Stiri din fotbal
06-03-2014, 11:00,
#21
RE: Stiri din fotbal
Hai totusi sa ii dam o sansa altfel ne lamentam in van.
Răspunde
06-03-2014, 11:15,
#22
RE: Stiri din fotbal
Sincer dintre ce optiuni existau in si pe langa frf , Burleanu asta chiar era o varianta nesperat de buna. Si dupa ce colaboratori si-a luat si ce isi propune eu cred ca va schimba fotbalul romanesc in scurt timp.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
06-03-2014, 16:01,
#23
RE: Stiri din fotbal
Burleanu îl reconfirmă pe Victor Piţurcă: "L-am asigurat de tot sprijinul meu. Funcţia domnului Iordănescu va fi ocupată de un profesionist veritabil"

Răzvan Burleanu şi-a continuat discursul de ieri, când a fost ales preşedinte FRF. Noul şef al forului a ţinut să le mulţumească celor care l-au votat şi i-a asigurat că se va ţine de promisiunile făcute în campania electorală.

"Înainte de toate, vreau să le mulţumesc membrilor afiliaţi care mi-au dat şansa să ajung preşedintele FRF. Le mulţumesc şi iubitorilor fotbalului care m-au susţinut şi îi asigur că nu-i vom dezamăgi. Îi asigur pe toţi că vom obţine performanţe manageriale şi sportive. Îi mulţumesc foarte mult domnului Mircea Sandu pentru sprijinul pe care vrea să mi-l acorde în acest mandat. Federaţia va intra în altă etapă. O etapă orientată spre Europa", a declarat Răzvan Burleanu.

Noul preşedinte al Federaţiei a vorbit şi despre o parte din echipa alături de care va lucra în următoarea perioadă. Unul dintre cele mai importante lucruri este menţinerea în funcţie a lui Victor Piţurcă:

"Aseară, m-am întâlnit cu domnul Victor Piţurcă, i-am dat asigurări de sprijinul meu. Aprecierile mele pentru alţi antrenori mai tineri au fost speculate şi vreau să spun că domnul Piţurcă este şi va fi selecţionarul naţionalei României. Funcţia pe care o deţine Iordănescu acum va fi ocupată de un profesionist veritabil. Aşa e planul meu. Noul secretar general va fi Gheorghe Chivorchian, trezorier - domnul Filimon, iar la CCA va rămâne domnul Deaconu. Organigrama va suferi modificări. Va avea cu o totul altă formă de cât cea din prezent. O parte din atribuţiile pe care le are acum domnul Iordănescu vor fi preluate de un manager sportiv. În ceea ce priveşte statutul domnului Iordănescu, am avut doar o discuţie de câteva minute, o să ne mai întâlnim să vedem dacă vrea să rămână. Eu îmi doresc să rămână, dar să vedem dacă şi dumnealui doreşte", a mai spus Burleanu.

Acesta mai promite modificarea Statutului FRF, astfel încât preşedintele să aibă un număr limitat de mandate: "Ne propunem doar două mandate, nu întâmplător ne vom ocupa şi de statute şi un preşedinte nu va mai avea nevoie să aibă mai mult de două mandate. În mod normal, vom încerca să armonizăm şi regulamentele, şi Statul.

A fost o campanie extenuantă, dar plină de surprize plăcute. Am preferat să am o întâlnire cu fiecare membru afiliat în parte. Am primit sugestii din partea lor pe care le veţi vedea implementate în cadrul FRF", a declarat Răzvan Burleanu.

(www.prosport.ro)
Răspunde
06-03-2014, 16:10,
#24
RE: Stiri din fotbal
Nu are cum sa il demita decat platindu-i clauza de reziliere. Nu il pot blama pe Burleanu pentru asta chiar daca mi-as dori din tot sufletul sa scapam de barbugiu.
Răspunde
06-03-2014, 16:54,
#25
RE: Stiri din fotbal
Mie mi se pare o idee buna sa limiteze abuzurile cu doua mandate insa cred ca daca face treaba ok ar putea sa conduca frf mai mult de doua mandate. Nimeni nu garanteaza ca daca va fi schimbat peste 1 sau 2 mandate , viitorul presedinte nu va modifica inapoi statutul si va candida ca si "nasul" la infinit, practic masura corecta i se va aplica doar lui Burleanu atunci Sad

Oricum nu ma asteptam la o astfel de schimbare radicala al frf, eu unul ma astept la lucruri mari de la baiatul asta dupa cum l-am vazut.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
07-03-2014, 2:31,
#26
RE: Stiri din fotbal
- Meme, 3 ani şi câte luni ai luat?

