Actualitati aradene
12-01-2015, 10:00,
#41
RE: Actualitati aradene
poate aradenii cred ca-i o solutie ok cea propusa de primarie pt amenajarea acelui parc...
Răspunde
13-01-2015, 10:51, (Ultima modificare: 13-01-2015, 11:38 de albrosu.)
#42
RE: Actualitati aradene
Eu vad mii de oameni care cred ca solutia propusa de primarie NU e ok. Nu am intalnit pana acum UN SINGUR aradean, cu exceptia zonei politice de influenta a primarului, care sa fie de acord cu desfiintarea parcului. Nu spun ca nu ar exista, spun doar ca nu ar avea niciun fel de argument: nici logic, nici moral si nici legal. Primaria a facut niste lucruri foarte grave in pregatirea terenului pentru proiectul asta, dar le va afla toata lumea in curand. Pana una alta, singura voce autorizata a arhitectilor peisagisti din Romania a trimis adresa de mai jos la institutiile abilitate, inclusiv la Ministerul Mediului:
http://asopromania.blogspot.ro/

si mai jos sunt peste 5.000 de "pesedisti" sau "manipulati politic", cum ii numesc slugile lui Ghita
https://www.facebook.com/parc.eminescu

P.S. Intre timp s-au taiat copacii de la terasa Ratio de pe strand. Si asa cum ma asteptam, incepe contrarevolutia Primarului: nu Primaria e de vina, i-a taiat o institutie subordonata guvernului PSD; imediat o va da cu Iliescu, minerii, etc. Ceea ce stie orice persoana din orasul asta e ca ala e domeniul public al Aradului si ca nimic nu misca acolo fara incuviintarea Primariei. In cazul de fata eu sunt convins ca a ordonat personal proprietarilor de la Ratio sa taie acei copaci sanatosi doar ca sa se razbune sau ca sa provoace o diversiune, presiunea fiind prea mare. Se stie ca e prieten cu proprietarul de acolo, iar terasa aia a fost unul din locurile lui preferate in vara asta. Lucrurile astea le pot zice aici, intr-un loc in care lumea stie cu ce fel de individ avem de-a face. In schimb in reactii publice atacurile directe la adresa lui ii dau posibilitatea de a se victimiza din nou si de a reactiona asa cum deja a facut-o prin omul lui-Tolea: manipulari, pesedisti, dusmani ai Aradului, etc.
Răspunde
13-01-2015, 11:07,
#43
RE: Actualitati aradene
Bine ai revenit, speram si pe alte discutii Smile
Răspunde
13-01-2015, 11:17,
#44
RE: Actualitati aradene
Si eu sunt de parere ca desfiintarea Parcului Eminescu este una de neacceptat. Avem nevoie de parcari si de trafic fluidizat insa nu cu astfel de costuri, nu cu interpretari din astea pe genunchi.
Degeaba vor pune ei un strat vegetal pe platforma aia de beton pentru ca in afara de gazon si niste arbusti ornamentali nu va creste nimic altceva acolo. Ala nu e spatiu verde care sa inlocuiasca niste copaci seculari.

De asemenea am vazut pozele lui Seba de pe FB cu copacii taiati din fata de la Ratio. Pareau sanatosi, fapt ce ma duce cu gandul ca acolo e implicat probabil si patronul de la Ratio care s-o fi inteles cu Primaria. Nu stiu, e o simpla supozitie insa nu inteleg de ce au fost taiati.
Răspunde
13-01-2015, 12:47,
#45
RE: Actualitati aradene
Eu nu cred ca falca nu stia ca se vor taia pomii aia. Il cunosc foarte bine pe patronul de la Ratio si e cu foarte mult bun simt si sigur nu a facut de capul lui asa ceva si probabil a cerut aprobare sa ii taie si falca l-a incurajat sa faca aceasta diversiune prin interpusi (mosneag,etc) acum spalandu-se pe maini de problema si incercand sa mute atentia de la parc. Nu stiu cu exactitate insa banuiesc cine e gunoiul in aceasta poveste.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-01-2015, 13:34,
#46
RE: Actualitati aradene
intotdeauna cand se taie un copac se cere aprobare de la "primarie"- ceva servicu dde acolo, parca edilitar-gospodaresc se numea la un moment dat. in plus pe domeniul public si privat al orasului taierile se fac doar de firmele primariei . stiu pentru ca pentru orice copacel aflat in fata, spatele, stanga, drepata unui bloc, in curtea interioara sau inainte de trotuar trebuie aprobare altfel orice sesizare se transforma in amenda si uneori si in dosar penal.
eu cred ca actiunea de taiere de la strand era pregatita si aprobata de mult iar graficul a fost respectat insa probabil acum sunt putin surprinsi pentru ca a coincis cu revolta referitoare la parc. mai mult ca sigur planul era ca oricum pasarela se construieste si parcul se taie si era momentul inainte de sezonul de pe strand sa se pregateasca acolo terasa si iesirea pe malul stang de pe pasarela. as fi curios daca exista ceva poze ale proiectului pasarelei in care sa se vada si zona ratio Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
13-01-2015, 19:43,
#47
RE: Actualitati aradene
rusinica, sau ?

