Etapa #11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
01-11-2015, 13:58,
#21
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Anul asta avem oarecum un drum mai accesibil pentru a promova, sa nu uitam ca avem inca un retur si jucam laMedias, Valcea si Baia Mare contracandidatele sa zic asa la promovare, putem forta promovarea dar conducerea stie cel mai bine ce resurse avem. Sezonul viitor, fara un lot bun si puternic cam greu sa promovam!!! HAI UTA, ne vedem sambata!
Răspunde
01-11-2015, 20:11,
#22
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Cand ii vad pe unii ce repede se entuziasmeaza si apoi tot ei sunt aia dezamagiti care isi baga ceva in echipa, ma ia asa nu stiu cum sa va spun, o stare de lehamite.
Nu ma intelegeti gresit, imi doresc promovarea insa nu oricum, nu in orice conditii. Lumea e proasta si uita repede insa eu unul si nu sunt singur nu uit cat am patimit pentru greselile altora cu "promovava".
Răspunde
02-11-2015, 0:41, (Ultima modificare: 02-11-2015, 0:49 de I 929.)
#23
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Printr-o declaraţie de-a lui Nagy zicea deja că dacă ajungem în play-off vom "forţa" cu mai mulţi juniori în teren. Deci nu vă faceţi iluzii prea mari, dacă echipele adverse nu se întăresc destul cu jucători şi relaţii (arbitrii, federaţie), Mediaşul cel puţin cred că o va face, vom juca noi astfel încât să nu cumva să promovăm. Doar avem exemplul meciului cu Mioveni, când toată lumea a zis că din cauza juniorilor mulţi din teren am pierdut victoria.

Locul de acum din clasament se datorează fricii lui Nagy, combinată cu o stabilitate financiară garantată de Meszar (ca imagine cel puţin). Frica lui Nagy înseamnă neîncrederea lui în jucătorii vechi din pepinierea proprie, sau incapacitatea lui de a face o echipă care să obţină rezultate printr-un joc defensiv, organizat. De aceea UTA e o echipă relativ vulnerabilă în apărare şi dependentă de forma şi sclipirile unor jucător de atac. Aceşti jucători de atac sunt însă buni şi foarte buni pentru nivelul de azi al fotbalului de liga a doua! Aici mă refer şi la Cipri Rus, Hlistei şi Copil, poate Vlad Michel, dar în primul rând la Strătilă, Curtuiuş şi Szekely. Ultimii trei au venit/rămas la UTA datorită lui Meszar şi creează o concurenţă pentru primii trei prin care îi ţin concentraţi tot timpul şi dorinici de afirmare (Hlistei nu a jucat deloc cu Chindia, Copil meciurile trecute şi acum direct titular). Să mai adăugăm aici un portar de nivel bun, poate o concurenţă mai mare în apărare cu Manea şi Gligor (din nou pentru că UTA a avut capacitatea să-i transfere), şi iată-ne pe primul loc aproape de mijlocul sezonului regulat!  Nouă ne-a fost frică pentru faptul că nu facem faţă nivelului, vezi amicalul cu Reşiţa pierdut la Pecica şi meciul cu Gazul, dar ne-am trezit că putem bate Mioveniul şi Vâlcea şi ni s-au înmuiat picioarele, întoarcem rezultatul la Satu Mare,  egalăm Braşovul după 0-2, jucăm destul de prost dar egalăm liderul autoritar şi chiar avem şanse să-l batem, învingem la scoruri din perioada romantică echipele slabe, învingem o altă nou-promovată fără înfrângere în deplasare!
Dacă am ajuns aici e clar că din punct de vedere sportiv putem trage la promovare. Financiar însă aşa şi aşa, cu nişte semne serioase de întrebare, iar cu stadionul.... Anii viitori să zicem că stadionul se face (sper), dar celelalte două aspecte poate vor fi mai greu de realizat, ţinând cont că va fi o singură serie. Concluzia mea este asta: nu-mi doresc să facem în aşa fel încât să nu promovăm.  Să nu "ne dorim mai puţin victoria" decât alte echipe în meciurile care vor urma până la sfârşitul campionatului. Nu mai facem transferuri? Ok. Dar să nu ne vulnerabilizăm intenţionat dacă vom rămâne cu actualul antrenor. Dacă vindem jucători, atunci să vină un "Mourinho". Dacă rămân ăştia sau chiar mai aducem, atunci să rămânem cu "Pep".
Răspunde
02-11-2015, 11:00,
#24
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Mie ca suporter de multi multi ani, nu mi-ar pica bine stiind ca ne-am dat la o parte... Practic despre asta e vorba, asta e nemultumirea multora. Trebuie insa sa calculam bine si sa nu repetam greselile trecutului.
Răspunde
02-11-2015, 11:26,
#25
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Mie imi este frica de aceasta atitudine de "sa nu ne dam la o parte" care se va transforma in certitudine la multi carcotasi , daca cumva vom pierde pe bune anumite meciuri.