[Imagine: F6V3Efi.gif]
Răspunde
07-03-2014, 11:55,
#27
RE: Stiri din fotbal
Tare asta Kidu :-)
Răspunde
19-03-2014, 18:29,
#28
RE: Stiri din fotbal
Uite ca si la Timisoara palmaresul a ajuns dintr-o parte in alta la mijlocul sezonului...Sunt curios ce fac acum cei care sustin in continuare ASU pentru ca, iata, la "Recas" (sau Poli acum?) a venit idolul lor din perioada Iancu (m**** - Alexa), singurul pe care l-au prins jucand multi dintre ei.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/fresh-ac...21987.html

Clubul bănăţean s-a despărţit zilele trecute de întregul staff de conducere, dar şi de antrenorul Aurel Şunda, iar de astăzi, timişorenii au un nou preşedinte şi un nou tehnician.

Ioan Timofte va conduce clubul, iar Dan Alexa va fi responsabil cu pregătirea echipei.

"M-am reîntors la Timişoara, dar într-o altă postură. Mă bucur să revin acasă. Începe o nouă etapă în viaţa mea. Sînt la început, e un moment dificil, dar mă ştiţi bine, una dintre caracteristicile mele a fost curajul. Am încredere în echipă, are un potenţial mult mai mare, are jucători de caracter. Sper să le transmit încrederea şi rezultatele vor apărea", a declarat noul tehnician.

Şi Ioan Timofte a comentat noile schimbări de la echipă: "Pentru acest moment, obiectivul este rămînerea în prima ligă. Am mare încredere în Dan Alexa, un jucător care dădea mai mult decat sută la sută. Sper să fie elementul care va transmite acea răutate în sensul bun, alături de disciplina tactică".
ACS Poli a mai primit o veste bună astăzi, primarul Nicolae Robu a anunţat că Asociaţia Fotbal Club Politehnica Timişoara a cedat, cu titlu gratuit, a palmaresului istoric către ACS Poli Timişoara.
Răspunde
19-03-2014, 21:37,
#29
RE: Stiri din fotbal
Fix acum vorbeste Iancu la digi si spune ca nu stie nimic de faza asta cu palmaresul si ca peste o luna o sa fie masa credala si o sa voteze daca se intorc in fotbal sau nu , iar daca o fac o sa se intoarca "vechea Poli" cu tot cu palmaresul din 1921. Big Grin
Răspunde
07-04-2014, 15:27,
#30
RE: Stiri din fotbal
In sfarsit la brutarie!
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/dragomir...-de-UPDATE 15:00 Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat o conferinţă de presă pentru mîine la ora 12:00. Oficialii LPF au precizat că pînă la ora conferinţei nu se vor face nici un fel de comentarii referitoare la vizita procurorilor de astăzi.

UPDATE 14:40 Conform surselor judiciare Dumitru Dragomir riscă 16 ani de închisoare după noul Cod Penal! Acesta va executa însă doar jumătate din pedeapsa pe care o va primi, pentru că are peste 60 de ani.

UPDATE 14:10 Dumitru Dragomir a fost reţinut pentru 24 de ore de către Poliţia Bucureşti! Se va face propunerea de arestare pentru 29 de zile. El este acuzat de delapidare, evaziune fiscală şi spălare de bani. Mîine va fi prezentat în faţa judecătorilor.

UPDATE 13:30 Surse judiciare au declarat că a început urmărirea penală împotriva lui Dumitru Dragomir, dar şi a lui Mihai Corbu! Oficialii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Bucureşti au agăudat în urmă cu puţin timp că toate persoanele urmărite în acest caz vor fi făcute publice!

UPDATE 13:20 Anchetatorii au părăsit sediul Ligii Profesioniste de Fotbal. La ieşirea din clădirea LPF, poliţiştii au declarat: "Am stat aici atît cît a fost nevoie. Nu pot să vă dau mai multe amănunte".

UPDATE 13:05 Corina Paraschivescu, purtătorul de cuvînt în cadrul Parchetului de le lîngă Tribunalul Bucureşti a spus într-o declaraţie de presă: "Pentru corecta informare a publicului, menţionăm că percheziţiile efectuate în cursul zilei de astăzi nu au vizat sediul RDS&RCS"

UPDATE 13:00 Parchetul de pe lîngă Tribunalul Bucureşti face precizări în cazul percheziţiilor de astăzi: "Din datele şi probele administrate în cauză rezultă indicii rezonabile că în perioada 2011 – 2013, patrimoniul Ligii Profesioniste de Fotbal a fost prejudiciat cu suma de 3.000.000 EURO, prin crearea unui circuit fictiv de intermediere a vînzării unor pachete din drepturilor de televizare a meciurilor de fotbal, în condiţiile în care vînzarea reală s-a realizat prin negociere directă (fără intermediari) între reprezentanţii Ligii Profesioniste de Fotbal şi reprezentanţii societăţii cîştigătoare.