"Reprezentanții firmei SC Ratio West SRL spun că își asumă acțiunea de tăiere a copacilor motivând că aceștia reprezentau un pericol pentru cei care treceau prin zonă şi pentru locul de joacă de acolo, susținând însă că vor planta alți copaci în locul celor tăiați.

Terenul este concesionat acestei firme pe 49 de ani, potrivit Corinei Drăghici, purtătorul de cuvânt al Primăriei. Din 2005 și până în 2054, firma deține pe Ștrandul Neptun o suprafață de 3.350 mp."
http://www.aradon.ro/vezi-daca-au-fost-d...nd/1494647
Răspunde
13-01-2015, 21:53,
#48
RE: Actualitati aradene
Nu stiu ce sa zic xtreme. Au anuntat ca romsilva au taiat, pe urma s-a constatat ca acestia aveau "doar aprobare verbala" ca la sfarsit sa isi asume convenabil ratio beach vina si ca vor planta alti copaci si vor plati amenda (cat si cum?) . falca e ok, pomii sunt taiati si "paguba" va fi remediata de restaurant (cum , cu niste puieti plantati in alta parte, amenda mica,etc). Important e ca s-a eliberat zona si vina , nu e a primariei si reconsului. Daca si-au asumat vina cei de la ratio atunci sunt curios ce anume vor pati, fiindca mie mi se pare ca ar fi altfel o musamalizare . Adica "taie-i tu, eu dau vina pe psd si ma iau de aia cu mitingul lor" . Probabil vehementa reactiilor i-a surprins si i-au facut sa recunoasca o vina care initial nu le-a fost atribuita (ma refer la ratio) pe considerentul ca "oricum , ce o sa imi faca astia". Cine il cunoaste pe florin stie ca era co-organizator la pseudo-octoberfestul tinut in ultimii doi ani in pta Avram iancu si ca e in relatii bune cu falca. De aici si banuiala mea ca parca totul e cusut cu ata alba. Mai ales ca pomii aia ii stateau atat terasei lui in cale cat si noului pod construit acolo.

In fine, indiferent cum ar sta treaba sper sa se faca publice sanctiunile si sper sa fie suficient de considerabile incat sa descurajeze pe viitor astfel de "initiatie" ale altora ...cu sau fara complicitatea primariei.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-01-2015, 23:38,
#49
RE: Actualitati aradene
Pe sistemu' "podu de piatra s-a daramat (...), vom face altu' " au timp inca 39 de ani noii puieti sa creasca.
Răspunde
14-01-2015, 1:46,
#50
RE: Actualitati aradene
intre timp jegul si-a sters postarea de pe fb unde incrimina nu stiu ce firma psd-ista si invita oamenii sa protesteze Smile futu-ti mortii matii de jeg si pe toti pupincuristii de ocazie sau indragostiti de muia lui
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
14-01-2015, 14:42,
#51
RE: Actualitati aradene
Vai de plm ce teorii aveti in cap, jur! Smile)) pur si simplu a fost o eroare...o neintelegere cu un dorel putin ungur. Trebuia sa taie un pom si a taiat vreo 6. Pe bune, chiar nu-i nici o conspiratie.

@ cip:
Defapt falca singur cu o drujba i-a taiat pe toti. Iti zic eu sigur ca mi-a zis un indragostit de muia lui...
Răspunde
14-01-2015, 15:11,
#52
RE: Actualitati aradene
Cam convenabila si trasa de par confuzia asta Chere.

