Stiri din fotbal
06-01-2016, 5:29,
RE: Stiri din fotbal
Frectie la un picior de lemn. Mari mutari sa ajute fotbalul a realizat Burlatzel.
Răspunde
06-01-2016, 18:58,
RE: Stiri din fotbal
Asa mi se pare si mie, ca e cu dedicatie speciala pentru anumite echipe de top din Liga 1. Poate ce ne va ajuta pe noi e articolul asta (insa cu stiu in ce masura):
"Plafonul sponsorizarilor se ridica de la 0.3% la 0.5%, acestea putandu-se reporta pe o perioada de 7 ani".
Răspunde
05-02-2016, 19:39,
RE: Stiri din fotbal
Ultima veste legată de Poli! Iată de ce a ţinut-o până acum la secret Nicolae Robu

Timişoara. Primarul Nicolae Robu a anunţat, vineri, „un lucru aşteptat de ani de zile de toţi timişorenii adevăraţi şi de iubitorii de Poli”.
Astfel, există o sentinţă definitivă din 16 noiembrie 2015, favorabilă clubului timişorean, despre care nu s-a ştiut până acum, primarul reuşind să o ţină la secret până a trecut termenul la care putea fi atacată.
Palmaresul, culorile şi dreptul asupra numelui aparţin Clubului ACS Poli, dar dreptul de a le utiliza e doar temporar având în vedere că există un contract între Poli şi societatea lui Marian Iancu. Am tăcut şi am făcut, nu am vorbit despre asta şi am acţionat. Azi am primit înştiinţarea că s-a încheiat procesul, am în faţă sentinţa. Instanţa a reziliat acel contract, prin urmare ACS Poli Timişoara este nu doar proprietarul ci şi unicul îndrituit să le utilizeze. Acest lucru ne-ar putea aduce finanţatori, am avut discuţii cu unii care ne-au spus că dacă numele şi culorile ar fi ale clubului atunci ar investi”, a spus, vineri, primarul Nicolae Robu.
Potrivit acestuia, sentinţa este dată de Tribunalul Timiş, Secţia a II-a Civilă şi nu mai poate fi atacată.

http://www.oradestiri.ro/ultima-veste-le...rTPcECRZ9k
Răspunde
11-05-2016, 16:07, (Ultima modificare: 11-05-2016, 16:11 de adymax.)
RE: Stiri din fotbal
International Football Association Board, singurul organism care poate schimba regulile fotbalului, a anunţat, luni, că vor avea loc 95 de modificări în regulamentul mondial de fotbal, iar acestea vor intra în vigoare începând cu 1 iunie.
Unele dintre schimbările ratificate sunt fără importanţă şi nu vor fi sesizate de privitori decât în rare cazuri, pentru că incidenţa lor e scăzută, însă altele au legătură directă cu logica jocului şi cu regulile.

Cele mai importante modificări sunt:

La out-uri, mingea va fi aruncată cu ambele braţe. Până acum, unii jucători împingeau balonul cu un braţ şi îi dădeau direcţia cu celălalt.
Lovitura de start va putea fi bătută de acum în orice direcţie, inclusiv în spate. Până acum, se pasa doar în faţă. Însă niciun jucător al echipei care are lovitura de start nu are voie să intre în jumătatea adversă.
Un fotbalist care rămâne fără gheată în timpul meciului poate juca aşa până la următoarea oprire a meciului.
Un jucător care primeşte îngrijiri medicale pe teren nu mai este obligat să iasă apoi pe tuşă şi să aştepte semnul arbitrului, pentru a reveni pe gazon. Însă numai dacă tratamentul nu durează mai mult de 20 de secunde.
Jucătorii care fentează în momentul în care bat un penalty sau o lovitură liberă vor primi cartonaş galben şi se va dicta lovitură liberă indirectă.
Loviturile libere după un ofsaid vor fi executate din locul în care jucătorul aflat în afara jocului a atins mingea. Până acum se executa din locul în care jucătorul a fost surprins în ofsaid.
Arbitrii pot arăta cartonaş roşu unui jucător care se bate pe tunelul de acces, înaintea fluierului de start. Dar se va juca în continuare 11 contra 11, deoarece jucătorul eliminat va putea fi înlocuit.
Se va acorda doar cartonaş galben jucătorului care faultează un adversar aflat într-o poziţie iminentă de gol, dacă se dovedeşte că acesta a intenţionat să joace mingea.
Se pot acorda pauze de hidratare în condiții de căldură sau umiditate excesivă.

http://sportarad.ro/%cb%9dsportul-rege%c...ai-corect/

Aia cu offsidul e interesanta. Daca nu atinge mingea cel in offside de unde se bate?
Răspunde
13-06-2016, 13:03,
RE: Stiri din fotbal
Tribunalul Bucureşti a dat astăzi sentinţa în cazul dezafilierii Universităţii Craiova. Dumitru Dragomir (fost preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal) şi Mircea Sandu (fost preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal) au primit câte trei ani de închisoare cu suspendare.