Nu am stralucit pana acum ca joc si am ajuns conjunctural pe primele locuri fiindca e o serie slaba pana acum, dar daca pe ultima suta de metri unele echipe se vor intari si vor forta promovarea iar noi vom fi depasiti si valoric, nu numai ca buget si infrastructra, sa nu ne dezumflam si sa inceapa corul "am dat meciul ca sa fim siguri ca nu promvam".

Nu uitati ca nu ne dorim promovarea cu orice pret si repetarea greselilor trecutuluidar asta nu inseamna automat ca vom baga juniorii intentionat sa ne sabotam . Avem cei mai multi juniori U19 folositi si cu cele mai multe reusite (deci nu doar de forma in teren) majoritatea copiilor sunt titulari sau rezerve la loturile nationale iar asta ar trebui sa fie un motiv de mandrie si sa le dam mai multe sanse nicidecum sa ne dorim tinerea acestora pe tusa , pierderea unui an si fortarea unor seniori pana la finalul campionatului doar pt a trage la o promovare cu orice pret .

Ce se intampla daca fortam promovarea si nu o vom face din motive sportive si vom juca pana la finalul campionatului doar cu seniori in teren tinandu-i pe tusa rezerve sa piarda un an degeaba toti copii astia care ar putea exploda la fel ca un Burla, Hlistei sau copil sau poate chiar sa ii depaseasca . Juniori titulari la nationala gen Tanase, Copaci, Petre sau Mara nu au sanse sa joace momentan tocmai fiindca nu "riscam" pe mana lor.

Trebuie totusi sa tinem cont de planurile pe termen mediu macar facute si nu sa ne schimbam ca si in ultimii ani si sa ne concentram doar pe termen scurti si pe banii tv din prima liga.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
02-11-2015, 13:57,
#26
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
promovarea acum e sinucidere pura. nu neaparat ca vei juca la timisoara sau cluj meciurile de acasa ci pentru ca vei irosi, pierde o intreaga generatie de juniori. pe langa cei deja debutati mai sunt multi care au potential si nu li s-a oferit sansa sa o demonstreze. in plus chiar si in echipa actuala sunt cativa seniori care blocheaza nejustificat prezenta unor tineri. pentru ca eu asa stiam ca-i planul, cresterea si formarea unei echipe care sa faca fata ani de zile in prima liga nu promovarea cu orice risc.
stiu. e frustrant sa promoveze altii mai slabi fotbalistic ( desi ambele echipe pe care le-am vazut - baia mare si targoviste - sunt peste noi ca joc) dar pentru viitorul acestei echipe e mai bine sa cresti sanatos ca joc, infrastructura si buget. problema e sa faci asta crescand jocul si formand o echipa iar rezultatele si promovarea vor veni de la sine.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
02-11-2015, 14:51,
#27
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Si eu sunt de acord cu cip si nu cred ca doar noi doi gandim astfel.

As prefera sa vad mai multi tineri si care sa ii rotim , nu sa fie batutui in cuie pe anumite posturi. Gen Petre in atac sau Tanase la mijloc, Costin pe margine sau chiar Copaci in aparare. Si astia sunt doar cei de care am auzit noi fiindca sunt ferm convins ca mai sunt multi care nu au sanse sa debuteze cu presiunea "promovarii" deasupra capului. Cum ii "crestem" pe astia si ne "construim echipa" cand noi jucam cu aceiasi oameni pana la final cu gandul la promovava ?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
02-11-2015, 15:05,
#28
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
In sfarsit niste pareri ale unor oameni cu capul pe umeri. Ma dispera atitudinea asta superficiala atat de caracteristica noua romanilor.
Suntem rupti in fund dar vrem sa promovam cu orice pret numai pentru ca dintr-o conjuctura fericita am ajuns pe prima pozitie a clasamentului.
Culmea o gramada de papitoi imi tin lectii de morala pe sportarad cum de imi permit sa nu imi doresc promovarea insa multi dintre acei papitoi ma faceau pe mine si pe Dani vanduti lui Meszar. Acum le-a trecut si vor promovarea cu orice pret indiferent ca asta ar fi sinucidere curata dupa cum zice si Cip.