Oricum, fiind plopi nu le-a fost greu sa justifice taierea lor pentru ca plopii mai batrani de 20 (daca nu ma insel) pot fi taiati printr-o simpla cerere a proprietarului catre serviciul de gospodarire comunala a Primariei. Cel putin acum cativa ani asa s-a procedat cand au fost taiati plopii de la blocul parintilor mei.

Cip, tu esti cu astea. Cred ca esti mai in tema.
Răspunde
14-01-2015, 17:55,
#53
RE: Actualitati aradene
Chere, iar sifonezi? Smile))))
Răspunde
14-01-2015, 18:49,
#54
RE: Actualitati aradene
Un gest frumos, o campanie reusita a celor de la Special Arad. Bravo lor !

http://specialarad.ro/multumim-oamenii-d...ul-primit/

ps. articolul initial de la care a plecat campania de azi (fiindca totul s-a desfasurat in cateva ore!!!)

http://specialarad.ro/tragedie-fara-marg...-un-copil/

Tragedie fără margini! Sergiu, un băiețel de 13 ani, din Arad, ars într-un incendiu, așteaptă Divinitatea să-i dea bani pentru tratament! Statul român nu are fonduri pentru un copil!

De dinainte de Crăciun, Sergiu, un băiețel de 13 ani, stă pe patul de spital, pe burtă. A suferit arsuri groaznice, de cel mai înalt grad, cu dureri pe măsură. Când ne-am dus să-l vedem, să vorbim cu el, urla îngrozitor…Urla de durere și se auzea pe coridoare. Medicii îi schimbau pansamentele. Pur și simplu e greu de explicat atmosfera ce a cuprins coridorul. Asta pentru că nu prea ai cum să descrii durerea. Ulterior am strâns-o în brațe pe bunică, așa cum se afla acolo, lângă el, în camera 305, silindu-ne cu greu să nu plângem în fața lor. Îngrozitoare suferințe pentru un copilaș… Și cu atât mai îngrozitor este ce am aflat: atunci când spitalul are bani, medicii îl dau cu creme și i se dau medicamente, când nu… plătește din câți bani i-au mai rămas, bunica. Dar n-are bani nici ea, Maria Boca, care-i stă la capul patului, zi și noapte, îngrijindu-l. Până nu s-a întâmplat tragedia, bunica îngrijea bătrâni în Chier (acolo unde și locuiesc) și astfel îl creștea pe Sergiu. Acum… n-are cum să mai câștige nimic, fiind cu nepoțelul în spital. NU AU BANI!

„Bărbat” în casă cum s-ar spune,

în urmă cu patru săptămâni, Sergiu a încercat să stingă un incendiu izbucnit din cauza unui scurtcircuit într-un hambar în care erau depozitate sticle de benzină și motorină. I-au luat foc pantalonii de training, aceștia lipindu-i-se de piele. Norocul – dacă poate fi numit așa… – a fost că un trecător a sesizat fumul, a intrat în casă și, văzând ce se întâmplă, a chemat Ambulanța. Așa a ajuns Sergiu la Spitalul Județean din Arad (Secția de Ortopedie Pediatrică, etajul 3), pentru că Spitalul din Ineu, deși ar fi fost mai aproape de Chier, nu mai are secție care să se ocupe de astfel de cazuri.

Cutremurător de-a dreptul,

până ieri seară, niciunuia dintre părinții băiatului părea să nu le pese. Totuși, mama, aflată în Vatra Dornei, a aflat de copil și, la insistențele bunicii, vine să ajute… L-au părăsit, și ea și tatăl, de mult timp. Ulterior divorțului, tatăl și-a refăcut viața, e recăsătorit și are (și) un alt copil acum. Ce tată poți fi, chiar recăsătorit, să nu îți ajuți copilul aflat pe un pat de spital?!

Bunica, cum spuneam, e non-stop alături de el. Când i se schimbă pansamentele, când i se face baie.. Și chiar dacă se presupune că un copil beneficiază de asigurare de sănătate gratuită până la vârsta de 18 ani, bani tot i se cer…

Spitalul Județean nu are fonduri suficiente

pentru a îi oferi tratament gratuit – așa spune doamna Maria că i s-a zis. Auziți oameni buni? SPITALUL JUDEȚEAN ARAD NU ARE FONDURI PENTRU A-I OFERI TRATAMENT GRATUIT UNUI COPIL DE 13 ANI! În ce țară trăim?Dar același spital are miliarde de lei pentru făcut birouri, garduri și mai știe naiba ce! În zilele în care nu se oferă medicamente gratuite, Boca Maria trebui să scoată bani din propriul portofel. Însă banii se termină. Mai repetăm o dată… că nu ne vine să credem: STATUL ROMÂN NU ARE FONDURI PENTRU A-I OFERI TRATAMENT GRATUIT UNUI COPIL DE 13 ANI!