De asemenea, rezultă indicii rezonabile că suma de bani a fost spălată printr-un circuit fictiv în care sînt implicate mai multe societăţi comerciale. În cauză s-a început urmărirea penală. Activităţile au fost desfăşurate beneficiind de sprijinul tehnic de specialitate al Serviciului Român de Informaţii şi A.N.A.F. – Direcţia Generală Antifraudă Fiscală. Facem precizarea că începerea urmăriri penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie."

UPDATE 12:45 Fiul fostului şef al Ligii, Bogdan Dragomir, a ajuns şi la el la Poliţia Bucureşti pentru a vorbi cu tatăl său. Mai mult, şoferul personal al lui Dragomir a adus la instanţă o pungă cu mai multe documente.

UPDATE 11:40 Fostul vicepreşedinte al LPF, Alexandru Boc a comentat la DolceSport evenimentele din această dimineaţă: "Comisionul a fost aprobat în Adunarea Generală. Nu am participat la discuţii şi la semnarea contractului, deci nu ştiu mai mult.

Contractul a fost semnat de Dragomir şi de domnul Popescu probabil, directorul economic de atunci. Pe mine nu m-a chemat nimeni la audieri şi nici nu avea de ce să mă cheme. Au mai fost anchete pe această temă şi s-au terminat favorabil pentru domnul Dragomir. Dînsul mereu s-a acoperit de acte".

UPDATE 10:30 Fostul preşedinte al Ligii Profesioniste, Dumitru Dragomir a ajuns la sediul Poliţiei

UPDATE 10:15 Dumitru Dragomir a plecat de acasă către sediul Poliţiei Capitalei, unde urmează să dea declaraţii. DETALII AICI

UPDATE 10:12 Cătălin Ciubotă, fostul avocat al Ligii Profesioniste de Fotbal a fost chemat la audieri, ca martor, vinerea trecută! Acesta a dat o declaraţie despre acest caz!

UPDATE 10:07 Cum a început totul! Dragomir: "Sînt jucător mare. Îi bag pe toţi sub masă!" » Două zile mai tîrziu, GSP descoperea unde a dispărut 5% din sumă DETALII AICI

UPDATE 09:25 Prima reacţie a lui Dumitru Dragomir după percheziţiile de acasă şi de la LPF: "Cum să-mi fie frică?" DETALII AICI

UPDATE 09:10 Dumitru Dragomir urmează să fie condus la sediul Poliţiei Capitalei pentru audieri. Alţi şase oameni de fotbal ar urma să fie aduşi pentru a da declaraţii.

Acum două săptămîni, Parchetul a cerut GSP articolele publicate în legătură cu drepturile TV. Acestea au fost expediate procurorilor, în acelaşi format pe care cititorii ziarului l-au putut parcurge în iulie 2011, cînd GSP a descoperit firma intermediară a drepturilor TV. Materialele pot fi citite mai jos, în acest articol.


Cîteva dintre materialele publicate de Gazetă în 2011

UPDATE 09:05 Astăzi de dimineaţă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Bucureşti a confirmat, la întrebările specifice ale GSP, că se fac percheziţii la domiciliul lui Dumitru Dragomir şi la sediul firmei Capital Properties şi că nu se fac percheziţii la sediile RCS sau Digi.

******

La această oră (07:00), Poliţia Capitalei, sub coordonarea Parchetului de pe lîngă Tribunalul Bucureşti şi cu sprijinul de specialitate al Serviciului Român de Informaţii, face 11 percheziţii, în Bucureşti şi judeţul Ilfov, şi pune în aplicare şapte mandate de aducere pe linia combaterii infracţiunilor de delapidare şi spălare de bani.

Acţiunea Poliţiei Capitalei vizează persoane cercetate într-un dosar penal privind săvîrşirea infracţiunilor de evaziune fiscală, delapidare şi spălare de bani, se arată în comunicatul emis de către Poliţia Bucureşti

Din informaţiile obţinute pînă în acest moment, se pare că, în perioada 2011-2013, persoanele vizate ar fi săvîrşit infracţiuni în legătură cu vînzarea drepturilor de televizare a unor meciuri din Liga I de fotbal.