Toti prostii stiu ca in liga 1 se castiga bani bunicei din televizari insa nimeni nu ia in calcul ca banii aia nu sunt suficienti sa supravietuiesti, mai ales ca nou promovata. Tot asa visa si Gio cu "promovava" lui, tot la banii aia ii sticleau ochii.
Răspunde
02-11-2015, 15:08, (Ultima modificare: 02-11-2015, 15:09 de Giuliano.)
#29
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Nu zic că nu-s probleme serioase și bătăi de cap, dar când mă gândesc ce gânduri aveam cu doi ani în urmă... dă Doamne tot astfel de bătăi de cap! Pe de altă parte inteligența, profesionalismul, viziunea și tăria oamenilor din conducere se va vedea (dacă există), exact acum: când trebuie să gestionezi o situație în care clubul nu e pregătit de promovare dar posibilitățile sportive te duc în direcția aia, când ca și club ne-am asumat un proiect dar dinspre tribune va veni o presiune tot mai mare în direcția rezultatelor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
02-11-2015, 20:59,
#30
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Bun , nu promovam anul asta... Dar putem tine de tinerii pe care-i avem pentru a face o echipa.competitiva sezonul viitor?
Răspunde
02-11-2015, 23:50,
#31
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Nu va mai stresati atat ! Asta-i o problema faina sa o ai, cum zice si Giuliano Smile
In plus, e foarte devreme sa vorbim de promovare. Hai sa vedem intai ce se intampla in retur si apoi in play-off.
Pe de alta parte, vad pareri ca nu santem pregatiti. Cum ce sa fim pregatiti ?
Cea mai mare problema e stadionul - si aici nu prea avem ce face. A doua e bugetul - dar credeti ca la anul vom avea buget mai mare? In plus, de la anul va fi mult mai greu de promovat, daca nu imposibil, cu o singura serie de Liga 2. Vor fi jocuri murdare la promovare, sant sigur de asta.
Conducerea clubului e una din cele mai bune pe care am avut-o in ultimii ani, stam mai bine decat multe cluburi din tara - chiar si din Liga 1.
Singura intrebare pentru mine e daca tinerii jucatori au contracte solide, facute pe mai multi ani, ca sa avem continuitate si echipa solida in urmatorii ani.
Răspunde
03-11-2015, 7:14,
#32
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Redneck, ultimele două aliniate au mare legătură între ele. Sau ar trebui să aibă Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
03-11-2015, 9:37,
#33
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Linistiti-va! Aseara Meszar la Adunarea Generala Suporter Club UTA a fost invitat si Meszar in a II-a parte a intalnirii. L-am intrebat chiar eu desi intrebarea asta era pe buzele tuturor: ce facem in cazul in care conjunctura ne duce la finalul campionatului pe locul 1.
Raspunsul a fost: nu e nicio problema, daca promovam vom juca in liga 1 cu lotul actual pentru ca banii pentru alti jucatori nu sunt (eu cred ca o plomba doua in posturile deficitare tot se va face), vor creste si jucatorii tineri. Obiectivul nostru declarat nu este promovarea ci play-off-ul insa concluzia a fost clara: se vor juca toate meciurile la victorie si daca vom promova, foarte bine.
Referitor la baza sportiva, in primul an vom juca pe "Motorul" care va suferi modificari majore. Meszar se bazeaza pe derogarea care o primesc nou-promovatele timp de trei ani in care trebuie sa isi puna la punct bazele sportive. Pana cand ne va expira derogarea va fi gata stadionul "Francisc Neumann", chiar si mai repede.

Personal ma bucura o astfel de atitudine chiar daca sunt mai circumspect. Nu poti sa pacalesti competitia, nu poti face figuratie.
Răspunde
03-11-2015, 19:24,
#34
RE: Etapa nr. 11: UTA - Chindia Targoviste (31.10.2015, ora 11:00)
Dupa postarea mea de mai sus am citit un articol de Leo Sfara pe aradon:

http://www.aradon.ro/se-apropie-marea-batalie/1587003

"...Din această cauză, la UTA nu se vorbeşte de promovare, parcă nimeni nu are curaj să pronunţe acest cuvânt. De la conducere şi până la cei mai influenţi suporteri, toţi vorbesc de puncte albe, pentru zile negre (care vor veni, cu siguranţă, în acest context). Toţi spun că echipa s-a distanţat de locul 7 (!), iar ăsta e cel mai bun lucru. În plus, se vorbeşte foarte mult de promovarea tinerilor, probabil a altora, căci la meciul cu Mioveni, de exemplu, au fost cinci în teren. Dar nu se aduce în discuţie faptul că la UTA sunt jucători care au mai jucat, sau vor să joace în prima ligă. Strătilă, Szekely, Curtuiuş, chiar Botiş, Chindriş sau Gligor sunt doar câteva nume care au faţă de prima ligă...

Vreau sa-mi cer scuze fata de jucatorii mai experimentati, care sant ignorati cateodata in discutiile si planurile noastre pe termen lung. Tot vorbim de tineri, dar sa nu uitam ca jucatorii experimentati merita tot respectul nostru si toata admiratia noastra ! Multumiri pentru tot ce faceti!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)