De asemenea, cei doi foşti şefi ai fotbalului românesc au primit câte o amendă de 800.000 de lei, amendă penală şi câte 100 de zile de muncă în folosul comunităţii. Şi instituţiile care coordonează activitatea fotbalistică din România (LPF şi FRF) au primit amenzi penale. 370.000 de lei vor trebui să plătească atât LPF, cât şi FRF.

Adrian Mititelu şi Universitatea Craiova trebuie să primească despăgubiri în valoare de aproximativ 1,1 miliarde de lei. Mircea Sandu, Dumitru Dragomir Liga Profesionistă de Fotbal şi Federaţia Română de Fotbal vor plăti, în solidar, suma de 1 miliard 84 milioane 592 mii lei către partea civilă, plus dobânda legală de la rămânerea definitivă a hotărârii la achitarea debitului şi la 10.527.634 lei, plus dobânda legală de la rămânerea definitivă a hotărârii la achitarea debitului către partea civilă Ministerul Finanţelor Publice – ANAF.

Sentinţa nu este definitivă.

http://www.prosport.ro/sport-life/specia...i-15478841


Cum vine asta cu suspendare , tinand cont de toate abuzurile care le-au facut? Sper ca la recurs sa le dea cu executare si cat mai multi!
CSU ramane oare in liga 1, tinand cont de conjunctura in care au ajuns in prima liga si toate jocurile politice facute ?
Răspunde
13-06-2016, 18:00,
RE: Stiri din fotbal
Sentinţă aberantă. Pe de o parte le dă cu suspendare pentru o escrocherie jegoasă demnă de ţările bananiere, pe de alta fixează o despăgubire absolut dementă care dacă prin absurd ar fi plătită Mititelu ar putea trage la Champions League. O glumă de justiţie într-o glumă de ţară.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
14-06-2016, 8:29,
RE: Stiri din fotbal
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/alt-soc-...80755.html
Avem o sansa?
Răspunde
14-06-2016, 8:38,
RE: Stiri din fotbal
Mai bine nu. Si-au castigat dreptul de a juca in liga 1. Nu ar fi ok sa le luam locul chiar daca atat sportiv si moral nu am putea fi blamati.
Răspunde
14-06-2016, 9:01,
RE: Stiri din fotbal
E adevarat, dar ce se intampla daca Rapidul nu mai poate continua?Sper ca nu se mai joaca un barajSmile)
Răspunde
14-06-2016, 9:20, (Ultima modificare: 14-06-2016, 9:22 de I 929.)
RE: Stiri din fotbal
Se poate face apel la decizia Tribunalului București, însă depinde cum e formulată respectiva decizie: produce sau nu efecte în caz că este atacată. Nu sunt jurist, mai spicuiesc din ce prind pe la serviciu. 

Anii trecuți, când de exemplu Internațional Pitești s-a retras din Liga I, parcă a rămas Oțelul, prima retrogradată sub linie. Apoi a mai fost și episodul Rapid-Concordia din 2013, vezi link: http://www.cotidianul.ro/chiajna-ia-locu...at-219436/.

Cred că ACS Recaș nu e încă în insolvență și poate nu are probleme cu licența. ASA cred că e încă în faza insolvenței, deși clubul e praf și jucătorii îi pot pleca (s-a dat legea că jucătorii cluburilor în insolvență nu mai sunt legați de acel club până la faliment sau redresare). Petrolul cred că e mai degrabă desființată.

Un mare avantaj al nostru (ca să zic așa), ar fi că, indiferent de problema cu Motorul, noi putem oferi FRF și LPF garanția terminării campionatului spre deosebire de Rapid, Petrolul sau A.S.A. Dacă s-ar retrage una din echipe, ar însemna jocuri mai puține și bani mai puțini din TV sau nerespectarea contractului, poate motiv de reziliere.