Diriginta clasei în care este elev

și învață Sergiu, a început să strângă bani. Profesorii de la Școala generală din Grădiște pregătesc un ajutor … Altcineva? A… da. Asistentele din spital i-au mai oferit simbolic câte un fruct. De parcă de fructe are nevoie…

La Sergiu trebuie să i se facă o grefă de piele (un transplant de piele de pe corpul bunicii sau mamei, pentru a-i fi acoperite locurile unde a fost ars) pentru a fi salvat… Necesitatea unei astfel de proceduri i-a fost comunicată bunicii ieri dimineață, sugerându-i-se de către doctor să o contacteze pe mama băiatului, aceasta fiind persoana cu compatibilitatea cea mai sigură. Problema este însă că mama nu este beneficiară de CAS. Bunica, da. Ea dorește să se ofere ca donator, însă chiar dacă este asigurată, tot nu i s-a confirmat dacă transplantul respectiv costă sau nu „Nu au știut să îmi zică sigur ceva” – oftează femeia în vârstă de 57 de ani.

În urma discuțiilor pe care le-am purtat cu doctorul care va face transplantul, am aflat că operația în sine nu va costa nimic. Însă, post-operatoriu, se pune din nou problema lipsei de medicamente și fașe, vată etc.

Ar mai fi încă o variantă care ar scuti familia băiatului de transplant. Banca de piele. Însa Spitalul Județean din Arad nu este dotat cu așa ceva. Iar la București se plătește. Și cum să plătească statul român pentru un copil de 13 ani!..

Doar gândiți-vă că în străinătate, în unele țări, copiii beneficiază de psiholog pentru a putea trece peste o asemenea traumă. iar la noi unui copilaș i se spune „las’ că nu te doare chiar așa de tare!”
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-01-2015, 13:38,
#55
RE: Actualitati aradene
e vorba de 9 plopi si ungurul respectiv e roman neaos, prieten cu unul din brad, la fel ca si proprietarul terasei si ca la noi s-a intamplat cam asa:
boss de ratio: bah ghita, plm, ma omoara cu reclamatiile clientii mei - stapanii mei ca le intra-n nara puful de plop. io-i tai, 'tu-le mama lor de arbori ginecologici de puf ce sunt
jitza a bradului: taie-i bah, ce plm, ca si pe mine m-au inecat cu pufosenia. nu pot sta linistit la berou sa admir green gate-ul peste Mures ca cum deschis gura imi intra minim 2 kile de floci de plante
boss de ratio: si cum ii tai mah? asa cu drujba?
jitzza a bradului: da mah, brrrrrrr zdupppp plm, jos cu ei
boss de ratio: asa simplu, fara acte alea alea?
jitza a bradului: da mah flocea, unde te crezi la munchen? io mi-s tata lor. uita-te la mine sa vezi cum execut nu 8 plopi ci vreo 50-100 de arbusti de-astia fara somatie
boss de ratio: da totusi, sefu'? macar cerere scrisa?
Jitza a bradului: ma lesi...esti cacat pe tine-n nadragi.Smile)))))lol lol. fa mah cerere daca asa esti linistit
boss de ratio: da' cui i-o dau? cererea...
jitza a bradului: ia cauta-l pe green universal. ala-i mama si tata lor cand e vorba de verzitura. de iarba bah...nu da dolarei...ala taie tot. spune-i ca e ok. ca vorbim mai la primavara. factureaza el pa noi. tu da-le lu baeti cate ceva, iun mic, o maslina, o tuiculitza
boss de ratio: bine sefu'. asa fac. sa nu uiti, da?
jitza a bradului: iooooooo, ioooo sa uit. bahhhh saracie...de 10 ani fac ce vrea muschii mei si uite ce bine mersi mi-s. hai vaju si la treaba ...
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
15-01-2015, 13:59,
#56
RE: Actualitati aradene
(14-01-2015, 15:11)Kidu a scris: Cam convenabila si trasa de par confuzia asta Chere.