Oficialii Poliţiei Bucureşti au precizat că prejudiciul estimat este de 3 milioane de euro, iar în momentul în care se vor finaliza percheziţiile, toate persoanele vizate vor fi aduse la sediul Poliţiei Bucureşti pentru a da declaraţii în acest sens!

Însă licitaţia pentru aceste drepturi TV a început cu mai mai multe semne de întrebare pe care redactorii Gazetei le-au descoperit în acel moment.


ISTORIC

- pe 1 iulie 2011,Gazeta Sporturilor a descoperit firma care a luat comisionul de 2,25 milioane de euro de la Ligă pentru vînzarea drepturilor TV. E vorba despre Capital Properties, deţinută de Mihai Corbu, apropiat al lui Adrian Tărău. DETALII AICI

- Imediat după dezvăluirile Gazetei, Dumitru Dragomir care era preşedintele LPF în acel moment a explicat cum -a acordat comisionul de 5%: "Ni s-a propus Capital Properties, am verificat-o şi apoi am acceptat-o!". DETALII AICI

-Gigi Becali a declarat la emisiunea Contraatac de pe Gsp TV, pe data de 6 iulie 2011, că nu va accepta să plătească acel comision din licitaţia drepturilor TV. "Nu mă interesează din punct de vedere penal, să-i fac plîngere lui Dragomir. Un singur lucru o să fac, voi contesta comisionul, banii mei trebuie să îi recuperez. Din principiu, nu poate să dea el banii mei. Cota Stelei este de aproximativ 200.000 de euro" DETALII AICI

- Tot la acea vreme, surse apropiate tranzacţiei au dezvăluit că firma intermediară, care va încasa 2,25 milioane de euro, a fost introdusă chiar de către RCS în negocierile dintre cablist şi Ligă! Firma controlată de Adrian Tărău, un apropiat al lui patronului RCS, Zoltan Teszari. DETALII AICI

În această vilă e sediul firmei care a încasat comisionul pentru drepturile TV

- SC Capital Properties este firma care va încasa comisionul de 2,25 de milioane de euro din achiziţionarea ultimelor 6 pachete ale Ligii I. Acţionar unic al societăţii este Mihai Corbu, un apropiat al lui Adrian Tărău, prietenul lui Zoltan Teszari, patronul RCS-RDS. DETALII AICI

"LPF are dreptul să ia 6,5 la sută din drepturile TV, iar din aceşti bani puteam achita fără probleme comisionul de 5 la sută, însă nu am pus problema aşa. Am renunţat în favoarea cluburilor la ce ni se cuvenea nouă, iar cei 5 la sută vor fi achitaţi conform contractului de negociere"
Dumitru Dragomir, în iulie 2011 pentru Gazetă

CIFRELE DREPTURILOR TV 2011-2014
81,6 milioane de euro e suma totală, fără TVA, pe care LPF o va încasa în cei 3 ani pe toate drepturile TV, din partea a 3 televiziuni: DigiSport, Antena 1 şi Dolce Sport

58,2 milioane de euro e suma totală pe care RCS&RDS o va achita pe 3 ani pentru toate cele 7 pachete achiziţionate: unul la licitaţia din aprilie şi restul de 6 cumpărate lunea trecută

2,25 milioane de euro, fără TVA, reprezintă 5 la sută din cele 45 de milioane de euro pe care RCS&RDS le-a achitat pentru ultimele 6 pachete
Răspunde
07-04-2014, 22:36,
#31
RE: Stiri din fotbal
Asta sper sa si ramana acolo minim cat stau fratii impresari! Sper sa urmeze in cat mai scurt timp vali alexandru, adalbert kassai si nu in ultimul rand...sandu mircea
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-04-2014, 8:38,
#32
RE: Stiri din fotbal
Hai mai un fost atacant le mai trebuie si echipa de 11 e completa!
Răspunde
16-04-2014, 16:50,
#33
RE: Stiri din fotbal
http://liga2.prosport.ro/special/se-renu...a-12475495
Răspunde
17-04-2014, 6:14, (Ultima modificare: 17-04-2014, 6:34 de cip_leo.)
#34
RE: Stiri din fotbal
m-am cam lamurit deja cam cat ii poate capul si marelui presedinte burleanu. s-a schimbat un jegos imbogatit cu altul "pe cale sa". lehamite maxima fata de fotbalul romanesc de toate nivelele.
http://liga2.prosport.ro/special/falimen...r-12478255
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
17-04-2014, 13:15,
#35
RE: Stiri din fotbal
Majoritatea echipelor din Liga a II-a vor serii de 16, FRF se ţine pe poziţii şi propune două serii de 12