Oricum, eu m-aș pregăti „cu un ochi” și pe aparatul de fax.

P.S. Și la Timișoara sunt niște probleme, dar nu știu dacă sunt de nerezolvat cu încă o tranșă din drepturi TV, pentru noul campionat. http://debanat.ro/2016/06/pe-poli-timiso...65133.html
Răspunde
27-06-2016, 21:57,
RE: Stiri din fotbal
Filfizon, lipsit de experienta, arogant....degeaba . Cand vad reactii din astea, sau ca iesirea lui Hagi de zilele trecute, fara sa vreau ajung la concluzia ca imi place de Burleanu!


http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/becali-s...82002.html

Răzvan Burleanu are un nou contestatar: Gigi Becali și-a ieșit din minți după conferința de presă de azi a președintelui FRF!

Patronul Stelei a răbufnit când a auzit că Burleanu a spus astăzi că vrea să implementeze în fotbalul românesc o regulă conform căreia 10% din suma obținută pe fiecare transfer să fie reinvestită în centrul de copii și juniori al echipei în cauză.

"Domnul Burleanu bate câmpii!. O să vedeţi că o să facem o acţiune noi acum, cât de curând, să terminăm cu acest Burleanu! Cum poate el să ne oblige pe noi, societate comercială, ce să facem cu banii pe care îi câştigăm?! Băiatul ăsta e de pe planetă cu extratereştrii!", a spus Becali la Digisport.

"A mai scos el o lege prin care ne obligă să jucăm cu un titular sub 21 de ani. Aici recunosc, e vinovat şi Argăseală, pentru că nu am atacat în instanţă la timp această decizie. Nu are voie să facă aşa ceva. Burleanu e ca Sandu, se crede stăpân la FRF! Le dă prime ălora din Comitetul Executiv şi ăia votează ce spune el. O să îl dăm noi afară pe Burleanu, să vină cineva care să ştie să conducă şi să se priceapă la fotbal. El habar nu are de sportul acesta, inventează legi..." Gigi Becali
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-06-2016, 0:57,
RE: Stiri din fotbal
Exact asta vroiam să scriu eu astăzi. Nu-l înghit, e un fanfaron, dar când văd cine-s hienele care sar la gâtul lui mai că-mi vine să-i acord unpic de încredere Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
07-07-2016, 14:55,
RE: Stiri din fotbal
Montarea scaunelor pune în pericol participarea CSMS Iași în Europa League


Stadionul din Iaşi riscă să nu fie pregătit pentru partida de Europa League. În cinci zile s-au montat doar 2.300 de scaune din cele 11.000 care trebuie înlocuite pentru îndeplinirea standardelor UEFA. Producătorul susţine că lucreză la foc continuu, dar cu toate astea a reuşit să livreze doar câteva sute de scaune pe zi. Autorităţile susţin că partida se va disputa oricum, doar că, în cel mai rău caz, numărul spectatorilor va fi mai mic.

La ora 11:00, după patru ore de muncă, muncitorii de pe stadionul din Iaşi au intrat în pauză pentru că scaunele pe care trebuie să le monteze s-au epuizat şi aşteptau să fie aduse altele. Firma care le produce a reuşit să livreze în cinci zile doar 2.300 de scaune. Cei care le montează sunt însă optimişti.

Pe de altă parte, microbiştii fac haz de necaz:

- Ne ducem ca Aladin, ştii povestea cu preşul. Aşa o să facem şi noi.
- Ne urcăm pe nocturnă, vedem noi cum facem galerie.
- Voi sta în picioare, nu este o problemă. Dacă eşti microbist, stai în picioare.

O variantă imposibilă însă, spun autorităţile.

„Vor intra om pe scaun ca să zic aşa. Noi sperăm la minimum 8.000 de locuri până atunci”, spune Mihai Chirica, primarul Iaşiului.

Ca să producă mai multe scaune, firma cu care primăria a semnat contractul a angajat încă 40 de muncitori.

„Lucrăm în trei schimburi după cum vedeți, undeva la 20 de oameni cel puțin pe tură, asta ar înseamna 60 de oameni în trei schimburi. Trebuie să reușim, așa ne-am propus”, spune Sorin Hârjoi, reprezentantul firmei.