Oricum, fiind plopi nu le-a fost greu sa justifice taierea lor pentru ca plopii mai batrani de 20 (daca nu ma insel) pot fi taiati printr-o simpla cerere a proprietarului catre serviciul de gospodarire comunala a Primariei. Cel putin acum cativa ani asa s-a procedat cand au fost taiati plopii de la blocul parintilor mei.

Cip, tu esti cu astea. Cred ca esti mai in tema.

dupa 30 e liber la taiat. dar trebe teoretic plantati altii. e ca la stadioane Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
15-01-2015, 15:40, (Ultima modificare: 16-01-2015, 11:28 de Kidu.)
#57
RE: Actualitati aradene
Da, am gasit ulterior si eu informatia in aradon pare-mi-se. In plus de ce zici tu as mai adauga ca si odata fiind implinita varsta de 30 de ani la plopi, daca vrei sa ii tai tot trebuie sa faci o cerere catre ITRSV (Inspectoratului Teritorial pentru Regim Silvic şi Vânătoare) Arad.

Revenind la "cazul Ratio" ei nu au anuntat Primaria care este de fapt proprietarul terenului si trebuiau sa o faca si au depus ei o cerere catre ITRSV insa nu au mai asteptat finalizarea cererii si s-au pus direct pe defrisat.
Acestea fiind scrise, ceva e putred in Danemarca in sensul ca eu nu ii cred pe cei de la primarie si tinand cont de bunele relatii dintre patronul de la Ratio si Falca sunt aproape sigur ca Falca stia de intentia lor si l-a pus sa faca o cerere formala insa nu le-a iesit socoteala.
Răspunde
15-01-2015, 17:56,
#58
RE: Actualitati aradene
....Si toata tevatura a explodat acum odata cu intentia de a desfiinta parcul Eminescu, fiindca altfel nu se sesiza nimeni ca pomii aia cica sunt taiati de anul trecut din decembrie si nu de saptamana asta (cel putin asta sustin cei de la specialarad)

http://specialarad.ro/avem-pozele-calail...e-galerie/
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-01-2015, 9:31,
#59
RE: Actualitati aradene
Am fost prezent sambata la protestul din parcul Eminescu si am inteles ca Falca da inapoi cu proiectul insa in sinea lui nu renunta la idee dupa cum a si anuntat vineri.
Din ce am inteles la fata locului pentru a putea rasufla usurati trebuie ca din punct de vedere juridic sa se intample doua lucruri:
1) Sa se retraga proiectul din punt de vedere juridic si nu doar verbal.
2) Sa se renunte la licitatia pentru studiul de fezabilitate. Oricum se cheltuie bani inutil, bani publici.

Felicitari Seba pentru implicare! Ai vorbit foarte bine, direct la tinta in schimb baiatul ala de la Galeria Alfa sau domnul arhitect de la Pro Urbe au cam batut campii.
In plus mi-ar fi placut sa le aud mai mult vorbind pe cele doua reprezentate ale Asociatiei Peisagistilor din Romania, sa explice lumii ce presupune din punct de vedere tehnic un "parc" aflat pe o platforma de beton unde se pune un strat de pamant gros de un metru.
Ce inseamna sa sacrifici un parc natural cu arbori seculari pentru a-l inlocui cu un alt "parc" cu gazon si arbusti ornamentali. Asta e marea problema si aici trebuie insistat pentru ca Primaria insista cu denumirea tehnica de parc insa lumea trebuie sa constientizeze ce cadou otravit primeste.

In sfarsit, una peste alta un protest reusit, pacat totusi de numarul mic al celor prezenti intr-o sambata cu vreme buna.
Răspunde
19-01-2015, 10:29, (Ultima modificare: 19-01-2015, 10:29 de I 929.)
#60
RE: Actualitati aradene
Pentru a retrage proiectul faptic, Primaria trebuie sa faca doua chestii: sa opreasca procedura de licitatie si sa revoce hotararea de consiliu din iulie, lucru ce se poate face doar printr-o alta hotarare. Cred ca Falca si-a dat seama ca ar fi ok dpdv al unor implicatii juridice pentru el plus cativa oameni din primarie sa retraga hotararea de consiliu pana la momentul cand aceasta ar provoca cheltuieli precum studiul de fezabilitate. Ideea cu parcarile va reveni insa printr-un alt PUZ, facut de alta firma asa cum trebuie.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)