a turismului suntem sub nivelul mării! Ce wellness visați???!!!

Mi-ar placea sa fiu mai implicat pe acest forum insa sunt total dezamagit de atitudinea si limbajul pe care il folosesti Giuliano. Speram sa avem o competitie de idei si argumente, insa...pauza. O sa urmaresc in continuare forumul pentru ca e vorba de UTA si nu de trecatori prin viata ca noi ceilalti.

PS: Nu am fost si nu sunt un sustinator al faraonului despre care vorbesti, dar daca are propuneri benefice pentru orasul Arad de ce nu as fi de acord cu ele? Doar pentru ca emana de la faraon? Eu nu pot fi asa.
Răspunde
06-03-2016, 19:59,
RE: Actualitati aradene
mash, tot ce emana de la falca e pe comision. Comisionul e platit de catre tine , Giuliano si toti ceilalti.. 

P.S. poti sa stai linistit si sa te implici pe forum atat cat vrei, iti garantez eu ca Giuliano nu-ti va face nici un rau Smile , iar daca alegi sa nu o faci nu te lamenta 
Iti doresc sa faci tot timpul tot ceea ce-ti face placere
Răspunde
06-03-2016, 20:24,
RE: Actualitati aradene
Toate propunerile "bune" trebuie sa inceapa de la a distruge ceva. Mi-e sila de modul asta de gandire. Nu vreau sa mai pun paie pe foc spunandu-ti cat de mult imi pasa despre parerile despre mine sau despre limbajul meu care vin dinspre oameni care sustin un acest mod de a face "adminitratie". Tu ramai cu dezamagirea, eu cu un oras care de 12 ani e ciuntit si distrus bucata cu bucata.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
07-03-2016, 1:23,
RE: Actualitati aradene
"2 stadioane, 3 echipe - Arad - cimitirul sportului!" - afisat la protestul din fata primariei si gandit de unii din voi.
Telecom, Vagonul, Strungul- care urmeaza?
Baza Motorul nu o vad prea bine, dupa ce se finalizeaza stadionul UTA. Prevad un supermarket pe locatia respectiva
Pistele de biciclete sunt o gluma proasta, negandite si facute de mantuiala.
3 lei intrarea de persoana pe strand + 13 lei masina (masina se conduce singura) in conditiile in care singura unitatate care mai functioneaza este Ratio. Probabil doreste concesionarea strandului , altfel nu imi explic cum a putut sa distruga si sa descurajeze investitiile.
Răspunde
02-04-2016, 19:01,
RE: Actualitati aradene
Urmașul lui Imperio. Astra Vagoane Călători Arad a lansat primul tramvai 100 % românesc

Spre deosebire de vechiul model Imperio, fabricat sub licență Siemens, noul model, numit „Autentic”, este de concepție românească 100%.

Compania românească Astra Arad, deținută de omul de afaceri Valer Blidar, a lansat zilele trecute, la ediția a XI-a a Forumului Railway Pro de Tehnologii și Servicii – „Susținerea pe viitor a transportului feroviar și a transportului mutlimodal” modelul de tramvai „Autentic”, cel mai nou produs al companiei, scrie digi24.ro.

Ce aduce nou modelul Autentic? Dacă vechiul tramvai „Imperio” era conceput de germanii de la Siemens, avea 50% componente originale și era fabricat sub licență la Arad, modelul „Autentic” este fabricat integral din componente produse în România sau importate. Este însă important că este de concepție românească, spun reprezentanții Railway Pro. Potrivit lor, motoarele electrice sunt fabricate în România, la ICPE București. Unele sisteme, precum cel de urmărire video este importat, căci în România nu se produc astfel de sisteme.

„Rezultatul este un tramvai state-of-the-art, care combină experiența anterioară a companiei arădene cu cele mai noi soluții în ceea ce privește echipamentele”, spun oficialii Railway Pro.

Tramvaiul dispune de caracteristici personalizate cu un design modern și atractiv, ușile de acces cu două canaturi, cu o lățime totală de 1300mm, pe de-o parte sau de ambele părți, în funcție de cerințele clientului, oferă un acces ușor și rapid, pentru pasageri. Acest nou produs este dotat cu podea 100% coborâtă, pentru mai mult confort. Interioarele sunt spațioase, în culori luminoase, modificate în funcție de cerințele clientului, aer condiționat în cabina vatmanului și în corpul destinat pasagerilor și există display-uri mari pe care informațiile pot fi citite cu ușurință de către pasageri. Fiecare modul poate fi echipat cu până la două uși, pe o parte. Astfel, 30% din lungimea tramvaiului poate fi echipată cu uși. Ușile de acces pentru pasageri situate în apropierea cabinei vatmanului sunt standard pentru a asigura acces facil, dar fiecare parte de ușă poate fi activată separat.

56fe3159682ccfe07ffb14e8

Compania Astra speră să aibă mai mult succes cu noul model decât cu Imperio. În ultimii ani, Astra Arad a pierdut licitații atât la Cluj cât și la Sofia pentru dotarea cu tramvaie, în faţa polonezilor de la PESA. „Am fost cu 150.000 de euro pe tramvai mai ieftini decât PESA şi tot am pierdut. Ni s-a cerut o dovadă că aceste tramvaie circulă pe undeva, referinţe. Ei bine, acest tramvai circulă în vreo 20 de oraşe din Germania, numai că acelea sunt produse în Germania (fiind identice cu Imperio – n.red.) Dacă sunt făcute la noi, brusc nu mai sunt bune. Noi chiar am depus un memoriu de protest la Comisia Europeană pentru că trebuie să se înceteze cu discriminarea”, declara pentru economica.net, după pierderea licitației de la Cluj, patronul Astra, Valer Blidar.

-, 2 aprilie 2016, 10:51 AM

http://specialarad.ro/urmasul-lui-imperi...-romanesc/
Răspunde
31-05-2016, 14:52,
RE: Actualitati aradene
Din nefericire tot mai multe orase din tara sunt in starea asta. Daca Clujul, Bucurestiul, Timisoara si Iasiul infloresc, orasele mai mici sunt "de inchiriat".
________________________________
Marius
solutii ERP
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 8 Musafir(i)