Meciul dintre CSMS Iaşi şi Hajduk Split este programat pe 14 iulie.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/...gn=FB-Post

si la ei ca la noi, se lucreaza pe ultima suta, de aflat, au aflat inca din mai ca vor juca in Europa League...
Răspunde
08-07-2016, 20:22,
RE: Stiri din fotbal
Țară bananieră. De o lună nu sunt în stare să moteze 10.000 de scaune. Lasă că dobitocul de Prunea e ocupat să arunce cu noroi în noul antrenor al naționalei
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
11-10-2016, 23:41,
RE: Stiri din fotbal
Ce meci la Varsovia. Polonia castiga dramatic la ultima faza a meciului. Din ce vad au probleme mari in aparare si lesii.
Răspunde
11-10-2016, 23:46,
RE: Stiri din fotbal
Din păcate ei au câştigat azi exact în minutul în care noi am ratat victoria cu Muntenegru. Cam aşa se câştigă şi se pierd calificările. Dar nah, ei îl au pe Lewandowski, noi pe Nicuşor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
12-10-2016, 8:51, (Ultima modificare: 12-10-2016, 8:51 de I 929.)
RE: Stiri din fotbal
Giuliano, te rog, jucătorul le-a transmis celor din presă că nu se numește Nicușor, ci Nicolae. Big Grin 

Altfel cred că s-a demonstrat încă o dată ce grupă echilibrată avem și că Polonia nu e o forță de nivelul echipelor de top din Europa, adică Franța, Germania, Spania, Italia, poate Portugalia sau Croația. Depinde mult de inspirația lui Lewandowski, iar în apărare e destul de fragilă dacă a luat două goluri în Kazakhstan și unul acasă de la Armenia (care în 10 oameni a mai avut vreo două ocazii mari). Avem șansa noastră în noiembrie, dar totul e să fim mai inspirați în atac.
Răspunde
12-10-2016, 19:43,
RE: Stiri din fotbal
Când o să marcheze penaltyul decisiv în minutul 90 sau când într-un moment crucial al echipei naţionale va înscrie un gol de autor care înseamnă trei puncte şi calificare, atunci o să fie Nicolae; până atunci e Nicuşor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
04-05-2017, 18:49,
RE: Stiri din fotbal
De urmarit baiatul asta:

"Ajax Amsterdam este cu un pas în finala Europa League, care se va disputa miercuri, 24 mai, la Stockholm, după ce s-a impus în fața celor de la Lyon, scor 4-1. A fost mare bucurie la Amsterdam, după acest succes, unul care este rezultatul unui proiect bine pus la punct la gruparea batavă.

Faptul că Peter Bosz (53 de ani) are la dispoziție foarte mulți jucători tineri nu este deloc întâmplător, după cum a exemplificat și George Ogăraru, tehnician la Ajax 2. Printre talentele de la gruparea batavă se numără și un român, Ricardo Farcaș (17 ani), campion al Olandei cu Ajax U17.
”Avem un român în Academie, Ricardo Farcaș. De fapt, el este primul român în cadrul structurii noastre și mă bucur că am contribuit la aducerea lui. Însă, mai sunt și alți jucători de viitor pe care-i urmărim din România”, a spus Ogăraru, într-o intervenție telefonică ÎN DIRECT, găzduită de emisiunea ”Digi Sport Matinal”.

Fostul internațional a mai precizat în ce condiții s-ar întoarce să antreneze în țară.
”Orice este posibil! Câtă vreme va exista un club care să creadă în metodele mele și care să aibă un plan bine pus la punct, atunci sunt deschis, pentru că-mi doresc să ajut și acasă, să dezvoltăm un proiect, să avem rezultate”, a mai spus Ogăraru.
Într-un final, Ogăraru a vorbit și despre bunul său prieten, Mihai Neșu.
”Mihai lucrează mult cu fundația lui, ajută copilași, dar și oameni în situația lui, face ceea ce trebuie. Este foarte bine și faptul că se ocupă de proiecte îl ține puternic și motivat pentru lupta pe care o duce cu viața. Deși este în situația respectivă, este un exemplu pentru alții”, a concluzionat Ogăraru, la Digi Sport."

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...+ca+am+con
Răspunde
04-05-2017, 23:30,
RE: Stiri din fotbal
Cred ca solidaritatea financiara ar ajuta mult fotbalul romanesc, sper sa rausesca Burleanu:

http://liga2.prosport.ro/special/burlean...e-16257229
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)