Şedinţa de azi a Comitetului Executiv al FRF va fi una interesantă din multe puncte de vedere, mai ales că se va discuta şi problema sistemului competiţional pentru sezonul viitor. După cum Liga2.ro a anunţat de ieri, cluburile din Liga a II-a ar dori mărirea seriilor de la 12 la 16, situaţie în care nu ar mai retrograda nimeni şi s-ar face loc şi pentru o parte din echipele clasate pe locul 2 în seriile Ligii a III-a. Această propunere are sprijinul a 19 cluburi din eşalonul secund, din totalul de 23 rămase în competiţie şi va fi adusă în discuţie de Auraş Braşoveanu, unul dintre cei doi reprezentanţi ai Ligii a II-a în Comitetul Executiv.

Federaţia vrea doar 12 echipe pe serie

Liga2.ro a aflat că forul federal nu este de acord cu aşa ceva, motiv pentru care păstrează linia pe care au anunţat-o încă de la conferinţa de presă a lui Răzvan Burleanu de acum două săptămâni. Astfel, FRF vrea să păstreze actualul sistem competiţional cu două serii de 12 echipe, considerând că este mult mai bun, iar competiţia este mult mai aprig disputată. O dovadă în acest sens este şi desfăşurarea evenimentelor din seria a II-a, acolo unde accederea în play-off s-a decis în ultimele etape ale sezonului regulat.

Singura modificare necesară şi împotriva căreia federaţia nu are nimic de comentat ar fi cea privind schimbarea modului de punctare. În ideea că se va păstra faza cu play-off şi play-out, dar se va intra cu toate punctele obţinute la finalul sezonului regulat şi nu ca acum, când se intră doar cu punctele obţinute împotriva adversarelor din turneele respective.

Indiferent de ce decizie se va lua azi, un lucru este clar. Propunerea finală va avea nevoie de votul Adunării Generale a cluburilor, care nu se ştie când va avea loc. Până una alta, rămâne gustul amar al haosului provocat de schimbarea neanunţată a programului de play-off şi play-out.

http://liga2.prosport.ro/special/majorit...12-1248035
Răspunde
17-04-2014, 13:50,
#36
RE: Stiri din fotbal
Varianta propusa de Burleanu mi se pare cea mai ok. Este inadmisibil ca in fiecare an sa ai echipe care abandoneaza competitia ligii a II-a intr-un fotbal care se pretinde a fi 100% profesionist.
Răspunde
17-04-2014, 22:49,
#37
RE: Stiri din fotbal
Din pacate mafiotii din frf si lpf s-au trezit dupa "schimbare" . Probabil vor urma alte blocaje si lupte intestine pana cand vor castiga puterea totala si burleanu isi da demisia sau se resemneaza intr-o functie fara putere de decizie, fie il vor schimba pe burleanu fiindca nu se conformeaza. Nu prea vad cum i-ar putea pune burleanu cu botul pe labe pe mafioti Sad((

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nat...x-12474838
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-04-2014, 23:06,
#38
RE: Stiri din fotbal
Poate cu un sistem juridic sanatos... dar e greu de crezut. Singura solutie ar fi presiuni mari din partea ue pt respectarea in egala masura a legilor...
Semper Fidelis
Răspunde
19-04-2014, 11:19,
#39
RE: Stiri din fotbal
Si totusi, schimbarea a avut loc la nivel de presedinte FRF si LPF, ceea ce multi dintre noi nu au crezut ca s-ar putea intampla. Am observat si o anumita presiune mediatica contra lui Gino Iorgulescu si mai ales a lui Burleanu. Acuma nu zic eu ca il avem pe papa Francisc la conducere, dar ce facem, ii lasam pe vechii mafioti sa revina la butoane ?
Exista vreo posibilitate sa dam un comunicat (SCU) ca sustinem schimbarile de pana acum, ca vrem un fotbal curat si profesionist, etc ? Eventual am putea initia un protest comun cu galeriile Poli, Steaua, ca sa mai punem si noi un pic de presiune mediatica...
Răspunde
19-04-2014, 11:27,
#40
RE: Stiri din fotbal
Posibilitatea de a da un comunicat exista insa ce folos? El va avea ecou doar in presa aradeana si in randurile utistilor care stiu foarte bine ca UTA n-a fost niciodata o echipa a "sistemului" si sper sa nici nu fie indiferent cine va fii pe viitor la club.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)